Przejdź do sklepu brw.pl

4 sposoby, jak ochłodzić mieszkanie w czasie upału

Czytaj
18.07.2019

4 sposoby, jak ochłodzić mieszkanie w czasie upału

Lato to dla wielu najbardziej wyczekiwany okres w roku. Ciepłe dni i słoneczna pogoda sprawiają, że łatwiej wstać rano z łóżka, świat wydaje się pogodniejszy i aż chce się żyć. Jednak upały mają też swoją drugą stronę: mogą dać się we znaki nawet największym fanom tej pory roku. Gdy żar leje się z nieba, a w mieszkaniu robi się duszno, to ciężko w takich warunkach wytrzymać i chociażby zmotywować się do pracy. Zastanawiasz się, jak ochłodzić mieszkanie, kiedy nie ma w nim klimatyzacji? Na to i inne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego tekstu!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak ochłodzić mieszkanie w upał,
  • jakie są sprawdzone sposoby na upał w mieszkaniu,
  • jak ochłodzić pokój i nie wydać fortuny na nowoczesny sprzęt.

Jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji? Postaw na wiatraki!

To oczywiste, że optymalna temperatura dla każdej osoby może być inna. Przyjmuje się jednak, że temperatura powietrza w domu nie powinna przekraczać 23-24 stopni Celsjusza. Utrzymanie takiej wartości w upalne letnie dni wydaje się rzeczą praktycznie nieosiągalną, szczególnie przy braku zamontowanej w domu klimatyzacji.

Co zrobić w takiej sytuacji? Skuteczną i bodaj najczęściej stosowaną alternatywą w walce z wysokimi temperaturami są elektryczne wentylatory, nazywane też wiatrakami. Generowany przez nie ruch powietrza przyspiesza parowanie, zwiększając jednocześnie uczucie komfortu domowników. Dodatkowo działanie wentylatorów można wzmocnić, ustawiając przed nimi kilka zamrożonych butelek z wodą.

Chcesz ustawić w domu wentylator? Zadbaj o to, aby znajdował się poza zasięgiem dzieci. Pamiętaj też, aby strumień powietrza nie był zbyt mocny. Może to bowiem skutkować bólem głowy bądź przeziębieniem.

 

Prosty sposób na ochłodzenie mieszkania: zasłony i rolety w oknach

Masz już w wentylator, ale wysoka temperatura w pomieszczeniach nadal daje się we znaki? Kolejnym sposobem na to, jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni, jest ograniczenie ilości ogrzewających je promieni słonecznych. Zrobisz to najprościej, zakładając w oknach rolety.

Jakie rolety wybrać? Możliwości jest wiele. Swoją rolę spełnią zarówno rolety wewnętrzne, jak i te zewnętrzne. Wybierając te pierwsze, zdecyduj się na modele zaopatrzone w dodatkową powłokę gumy lub srebrnej folii. Warstwa termoizolacyjna skutecznie zabezpieczy wnętrze przed mocnym nasłonecznieniem oraz pomoże Ci utrzymać odpowiednią temperaturę w pokoju. Alternatywą dla rolet są grube zasłony. Nie wiesz, jak je upiąć? Dowiesz się tego z naszego bloga.

Zasłona zaciemniająca Stop Light
Zasłona zaciemniająca w kolorze morskim

Systematycznie nawilżaj powietrze

Powietrze gorące to często powietrze suche. Dlatego też kolejnym sposobem na to, jak schłodzić pomieszczenie, jest jego odpowiednie nawilżenie. Wbrew pozorom, rozwiązanie to może przynieść odczuwalne rezultaty.

Czy wiesz, że w czasie parowania woda nie tylko nawilża, ale i schładza powietrze – nawet o 2-3 stopnie Celsjusza? W domowych warunkach takie parowanie możesz osiągnąć np. przez rozłożenie na kaloryferach mokrych ręczników albo prześcieradła. Taki sposób jednak dobrze sprawdza się zimą, kiedy kaloryfery są ciepłe, a woda paruje szybciej.

Latem sprawdzi się inny sposób. Podobnie zadziała postawiona przy oknie (na parapecie) miska z wodą, skropioną dodatkowo sokiem z cytryny lub olejkiem eukaliptusowym. Połączenie to nie tylko schłodzi, ale także odświeży i nawilży powietrze.

 

Jak jeszcze ochłodzić mieszkanie? Zadbaj o nieustanny przepływ powietrza

Pierwszym odruchem, jaki pojawia się podczas upalnych dni, jest szczelne zamykanie okien oraz blokowanie jakiegokolwiek dopływu gorącego powietrza. Jest to słuszne posunięcie, jednak nie w każdej sytuacji znajduje ono swoje zastosowanie. O ile bowiem ochrona wnętrza przed napływem fali gorąca w ciągu dnia jest uzasadniona, o tyle zamykanie pomieszczeń w nocy traci już swoją zasadność.

Jak ochłodzić mieszkanie, wykorzystując naturalną cyrkulację powietrza? W związku z tym, że temperatura w nocy spada o kilka stopni, otwórz na ten czas okno, zamykając je dopiero z samego rana. Dodatkowo – jeśli w pomieszczeniu nie ma małych dzieci – możesz zrobić przeciąg, otwierając okna i drzwi w kilku pokojach. Ta prosta praktyka pozwoli Ci wpuścić do mieszkania świeże, chłodne powietrze.

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni – podsumowanie

Sposobów, by obniżyć temperaturę w mieszkaniu lub ochłodzić dom w upalne dni jest kilka. Zarówno tych, do których potrzebne są specjalne urządzenia, jak i tych zupełnie darmowych. Dobitnie udowadnia to powyższy artykuł. Promienie słoneczne mogą wdzierać się do mieszkania przez okna i być uciążliwe dla domowników. Nie tylko nagrzewają wnętrze mieszkania, ale również mogą razić w oczy. Dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w rolety zewnętrzne. O ile montaż klimatyzacji rozwiąże problem gorąca w naszym mieszkaniu, tak rolety zewnętrzne dodatkowo osłonią nasze oczy przed rażącym słońcem wpadającym do pokoju.

Gdy panują upały, to pomieszczenia w mieszkaniu, gdzie przebywasz, warto wietrzyć. Najlepiej otworzyć okna na przestrzał i podeprzeć czymś, by się nie zamknęły w wyniku powstałego przeciągu. W ten sposób zadbasz o cyrkulację powietrza oraz napływ do mieszkania chłodnego wiatru. Otwarte okna w domu podczas upałów mogą działać lepiej niż klimatyzacja. Dobrze też otworzyć je wieczorem i „złapać” nieco nocnego chłodu. Wśród sposobów ochłodzenia pomieszczenia, ten jest najbardziej ekonomiczny – nie wydajesz pieniędzy na klimatyzator, wiatrak, zasłony ani inne rodzaje urządzeń, które „zabijają” domowe ciepło.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł przedstawiający kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z upałem wdzierającym się do wnętrza mieszkania będzie dla Ciebie pomocną inspiracją. Nie ma nic gorszego od upałów, które dają się we znaki wewnątrz mieszkania o każdej porze dnia i nocy!

Upał i wysoka temperatura w pomieszczeniach mogą znacznie utrudnić przeżywanie letnich, wakacyjnych dni. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji¸ za to z zadowalającym efektem. Znasz jeszcze jakieś triki?