Przejdź do sklepu brw.pl

Granatowe ściany: z czym łączyć tę barwę we wnętrzu?

Czytaj
25.01.2020

Granatowe ściany: z czym łączyć tę barwę we wnętrzu?

Minęły już czasy, kiedy odcienie bieli i beżu były jedynymi słusznymi kolorami w mieszkaniu. Granatowa ściana wcale nie musi być tylko marzeniem. Odważ się na mocny kolor we wnętrzu! My pomożemy go nieco oswoić i podpowiemy, jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką symbolikę ma kolor granatowy,
  • czy granatowa ściana sprawdzi się w niewielkim mieszkaniu,
  • czy granatowe ściany w sypialni to trafiony wybór,
  • jak wprowadzić kolor granatowy ścian do salonu,
  • czy granat na ścianach dobrze zaprezentuje się w kuchennych wnętrzach,
  • jak zaaranżować przedpokój z granatową ścianą.

Granatowy dawniej uważany był za posępny, formalny i zbyt poważny. Granatowe ściany dziś jednak odbierane są zupełnie inaczej. W połączeniu z innymi barwami stworzą ciekawe i miłe dla oczu kompozycje – niekoniecznie w stylu marynistycznym, który nasuwa się wielu osobom jako pierwsze skojarzenie.

Granatowy salon – prawdziwe wyzwanie aranżacyjne!

Kolor ten jest zdecydowanie lżejszy niż czerń, a mnogość jego odcieni otwiera wiele możliwości aranżacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, jak go użyć. Granatowy kolor ścian w nieodpowiednim odcieniu czy zbyt dużej ilości, może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie ono ciemne i optycznie mniejsze. Umiejętnie wprowadzony do aranżacji podniesie jej walory wizualne, jednocześnie dodając pomieszczeniu wyrafinowanej elegancji. Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim doborze proporcji oraz właściwym dopasowaniu dodatków. W zależności od otoczenia kolor granatowy może prezentować się dostojnie i z klasą bądź odważnie i z pazurem. Zdecyduj, która wersja bardziej do Ciebie pasuje!

 

 

Granatowy kolor ścian: symbolika barwy

Głęboki granat to kolor idealny dla liderów oraz poważnych osób o zdolnościach przywódczych, które potrzebują wyciszenia i koncentracji. Granatowy to też częsty kolor umundurowania służb widziany podczas uroczystości na członkach rodziny królewskiej.

Ciemnoniebieskie ściany pasują do wnętrz o charakterze oficjalnym, np. gabinetu. Jednak nie tylko tam się odnajdą. Granatowe ściany w sypialni z psychologicznego punktu widzenia działają kojąco, a w połączeniu z roślinnością czy światłem świec pomogą oderwać Cię od dziennego zgiełku. Warto jednak wiedzieć, kiedy użyć tej barwy i z czym łączyć kolor granatowy, by efekt zabiegów aranżacyjnych był w pełni satysfakcjonujący.

Granatowa ściana w niewielkim mieszkaniu – z czym łączyć?

Ściany w kolorze granatowym w salonie mogą nie wydawać się dobrym pomysłem, jeśli wziąć pod uwagę niewielki rozmiar mieszkania. Utarło się bowiem, że ciemny kolor pasuje wyłącznie do dużych przestrzeni. Polskie wnętrza, które pamiętają czasy PRL-u, bywają ciemne i dość ciasne. W dodatku nie ma w nich zbyt wiele światła słonecznego. W niewielkich pomieszczeniach granatowy kolor ścian może okazać się zbyt przytłaczający. Jeśli nie chcesz optycznie pomniejszyć wnętrza i uzyskać efektu „zamkniętego pudełka”, zdecyduj się na jedną granatową ścianę.

Z użyciem barwy granatowej możesz tworzyć 2 rodzaje aranżacji:

  • uspokajające i stonowane, gdzie pozostałe kolory pozostają chłodne i skrupulatnie dobrane (błękity, fiolety, biele, czerń, beże, oliwkowe i malachitowe zielenie, brązy);
  • pobudzające i energetyczne, gdzie mile widziany jest kontrast kolorystyczny (ożywcze czerwienie, żółcie, pudrowy róż, limonka czy złoto).

