Przejdź do sklepu brw.pl

Jak skutecznie wyczyścić okap? 5 sprawdzonych trików!

Czytaj
29.07.2021

Jak skutecznie wyczyścić okap? 5 sprawdzonych trików!

Okap kuchenny to jeden z absolutnie podstawowych domowych sprzętów. Podczas gotowania pochłania zapachy i nadmierne ilości pary wodnej. Dzięki temu Twoje ściany dłużej pozostają czyste, a meble nie nasiąkają zapachem smażonych i gotowanych potraw. Choć okap jest często ozdobą kuchni, żeby wyglądał ładnie, trzeba o niego dbać. W przeciwnym razie – pokryty tłuszczem zmieszanym z kurzem – będzie straszył i zniechęcał. Jak wyczyścić okap, by nie musieć poświęcać na to połowy wolnego dnia? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak wyczyścić okap?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego regularne czyszczenie okapu kuchennego jest ważne,
  • jak umyć okap pokryty tłuszczem,
  • w jaki sposób wyczyścić filtr okapu,
  • jakimi środkami myć okap, by pozbyć się zabrudzeń;
  • jak sprawić, by okap kuchenny błyszczał.

Zanim zaczniesz czyszczenie okapu – o czym pamiętać?

Zanim zabierzesz się do pracy, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Pierwszą z nich jest częstotliwość czyszczenia okapu kuchennego. Wiele osób decyduje się na to zaledwie raz na kilka miesięcy. To jednak zdecydowanie zbyt rzadko. Warto rozważyć czyszczenie okapu i obudowy okapu przynajmniej raz w miesiącu. Pozbywasz się dzięki temu pozostałości tłuszczu, wycierasz kurz i dbasz o to, by ani jedno, ani drugie finalnie nie miało styczności z jedzeniem, które gotujesz. Ważna jest także estetyka. Czysty i błyszczący okap to piękniejsza kuchnia.

Nie bój się nieoczywistych rozwiązań. Jeśli ktoś zaproponuje Ci czyszczenie tłuszczu tłuszczem – spróbuj. To jedna z najskuteczniejszych metod. Szukaj sposobów, dzięki którym czyszczenie będzie łatwe i przyjemne, nie zniechęcaj się do pracy. Zacznij od poznania budowy swojego okapu kuchennego. Najczęściej konieczne jest zdjęcie kratki z filtrem, która mocowana jest na klipsy. Potem należy dostosować metodę czyszczenia do materiału, z którego zrobiony jest okap kuchenny. W większości to stal nierdzewna, a ona na szczęście czyści się dość łatwo.

Przed przystąpieniem do czyszczenia urządzenia należy odłączyć okap od źródła zasilania. W następnej kolejności wyjmujemy i oczyszczamy filtr, a na końcu zajmujemy się zanieczyszczeniami we wnętrzu urządzenia oraz na jego obudowie. Jeśli masz filtr węglowy i chcesz go wyczyścić, wystarczy, że zanurzysz filtr okapu w naczyniu z ciepłą wodą z łagodnym detergentem. Kilka razy potrząśnij pojemnikiem z filtrem i gotowe.

Pamiętaj, że filtry węglowe należy czyścić mniej więcej co 3–4 miesiące, a raz na 6 miesięcy – wymieniać je na nowe.

Jak czyścić okap – tłuszcz najskuteczniejszy na tłuszcz?

Okap kuchenny to w większości tłuste plamy, które przysychają. Wydają się łatwe w usunięciu, jednak kiedy zaczynasz czyścić je samą wodą – rozmazują się, kleją i są bardzo uporczywe. Jak wyczyścić tłusty okap? Z pomocą przyjdzie Ci oliwa z oliwek. Choć wydaje się to dziwne, taki tłuszcz pomoże w czyszczeniu tłustych plam. Oliwa rozpuści zabrudzenia, więc ich usunięcie będzie dużo łatwiejsze.

Aby dobrze umyć okap, posmaruj zatłuszczone miejsca oliwą z oliwek i pozostaw na kilka minut, przykrywając ściereczką z mikrofibry. Koniecznie namocz wcześniej ściereczkę w gorącej wodzie. Możesz jej następnie użyć do ściągania oliwy z powierzchni okapu, jednak skuteczniejsza zapewne będzie gąbka do zmywania naczyń, zwłaszcza po ostrej stronie. Następnie odstaw gąbkę i dokończ wycieranie ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, że nie musisz wycierać okapu do sucha. Pozostawienie na nim bardzo niewielkich ilości oliwy i dokładne ich rozprowadzenie sprawi, że Twój okap będzie się pięknie błyszczał.

