Przejdź do sklepu brw.pl

9 błędów popełnianych podczas malowania ścian

Czytaj
10.04.2020

9 błędów popełnianych podczas malowania ścian

Niekiedy podczas urządzania mieszkania, zamiast wynajmować ekipę remontową, decydujemy się na samodzielne malowanie ścian. Jak uzyskać najlepszy efekt własnej pracy? Poniżej przedstawiamy te, które zdarzają się najczęściej podczas malowania ścian i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak poprawnie wykonać samodzielne malowanie ścian?
  • Jak poprawnie wykonać samodzielne malowanie sufitu?
  • Jakie błędy najczęściej popełniane są podczas malowania sufitu i ścian?
  • Jak zabezpieczyć listwy przypodłogowe?
  • Kiedy nałożyć drugą warstwę farby?
  • Ile czasu trzeba czekać, aż farba wyschnie?

Malowanie ścian to prosty sposób na odświeżenie wnętrza oraz zmianę aranżacji. Niewielki remont nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest stosunkowo prosty do wykonania. Z tego powodu wielu z nas decyduje się na samodzielnie malowanie ścian i sufitów. Aby jednak uzyskać zamierzony efekt, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat techniki malowania. Czy lepiej wykonać malowanie ścian od okna czy do okna? Dlaczego warto wykonać malowanie sufitu prostopadle? Jak wykonać malowanie ścian i sufitów, aby nieestetyczne smugi nie popsuły efektu remontu? Czy malowanie pokoju musi być czasochłonne? Przedstawiamy garść praktycznych informacji i porad, dzięki którym z łatwością odmiesz swoje wnętrze!

 

O czym pamiętać podczas malowania ścian i sufitów? Najczęściej popełniane błędy!

Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym wyeliminujesz błędy podczas malowania ścian. Dzięki naszym poradom, jak malować ściany, zaoszczędzisz nie tylko swój spokój, ale również czas i pieniądze. Z pewnością nie musi Cię wówczas obchodzi żaden cennik malowania ścian z firm, które się tym zajmują.

Malowanie mieszkania (jak może się na początku wydawać) to nic strasznego. Jeżeli zadbasz o kilka drobnych szczegółów, wszystkie prace wykonasz samodzielnie… no może z pomocą szwagra. Pamiętaj, że błędy podczas malowania ścian, popełniają również firmy remontowe, więc ta wiedza przyda Ci się nawet wtedy, gdy zdecydujesz się zlecić tę pracę komuś innemu. Odbierając lokal po remoncie, samodzielnie ocenisz czy malowanie zostało przeprowadzone zgodnie ze sztuką oraz Twoimi oczekiwaniami. By pomalować ściany wystarczy podstawowa wiedza i odrobina zaangażowania. Efekt natomiast może być bardzo satysfakcjonujący.

Black Red White, kolekcja Kent

KOLEKCJA KENT na tle śnieżnobiałej ściany

 

1. Nieodpowiednie przygotowanie do malowania

Zanim zabierzesz się za malowanie ścian, koniecznie wynieś z pomieszczenia wszystkie możliwe meble. Nie będą Ci przeszkadzały podczas pracy i nie ulegną zabrudzeniu. Jeśli wyniesienie ich nie jest możliwe, zabezpiecz je bardzo dokładnie folią malarską. Jeśli trwa właśnie malowanie pokoju, w którym stoją meble większych gabarytów, warto ustawić je na środku pomieszczenia, nieco dalej od ścian. Ewentualne rozpryski farby z powierzchni ściany kompletnie im wówczas nie zagrażają.

A jak zabezpieczyć podłogę do malowania? Zrób dokładnie to, co z meblami, które pozostały w pokoju – bardzo dokładnie pokryj całą powierzchnię folią. Pamiętaj także, aby dokładnie zabezpieczyć listwy przypodłogowe. Możesz to zrobić za pomocą taśmy malarskiej, która powinna szczelnie obklejać całą powierzchnię listwy, a w szczególności miejsce styku ze ścianą. Wybierając taśmę malarską zwróć uwagę na jej jakość. Warto przygotować ściany z pomocą dobrego produktu, który wytrzyma całe malowanie.

