Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić przytulny kąt dla studenta?

Czytaj
9.03.2020

Jak urządzić przytulny kąt dla studenta?

Okres studiów to jeden z ważniejszych etapów w życiu młodego człowieka. To jednak także często etap trudny i wymagający. Kolokwia, egzaminy, sesje – to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się każdy uczeń. Jak ułatwić mu przyswajanie wiedzy? Niezwykle pomocne może okazać się zapewnienie mu cichego i wygodnego kącika do nauki. Zobacz, jak efektywnie urządzić pokój studenta.

 

Łóżko, biurko, niewielka szafka czy komoda – to absolutnie podstawowe elementy wyposażenia każdego pomieszczenia  do pracy lub nauki. Czy jednak wystarczające? Meble te niewątpliwie pomogą zaspokoić najważniejsze potrzeby osoby uczącej się, zapewniając jej odpowiednie warunki do pracy i intelektualnych zmagań. Aby jednak były one efektywne oraz przychodziły adeptowi wiedzy z łatwością, warto zadbać o odpowiednią atmosferę wnętrza. 

Jak tego dokonać? Rozwiązaniem tej zagadki, a zarazem pomysłem na aranżację małego pokoju dla studenta, może być podzielenie go na funkcjonalne strefy.

 

Strefa nauki – miejsce pełnego skupienia

Lektura artykułów naukowych, zbieranie materiałów do pracy dyplomowej, wykonywanie skomplikowanych obliczeń – te, jak i inne czynności, z jakimi spotyka się student w trakcie roku akademickiego, wymagają od niego pełnej uwagi i skupienia. O nie zaś zdecydowanie ciężko, gdy ograniczona przestrzeń zakłóca swobodną naukę i utrudnia koncentrację. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem może być właściwa aranżacja pokoju studenta, poprzez wydzielenie w nim strefy do nauki. Zobacz, jakich mebli zdecydowanie nie może w niej zabraknąć.

  • Odpowiednio dobrane biurko

To mebel, bez którego ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek pomieszczenie do pracy. Aby dobrze spełniało swoją rolę, musi być właściwie dobrane – dopasowane zarówno do wnętrza, jak i potrzeb użytkownika. Czym powinno cechować się dobre biurko?

Łóżko z wysuwanymi szufladami z kolekcji Graphic
Proste biurko Graphic z designerskim wzorem idealnie dopasuje się do stylistyki młodzieżowego pokoju

 

Przede wszystkim odpowiednią wysokością blatu. Zbyt niski będzie zmuszał studenta do garbienia się, co nie tylko obniży komfort nauki, ale i negatywnie wpłynie na jego zdrowie i sylwetkę. Funkcjonalne biurko powinno posiadać także odpowiednio duży blat, umożliwiający rozłożenie na nim wszystkich potrzebnych materiałów, a także miejsce do przechowywania najpotrzebniejszych przedmiotów, np. podręczną szufladę czy pojemną szafkę.

Więcej wskazówek na temat tego, jak dobrać biurko dla studenta, znajdziesz w tekście „Jak wybrać biurko dla nastolatka?”

  • Wygodny fotel

Jeśli kupiłeś już biurko, czas pomyśleć o dobraniu komfortowego krzesła. Najlepiej sprawdzi się tu fotel obrotowy z zagłówkiem, oferujący możliwość regulacji jego wysokości i kąta nachylenia. Pozwoli to studentom swobodnie zmieniać pozycję podczas długotrwałej nauki. Wybierając konkretny model sprawdź także, czy jego oparcie jest wyprofilowane w sposób umożliwiający użytkownikowi zajęcie prawidłowej pozycji. Jest to niezwykle istotne. Niepoprawna – może wywoływać ból i dekoncentrować.

