Przejdź do sklepu brw.pl

Czym myć okna?

Czytaj
27.02.2020

Czym myć okna?

Wkrótce przyjdzie czas na wiosenne porządki i wraz z nimi jedna z najbardziej nielubianych czynności domowych – mycie okien. Po zimie jest to wyjątkowo trudne, bo szyby i ramy są brudne od wydobywającej się z kominów sadzy. Czym i jak myć okna, żeby nie namęczyć się bardziej niż to konieczne? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, to serdecznie zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Black Red White, komoda Azteca, 899 zł

 

Wiosną przyroda budzi się do życia, podobnie jak… Twój dom. Warto zakasać rękawy i zabrać się za mycie okien właśnie teraz, jeszcze przed wysokimi temperaturami i intensywnym słońcem. Sezon grzewczy powoli dobiega końca, więc jest szansa, że teraz umyte okna pozostaną czyste na dłużej. Nie żałuj, że nie udało Ci się zrobić tego wcześniej – producenci odradzają mycie okien w zimie, gdyż wychłodzone szyby są delikatniejsze i łatwiej ulegają uszkodzeniu. 

 

Czym myć okna? Przydatne akcesoria

Zanim otworzysz pierwsze okno i skrzywisz się na widok zacieków po deszczu i czarnych plam po sadzy, skompletuj wszystkie niezbędne akcesoria do sprzątania. Czym najlepiej myć okna? Przygotuj:

  • dwie miękkie ściereczki, np. z mikrofibry,
  • ręczniki papierowe,
  • miotełkę lub odkurzacz,
  • wiadro na wodę,
  • delikatną gąbkę,
  • płyn do naczyń,
  • płyn do mycia okien,
  • drabinę,
  • ewentualnie: ściągacz do szyb i teleskopową myjkę do okien.

Wszystko gotowe? W takim razie – do dzieła!

Przygotuj się na wiosnę. Mycie okien krok po kroku!

Jak myć okna, by cieszyć się idealną czystością? Przestrzegaj kilku zasad, a Twój trud z pewnością się opłaci.

Odkurz okno

Zacznij od pozbycia się cząstek stałych zalegających w szpaletach okna: pajęczyn, resztek owadów, liści, kurzu. Możesz to zrobić za pomocą małej zmiotki lub odkurzacza z końcówką szczotki z włosiem. Rób to ostrożnie, żeby przy okazji nie stłuc szyby ani nie zarysować ram czy parapetu!

 

ZMIOTKA I SZUFELKA

 

Wyczyść ramy i parapety

Teraz przystąp do mycia ram. Zacznij od wewnętrznych, bo te są mniej brudne i ściereczka dłużej pozostanie czysta. Potem umyj ramy zewnętrzne i na końcu parapet zewnętrzny. 

Czym myć plastikowe ramy okien? Wystarczy ciepła woda z delikatnym detergentem, np. z płynem do mycia naczyń, który usunie także tłuste zabrudzenia. Do mycia używaj miękkiej ściereczki (np. bawełnianej lub z mikrofibry), ewentualnie delikatnej gąbki. Na koniec wytrzyj ramy suchą ściereczką lub dobrej jakości ręcznikiem papierowym. 

Ramy drewniane również umyjesz roztworem wody i płynu do naczyń, choć możesz sięgnąć także po specjalistyczne preparaty do drewna. Pod żadnym pozorem nie stosuj środków z amoniakiem! 

Czym myć plastikowe ramy okien, które imitują strukturę drewna? Zalegający w rowkach brud może być trudny do usunięcia za pomocą zwykłego płynu do naczyń. Żeby pozbyć się uporczywych plam, sięgnij po specjalny płyn do czyszczenia plastiku lub płyn do tłuszczu w sprayu. 

Wiele osób ma spore trudności z domyciem białych, gładkich okien, które zżółkły lub zszarzały. Czym myć plastikowe ramy okien, które uległy przebarwieniom? Na rynku znajdziesz preparaty do czyszczenia białego PCV, jednak możesz wypróbować także domowe sposoby na mycie okien

Zażółcone ramy możesz wybielić roztworem sporządzonym z 1/5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu oraz 2 łyżek soku z cytryny i kilku kropel płynu do naczyń. Nie stosuj detergentów z chlorem oraz środków zawierających drobinki ścierne, gdyż możesz zniszczyć ramy!

