Jak zaaranżować jadalnię?

Czytaj
2.04.2020

Jak zaaranżować jadalnię?

Przytulna i komfortowa… Jadalnia – bo o niej mowa – to takie miejsce w domu, w którym każdy powinien czuć się dobrze. Jak urządzić jadalnię idealną? Mamy dla was kilka ciekawych rad na to wnętrzarskie wyzwanie.

 

Jadalnia mieści się zwykle w kuchni. Jednak coraz częściej „wychodzi na salony” i staje się ich częścią. Bez względu na to, czy wolisz klasyczne stylizacje, czy nowoczesne aranżacje, Twoja jadalnia może się stać jednym z bardziej reprezentacyjnych wnętrz w domu. Jak urządzić jadalnię z salonem, a jak zagospodarować ją w oddzielnym pomieszczeniu?

 

Jak urządzić jadalnię? Funkcjonalność to podstawa

We współczesnych mieszkaniach na urządzenie jadalni najczęściej do dyspozycji jest jedynie przestrzeń połączona z kuchnią i salonem, w której musi znaleźć się jeszcze  miejsce na zaaranżowanie kącika do wypoczynku oraz blatów roboczych. Jednak bez względu na metraż, jaki posiadasz, warto, abyś podczas planowania jadalni z salonem, z kuchnią czy w oddzielnym pomieszczeniu, zadbał o komfort podczas spożywania wspólnych posiłków.

Najbardziej ergonomiczne warunki uzyskasz, ustawiając stół w odległości ok. 120 centymetrów od ściany. Prostokątny stół na 4 osoby, ustawiony krótszym bokiem przy ścianie zajmuje około 4,5 m kw. powierzchni. Na 6-osobowy okrągły stół będziesz potrzebować znacznie więcej miejsca – bo już 6 m kw. Krzesła odsunięte od stołu zajmują co najmniej 60-70 cm – tyle musisz jeszcze  doliczyć, aby swobodnie przechodzić między nimi a ścianą.

Szukasz krzeseł do jadalni? Przejdź do artykułu „Wybieramy krzesła do jadalni”.

Stół i krzesła Porto

 

Przemyślany wybór podłogi oraz ścian, pozwoli stworzyć Ci funkcjonalną przestrzeń, w której domownicy będą mogli cieszyć się wspólnymi posiłkami.

Podłoga w jadalni powinna być wytrzymała na wszelkie zalania czy zabrudzenia jedzeniem. Ważne, aby była również odporna na  zarysowania, które mogą powstać podczas rozstawiania stołu i przesuwaniu krzeseł. Polecanym przez projektantów rozwiązaniem jest zastosowanie tego samego rodzaju podłogi jak w kuchni np. płytek ceramicznych, kamienia lub podłóg wykonanych z żywicy.

Ściany w jadalni również powinny być odporne na zalania i zanieczyszczenia jedzeniem. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się łatwo zmywalne farby oraz tapety. A jaki kolor farby wybrać? Ponieważ jest to miejsce, które będą odwiedzać wszyscy domownicy, najlepiej zdecyduj się na barwy neutralne oraz łagodne pastele, które dodatkowo sprzyjają spożywaniu posiłków.

 

Jakie meble do jadalni wybrać?

W osobnym pomieszczeniu czy w kuchni – przestrzeń, jaką dysponujesz, nie stanowi żadnej przeszkody przed urządzeniem wyjątkowego. Odpowiednio dobrane meble do jadalni sprawią, że każde wnętrze zyska swój niepowtarzalny klimat.

Jeżeli wybierasz umeblowanie do przestrzeni, która jest połączone z innym miejsce np. kuchnią czy salonem, zadbaj o to, aby pasowało ono do całości aranżacji. Niezbędną podstawą mebli jadalnianych będzie oczywiście stół i krzesła. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią i budżetem, możemy pokusić się o zakup innych efektownych mebli, które dobrze sprawdzą się do przechowywania naczyń, obrusów, serwetek czy sztućców: bufetów, kredensów, witryn czy komód.

 

Kształt stołu i jego rozmiary uzależnione będą z kolei od możliwości przestrzennych. Stół okrągły wygląda bardzo efektownie, jednak wymaga zdecydowanie więcej miejsca niż prostokątny czy kwadratowy. Bardzo funkcjonalne okazują się również stoły rozkładane, które na co dzień zajmują mniej miejsca niż podczas kolacji w większym gronie znajomych.