Krzesło obrotowe Q-033 zniweluje niewygodę i zmęczenie podczas długotrwałego przesiadywania w jednej pozycji

 

  • Praktyczne i pojemne szafki

Oprócz wygodnego biurka i fotela, w części przeznaczonej do nauki nie może również zabraknąć funkcjonalnej szafy. Poza tradycyjnym meblem na ubrania, niezwykle przydatne okażą się tu także proste regały i półki, służące jako miejsce przechowywania książek, notesów, materiałów do nauki, a także innych bibelotów. Tego rodzaju meble dla studenta nie tylko pomogą mu zachować porządek w pokoju, ale i wyeksponować dekoracyjne drobiazgi i akcesoria, tworzące ciepłą, domową atmosferę. 

 

Strefa snu – miejsce na nocny odpoczynek

Badania dowodzą, że organizm dorosłego człowieka potrzebuje średnio 6 – 7 godzin snu. Wielu uczniów zdecydowanie nie spełnia jednak tej normy, szczególnie w okresie sesji egzaminacyjnej. Aby w dość krótkim czasie młody organizm mógł zregenerować się przed kolejnym dniem wyzwań i obowiązków, w pokoju studenta nie może zabraknąć wygodnego łóżka, a przede wszystkim materaca. Jaki model dobrze spełni tu swoją rolę? Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie materac lateksowy. Pozbawiony sprężyn, idealnie dopasuje się do kształtu ciała, dbając o właściwe ułożenie kręgosłupa i wygodną pozycję przez całą noc.

Wybierając meble dla studenta, nie zapomnij także o niewielkich, podręcznych szafkach nocnych. Dzięki nim, wszystkie najpotrzebniejsze notatki czy kubek gorącej czekolady będzie zawsze na wyciągnięcie ręki.

 

Strefa relaksu – miejsce na chwilę odprężenia

Życie studenta nie składa się tylko z nauki. Nawet kiedy jest jej dużo, niezwykle ważna jest chwila relaksu i regeneracji. W tym zaś niezwykle pomocne okażą się gadżety i akcesoria. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój studenta, by spędzanie w nim czasu sprawiało uczniowi przyjemność? Postaw na ciekawe i oryginalne dodatki.

 

Tablica korkowa wypełniona pocztówkami z wakacji lub zdjęciami najbliższych, interesujące grafiki, obrazy z motywującymi hasłami, designerski zegar – to tylko niektóre z elementów, które mogą wzbogacić pokój studenta. Inspiracje możesz znaleźć niemal wszędzie. Jeśli młody człowiek posiada zainteresowania – postaw na nawiązujące do nich akcenty. Pomysłów na pokój studencki jest mnóstwo. Im bardziej spersonalizowane wnętrze stworzysz, tym większa pewność, że młody uczeń odnajdzie w nim swój wymarzony kącik. 

 

Odpowiednie oświetlenie pokoju studenta

Podział wnętrza na funkcjonalne strefy oraz wyposażenie go w komfortowe, wysokiej jakości meble, to jeszcze nie wszystko. Kwestią, o której w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć urządzając wnętrze do nauki, jest odpowiednie oświetlenie. W pierwszej kolejności powinna znaleźć się tu lampka na biurko, ułatwiająca naukę w późnych godzinach nocnych. Podobną rolę odegra także ta postawiona na szafce nocnej, umożliwiając studentowi sięgnięcie przed snem po notatki lub ulubioną lekturę. 

Do tego dochodzi oczywiście oświetlenie główne. Jeden główny, przytwierdzony do sufitu plafon, lampa wisząca lub też kilka punktowych kinkietów – każda z tych opcji z powodzeniem odnajdzie się w pokoju studenta. Aranżację możesz dodatkowo wzbogacić, dodając do niej dekoracyjne neony czy modne ostatnio łańcuchy z żarówkami. Akcesoria te stworzą klimat, który z pewnością doceni każdy uczeń, ceniący oryginalną i niebanalną stylistykę wnętrza.

 

Jak łatwo zauważyć, aranżacja pokoju studenta nie musi być trudnym zadaniem. Często wystarczy ciekawy pomysł i odrobina kreatywności, by stworzyć młodemu człowiekowi wyjątkowe cztery kąty. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla studenta, aby służył mu zarówno do nauki, jak i odpoczynku i regeneracji? Przedstawione powyżej wskazówki z pewnością ułatwią Ci to zadanie.