 

Umyj i wypoleruj szyby 

Przyszła kolej na główny punkt programu. Czym myć okna, żeby wypatrywać pierwszych oznak wiosny przez idealnie czyste i lśniące szyby? Możesz użyć np. elektrycznej myjki do okien – wystarczy spryskać szybę płynem do mycia, a po chwili ściągnąć płyn szeroką końcówką w kierunku góra-dół. 

Oczywiście domowe sposoby mycia okien też są skuteczne, a przy tym o wiele tańsze. Możesz wykorzystać gumową ściągaczkę albo dwie ściereczki do wycierania na mokro i na sucho. Dobrze sprawdzi się też stary bawełniany podkoszulek – takie materiały są delikatne dla szyb i nie pozostawiają smug. Niektórzy polecają mycie pogniecionymi czarno-białymi gazetami, jednak trzeba zachować ostrożność, żeby nie zarysować szkła. Możesz też sięgnąć po ręcznik kuchenny z „górnej półki”, ponieważ tańsze zwykle zostawiają kłaczki. 

Szybę zawsze wycieraj do sucha (nie dopuść, żeby sama wyschła na słońcu), a na koniec wypoleruj ją! Czym polerować okna? Najlepiej czystą ściereczką z mikrofibry lub irchy. Możesz wypróbować też stary babciny sposób –  nylonowe rajstopy.

 

Okna bez smug? Sposoby na lśniącą czystość!

Czyścisz i polerujesz okno na błysk i wydaje Ci się, że na szybie nie zostało nawet najmniejsze zabrudzenie. Rozczarowanie przychodzi dopiero nazajutrz, gdy słońce pięknie rozświetla pokój i… uwidacznia brzydkie ślady pozostałe po wczorajszym myciu. I jak co roku masz ten sam problem – jak umyć okna bez smug?

Przestrzegaj tych zasad, a Twoje okna będą czyste i lśniące jak w reklamie:

  • Nigdy nie myj okien w pełnym słońcu – najlepsze jest lekkie zachmurzenie, bez wiatru. 
  • Jeśli okna są bardzo brudne, przed „właściwym” myciem pozbądź się tłuszczu i zabrudzeń za pomocą roztworu z ciepłej wody i płynu do naczyń. 
  • Jedną stronę okna myj w kierunku z góry na dół, a drugą od lewej do prawej. Dzięki temu łatwiej rozpoznasz, która strona wymaga ponownego wypolerowania. 
  • Używając ściągaczki do mycia okien, wykonuj spiralne ruchy i staraj się nie odrywać końcówki od szyby.
  • Innym, nieco mniej popularnym (choć równie skutecznym!) sposobem na szyby bez smug może być mycie okien nabłyszczaczem do zmywarki zmieszanym z wodą w proporcji 1:3.

 

Domowy płyn do mycia okien – czysto i ekologicznie

Twoje dziecko jest alergikiem i musisz unikać mocnych detergentów zawierających sztuczne barwniki, konserwanty i substancje zapachowe? A może Twoje noworoczne postanowienie brzmiało – w tym roku nie będę stosować szkodliwej chemii, która zagraża domownikom i środowisku? To dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie kilka przepisów na domowy płyn do okien, dzięki którym nie spędzisz wiosennych porządków w oparach detergentów. Jeśli szukasz środka, który się sprawdza, a przy okazji jest ekologiczny, czytaj dalej!

Na początek wypróbuj ściereczkę z mikrofibry. Przy lekko zabrudzonym oknie nie musisz używać żadnych specyfików – namocz szmatkę  w ciepłej wodzie, umyj okno, a potem wytrzyj do sucha drugą ściereczką. 

Jeśli ten podstawowy patent okaże się za słaby na pozimowe zabrudzenia, przygotuj domowy płyn do mycia okien z octu i wody (proporcje 1:1) – dla wygody przelej powstały roztwór do spryskiwacza. 