Chcesz, aby Twoja jadalnia była elegancka i spójna? Oprócz stołu oraz krzeseł dobierz witryny i komody z tej samej kolekcji. Uzyskasz w ten sposób jednolite stylistycznie wnętrze, a także miejsce na zastawę stołową czy inne drobiazgi.

Pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach podczas wyboru mebli do jadalni.

  • Wybieraj meble wykonane z dobrych jakościowo materiałów.
  • Stół wybieraj, biorąc pod uwagę warunki metrażowe oraz liczbę domowników. Stół powinien być tak ustawiony, aby można go było swobodnie obejść i aby każde krzesło dało się bez trudu odsunąć.
  • Jeśli nie masz talentu do łączenia ciekawych aranżacji z wykorzystaniem odmiennych stylistycznie elementów – bądź konsekwentny w wyborze. Zdecyduj się na meble w jednym, konkretnym stylu, który będziesz mógł wzmocnić za pomocą wybranej kolorystyki oraz odpowiednich dodatków.
  • Meble, który wybierzesz powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Przytulna jadalnia nie oznacza zagraconej przestrzeni. Bardzo ważna jest też łatwość czyszczenia, szczególnie stołu.

 

Jak urządzić jadalnię w kuchni?

Jadalnia urządzona w kuchni to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań w polskich domach. To dość wygodne rozwiązanie przy serwowaniu posiłków, ponieważ odległość od blatu roboczego do stołu jest niewielka. Jadalnia w kuchni ma też jeden minus – obie części pomieszczenia powinny stanowić integralną, harmonijną całość. Zatem np. jadalnia w stylu skandynawskim z prostym drewnianym stołem i białymi krzesłami powinna korespondować dekorem z frontami kuchennych mebli.

A jeśli kuchnia jest nowoczesna, rozważ zamontowanie lady barowej i wstawienie stylowych hokerów. Pamiętaj, że zawsze  stylistyka i kolorystyka obu części pomieszczenia powinna być zbliżona.

 

Jak urządzić jadalnię z salonem?

Coraz częściej zdarza się sytuacja, kiedy to jadalnia z salonem znajdują się na jednej, wspólnej przestrzeni domowej. W pokoju dziennym, podobnie jak w kuchni, stylistyka obu części powinna do siebie pasować.

Na szczęście w salonie masz nieco więcej swobody w sposobie aranżacji. Granicę oddzielającą od siebie przestrzeń do relaksu od tej, w której spożywasz posiłki, możesz wyznaczyć np. regałem z książkami albo po prostu ustawiając stół na dywanie. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz mógł pozwolić sobie na zmianę kolorystyki czy nawet stylistyki samych mebli.

Jadalnia w stylu skandynawski – w tle witryna Braga

 

Jadalnia w oddzielnym pomieszczeniu

Oddzielne pomieszczenie, w którym możesz urządzić jadalnię, daje Ci największą swobodę aranżacyjną. Na początek zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić przestrzeń. Pomoże Ci to w określeniu kolorystyki oraz stylu mebli, jakie ustawisz w pomieszczeniu. W zależności od metrażu, jakim dysponujesz –  będziesz mógł wstawić do jadalni duży prostokątny stół albo mniejszy, okrągły stolik.

Jeżeli metraż jest mały oprócz stołu i krzeseł możesz wstawić również nieduży kredens albo komodę. W większym pokoju możesz swobodnie zdecydować się na większy zestaw mebli np. z regałami – stwarzając w ten sposób coś na kształt mini spiżarni lub ladę barową, tworząc tym samym kącik do serwowania drinków. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów.

 

Nowoczesna jadalnia czy klasyczna?

Jeśli marzysz o jadalni urządzonej w klasycznym stylu, zdecyduj się na typowe dla tego stylu rozwiązania: okrągły lub prostokątny, solidny stół (często w ciemniejszej tonacji) i współgrające z nim stylistycznie krzesła z tapicerowanymi siedziskami. To bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające na zmiany aranżacji poprzez wymianę tapicerowanych pokrowców lub materiałowych poduch.

Industrialna lub nowoczesna jadalnia to z kolei idealne miejsce na wstawienie stołu ze szklanym, hartowanym blatem. Dodatkowo taki mebel powiększy optycznie całe wnętrze. Będzie idealnie wyglądał zestawiony z oryginalnymi krzesłami z tworzyw sztucznych – najlepiej takich w ciekawych odcieniach kolorystycznych. Zamiast krzeseł możesz również wybrać wygodne ławki z miękkim siedziskiem.

Jadalnia w stylu industrialnym z krzesłami Ultra II i Vario 2 w roli głównej