Przejdź do sklepu brw.pl

Jak prać koce i narzuty?

Czytaj
16.10.2019

Jak prać koce i narzuty?

Długie noce przy letnich ogniskach, nastrojowy wieczór z ulubioną lekturą i kubkiem gorącej czekolady, chwila odpoczynku po ciężkim dniu. Te różne od siebie aktywności, łączy jeden wspólny element – wszystkie przebiegają o wiele lepiej, gdy odbywają się pod przykryciem miękkiego koca, pledu lub narzuty. Jak odpowiednio je czyścić, aby nie zniszczyć ich właściwości? Doradzamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak prać koc i narzutę – w pralce czy ręcznie,
  • jaki program i temperaturę ustawić, piorąc koc w pralce;
  • jakie detergenty nadają się do prania koców i narzut,
  • w jaki sposób suszyć koce i narzuty,
  • czego najlepiej użyć do usunięcia plam i zabrudzeń z koca,
  • jak powinno wyglądać ręczne pranie koców i narzut.

Jak prać koc i narzutę?

Do konieczności regularnego czyszczenia koców i  narzut nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Tak jak każdy materiał, domowe tekstylia stają się łatwo siedliskiem kurzu i innych, niepożądanych zabrudzeń.  Jak prać koc, by zachować jego estetyczny wygląd?

Warto wspomnieć, że nieodpowiednie pranie koców oraz narzut może skutkować ich nieestetycznym naciągnięciem lub skurczeniem, a także utratą puszystości czy kolorów. To zaś sprawi, że w jednej chwili stracą one cały swój urok, a wraz z nim – funkcję atrakcyjnej ozdoby sypialni czy salonu. Jak wobec tego czyścić koce i narzuty, aby zachować ich nienaruszoną jakość i właściwości? O tym poniżej.

Pranie koców i narzut – w pralce czy ręcznie?

Zastanawiasz się, czy lepiej jest prać koc w pralce czy ręcznie? W większości przypadków zalecane jest pranie koca w pralce. Jeśli więc tylko producent nie przewidział ku temu żadnych przeciwwskazań (postępuj zawsze zgodnie z instrukcją na metce), postaw na  czyszczenie narzuty w pralce. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu i jeszcze więcej wysiłku, towarzyszących jej ręcznemu szorowaniu.

KOC Z MIKROFIBRY

NARZUTA PIKOWANA

Pranie koca w rękach może być również mniej skuteczne. Jeśli Twój koc – zwłaszcza jeśli jest to wełniany koc – jest w użytku na co dzień, może wymagać nie tylko odświeżenia, ale również pozbycia się nieestetycznych plam, np. po herbacie, czy kawie. W trakcie prania ręcznego możemy ich wszystkich nie dostrzec. Dodatkowo korzystając z pralki i wiedząc, w jakiej temperaturze prać koc, masz pewność, że zostanie to zrobione jak należy. Istnieją również programy do delikatniejszych tkanin i warto to wykorzystać. O tym, w jakiej temperaturze prać koc, dowiesz się poniżej.

Program i temperatura prania koca

Jeśli zdecydowałeś się na mechaniczne wyczyszczenie koca lub narzuty, niezwykle istotną kwestią, o której musisz pamiętać, jest wybór odpowiedniej temperatury i programu prania, a także środka czyszczącego – proszku lub płynu. W tym przypadku również najlepiej posiłkować się informacjami umieszczonymi na metce. Jeśli jednak takich nie ma lub są niewystarczające, wybierz temperaturę w granicach 30–40 stopni Celsjusza, tak, by nie zaszkodzić delikatnym włóknom koca.

