Przejdź do sklepu brw.pl

Jak założyć ogródek ziołowy na domowym parapecie?

Czytaj
18.11.2019

Jak założyć ogródek ziołowy na domowym parapecie?

Ziołowy ogródek możesz urządzić na parapecie własnej kuchni i podziwiać go przez cały rok, niezależnie od pogody. To świetny pomysł, bo domowy ogródek na parapecie nie tylko poprawia nastrój, ale również zapewnia stały dostęp do pachnących, zdrowych ziół, które możesz dodawać do posiłków. Jakie zioła możesz hodować w doniczkach przez cały rok? Podpowiadamy w artykule.  

 

 

Ogródek ziołowy na parapecie – czy to dobry pomysł?

Zioła w domu to nie tylko apetyczny dodatek do potraw czy zdrowe herbatki – ich zastosowanie sięga zdecydowanie dalej niż kuchenne potrawy, to również doskonały element aromaterapii (Przeczyta więcej tutaj: Domowa aromaterapia: jak wpływają na nas zapachy). Warto zatem, aby w Twojej sypialni na parapecie znalazła się lawenda z relaksującym aromatem, a w salonie orzeźwiający rozmaryn.

Zioła wykorzystuje się także w kosmetyce, są również piękna ozdobą mieszkań, a ich zapach znakomicie odświeża garderobę. Wszystko to zdrowo i naturalnie.

Ziołowy ogródek z sukcesem założysz w swoim mieszkaniu. Wystarczy, że zrozumiesz potrzeby ziół i dostarczysz im tego wszystkiego, co jest im niezbędne do życia. Poznaj najważniejsze wskazówki, dzięki którym z łatwością powstanie Twój domowy ogródek ziołowy.

 

Czy uprawa ziół w domu jest trudna?

Ogródek ziołowy na domowym parapecie może wyglądać pięknie, ale czy wyhodowanie zielonych roślin w niewielkich doniczkach to trudne zadanie? Czy poradzi sobie z nim nawet laik? Na szczęście tak. Warunki domowe w większości sprzyjają nasionkom, a odpowiednia pielęgnacja szybko doprowadzi do kwitnienia ziół. Warto jednak zwracać uwagę na upodobania konkretnych roślin, o których jeszcze napiszemy poniżej. Nieco inaczej trzeba się opiekować ziołami znanymi z kuchni śródziemnomorskiej, a inaczej tymi, które wolą cień i niższe temperatury. Nie ulega jednak wątpliwości, że własny ziołowy ogródek to doskonały pomysł. W kuchni zioła są jednym z najważniejszych składników dobrego smaku. Dodaje się je do potraw mięsnych, dań wegetariańskich i wegańskich, niezależnie od preferencji. Do tego dochodzi jeszcze zastosowanie ziół w różnego rodzaju terapiach i ich właściwości lecznicze. To wszystko sprawia, że domowy zielnik to absolutne „must have”.

Najważniejsze zasady uprawy ziół na parapecie

Zioła na parapecie możesz uprawiać pojedynczo w małych pojemnikach lub zgrupować je w dekoracyjne kępy. Ich sadzonki najlepiej kupować w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym (gatunki jednoroczne np. majeranek, możesz również wysiać bezpośrednio do doniczek). Stworzysz w ten sposób aromatyczną i wspaniałą ozdobę parapetu.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup sadzonek lub nasion – musisz przygotować odpowiednie miejsce dla roślin. Nasadzenia w swoim ogródku ziołowym możesz uzupełniać i zmieniać przez cały rok. W ten sposób Twój ziołowy parapet będzie bez przerwy tętnił życiem.

 

Najważniejsze zasady uprawy ziół w domu – południowy parapet

Większość ziół pochodzi z gorącego południa, dlatego potrzebuje dużej ilości światła. Wśród ogrodników panuje nawet zasadza „im więcej słońca, tym silniejszy aromat”. Dlatego  najlepszym miejscem na ustawienie doniczek będzie parapet o wystawie południowej lub południowo-zachodniej, gdzie rośliny mogą jak najczęściej korzystać ze słonecznych kąpieli. Zadbaj również o to, aby stanowisko z donicami było ciepłe i osłonięte przed wiatrem.  Tylko niektóre gatunki (np. melisa i lubczyk) wolą ocienione stanowiska.

Równie dobrym miejscem na ziołowy ogródek co parapet – jest nasłoneczniony blat kuchenny Junona Line.

 

Najważniejsze zasady uprawy ziół w domu – doniczka do uprawy ziół, jaką wybrać?

Zaraz po dostępnie do światła – zadbaj o wybór odpowiednich donic i osłonek. Uporządkowane zioła w pięknej doniczce to dekoracja, która doda uroku każdemu pomieszczeniu. Wybierając odpowiedni model osłonki, pamiętaj, że większość gatunków nie potrzebuje donicy głębszej niż 20 cm.

Wyjątek stanowią wawrzyn, mięta oraz koper, które posiadają dłuższe korzenie. Dla nich zadbaj o nieco głębszy pojemnik.  Również bazylia, estragon, melisa oraz rozmaryn wymagają doniczek o nieco większej głębokości. Z kolei cząber, majeranek, tymianek mają skromniejszy i płytszy system korzeniowy.

