Przejdź do sklepu brw.pl

5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić kanapę

Czytaj
20.08.2022

5 domowych sposobów na to, jak wyczyścić kanapę

Zaniedbane meble tapicerowane przestają cieszyć oko, a relaks na nich trudno jest nazwać przyjemnym. Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić kanapę, żeby jej przy tym nie zniszczyć? Czym się kierować, wybierając metodę usuwania zabrudzeń z jej powierzchni? Podpowiadamy!

Sofa Street IV w salonie

Czyszczenie kanapy — co musisz wiedzieć?

Przekąski podjadane przed TV, beztrosko bawiące się dzieciaki oraz czworonogi, które również są złaknione komfortu — to tylko kilka „zagrożeń” dla tapicerowanych mebli. Co zrobić, kiedy są już zabrudzone? Wiele zależy od tkaniny, jaką pokryta jest konkretna sofa czy fotel.

Twój mebel jest obity hydrofobową tkaniną? Wywabianie plam z materiałów, które odpychają od siebie cząsteczki wody nie stanowi większego problemu. O ile szybko usuniesz zabrudzenie z kanapy materiałowej papierowym ręcznikiem (bez pocierania), każdy taki wypadek ujdzie Ci na sucho.

Oprócz zwierzęcej sierści, okruszków oraz plam jest jeszcze kurz, który gromadzi się na powierzchni tapicerki kanapy. Wraz z nim pojawia się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji nawet bardzo wygodny mebel nie będzie w stanie zagwarantować wysokiej jakości wypoczynku, a u alergików może spowodować salwę kichnięć, łzawiące oczy czy inne nieprzyjemne objawy.

Zacznijmy od podstaw

Skupmy się przez chwilę na prostych czynnościach pielęgnacyjnych. Nie są one specjalnie pracochłonne, a pomagają zachować meble wypoczynkowe w dobrej kondycji.

Nie stroń od regularnego czyszczenia kanapy!

Regularne odkurzanie kanapy to podstawa. Przyjmuje się, że należy je powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzaki, trzeba czyścić kanapę zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. W czasie odkurzania korzystaj z różnych końcówek przystosowanych do tkanin, aby zapewnić sobie dobre dojście do każdego zakamarka mebla.

Sierść z powierzchni mebla możesz usuwać doraźnie. Przed czyszczeniem kanapy zaopatrz się np. w rolkę do ubrań lub zwilżoną wodą gumową rękawicę. Te proste patenty pozwolą Ci uniknąć wyciągania odkurzacza za każdym razem, gdy na sofie rozgości się Twój czworonożny pupil.

Dobierz odpowiednią metodę do tkaniny i stopnia zabrudzenia

Zastanawiasz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze metody czyszczenia kanapy? Kluczowe znaczenie ma rodzaj tapicerki meblowej. Meble skórzane wymagają użycia innych środków niż te pokryte tkaniną.

Czyszcząc kanapę materiałową, trzeba zwrócić uwagę na jej kolor, a także gęstość splotu i długość włosa. Na jasnych meblach łatwo jest pozostawić nieestetyczne zacieki. Ciemne natomiast można odbarwić.

5 sposobów na to, jak wyczyścić kanapę

Pranie kanapy nie zawsze jest dobrym pomysłem. Lepiej wyczyścić kanapę domowym sposobem. Wolisz sięgnąć po naturalne metody? W każdym domu są produkty, które z powodzeniem można wykorzystać zarówno podczas zaplanowanego czyszczenia kanapy, jak i w sytuacji awaryjnej.

Pranie kanapy? Niekoniecznie!

Po jakie domowe produkty i metody sięgnąć, zamiast wyprać kanapę?

1. Woda

Wbrew pozorom wiele plam możesz usunąć za pomocą zwykłej wody. Niektóre plamy zetrzesz wilgotną ściereczką (byle nie z szorstkiego materiału!). Wilgoć odsączysz dzięki ręcznikowi papierowemu. Pamiętaj tylko, żeby nie wycierać tapicerki takim ręcznikiem. Wystarczy go przyłożyć i poczekać, aż wchłonie wilgoć.

2. Woda z mydłem

Sama woda nie podziałała? Wypróbuj wodę z mydłem do czyszczenia tapicerki, na przykład szarym, które pomaga usuwać zanieczyszczenia i w dodatku ma właściwości antybakteryjne.

Jednak warto wiedzieć, że w przypadku skórzanej tapicerki szare mydło może nie zdać egzaminu. Najbezpieczniej będzie skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia skóry.

3. Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń świetnie radzi sobie z tłuszczem i zaschniętym brudem. Będzie pomocny podczas czyszczenia kanapy. Jeśli chcesz odświeżyć swój mebel, przygotuj mieszaninę złożoną z wody i kilku kropel płynu. Taką mieszankę nanieś na tapicerkę kanapy przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry. Unikaj mocnego pocierania, które mogłoby uszkodzić materiał kanapy. Po wyczyszczeniu kanapy możesz ją jeszcze raz przetrzeć ścierką nasączoną wodą, aby zmyć ewentualne zacieki.

Jesteś przeciwnikiem tak zwanej chemii i po detergenty sięgasz dopiero wtedy, gdy domowe środki zawodzą? Zamiast płynu możesz użyć mieszanki soku z jednej cytryny, 2 łyżeczek sody oczyszczonej i 2 litrów wody.

4. Odkurzanie

Odkurzanie, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, to świetny sposób na walkę z kurzem czy pyłkami. Meble pokryte tapicerką powinny być odkurzane regularnie. Zakurzone, wyglądają nieestetycznie i brudzą ubrania.

Nie tylko zaproszeni goście nie będą czuli się komfortowo, siedząc na takiej kanapie. Domownicy, którzy siłą rzeczy spędzają na niej więcej czasu, mocniej odczują dyskomfort. Kurz jest też solą w oku alergika, ponieważ może nasilać objawy alergii.

5. Ściereczka lub nawilżona rękawica do sierści

Jeśli masz kota lub psa, które lubią wylegiwać się na Twojej kanapie, wiesz, że nie unikniesz sierści na tapicerce. To jeden z bardziej irytujących „skutków ubocznych” posiadania czworonoga, ale i z nim można sobie poradzić. Sierść z kanapy usuniesz za pomocą ściereczki albo nawilżonej rękawicy do sierści. Staraj się nie czekać z tym do ostatniej chwili, kiedy sofę „ozdobią” nie pojedyncze włoski, a kłęby sierści. Ewentualne błoto usuń po wyschnięciu za pomocą miękkiej szczoteczki.

Warto wiedzieć, że w ofercie sklepu Black Red White znajdują się łatwe w czyszczeniu meble tapicerowane obite tkaninami EASY CLEAN. Podane przez nas sposoby na pozbycie z zabrudzeń z tapicerki sprawdzą się także w ich przypadku. Szczegóły dotyczące usunięcia kociej sierści czy plam z wina, kawy lub herbaty z tkanin tego typu są dostępne tutaj: tkaniny EASY CLEAN.

 

A jeśli szukasz mebli wypoczynkowych do swojego salonu, w sklepie internetowym BRW znajdziesz szeroki wybór kanap. Inspiracji dostarczy Ci artykuł: „Meble tapicerowane do salonu – trendy 2022”. Bez odpowiednich sof, narożników, fotelów i puf salon nie spełni swojej podstawowej funkcji – wypoczynkowej.