To, w jakiej temperaturze możesz bezpiecznie prać swój koc, zależy głównie od jego składu oraz właściwości wykorzystanych surowców. Jeśli zamierzasz prać koc polarowy, śmiało możesz ustawić pralkę na 40 stopni. W podobnej temperaturze można prać koc akrylowy. Do płukania koca akrylowego możesz użyć również zmiękczającego płynu do płukania tkanin. Pamiętaj, że w przypadku prania koca wełnianego, temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni. Unikaj także namaczania koca z wełny w zbyt zimnej wodzie – jest to prosta droga do uszkodzenia włókien i sfilcowania materiału.

Jeśli zaś chodzi o program, najlepszy będzie krótki oraz przeznaczony do delikatnych tkanin lub wełny. Idealnie wyczyści to koc lub narzutę wykonane z tego materiału, bez narażania ich na zniszczenie lub naciągnięcie. Zanim go wybierzesz, sprawdź ustawienia swojej pralki. Niektóre modele posiadają specjalne programy do prania koców i kołder. Możesz również zdecydować się na program do prania ręcznego.

Detergenty do prania narzut i koców

Równie istotne znaczenie, co wybór formy prania, jest zastosowanie odpowiedniego detergentu. Czego najlepiej użyć do czyszczenia tekstyliów? Najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie standardowego proszku płynem do prania. Ułatwi Ci to znacznie wypłukanie z koca detergentu oraz pozwoli zachować miękkość narzuty.

Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe zasady czyszczenia, wiele z nich uzależnionych jest od materiału wykonania koca. Przykładowo, posiadając koc z mikrofibry, pamiętaj, nie łączyć go w praniu z innymi materiałami. Doprowadzi to do „zbicia” materiału i utraty jego miękkości. Wkładając do pralki koce akrylowe, pamiętaj z kolei o wystrzeganiu się chlorowania – akryl bardzo źle znosi oddziaływanie środków chemicznych.

KOC Z MIKROFIBRY

KOC AKRYLOWY DEKORACYJNY

KOC BAWEŁNIANO-AKRYLOWY MAROCCO

Jeśli chcesz, aby Twoje narzuty i koce zachowały dodatkową świeżość, możesz dodać do prania kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Najlepiej sprawdzi się tutaj olejek o zapachu pomarańczy czy też aromatycznej lawendy. Jeśli chcesz, możesz pokusić się również o dodatek niewielkiej ilości pachnącego płynu do płukania.

Wirowanie i suszenie koca

Pytanie o to, jak wyprać koc czy narzutę, to jedno. Pozostaje jeszcze kwestia wysuszenia tak grubego materiału. Jak to zrobić efektywnie i sprawnie? Przede wszystkim wybierz opcję prania z wirowaniem. Jego moc powinna być dostosowana do materiału, z jakiego wykonany jest koc lub narzuta. Co do zasady nie ustawiaj jej jednak więcej niż 400 obrotów – chyba, że pierzesz koce polarowe. W ich przypadku możesz pozwolić sobie na wyższe obroty wirowania, bez obaw o zniszczenie materiału.

KOC POLAROWY ARROWS

KOC POLAROWY STRIPES

Kiedy wyprany już koc wyciągniesz z pralki – wbrew temu, co pierwsze przychodzi na myśl – nie wykręcaj go ani nie wyciskaj. Odwirowany pled rozłóż na powierzchni suszarki i cierpliwie poczekaj, aż wyschnie. Opcjonalnie możesz przyspieszyć ten proces, wkładając wyprane tekstylia do suszarki bębnowej (w tym przypadku również lepiej kierować się informacjami zawartymi na metce). Czyniąc tak, nie masz jednak gwarancji, że nie uszkodzi ona struktury narzuty lub koca. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nic im się nie stanie – uzbrój się w cierpliwość i poczekaj, aż samoistnie wyschną.

Jak prać wełniany koc?

Wełna stała się bardzo popularna, ponieważ ciągle rośnie świadomość na temat jej świetnych właściwości termoregulacyjnych. Jak zatem prać wełniany koc, by mieć pewność, że jego delikatna tkanina nie zostanie uszkodzona?