Na szczęście dziś bez problemu znajdziesz ogromny wybór kształtów, materiałów oraz kolorów doniczek. Bez problemu dobierzesz osłonki pasujące do Twojego wnętrza.

Osłonka na doniczkę Heca ozdobi ziołowy ogródek w Twoim domu

 

Możesz zdecydować się na doniczki gliniane lub ceramiczne, jednak świetnym wyborem (zwłaszcza dla stylistyki minimalistycznej) będą osłonki imitujące beton oraz metalowe. Efektownie wyglądają także osłonki wiklinowe oraz drewniane skrzynki – dodają kuchni rustykalnego uroku.

 

Najważniejsze zasady uprawy ziół w domu – sadzenie

Niezależnie od doniczki, na którą się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu jej przed sadzeniem. Na spód wyłóż również warstwę drenażu (2-3 centymetrową warstwę żwiru, małych kamieni lub potłuczonej ceramiki), który zapobiegnie osadzaniu się wody i przegniciu korzeni.

Kluczowy dla domowego ogródka będzie również wybór podłoża. Zadbaj, aby to, w którym będziesz uprawiał zioła było skomponowane na bazie uniwersalnej ziemi ogrodniczej z dużym udziałem gruboziarnistego piasku, dzięki któremu nadmiar wody przy podlewaniu zostanie szybko odprowadzony.

Ziemia powinna charakteryzować się również dużą przepuszczalnością i odczynem zasadowym lub obojętnym. Unikaj zatem  torfu i kory, które silnie zakwaszają podłoże.

Po wsypaniu podłoża do doniczki, zrób w nim zagłębienie, w które delikatnie włóż kępkę ziół i lekko uklep ziemię dookoła.

 

Ogródek ziołowy w domu – podlewanie, nawożenie  i przycinanie

Podlewanie powinno być systematyczne, jednak niezbyt obfite. Niektóre gatunki (np. bazylia, oregano, macierzanka, lawenda) bardzo źle reaguje na zalanie delikatnego systemu korzeniowego – to gatunki „sucholubne”. Natomiast melisa i mięta to zioła, które bardzo cenią sobie wilgotne podłoże. Najlepiej jest jednak znaleźć złoty środek i podlewać rośliny z umiarem, nie dopuszczając ani do przesuszenia ani do przewilgocenia.

Niektórzy ogrodnicy radzą pozostawić na dwanaście godzin wodę do podlewania w otwartym pojemniku. Dzięki czemu, będzie ona dostatecznie nagrzana i ulotni się z niej niezdrowy dla roślin chlor.

W przypadku ziół wieloletnich, takich jak estragon, melisa czy rozmaryn będziesz musiał systematycznie je nawozić. Tak zwane dokarmianie powinno być oparte o nawozy organiczne np. płynny biohumus, kompost lub granulowany obornik. Unikaj mieszanek o dużej zawartości azotu, który przyśpiesza co prawda wzrost rośliny, jednak negatywnie wpływa na wydzielany przez nią aromat.

Pamiętaj, że regularne przycinanie wierzchołków rośliny będzie sprzyjać jej rozkrzewianiu. Pobudzi ją do wzrostu  i zapobiegnie zawiązywaniu się owoców. Przycinaj jedynie zieloną cześć łodygi. Przycięcie zdrewniałej partii może spowodować uschnięcie rośliny.

 

Ciekawostka

Zioła są najbardziej aromatyczne, gdy zaczynają zawiązywać kwiaty. Jest to dla nas najlepszy moment na zbiór. Obcinamy łodygi i opłukujemy je w zimnej wodzie. Wtedy możemy je zasuszyć, układając w pęczki i rozkładając na papierze.

 

Uprawa ziół w domu  – wybór odpowiednich sadzonek ziół na parapet

Kiedy decydujesz się na założenie ziołowego ogródka na parapecie, wybór roślin jest ogromny. Możesz dowolnie wybierać gatunki  o ciekawym pokroju, formie oraz barwie liści, a także oryginalnym aromacie.

W uprawie pojemnikowej najlepiej sprawdzają się gatunki pochodzące z basenu Morza Śródziemnego (tymianek, szałwia, rozmaryn, ruta i lawenda) – są wytrzymałe na wszystkie niewygody, jakie spotkają je w pojemnikach, ponadto świetnie znoszą także zaniedbania w uprawie. Godne polecenia są również: mięta, melisa o cytrynowym aromacie, rozmaryn lekarski, tymianek pospolity, estragon, bazylia pospolita i tak lubiana lawenda.

 

Domowy ogródek ziołowy: wymagania  popularnych gatunków

  • Rozmaryn to gatunek wymagający dużej ilości światła i ciepła oraz większej donicy.
  • Mięta zdecydowanie lepiej czuje się na zacienionych stanowiskach. Należy ją intensywnie podlewać oraz przycinać.
  • Lawenda bardzo lubi mocno nasłonecznione stanowiska i ziemię bogatą w wapń. Nie toleruje kwaśnej gleby.
  • Pietruszka jest bardzo wytrzymała i straszny jej chłód. Doskonale nadaje się również na balkon.
  • Bazylia to miłośniczka słońca, ciepła i umiarkowanego podlewania.
  • Melisa lubi systematyczne podlewanie.