Przejdź do sklepu brw.pl

Cegła na ścianę: co warto o niej wiedzieć?

Czytaj
24.02.2020

Cegła na ścianę: co warto o niej wiedzieć?

Czerwona, rozgrzana jak piec… Musisz ją mieć! Marzysz o ceglanej ścianie w swoim wnętrzu? Dowiedz się, jaki kolor cegły dekoracyjnej na ścianę wybrać i jakie stwarza możliwości stylizacji w mieszkaniu. Do czego pasuje najlepiej? Czy wymaga specjalnej pielęgnacji lub konserwacji? Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd wzięła się moda na cegły na ścianie,
  • jakie zasady aranżacyjne wziąć pod uwagę, decydując się na wykończenie ścian cegłą;
  • jakie cegły na ścianę są lepsze – jasne czy ciemne,
  • jak zaaranżować ceglaną ścianę w salonie,
  • jak wprowadzić ceglaną ścianę do sypialni,
  • czy cegła na ścianie w kuchni i jadalni to praktyczne rozwiązanie,
  • o czym pamiętać, decydując się na cegłę na ścianie w przedpokoju.

Skąd wzięła się ceglana ściana we wnętrzach?

Moda na cegłę we wnętrzu utrzymuje się już od kilku sezonów i nie zanosi się na to, by trend ten miał przestać być aktualny. Cegła dekoracyjna na ścianę przeszła wręcz do klasyki aranżacji wnętrz, a to za sprawą nawiązań do stylu loftowego, który ma swoje źródła w rewolucji przemysłowej. W drugiej połowie XIX wieku ówczesne biura, kamienice i fabryki w rejonach przemysłowych budowano właśnie z charakterystycznej czerwonej cegły. 

Kiedyś ten wytwarzany z gliny materiał ceniono za jakość i praktyczność. Naturalna cegła, w zależności od konkretnego rodzaju, świetnie wycisza pomieszczenia, jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień czy wilgoć.

Obecnie stara cegła jest ceniona nie tylko za funkcjonalność, ale także za estetykę i uniwersalność. Pod pewnymi warunkami autentyczne ściany z cegły lub płytki imitujące cegłę na ścianie będą pasować właściwie do każdego wnętrza, również nowoczesnego.

Warto wiedzieć, że cegła na ścianie występuje także w wersji ekologicznej – to cegła klinkierowa będąca w pełni naturalną mieszanką gliny i piasku. Istnieją też płytki klinkierowe, które z powodzeniem mogą ją zastąpić.

Cegła dekoracyjna na ścianę – jakimi zasadami aranżacyjnymi się kierować?

Klasyczna czerwona cegła jest materiałem, który dodaje wnętrzom ciepła. Jednocześnie, użyta w większej ilości, może nieco przytłaczać pomieszczenia i nadawać im ponurego, surowego wyrazu. Naturalna, odsłonięta cegła, dzięki swojej nierównej fakturze robi w mieszkaniu wrażenie przestrzeni 3D, zwłaszcza w połączeniu z jasnymi (białymi, jasnoszarymi lub niebieskimi) ścianami w chłodnej tonacji. Faktura ścian i ich kolory dodatkowo odbijają światło, zamiast je “pochłaniać”.

Ważne, by kolory ścian w pomieszczeniach z ceglaną ścianą lub imitacją cegły na ścianie nie były zbyt nasycone i ostre. Z jasnymi kolorami cegła stworzy ciekawy kontrast na zasadzie stare-nowe.

Jeśli dysponujesz mieszkaniem o niewielkim metrażu i chcesz mieć ceglaną ścianę w salonie, niech będzie to pojedyncza ściana. Dobrze, jeśli przy okazji będzie pełnić praktyczną rolę, np. oddzielając strefę odpoczynku od biurka do pracy.

Im ciemniejszy kolor ścian, tym jaśniejsza powinna być cegła. We wnętrzu z tak wyrazistym detalem dekoracyjnym świetnie sprawdzą się białe lub kremowe meble. Do takiej bazy możesz dodać nowoczesne akcesoria i ozdoby w żywszych barwach. Cegła i biel świetnie zgrają się też z Twoimi domowymi roślinami.

Jeśli naturalny kolor cegły Ci się znudzi, możesz ją po prostu przemalować, np. na biało. Użyj do tego farby elewacyjnej. Nie impregnuj ściany przed malowaniem – dzięki temu farba lepiej przylgnie do cegieł. Cegła pomalowana na biało również wygląda efektownie, a biała ceglana ściana będzie pasować do wszystkiego.

Ściana z cegły – biała lepsza niż ciemna?

Biała ściana z cegły to rozwiązanie typowe dla wnętrz skandynawskich. To świetna opcja dla osób, które nie lubią otaczać się ciemnymi kolorami, mają niewielkie mieszkanie czy potrzebują we wnętrzu więcej światła. Bielona cegła lub jej imitacja w postaci płytek z cegły sprawdzą się właściwie w każdym pomieszczeniu – nawet łazience. 

Biała ściana z cegieł będzie ciekawie wyglądać z pastelowymi meblami oraz klasyczną stolarką z jasnej sosny. Stworzy też udany zestaw z solidnym dębowym stołem, rattanowymi krzesłami czy metalowymi detalami w stylu industrialnym.

Klasyczna, ciemna cegła z kolei jest ponadczasowa i uniwersalna. Nadaje wnętrzom przytulności i klimatu minionych lat. Dodatkowo, jeśli jest grubsza, świetnie izoluje pomieszczenie od hałasu, kumuluje ciepło i powoli je oddaje, a wykonana z prawdziwej gliny, wytwarza korzystny mikroklimat. 