Ekologiczny PŁYN DO MYCIA SZYB ONLY ECO z gliceryną i skórką z cytryny.

 

Oprócz octu możesz wypróbować inne kwaśne płyny – sok z cytryny lub pomarańczy (1/2 szklanki soku na 1 szklankę wody). Taki środek nie tylko skutecznie usuwa pozimowe zabrudzenia (sprawiając, że okna są idealnie czyste), ale i pięknie pachnie! 

Domowe sposoby na mycie okien doskonale sprawdzają się także przy mocno zabrudzonych oknach. Musisz jedynie przeprowadzić wstępne mycie… olejem lnianym. Rozprowadź tłuszcz na szybie, zostaw na godzinę, po czym umyj okna jak zwykle. 

Czym myć okna, aby jak najdłużej pozostały czyste? Wlej do spryskiwacza domowy „detergent” sporządzony z 1 szklanki wody, 1/2 szklanki octu i kilku kropel gliceryny. Taki specyfik nie tylko usuwa wszystkie zabrudzenia, ale i tworzy na szybie cieniutki filtr, który zapobiega osiadaniu kurzu i powstawaniu zacieków po deszczu. 

Już wiesz, jak umyć okna, żeby nie było smug. Znasz też domowe sposoby, dzięki którym wiosenne porządki będą łaskawe dla środowiska i bezpieczne dla domowników. Jeśli jednak chcesz w pełni poczuć wiosnę, musisz zadbać o odpowiedni wystrój okien. 

Zamiast grubych, nieprzepuszczających światła tekstyliów zawieś firany i zasłony uszyte z lekkich i transparentnych materiałów. To dobry moment na odświeżającą kolorystykę, sięgnij po miętowe, jasnoniebieskie czy zielone materiały. Jeśli wolisz coś stonowanego, zawieś w oknach lekkie jak mgiełka białe firany. 

ZASŁONA DEKORACYJNA COPENHAGUE to odświeżająca propozycja na wiosenną metamorfozę okna!

Podsumowanie – czym umyć okna, jak to zrobić i o czym należy pamiętać w myciu okien

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższego artykułu doskonale wiesz już czym umyć okna. Proces mycia okien z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Często ociągamy się z przystąpieniem do mycia szyb – jest to o tyle zgubne, że im dłużej zwlekamy, tym zanieczyszczenia na szklanej powierzchni robią się trudniejsze do usunięcia. Dlatego czasem lepiej zacisnąć zęby i przystąpić do tego żmudnego procesu, by – kolokwialnie mówiąc – po prostu mieć to z głowy. Dla utrwalenia niżej przypominamy najważniejsze informacje.

W pierwszej kolejności warto odkurzyć szybę. Tym samym pozbędziesz się wszystkich pozostałości i pierwszej warstwy brudu, które mogą przylegać do okna. Myjka do okien będzie nieocenioną pomocą podczas mycia okien. Zainwestuj też w płyn do mycia szyb. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych wydatków, to możesz skorzystać z płynu do mycia naczyń lub spróbować wyczyścić szyby wodą z octem. Domowa receptura zakłada wymieszanie wody z octem w stosunku 1:1. Jeśli zapach octu jest dla Ciebie szczególnie przykry, to możesz wykorzystać np. sok z cytryny.

Pamiętaj, by poza wyczyszczeniem samych szyb umyć również ramy okien i parapety. By uzyskać efekt okien bez smug jedną stronę szyby myj od góry do dołu, a drugą od prawej do lewej. Dzięki temu zobaczysz, która z nich wymaga ewentualnych poprawek. Myjka do okien z płynem do mycia (lub wodą z płynem) poradzi sobie z większością zabrudzeń, czasem jednak trzeba użyć szczotki, by przeczyścić wyjątkowo brudne szyby przed właściwym procesem mycia szyb. Po wszystkim skorzystaj ze ściągaczki, by pozbyć się zacieków.

Jak wiosna, to i remont! Sprawdź 10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzesz ekipę remontową.