Jak pościelić łóżko? Proste sposoby na porządek w sypialni

Czytaj
5.12.2019

Jak pościelić łóżko? Proste sposoby na porządek w sypialni

Łóżko to bez dwóch zdań najważniejszy element każdej sypialni. Właściwie dobrane – może stanowić nie tylko komfortowe miejsce wypoczynku, ale i niezwykle atrakcyjną ozdobę wnętrza. Nawet najbardziej efektowny mebel nie będzie jednak wyglądał dobrze w nieładzie. Jak ładnie pościelić łóżko?

 

Odpowiednie posłanie łóżka – dlaczego jest tak istotne?

Znane polskie przysłowie głosi, że „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Powiedzenie to niewątpliwie skrywa w sobie ziarno prawdy. Trudno nie zgodzić się z faktem, że na jakość i komfort snu, niemały wpływ mają względy estetyczne, w tym wygląd i stan pościeli. Po ciężkim dniu pełnym obowiązków, to właśnie efektownie zaścielone łóżko sprawia, że położenie się do snu jest dużo przyjemniejsze, a sam wypoczynek – bardziej komfortowy i produktywny.

To jednak nie wszystko. Mimo iż do ścielenia łóżka nie przywiązujemy często większej uwagi, odpowiednio ułożona pościel stanowi przysłowiową „kropkę nad i” w aranżacji każdej sypialni. Estetycznie wyglądająca może gustownie dopełnić  wystrój wnętrza i przeciwnie. Rozrzucona i pozostawiona w nieładzie – zaburzyć nawet najbardziej efektowną dekorację. Wobec tego nasuwa się pytanie – jak ładnie pościelić łóżko aby poczuć się w sypialni niemal jak w pięciogwiazdkowym hotelu?

Stylowa aranżacja sypialni z wykorzystaniem mebli z kolekcji Holten

 

O czym pamiętać, zabierając się do ścielenia łóżka?

Mimo iż ścielenie łóżka wydaje się czynnością intuicyjną, przystępując do niej warto mieć na uwadze kilka aspektów. O czym konkretnie mowa?

 

·         Czas

To czynnik, który posiada decydujący wpływ na to, w jakim stanie zastaniesz swoje łóżko, wracając z pracy lub innych zajęć do sypialni. Planując jego posłanie, w pierwszej kolejności zastanów się, ile czasu będziesz w stanie poświęcić każdego ranka na ułożenie pościeli. Jeśli nie masz problemów z wczesnym wstawaniem, możesz pozwolić sobie na bardziej wyszukane posłanie. Jeśli jednak posiadasz zabiegane poranki, postaw raczej na proste i nieskomplikowane aranżacje pościelowe.

 

·         Higiena pościeli

Jeśli zastanawiasz się, jak ładnie pościelić łóżko, powinieneś wiedzieć, że posłanie to nie tylko kwestia estetyki sypialni, ale również higieny samej pościeli. Decydując się na pozostawienie jej częściowo lub w całości odkrytej, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz w stanie zabezpieczyć jej przed kurzem i zanieczyszczeniami. Jeśli więc nie wiesz, gdzie schować pościel i częsta jej wymiana jest dla Ciebie problemem, pomyśl o nakryciu jej w ciągu dnia kocem lub gustowną narzutą.

 

·         Wystrój sypialni

Na koniec nie sposób zapomnieć także o aranżacji samej sypialni. Nawet najładniej zaścielone łóżko i najlepiej dobrana pościel nie będą wyglądały dobrze, jeśli nie będą dopasowane do wystroju pomieszczenia. Dobierając narzutę oraz sposób jej ułożenia, nie zapominaj więc także o tym aspekcie. Inaczej wszystkie Twoje starania okażą się mało efektywne.

Wiesz już o czym pamiętać przy układaniu posłania, czas więc zabierać się do dzieła. Jak pościelić łóżko, aby osiągnąć efekt niczym z najbardziej renomowanego lokalu?

 

Hotelowa schludność, czyli łóżko w stylu francuskim

Na myśl o idealnym posłaniu, z pewnością niejednemu z nas przychodzi do głowy skojarzenie z eleganckim, hotelowym pokojem. Nieskazitelna czystość i wygoda znajdującego się w nim łóżka, przywołuje wrażenie luksusu i podwyższonego komfortu wypoczynku. Chcesz osiągnąć podobny efekt we własnej sypialni? Żaden problem! Jak ładnie pościelić łóżko, aby wiernie przypominało ekskluzywną, hotelową aranżację?

