Przejdź do sklepu brw.pl

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Czytaj
22.03.2021

Jak przygotować dom na szczeniaka?

Szczeniak w domu to ogromna radość, ale i wielka odpowiedzialność. Nie tylko należy stworzyć mu w domu komfortowe i bezpieczne warunki, lecz także zadbać o to, by młody pies nie zniszczył w nowym domu niczego cennego. Jak przygotować się na przybycie szczeniaka do domu? Oto kilka praktycznych porad.

jak przygotować dom na psa

Jak przygotować dom na szczeniaka? Miejsce dla nowego domownika

Jak każde stworzenie, pies potrzebuje swojego własnego kąta, w którym będzie czuć się bezpieczny i szczęśliwy. Oznacza to przede wszystkim:

  • wygodne posłanie,
  • miejsce na posiłki,
  • przestrzeń do zabawy.

Zwłaszcza młode szczenięta uwielbiają biegać, dlatego idealnym rozwiązaniem byłby dom z ogrodem. Nie oznacza to jednak, że właściciele mieszkań nie mogą przygarnąć czworonoga.

Najważniejsza będzie kwestia umiejętnego zaaranżowania przestrzeni. W miarę możliwości pozwól futrzakowi na swobodę ruchu. Jego posłanie nie powinno być w zamkniętym miejscu, zapewnij mu do niego stały dostęp. Przebywanie z domownikami zapewni mu prawidłową socjalizację. Konieczne będzie oczywiście regularne wychodzenie na spacery.

Przed kupnem albo adopcją szczeniaka dowiedz się więcej na temat wybranej przez Ciebie rasy. Niektóre psy potrzebują dużo więcej ruchu, inne zaś są typowymi pieskami kanapowymi. Jeśli jesteś zdecydowany na aktywnego owczarka czy teriera, licz się z potrzebą długich i intensywnych wyjść. Warto trzymać w pobliżu wejścia, np. w koszu czy pojemniku, smycz i inne potrzebne sprzęty, by zawsze mieć je pod ręką.

Szczeniak w domu będzie się chciał również bawić. Stwórz mu do tego miejsce, w którym będzie bezpieczny zarówno pies, jak i podłoga, czy meble. Dobrym rozwiązaniem jest angażowanie umysłowe psa, np. maty węchowe. Aby czyszczenie zębów przeprowadzać na odpowiednich gadżetach, a nie na ścianach, kupuj szczeniakowi dobrej jakości gryzaki.

Czy cały dom ma być dostępny dla psa, czyli o granicach w mieszkaniu

Myśląc o tym, jak przygotować się na szczeniaka w domu, musisz pamiętać o wyznaczaniu granic. Niech zwierzę biega po korytarzu, łazience czy pokoju dziennym, jednak możesz zabronić mu np. wejścia do kuchni, gdzie przygotowujesz posiłki. Samo przyjęcie szczeniaka to kluczowy moment, bo po pewnym czasie będzie już za późno na wytyczanie nowych granic.

Od Ciebie zależeć będzie również kwestia wstępu do sypialni. Psią sierść trudno usunąć z pościeli, jednak dla niektórych bliskość z ulubieńcem może być ważniejsza niż higiena. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zainwestowanie w specjalną barierkę, która powstrzyma niesfornego psa przed wejściem do zakazanej strefy. Przygotowanie domu to zatem czas również na drobne prace remontowe.

Wyznaczenie granic dla zwierząt domowych będzie szczególnie ważne w przypadku osób posiadających alergię. Więcej wskazówek na temat tego, jak pogodzić posiadanie futrzaków i życie z alergią znajdziesz w artykule pt. „Dom przyjazny alergikom i zwierzętom? To możliwe!”. Szczeniak w domu pokaże, czy alergia nie stanie się jeszcze bardziej uciążliwa. Miej to na uwadze przed przyjęciem psa w domu. Szczeniak będzie zawiedziony, jeśli po kilku dniach w naszym domu ponownie trafi do schroniska.

Pierwsze noce i pierwsze dni szczeniaka w domu to dość stresujący moment, zarówno dla niego, jak i dla właściciela. Zwierzę jest jeszcze wówczas w okresie kwarantanny i nie powinno zbyt często opuszczać domu ze względu na brak podstawowych szczepień. Zapewnij mu na ten czas niezbędne akcesoria w postaci podkładów. Piesek odczuwa potrzebę załatwienia się tuż po przebudzeniu i wtedy warto wyjść na dwór. Jeśli jednak małe wpadki będą zdarzać się później, lepiej jeśli pupil będzie miał na swojej drodze chłonne podkłady.

 

Jak przygotować dom na szczeniaka? Postaw na miękkie tekstylia

Szczeniak w domu początkowo może czuć się zagubiony. Kup miękkie posłanie, które go otuli, najlepiej od razu większe. Przeznacz dla niego cały kąt i postaraj się nie zmieniać ustalonego miejsca. Dzięki temu szczeniak będzie miał poczucie stabilności i nauczy się szanować podział przestrzeni w nowym domu.

Dobrym pomysłem będzie podarowanie psiakowi miękkiego, ciepłego koca i wygodnej poduszki, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa i komfort. Koc polarowy to wydatek zaledwie kilku, kilkunastu złotych, więc nie musisz martwić się, jeśli zwierzę je pogryzie. W pierwszych dniach w nowym domu warto pozostawić przy piesku również coś, co zapachem przywołuje jego mamę. Adaptacja będzie dla niego łatwiejsza.

Koc polarowy
Koc polarowy

W pobliżu posłania możesz umieścić miski na wodę i jedzenie oraz zgromadzić ulubione zabawki szczeniaka. Spróbuj wytresować szczeniaka tak, aby zawsze odnosił je w jedno miejsce. Dzięki temu unikniesz ciągłego sprzątania i potykania się o psie zabawki. Nie jest to jednak proste, przed Wami sporo wspólnej pracy.