Czerwoną lub szarą cegłę (najbardziej naturalne barwy) a także cegłopodobne płytki ścienne możesz łączyć podobnie, jak w przypadku białej z meblami z elementami metalowymi. Stworzy ona też udane połączenie z nowoczesnymi meblami o prostych liniach i designerskim oświetleniem oraz surowym drewnem. Świetnie wpasuje się w styl scandi, rustykalny i retro.

Planujesz ceglaną ścianę u siebie w domu? Sprawdź, jak sprawdza się ona w różnych pomieszczeniach mieszkania i w jaki sposób możesz ją w nim zaaranżować. 

 

Stylowa ściana z cegły w salonie

Ściana z cegły w salonie będzie doskonała zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym wnętrzu, w którym trudno o ekstrawagancję. Doskonale będzie prezentować się na ścianie, na której znajdzie się również szafka rtv i kino domowe. 

Innymi ocieplającymi dodatkami dla ściany z cegły w salonie będą kwiaty w doniczkach i wazonach, abstrakcyjne obrazy w optymistycznych kolorach lub przedruki plakatów słynnych grafików. Rewelacyjnie będzie prezentować się też modne ostatnio trawy!

Do klasycznie urządzonego salonu cegła wprowadzi klimat retro. W połączeniu z ciemniejszym umeblowaniem i ciepłym światłem w złotej tonacji wnętrze stanie się wymarzonym miejscem rodzinnego relaksu. 

 

Cegła na ścianę w sypialni – ocieplenie dla wnętrza

Podobnie jak w klasycznie zaaranżowanym salonie, ceglana ściana w sypialni również powinna mieć towarzystwo klimatycznego, żółtego światła imitującego dzienne. Ceglaną ścianę w sypialni warto zestawić np. z dodatkami i ścianami w kolorze granatu i złota, a także gołębiego błękitu oraz szarości. Pięknie będą się one komponować z czerwienią cegieł, wnosząc do wnętrza wrażenie ładu i spokoju.

Uzupełnij wyposażenie o wygodny fotel, ramki ze zdjęciami, miękkie i puszyste tekstylia oraz rośliny, a uzyskasz sypialnię swoich marzeń. Jeśli chcesz uzyskać loftowy efekt, dobierz oświetlenie pasujące klimatem do surowego, pofabrycznego stylu i dopilnuj, by meble miały metalowe elementy. Mile widziane będą dekoracje, które nawiązują do epoki przemysłowej oraz steampunkowe. 

Szukasz oświetlenia w tym klimacie? Dobrze trafiłeś – daj się zainspirować i poznaj praktyczne wskazówki w artykule “Lampy w stylu industrialnym: poczuj klimat loftu we własnym «M»”.

Łóżko o szerokości 160 cm Porto 

 

Cegła na ścianie w kuchni i jadalni: czy to praktyczne?

Kuchnia to serce domu. Zastanawiasz się, czy ściana z cegieł w tym miejscu będzie praktyczna? Ceglana ściana w kuchni z łatwością absorbuje tłuszcz. Plamy takie są niestety trudne do wywabienia. Dlatego, jeśli już zdecydujesz się na ceglaną ścianę w kuchni, zaimpregnuj ją wcześniej lakierem ochronnym. Odpowiednio konserwowana, będzie wytrzymałą i stylową dekoracją mieszkania na wiele lat.

Pamiętaj też o odkurzaniu takiej ceglanej ściany na bieżąco. Nagromadzony w ciągu kilku tygodni kurz będzie Ci trudno usunąć. Możesz też oczyścić ścianę sprzężonym powietrzem, a następnie zabezpieczyć specjalnym preparatem.

Niewątpliwą zaletą ściany z cegieł w kuchni jest jej odporność na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Dodatkowo nie blaknie, a światło (zarówno dzienne, jak i sztuczne) ładnie się na niej załamuje.

Ściana z cegieł w kuchni najlepiej sprawdzi się na ścianie przeciwległej do okna (źródła światła). Padające światło będzie tworzyło na nierównej powierzchni efekt 3D, który optycznie doda wnętrzu przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, zdecyduj się tylko na jedną lub na wąski pas cegieł sięgający do połowy wysokości ściany. Jeśli masz większą, jasną kuchnię, dwie ceglane ściany leżące do siebie prostopadle będą doskonałym rozwiązaniem. 

Kuchnia modułowa Family Line, Domin

 

Ceglana ściana w przedpokoju: o czym warto pamiętać?

Przedpokój wita Twoich gości i prowadzi ich do reszty mieszkania. Stylowa ceglana ściana w tym wnętrzu będzie dobrym pomysłem. Od progu wprowadzi ona do wnętrza kameralną i domową atmosferę.  

Ta część domu jest zwykle dość ciasna, dlatego nie obkładaj całego korytarza cegłą. Wówczas mieszkanie na „dzień dobry” stanie się przytłaczające. Ceglaną ścianę w przedpokoju zaplanuj w miejscu, gdzie nie będą wisiały kurtki czy stało obuwie i szafka na buty. W przeciwnym razie może się ona szybko zabrudzić.

Ściana z cegły spodoba się zarówno miłośnikom designu przywiązanym do tradycji, jak i eksperymentatorom, którzy szybko się nudzą i potrzebują powiewu świeżości we wnętrzu. Ceglana ściana jest zaskakująco uniwersalna i stwarza mnóstwo możliwości aranżacji wnętrza. Jasna cegła doskonale wkomponuje się w rustykalne i skandynawskie aranżacje, z kolei ciemna odnajdzie się w wystroju loftowym czy inspirowanym stylem retro. Dzięki nietypowemu dodatkowi nawet przewidywalne wnętrza zyskają niepowtarzalny klimat. A Ty, skusisz się na ceglaną ścianę?