Jeśli chodzi o granatowe ściany, salon, z uwagi na swój charakter, przyjmie odważne połączenia bardzo dobrze. Pamiętaj jednak, że kolor granatowy może równie dobrze sprawdzić się w sypialni, od której oczekujemy bycia azylem i miejscem odpoczynku. Nie tylko ściany, ale również granatowe meble czy dodatki mogą się w sypialni prezentować wspaniale.

Granatowe ściany w sypialni – czy to dobry pomysł?

Czy granatowa sypialnia może być trafionym wyborem? Jak najbardziej, jednak zanim sięgniesz po farbę lub tapety w tym kolorze, poznaj kilka zasad warunkujących udaną aranżację z granatem w roli głównej. Jeżeli chodzi o sypialniane inspiracje, kolor granatowy w postaci ścian potrzebuje światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Ważne, by miało ono ciepłą barwę. Inaczej wnętrze będzie mieć przygnębiający charakter.

Sprawdzonym i klasycznym towarzystwem kolorystycznym dla granatu będzie biel. Wcale nie musi to jednak oznaczać stylizacji marynistycznej. Granatowe ściany w sypialni w połączeniu z białymi meblami albo kolekcją w kolorze jasnego drewna mogą stworzyć klasyczną lub skandynawską (w zależności od charakteru dodatków) całość. Pamiętaj jednak, że nie musisz przy każdym meblu i dodatku przestrzegać zasady kontrastu. W sypialni z domieszką granatu sprawdzą się doskonale granatowe zasłony, a czasem także granatowe meble – wszystko jest uwarunkowane tym, jak potraktujesz i jak wykorzystasz kolor granatowy w aranżacji.

Biel to oczywiście nie jedyna możliwa kombinacja. Paletę sypialnianych barw uzupełni też wspomniany pudrowy róż. Co prawda mocno kontrastuje on z granatowym, jednak końcowy prezentuje się wyśmienicie.

Z czym łączyć kolor granatowy – mniej oczywiste propozycje

Połączenie granatu z mniej oczywistymi kolorami może być przepisem na aranżacyjny sukces. Warto przy tym rozważyć, jaki kolor pasuje do granatu i konsekwentnie realizować aranżację opartą na wybranych barwach. Wbrew pozom – ciemne kolory na ścianach dobrze znoszą granatowe dodatki i granatowe meble. To jednak nie jest jedyna droga, którą można pójść, jeśli chodzi o łączenie koloru granatowego z innymi barwami.

Róż przełamuje nieco powagę granatu, a jednocześnie rozjaśnia pomieszczenie i wprowadza do niego elegancję i lekkość. Łącząc złote akcesoria, pudrowy róż i granatowe ściany, salon zyska reprezentacyjny charakter i będzie spójny z sypialnią.

Kolor granatowy lubi też błękity i liliowe fiolety, a także kojące szarości: zarówno w tekstyliach, jak i innych dodatkach do wnętrza, takich jak wazony, obrazy czy ramki na zdjęcia.

Z granatem świetnie będą wyglądać też naturalne materiały:

  • len,
  • surowy jedwab,
  • płótno,
  • rafia,
  • wiklina,
  • jasne drewno,
  • kamień,
  • szkło.

Wiele zależy również od tego, jak mocno nasycona jest granatowa barwa. Czasem to bowiem głęboki granat w klasycznym wydaniu, a czasem nieco jaśniejsza wersja, której lekko niebieski odcień nie sprawi, że wnętrze zostanie zdominowane przez ciemne kolory.

Granatowe ściany w salonie – jeszcze bardziej reprezentacyjnie

Salon to miejsce, w którym bije serce domu. Granatowa ściana w salonie w otoczeniu odpowiednich kolorów mogą wyglądać jednocześnie elegancko i reprezentacyjnie, ale wciąż domowo oraz przytulnie.