Jak przygotować dom na szczeniaka, czyli zabawa w chowanego

Podstawową zasadą, którą doskonale zna już każdy właściciel psa, jest schowanie wszystkich przedmiotów, które mogą potencjalnie zostać pogryzione. Dotyczy to m.in.:

  • dywanów,
  • koców,
  • poduszek dekoracyjnych.

Co więcej, w przypadku małej katastrofy, o wiele łatwiej będzie Ci posprzątać psie nieczystości z gołej podłogi. Szczeniak w domu to bowiem nie tylko masa słodkości, ale również obowiązków i niezbyt przyjemnych fizjologicznych wpadek zwierzęcia. Dopiero gdy szczeniak podrośnie i uda Ci się go odpowiednio wytresować, będziesz mógł zdecydować się na niektóre dekoracje.

Postaraj się też nie stawiać zbyt wielu przedmiotów na podłodze. W miarę możliwości umieszczaj wszelkie lampy, donice z kwiatami i inne ozdoby poza zasięgiem szczeniaka. Postaraj się też nie stawiać ciężkich przedmiotów zbyt blisko krawędzi. Rozpędzony szczeniak może uderzyć w szafkę i zrzucić coś na siebie, w najlepszym przypadku robiąc dużo bałaganu.

Koniecznie zainwestuj w dobrze zamykaną, porządną szafkę na buty. Szczeniak w domu to nierzadko pogryzione obuwie: kapcie, adidasy czy czółenka. Oprócz obuwia warto zabezpieczyć też wszelkie inne cenne przedmioty. Pojemna szafa albo meblościanka okaże się prawdziwym wybawieniem, kiedy w domu pojawi się mały szczeniak.

Szafa i zamykana szafka na buty Loksa
Szafa i zamykana szafka na buty Loksa

Szczególnie ważne przy tym, jak przygotować dom na szczeniaka, będzie zabezpieczenie wszelkich kabli i urządzeń elektrycznych. Ciekawskie zwierzę może podczas Twojej nieuwagi przecisnąć się za biurko lub szafkę i poprzegryzać przewody. Stanowi to przede wszystkim zagrożenie dla samego psa. Aby temu zapobiec, warto kupić specjalne meble z odpowiednim, trudno dostępnym miejscem do przechowywania kabli i elektroniki.

Wnętrza odporne na zwierzęcą zabawę

Jak przygotować dom na psa, zachowując przy tym estetykę aranżacji? Nie musisz rezygnować z gustownych dodatków ani obawiać się szybkiego zniszczenia mebli. Wystarczą jedynie odpowiednie materiały oraz umiejętna ich konserwacja.

Gdy Twój szczeniak będzie już większy i nauczysz go respektować pewne zasady, możesz zdecydować się na powrót dywanu oraz dekoracyjnych tekstyliów. Ważny będzie wybór odpowiedniej palety kolorów oraz długości włosia.

Pamiętaj, że Twój pupil może gubić duże ilości sierści, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się dopasowanie do jej odcienia barwy dywanu, koca czy narzuty. Dzięki temu włosy zwierzęcia nie będą wyróżniać się zbytnio na ich tle.

Przy wyborze wykładziny zwróć uwagę na to, że o wiele łatwiej będzie Ci wyczyścić krótkie runo niż dywan typu shaggy. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na takim dodatku, koniecznie kup dobrej jakości odkurzacz z dużą mocą i specjalnymi końcówkami do usuwania włosów. Pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu i trzepaniu, co pozwoli Ci uniknąć nabawienia się alergii.

Dywan Toscana
Dywan Toscana

A co z meblami wypoczynkowymi? Zależeć Ci będzie przecież na zachowaniu ich w świetnym stanie przez wiele lat. Istnieją na szczęście sposoby, dzięki którym uchronisz tapicerowane kanapy i fotele przed ostrymi pazurami.

Bardzo sprytną i prostą metodą będzie wykorzystanie specjalnie przeznaczonej do tego narzuty. Koc zarezerwowany dla zwierzęcia ochroni obicie mebli, wyznaczy jego teren i dodatkowo ozdobi sofę lub fotel.

Narzuta Ludlow

Fantastycznym pomysłem będzie też zakup mebli ze specjalnym obiciem przystosowanym do zwierząt. Takie tkaniny, jak Terra EC albo Zoya zostały stworzone specjalnie z myślą o czworonożnych domownikach. Są one m.in. odporne na zadrapania i łatwe do wyczyszczenia z sierści oraz innych zabrudzeń, o które nietrudno przy posiadaniu psa.

Przemyśl również kwestię wyboru pozostałych mebli. Lakierowane szafy i szafki można bez problemu wyczyścić, dzięki czemu mogą one być w jasnym, a nawet białym kolorze. Miej jednak na uwadze, że są one niestety bardziej podatne na zarysowania, a wszelkie rysy i zadrapania będą na nich doskonale widoczne. Bardzo dobrą i równie stylową opcją będą matowe meble z drewna w nieco ciemniejszych odcieniach.

Zwierzę w mieszkaniu z pewnością przyniesie Ci wiele radości, ciepła i miłości. Jednak jak przygotować dom na szczeniaka? Przede wszystkim postawić na minimalizm i jasne zasady. Jeśli od samego początku przyzwyczaisz pupila do porządku i nauczysz odpowiedniego zachowania, stopniowo będziesz mógł wprowadzać do swoich wnętrz kolejne dodatki i dekoracje, bez obaw o ich zniszczenie. Nie zapomnij przy tym pozwolić psu na zabawę i otoczyć go troską.