  • Staraj się prać koce tego typu w pralce. Ręczne pranie koca wełnianego może być dla niego mniej bezpieczne, zwłaszcza jeśli nie masz w tym wprawy.
  • Wełniany koc wymaga prania na delikatnym programie. Wybierz taki, który oferuje pranie w 30 stopniach i umiarkowane suszenie i wirowanie. Wełniany koc z pewnością nie polubi zbyt wysokiej temperatury.
  • Podczas prania wełny nie używaj zbyt mocnych i chemicznych specyfików. Zarówno do prania ręcznego, jak i prania w pralce, w przypadku koców wełnianych powinno się używać najdelikatniejszych specyfików.
  • Jeśli tylko masz taką możliwość, po zakończeniu prania wełny zrezygnuj z wirowania. Lepiej odsączyć ją ręcznie z nadmiaru wody – na dłużej zachowa swoje właściwości.

Szybkie usuwanie plam z koca i narzuty

Powyżej wyjaśniliśmy, jak możesz prać koc oraz narzutę, nie wpływając negatywnie na ich właściwości. Warto jednak zaznaczyć, że pranie w przypadku zabrudzeń powinno stanowić ostateczność. Jeśli zauważysz na swoim kocu plamy lub miejscowe zanieczyszczenia, postaraj się usunąć je tak szybko, jak to tylko możliwe. Kiedy wnikną one w strukturę materiału, ich usunięcie może  okazać się niemożliwe. Nieestetyczne zabrudzenia znacząco zniszczą zaś aspekt dekoracyjny każdego koca czy narzuty, szczególnie o jasnym zabarwieniu.

KOC DEKORACYJNY WINTER SHERPA

NARZUTA DEKORACYJNA ROSES

Czego najlepiej użyć do usunięcia drobnych plam i zabrudzeń? Zanim sięgniesz po odplamiacz, spróbuj użyć do tego wody i delikatnego mydła lub szamponu dla dzieci. Dopiero jeśli ten sposób nie pomoże, pomyśl o użyciu specjalnego środka.

Ręczne pranie koca i narzuty

Jeśli pomimo zalet prania w pralce koców, wciąż nie jesteś przekonany do tego sposobu i obawiasz się ich uszkodzenia – możesz zrobić to w bardziej tradycyjny sposób. Jak prać koc ręcznie, aby skutecznie oczyścić tekstylia z zabrudzeń?

Najlepiej użyj do tego letniej wody i – przed umieszczeniem w niej koca – dodaj do niej płyn do prania. Kiedy już to zrobisz, włóż koc i pierz, delikatnie uciskając. Pamiętaj przy tym, aby działać w miarę sprawnie. Niektóre materiały – jak przykładowo wełna – nie powinny być zbyt długo moczone. Kiedy już uporasz się z zabrudzeniami, wypłucz koc w letniej wodzie, najlepiej dwukrotnie. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej. Pozostawiony na kocu detergent może uszkodzić delikatną strukturę materiału.

Koce – niezależnie od wzoru i materiału – mogą stanowić niezwykle atrakcyjną ozdobę każdego pomieszczenia. Kilka dowodów na to, jak mogą ubogacić Twoje wnętrza, znajdziesz m.in. w artykule „Poduszki, narzuty i koce na zimowe wieczory”.

Aby jednak tak było, a przy tym koce służyły Ci swoją nieocenioną funkcjonalnością, zadbaj o ich odpowiednie czyszczenie i pielęgnację. Pozwoli Ci to cieszyć się walorami ulubionego akcesorium przez długie lata użytkowania.

Wiesz już, jak zadbać o swój koc lub ulubioną narzutę, by korzystać z niej z przyjemnością. Jeśli chcesz uzupełnić swoją domową kolekcję tekstyliów, zajrzyj na BRW.pl, gdzie czeka na Ciebie bogaty wybór tekstylnych dodatków do sypialni lub salonu.