Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Czytaj
24.11.2021

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Sporo osób decyduje się na inwestycję, jaką jest zakup mieszkania pod wynajem. Kiedy już znajdą odpowiedni lokal, pozostaje im urządzić mieszkanie, nim znajdą się potencjalni najemcy. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przy aranżacji mieszkania do wynajęcia. Na co postawić, by stworzyć piękną i funkcjonalną przestrzeń, a tym samym zrobić dobre wrażenie na przyszłych lokatorach?

Meble do pokoju dziennego Azteca Trio

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Czy kupowanie mebli do lokum pod wynajem jest koniecznością? Oczywiście, że nie. Możesz zdecydować się na wynajem mieszkania nieumeblowanego, wówczas jednak musisz liczyć się z mniejszym zainteresowaniem Twoją ofertą. Większość najemców oczekuje mieszkania umeblowanego (przynajmniej w podstawowym zakresie) i odświeżonego (nie chodzi zawsze o pełen remont przestrzeni, ale przynajmniej jej odmalowanie) – mówiąc krótko, oczekuje przestrzeni gotowej do wprowadzenia się.

Przygotowanie mieszkania pod wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy wcale nie należy do rzeczy skomplikowanych, o ile tylko wiesz, jak się za nie zabrać. W pierwszej kolejności zawsze warto pomyśleć, kto będzie Twoim klientem docelowym. Inne bowiem będą potrzeby studentów, a inne – rodzin z dziećmi. Ten czynnik może determinować zapotrzebowanie na konkretną liczbę łóżek czy ich rodzaj, a nawet wybór konkretnych mebli i ich stylu. Jednak bez względu na to, do jakich potencjalnych najemców chcesz dotrzeć, musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Idealne mieszkanie do wynajęcia powinno być:

  • schludne – nikt nie chce mieszkać tam, gdzie panuje nieporządek chaos;
  • uniwersalne – należy pamiętać, że każdemu podobają się inne rzeczy, dlatego warto wybierać rozwiązania raczej zachowawcze, a przede wszystkim praktyczne, które sprawdzą się w wielu różnych przypadkach;
  • kompletnie wyposażone – mieszkanie na wynajem musi stanowić przestrzeń, w której najemca będzie mieć możliwość wygodnego odpoczynku, przygotowywania i jedzenia posiłków, pracy czy przechowywania ubrań.

Co ze stylem, w jakim urządzone będzie wnętrze mieszkania? W mieszkaniu pod wynajem bez wątpienia sprawdzi się minimalistyczna stylistyka, która da możliwość łatwej personalizacji, np. za pomocą ozdób i pamiątek danej osoby czy przedmiotów związanych z jej zainteresowaniami, takich jak np. instrumenty. Możesz pomyśleć również o wnętrzach w stylu skandynawskim czy loftowym – wszystkie są bardzo nowoczesne i powinny zwiększyć atrakcyjność Twojej nieruchomości.

Jak podejść do malowania przestrzeni pod najem? Jeśli szukasz prostych i bezpiecznych rozwiązań, postaw na biel, która jest niezwykle uniwersalna. Białe ściany najłatwiej też będzie odmalować, a ich obecność sprawi, że w naszym mieszkaniu zrobi się jaśniej. Oczywiście możesz też zdecydować się na bardziej odważne kroki, a mimo to wciąż nie nazbyt ekstrawaganckie. Nierzadko bowiem warto inwestować w detale przyciągające uwagę potencjalnych najemców. Dobrą propozycją będą ściany w odcieniach beżu czy szarości lub połączenie trzech ścian w neutralnym kolorze i jednej w bardziej intensywnym, np. burgundowym, granatowym czy ciemnozielonym.

Wyposażenie mieszkania na wynajem – co koniecznie musi się w nim znaleźć?

Kiedy planujesz aranżację mieszkania pod wynajem, musisz wiedzieć, jakie meble kupić, by można było swobodnie w nim zamieszkać. W poszczególnych pomieszczeniach musi znaleźć się  podstawowe wyposażenie, które umożliwi normalne funkcjonowanie.