Pamiętaj również o odkręceniu wszelkiego rodzaju kontaktów, kołeczków oraz uchwytów, które znajdują się na ścianie. Ich zabezpieczanie na powierzchni ścian jest dużo bardziej czasochłonne i daje dużo gorszy efekt.

 

2. Niewłaściwe przygotowanie ściany

To chyba najczęstszy popełniany błąd podczas malowania mieszkania. Ściana musi być równa, czysta i sucha. Farba nie pokryje wszystkich niedoskonałości, jakie znajdują się na ścianie. Drobne uszkodzenia tynku, nietrzymająca się podłoża stara warstwa farby, kurz czy tłuste plamy, pod nową powłoką farby będą tylko bardziej uwypuklone, co całkowicie zniszczy efekt twojej pracy i sprawi, że malowanie ścian wkrótce trzeba będzie przeprowadzić raz jeszcze.

Zanim więc przystąpisz do tego, by pomalować ściany, usuń ze ściany odpadające części farby oraz kawałki tapety. Zrób to bardzo starannie. Starą powłokę najlepiej zedrzeć szpachelką. W tym celu możesz użyć również specjalnych środków chemicznych.

Oczyść ścianę i przetrzyj zwilżoną szmatką. Wszystkie ubytki dokładnie zaszpachluj, a po wyschnięciu delikatnie przetrzyj papierem ściernym. Później powierzchnię trzeba odpylić i umyć. Kolejny krok to gruntowanie powierzchni.

Jeżeli zrobiłeś wszystko według wskazówek, to powierzchnia powinna być dobrze przygotowana, dzięki czemu będzie mieć lepszą przyczepność. Malowanie ścian krok po kroku zacznij dopiero po wyschnięciu warstwy gruntującej – zawsze od sufitu, najlepiej od strony okna przesuwając się w głąb pomieszczenia.

KOLEKCJA MADISON 

 

3. Nie maluj mokrej bądź wilgotnej powierzchni

Błędy podczas malowania ścian wynikają najczęściej z naszego pośpiechu. W efekcie często zdarza się, że farba nanoszona jest na mokre lub wilgotne podłoże. Skutkuje to powstawaniu pęcherzy oraz późniejsze odpadanie farby. Dlatego zawsze czekaj, aż ściana całkowicie wyschnie. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz przyczepność farby do podłoża.

Czasem świeżo pomalowane ściany niszczą się poprzez takie błędy. Powierzchnię ścian zaczyna pokrywać charakterystyczna „druga skórka”, a farba odchodzi płatami. Właściwym malowaniem i cierpliwością możesz tego uniknąć. Jeśli chcesz pomalować ściany zgodnie z odpowiednią techniką, przygotuj się na dłuższą pracę.

 

4. Nieodpowiednio dobrana farba

Jak malować ścianę w kuchni i łazience, a jak w salonie? Zacznijmy od wyboru odpowiedniej farby do każdego z pomieszczeń. W łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności najlepiej stosuj farby odporne na wilgoć, pleśń i grzyby. Z kolei do pokoju dla dziecka wybierz łatwo zmywalne produkty z odpowiednim atestem.

Pamiętaj również, że tańsze farby zazwyczaj słabiej kryją niż te droższe i, by dobrze pokryć ścianę, trzeba nałożyć więcej warstw. To ważne zwłaszcza wtedy, kiedy masz do pomalowania dużą powierzchnie lub gdy chcesz zakryć ciemny kolor jaśniejszym. Pomocne mogą być również dobre farby podkładowe, dzięki którym malowanie ścian będzie łatwiejsze, a kolor zadziała zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zwracaj uwagę na to, czy kupujesz klasyczne farby, farby emulsyjne, czy też przeznaczone do konkretnych pomieszczeń farby z powierzchnią do mycia, np. farby lateksowe. Odpowiedni wybór farby pozwoli Ci zatrzymać efekty malowania na dłużej.