Najlepiej postaw na białą, klasyczną pościel lub utrzymaną w monochromatycznej kolorystyce. Wniesie ona do Twojej sypialni powiew świeżości, a przy tym nada jej eleganckiego, luksusowego charakteru. Idealnym uzupełnieniem takiego posłania będzie wykonana w tej samej kolorystyce narzuta w dolnej części łóżka, a także komplet dekoracyjnych poduszek. Ułożone na fotelach koce czy inne tekstylia o podobnym zabarwieniu, dopełnią całość dekoracji, tworząc harmonijne i szlachetne połączenie.

Komplet pościeli Roma
Komplet pościeli Roma

 

Artystyczny nieład – domowy klimat w sypialni

Hotelowa stylizacja posłania jest niezwykle efektowna, jednak u niektórych może wywołać wrażenie dystansu i wyobcowania. To natomiast ostatnie cechy, jakich każdy z nas poszukuje w swojej sypialni. Aby uniknąć podobnego ryzyka, możesz postawić na planowany, artystyczny nieład w pomieszczeniu.

Aby go osiągnąć, wystarczy, że ładnie wyrównasz kołdrę, a bliżej końca, lub też – jeśli wolisz – do połowy łóżka – rozłożysz ulubiony koc lub narzutę. Do tego dorzuć kilka niewielkich, dekoracyjnych poduszek i gotowe.  W ten sposób nadasz swojej sypialni ciepły i swojski klimat, a łóżko, mimo iż bardziej dostosowane do „codziennego trybu”, nadal kusiło będzie wizją przyjemnego i beztroskiego wypoczynku.

 

Piękno pod przykryciem, czyli narzuta i poduszki

Jeśli nie masz czasu lub ochoty eksperymentować ze starannym układaniem kilku warstw posłania, równie ładny efekt osiągniesz, wykorzystując najprostsze rozwiązanie – narzutę i dekoracyjne poduszki. Jak pościelić łóżko z ich użyciem, aby było nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjne wizualnie?

Koc Flannel Sherpa
Koc Flannel Sherpa
Narzuta Dana
Narzuta Dana

 

Z racji, iż pierwszoplanową rolę w tego rodzaju aranżacji odgrywa narzuta, skoncentruj się przede wszystkim na niej. Będzie przyciągała większą uwagę, a co za tym idzie – decydowała o  spójnym wyglądzie całej sypialni. Jak wybrać odpowiedni wzór? Na takie pytanie nie ma w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi.

Pikowane lub gładkie, wykonane ze śliskich bądź też matowych materiałów, jednokolorowe, wzorzyste, pokryte efektowną grafiką. Wszystko zależy od Twojego gustu oraz wystroju sypialni. Do narzuty dobierz utrzymane w tej samej tonacji barw lub kontrastowe poduszki.

 

Gdzie trzymać pościel, aby zachować porządek w sypialni?

Efektowne pościelenie łóżka to dopiero jedna strona wystroju sypialni. Dla całkowitego efektu, niezwykle istotne znaczenie ma również odpowiednie przechowywanie wszelkich akcesoriów, potrzebnych do stworzenia dekoracji tego mebla. Gdzie schować pościel czy narzuty, aby uniknąć bałaganu we wnętrzu, a jednocześnie nie zniszczyć delikatnych dodatków?

Ponieważ najlepsze rozwiązania to zwykle te najprostsze, podstawowym miejscem, do którego możesz schować kołdrę czy pościel, jest łóżko. Dzięki poręcznym pojemnikom, w jakie wyposażonych jest wiele nowoczesnych modeli, nie tylko zaoszczędzisz sporo miejsca w sypialni, ale i odpowiednio zabezpieczysz tekstylia przed zniszczeniem czy zabrudzeniem.

 

Jeśli nie posiadasz łóżka z pojemnikiem lub szukasz miejsca na przechowanie zapasowego koca czy narzuty, dobrym pomysłem mogą być ozdobne kosze lub pojemniki. Akcesoria te nie tylko pomogą Ci do przechować drobne tekstylia, ale i efektownie udekorują Twoje wnętrze, nadając mu swojskiego, domowego charakteru.