Zastanawiasz się, jak przygotować mieszkanie dla potencjalnych lokatorów? Zacznij od przestrzeni kuchennej. W kuchni muszą stanąć rzecz jasna meble kuchenne. Ze względów praktycznych najlepiej postawić na komplet w dwóch odcieniach. Górne szafki mogą być białe, natomiast dolne (narażone na częstsze zabrudzenia) powinny być ciemniejsze. Dysponując aneksem kuchennym, musisz zadbać o odpowiednią ilość szafek, by zmieścił się tam komplet garnków, a także naczynia i artykuły spożywcze.

W kuchni (opcjonalnie w salonie, jeśli zdecydujesz się na pomieszczenie pełniące właśnie taką funkcję) nie powinno też zabraknąć niewielkiego stołu i kilku krzeseł. Zastanów się też, jaki sprzęt AGD znajdzie się na wyposażeniu mieszkania (kuchenka, lodówka, mikrofalówka, piekarnik, czajnik elektryczny), a także czy zakupisz podstawowe naczynia do serwowania (talerze, sztućce, szklanki) i przygotowywania posiłków (garnki, patelnię). Te ostatnie będą szczególnie ważne, jeśli planujesz wynajem krótkoterminowy.

W domu na pewno przyda się sofa. Możesz ją postawić w salonie (np. koło praktycznej meblościanki) lub w sypialni, gdzie zastąpi wygodne łóżko. Najlepiej wybierać sofy w jednolitym kolorze, takie, które nie będą się łatwo brudzić. Postaw na granat, szarość lub ciemny beż – te barwy będzie też łatwo dopasować do większości aranżacji. W pokojach lokatorów poza łóżkiem/sofą powinna się znaleźć również komoda lub regał, a także biurko z wygodnym krzesłem – przyda się zarówno studentom, jak i pracownikom zdalnym.

 

Meblościanka Fever 2
Meblościanka Fever 2

 

 

Meblościanka Cancan 1
Meblościanka Cancan 1

 

Pamiętaj, że aranżacja mieszkania, które wynajmujesz, musi być przede wszystkim praktyczna. Warto pomyśleć o komodzie lub szafie w przedpokoju, która pomoże w przechowywaniu domowych sprzętów, ubrań, butów czy innych przedmiotów. Jaka szafa lub inne meble do przechowywania sprawdzą się w przedpokoju? Najlepiej wybrać proste korpusy szafek – sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na utrzymaniu czystości przy niewielkim nakładzie pracy. W końcu nie masz pewności, na jakich lokatorów trafisz. Jeśli zdecydujesz się na panele podłogowe w tym pomieszczeniu, zadbaj, by miały wysoką klasę ścieralności, co pozwoli im służyć przez długie lata.

Aranżacja mieszkania pod wynajem – zainspiruj się!

Wciąż wahasz się, jak powinieneś urządzić mieszkanie na wynajem? Oto nasza propozycja. W salonie z aneksem kuchennym postaw meble kuchenne Junona Line, a także nowoczesną, białą meblościankę Lena z korpusami szafek z wysokim połyskiem. Przed meblościanką postaw sofę Arita. Przy tak oszczędnych i nowoczesnych meblach możesz zabawić się dodatkami. Będą tu pasować zarówno nowoczesne grafiki, jak i plakaty w stylu vintage; duże, kolorowe żyrandole, ale też industrialne lampy bez kloszy. Wybór należy do Ciebie.

Mieszkania zadbane i z pomysłem cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem, o ile oczywiście cena za ich wynajem nie będzie zbyt wysoka. Jeśli więc przed przygotowaniem mieszkania odpowiednio zadbasz o wyżej wymienione aspekty, znalezienie najemcy na pewno nie będzie problemem.

 

>>Interesuje Cię, jak tanio przeprowadzisz metamorfozę wnętrza? Przeczytaj nasz wpis!