 

5. Nie rozcieńczaj farby

Nawet jeśli farba wydaje Ci się bardzo gęsta, nigdy jej nie rozcieńczaj. Może to spowodować gorsze krycie i uzyskanie innego niż zamierzony kolor. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy malujesz pędzlem. Możesz wówczas lekko rozcieńczyć farbę wodą, ale tylko wtedy, gdy producent dopuścił taką możliwość.

KOLEKCJA AZTECA TRIO

 

6. Zła technika malowania, czyli nierównomiernie nakładana farba

Praktyka czyni mistrza? W tym przypadku tak. Brak doświadczenia w malowaniu ścian może sprawić, że będziesz nierównomiernie nakładał farbę. Może to doprowadzić do powstania różnych odcieni na jej powierzchni.

Prawidłowo należy zachować tak zwany „mokry brzeg”. Nakładaj farbę równomiernie pionowymi pasami w krótkim czasie i nie dopuścić do wysychania poprzedniego pasa naniesionej farby. Kolejne pasy powinny na siebie nachodzić i mieć ten sam kierunek malowania. Unikaj aplikacji w różnych kierunkach – farbę zawsze nakładaj z góry na dół.

Wyjątkiem jest malowanie sufitu. Górna powierzchnia wymaga nałożenia pierwszej warstwy farby równolegle do okna, a drugiej prostopadle do okna, dzięki czemu malowana powierzchnia będzie idealnie gładka, a promienie słoneczne nie uwypuklą śladów malowania.

7. Niewłaściwe warunki pracy

Malowanie mieszkania, jak  i inne prace remontowe, najlepiej wykonywać w ciepłe dni letnich miesięcy. Zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza w malowanym pomieszczeniu mają duży wpływ na końcowy efekt. Ponadto otwarte okna i wysoka temperatura sprawiają, że farba szybko schnie, przez co skróci się czas remontu.

Najlepszą temperaturą do malowania ścian jest od 18 do 25 stopni C i wilgotność 50-65%. Sprawdzaj również, jakie warunki poleca konkretny producent –  taką informację znajdziesz na opakowaniu farby.

 

8. Niewłaściwe i źle przygotowane narzędzia pracy

Używaj narzędzi najlepszej, a przynajmniej dobrej, jakości. Mowa tutaj o pędzlach i wałkach. Te ostatnie dobieraj również odpowiednio do rodzaju farby, jaką stosujesz. Jakich narzędzi użyć, dowiesz się z etykiety na farbie oraz opakowań wałków.

Zanim rozpoczniesz pracę, pamiętaj o umyciu wałka (najlepiej w wodzie z mydłem), na którym może znajdować się brud, kurz lub inne zanieczyszczenia. Jeśli ich nie usuniesz, przyczepią się do malowanej ściany.

Porada Mistrza Red: Ścianę maluj bez zbędnych przerw. Jeżeli musisz zrobić sobie jednak przerwę, przykryj czymś wałek i kuwetę, aby nie wyschły, inaczej nie będą nadawały się już do użycia.

 

9. Zawsze sprawdzaj informację na etykietach

Niestety, wiele osób nie czyta informacji dotyczących farb czy narzędzi podanych przez producentów na opakowaniu. Jest to jeden z błędów popełniany już na etapie zakupów. Czytając etykiety i trzymając się zaleceń producentów, możesz uniknąć wielu nieprawidłowości związanych z doborem farb i narzędzi oraz warunkami pracy.

 

Malowanie ścian to nie fizyka kwantowa. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Kilka zaniechań wynikających z braku doświadczenia, niewiedzy lub pośpiechu i Twoja praca nie przyniesie zadowalających efektów – mimo włożonej w nią energii i dobrych chęci. Na szczęście wiesz już, jakich błędów podczas malowania ścian nie popełniać, zatem… do malowania! 😊