Jak usunąć wosk z mebli i domowych dodatków?

Czytaj
24.07.2019

Jak usunąć wosk z mebli i domowych dodatków?

Szklane lampiony i światło świec są pełne uroku. Niestety ich blask może czasem przyćmić nieestetyczny ślad z wosku pozostawiony na meblach, tkaninach i dodatkach. Jak skutecznie usunąć plamy z wosku? Sprawdź!

Świece i świeczki zapachowe tworzą cudowny, intymny klimat podczas spotkań sam na sam lub w towarzystwie znajomych. Włożone do lampionu i zapalone dają ciepło (dosłownie i wizualnie). W tak urządzonym mieszkaniu aż chce się przebywać.

Niestety lampion wygląda dobrze do momentu kiedy skapujący ze świecy wosk nie ubrudzi jego dna i ścianek. Jak usunąć zaschnięty wosk i poradzić sobie z plamami woskowymi na różnych rodzajach drewna?

Żeberkowy, metalowy lampion sprawdzi się w industrialnych i nowoczesnych przestrzeniach.

 

Jak usunąć plamy z wosku? Uratuj swój świecznik

Lampiony szklane i metalowe robią ostatnio zawrotną karierę, jeśli chodzi o dekoracje do domu. Nawet jeśli w środku nie pali się świeczka, wciąż wyglądają świetnie. Są piękne, jednak… do czasu! Po usunięciu świecy na ściankach lampionu często pojawiają się niechciane, tłuste plamy z wosku. Zanim pobiegniesz do sklepu po nowy lampion lub świecznik, spróbuj uratować ten, który już masz.

 

Gorąca woda i wosk – para nieprzyjaciół

Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić lampion lub świecznik z resztek wosku, z pomocą przyjdzie Ci… gorąca woda. Proste pomysły często okazują się najlepsze, czyż nie?

Jeśli po paleniu świecy w środku jest mało wosku – znajdują się tam małe plamki i odpryski, postaw lampion w dużej misce, zalej gorącą wodą (im gorętsza, tym lepiej) i poczekaj, aż wosk rozpuści się i odejdzie od ścianek.

Gdy plam jest więcej lub jedno zabrudzenie jest naprawdę duże, włóż lampion na co najmniej godzinę do zamrażarki. Po tym czasie weź nóż z okrągłym końcem, podważ wosk w kilku miejscach i wyjmij jego kawałki. Umyj lampion wodą z płynem do naczyń lub środkiem do czyszczenia szyb i luster.

 

Plama z wosku na meblach – co robić?  

Zdarzyło Ci się kiedyś ubrudzić woskiem meble, np. stół, komodę lub półkę? Jeśli tak – spokojnie, znamy skuteczny sposób, by je wyczyścić.

Przygotuj suszarkę oraz wodę, ocet i papierowe ręczniki. Podgrzej plamę z wosku suszarką ustawioną na największą moc. W ten sposób zmiękczysz wosk na drewnie lub płycie. Kiedy zmięknie, zbierz go papierowym ręcznikiem. W razie potrzeby czynność powtórz. Następnie umyj zachlapane woskiem miejsce wodą z octem w proporcjach 1:1.

Jeśli plama jest świeża, możesz zeskrobać ją twardym i cienkim przedmiotem, a resztki wosku usunąć środkiem do czyszczenia mebli i miękką ścierką.

Ażurowy lampion w stylu industrialnym

Jak  usunąć plamy z wosku na woskowanych meblach?

Na woskowanych meblach zauważyłeś plamę z wosku? Przyda Ci się specjalny rozpuszczalnik do wosków – zwłaszcza, gdy plam jest więcej i są one stare. Taki rozpuszczalnik nie uszkadza drewna, a jednocześnie głęboko oczyszcza meble, przywracając im dawną świetność.

Nanieś niewielką ilość rozpuszczalnika na mebel i rozprowadź go bezpyłową szmatką. Resztki rozpuszczalnika usuń inną, czystą szmatką. Takie czyszczenie powinno odbywać się na niewielkich powierzchniach mebla.

Uroczy świecznik ceramiczny

Plama z wosku na obrusie, macie lub innych tekstyliach

Co zrobić, jeśli stopiony wosk wylądował na obrusie lub serwecie? Najpierw włóż tkaninę do zamrażalnika, a następnie mechanicznie zetrzyj wosk, np. za pomocą linijki lub plastikowej karty. Następnie przykryj materiał papierowym ręcznikiem i przyłóż do niego gorące żelazko. Wosk powinien osadzić się na ręczniku zamiast na Twoim obrusie.

A jakie są Twoje metody na usunięcie plam z wosku?