Woda i ocet – preparat do zadań wyjątkowo tłustych

Ocet jest znany ze swych właściwości czyszczących i stosuje się go w przypadku wielu różnych zabrudzeń. Z jego pomocą można też dość łatwo i skutecznie wyczyścić okap kuchenny. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 1:1. Przyda Ci się również butelka umożliwiająca rozpylenie substancji na powierzchni okapu. Ocet po chwili zacznie działać i wtedy możesz przejść do czyszczenia okapu za pomocą szorstkiej strony gąbki. Będzie to bardzo proste. Na koniec wystarczy przetrzeć okap mokrą ścierką i ręcznikiem papierowym do sucha. Jeśli Twój okap pokrył się już sporą warstwą tłuszczu – ta metoda powinna pomóc.

Regularnie i delikatnie – płyn do mycia naczyń

Jak wyczyścić okap, gdy plama jest jeszcze w miarę świeża? Za pomocą kuchennego płynu do naczyń! Tak, to możliwe. Jednak pamiętaj, że zadaniem płynu na co dzień jest usuwanie zabrudzeń z miejsc, w których znajdują się zaledwie przez chwilę. Z kolei zabrudzenia na okapie najczęściej zbierają się tam przez kilka tygodni, zatem jego czyszczenie jest trudniejsze. Płyn do mycia naczyń pozwoli Ci usunąć niewielkie zabrudzenia, jeśli robisz to dość regularnie. Użyj do tego wody z płynem i gąbki lub zmywaka do naczyń. To sposób skuteczny i najczęściej przyjemnie pachnący!

Soda oczyszczona – zawsze miej ją w domu!

O sodzie oczyszczonej można pisać naprawdę wiele. Przydaje się nie tylko przy gotowaniu i pieczeniu, ale jest również doskonała podczas sprzątania. W przypadku sody najskuteczniejsza będzie prosta w przygotowaniu papka. Wystarczy wymieszanie sody oczyszczonej z wodą tak, by osiągnąć konsystencję w miarę gęstej substancji. Możesz dodać do niej kilka kropel soku z cytryny – specyfik będzie jeszcze skuteczniejszy. Następnie papkę należy rozprowadzić po zabrudzeniach i dać sodzie trochę czasu. Zanim zaschnie, trzeba ją zmyć. Soda oczyszczona zadziała podobnie jak peeling i pomoże w pozbyciu się uciążliwych plam, którymi zazwyczaj pokrywają się okapy kuchenne.

Soda oczyszczona będzie również niezwykle przydatna podczas czyszczenia kratki i filtrów. Zagotuj wodę i użyj ok. trzech woreczków z sodą – wymieszaj. Weź spore naczynie, przelej tam substancję i zanurz w niej elementy, które wymagają czyszczenia. Następnie domyj je przy użyciu gąbki.

Okap ze stali nierdzewnej – co z połyskiem?

Dekoracyjny charakter okap ma wtedy, kiedy ładnie błyszczy i podkreśla piękno kuchni. By było to możliwe, możesz mu trochę pomóc. W nabłyszczaniu skuteczna będzie wspomniana wcześniej oliwa z oliwek. Oczywiście nie powinno się jej stosować zbyt dużo. Kilka kropli rozprowadzonych po powierzchni wystarczy, by okap ze stali lśnił jak nowy. Jeśli nie masz w domu oliwy z oliwek, możesz użyć innego oleju roślinnego.

Nabłyszczanie i czyszczenie okapu może być łatwe, jeśli podczas pracy stosujesz dedykowane do czyszczenia okapów środki. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby są przede wszystkim tańsze. Jeśli jednak efekty ich stosowania są dla Ciebie niewystarczające, użyj specjalnego nabłyszczacza do stali nierdzewnej.

A jeśli chcesz wyczyścić okap kuchenny szybko i bezproblemowo – pamiętaj o regularności. Systematycznie wycierane zabrudzenia nie są w stanie przerodzić się w wielkie i uciążliwe plamy lepkiego tłuszczu i kurzu. A tylko kilka minut raz w tygodniu wystarczy, by cieszyć się sprawnym i estetycznym okapem kuchennym.