Chcesz osiągnąć taki efekt? Wprowadzając granatowy kolor ścian “na salony” zadbaj, by meble nie były zbyt jasne. Świetnie sprawdzą się kolory typu:

  • kakao,
  • cynamon,
  • orzech,
  • wiśnia,
  • drzewo tekowe,
  • meranti,
  • mahoń.

 

Meble Madison na tle granatowej ściany w salonie

 

Przy grantowych ścianach w salonie pamiętaj o ciepłym oświetleniu oraz dodatkach. W takim wnętrzu mogą pojawić się tekstylia i wazony w odcieniach granatu, które dodadzą spójności wnętrzu. Warto jednak przełamać nieco konwencję i tchnąć w dodatki trochę koloru.

Niezależnie od ilości granatowych elementów w pokoju dziennym, we wnętrzu powinno pojawić się sporo zieleni, która tworzy wrażenie przytulności. Warto wiedzieć, że efektowne połączenie granatu z butelkową zielenią wpisze się w najnowsze trendy. Takie zestawienie polubi się zwłaszcza ze stylem glamour. Z kolei industrialny granatowy salon będzie współgrać z szarościami i czarnymi detalami. Szaro-granatowy salon z domieszką czerni to sprawdzony przepis na wyrazistą, intrygującą loftową aranżację.

Dobrze, jeśli na jednej ze ścian zawiśnie lustro, które optycznie powiększy wnętrze. Granatowe ściany w salonie są tak efektowne, że nie potrzebują wielu ozdób.

Wazon ceramiczny
Wazon ceramiczny

 

Granatowe ściany w kuchni – czy to się sprawdzi?

Czy granatowe ściany w kuchni to dobry pomysł? Ten odcień w tym pomieszczaniu podkreśla oryginalność, energię i świeżość. Dobrze, jeśli granatowe ściany w kuchni będą wykonane z praktycznych, łatwych w czyszczeniu jednolitych kafelków lub mozaiki w wybranym przez ciebie stylu i różnych odcieniach granatu.

Granat świetnie sprawdzi się w kuchennych dodatkach, np. na uchwytach do szafek, pojemnikach czy nawet ścierkach kuchennych. Z granatowymi ścianami pięknie będą kontrastować srebrne, złote lub miedziane akcenty, które nadadzą kuchni elegancki wygląd.

Jeśli zależy Ci na mniej formalnym i bardziej energetycznym efekcie, sięgnij po kolor musztardowy, malinowy, pomarańczowy lub amarantowy. W wersji najspokojniejszej sprawdzi się szarość, inne odcienie niebieskiego, biel i krem.

 Talerz deserowy Sand
 Talerz deserowy Sand

 

Niesztampowo i odważnie, czyli granatowa ściana w przedpokoju

Przedpokój w mieszkaniu powinien zapraszać do wejścia dalej. W polskich mieszkaniach bywa on zwykle ciemny i ciasny. Jeśli znajduje się tam jeszcze wieszak na ubrania i półkę na buty, staje się wręcz klaustrofobiczny. Jak odczarować to miejsce i czy wobec tego granatowa ściana w przedpokoju ma sens?

Są sposoby na zastosowanie tego koloru na tak niewielkiej przestrzeni. Granatowy ma przecież wiele odcieni i wcale nie musi być mocno nasycony. Jeśli masz mały przedpokój, granatowa ściana w przedpokoju powinna być tylko jedna i mieć lekko „spłowiały” odcień. Resztę zaaranżuj w jaśniejszych barwach. Białe oraz kremowe ściany i dodatki będą odbijać światło. Przyda Ci się też duże lustro na ścianie lub szafie, które rozjaśni wnętrze i doskonale zaprezentuje się na tle granatowej ściany.

Wiesz już, jak „rozbroić” granat. Jeśli wydawał Ci się on trudnym do zaaranżowania kolorem, już nie powinien. Najwyższy czas na zmiany i przeprowadzenie granatowej rewolucji w mieszkaniu! Końcowy efekt stylizacji wnętrza z pewnością będzie inspirujący, przytulny i nietuzinkowy.