Przejdź do sklepu brw.pl

Kiedy mniej znaczy więcej… Wybierz materiały i tekstylia w stylu japandi

Czytaj
27.08.2021

Kiedy mniej znaczy więcej… Wybierz materiały i tekstylia w stylu japandi

Wnętrza w stylu japandi, choć słyną z minimalizmu i prostoty, są również niezwykle przytulne. Za sprawą skandynawskich wpływów, w aranżacjach inspirowanych filozofią wabi-sabi nie brakuje ciepłych, a zarazem wyrazistych akcentów. Znajdziemy je pod postacią miękkich tekstyliów i naturalnych materiałów, które otulają wnętrze, czyniąc je bardziej przyjaznym. Jakie tekstylne dodatki warto wprowadzić do aranżacji japandi? Doradzamy!

Styl japandi: tekstylia, które sprawdzą się w aranżacji wnętrza

Styl japandi: funkcjonalny minimalizm i elegancja

Japandi to zupełnie nowa estetyka, która powstała z połączenia stylu japońskiego i skandynawskiego. Mariaż japońskiej dyscypliny i ascezy, widocznych w sposobie urządzania dalekowschodnich wnętrz, z charakterystycznym dla stylu skandynawskiego minimalizmem okraszonym sporą dawką przytulności przynosi zupełnie nowe spojrzenie na aranżacje. W efekcie powstają wnętrza oczyszczone ze zbędnych drobiazgów, pełne światła, przestrzeni, naturalnego ciepła i szlachetnych materiałów.

Mimo wielu różnic między stylem skandynawskim i japońskim, nietrudno znaleźć wspólne dla nich punkty. Obydwa nurty bazują na uwielbieniu prostoty i naturalnych surowców, sięganiu po neutralne barwy i meble o prostych kształtach. Styl japoński, podobnie jak scandi, stroni od krzykliwych kolorów i zdecydowanie odbiega od estetyki nadmiaru charakterystycznej dla wnętrz urządzonych w duchu glamour czy klasycznego boho.

Aranżacje tego typu są przejrzyste, funkcjonalne i niezwykle harmonijne, dzięki czemu tworzą idealne warunki do relaksu w domowym zaciszu. Styl japandi jest więc doskonałym sposobem na urządzenie wnętrza nad wyraz praktycznego i doskonale zorganizowanego, a przy tym eleganckiego i w dobrym guście. To prawdziwa gratka dla miłośników porządku i dobrze przemyślanych, minimalistycznych projektów.

>>Poznaj akcesoria w stylu japandi dostępne w ofercie Black Red White

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Zastanawiasz się, jak zaaranżować wnętrze w stylu japandi? Jeśli cenisz sobie umiar właściwy japońskiej estetyce, a w domu, tak jak w życiu, dostrzegasz piękno rzeczy zwyczajnych i wartość każdego posiadanego przedmiotu – urządzenie przestrzeni zgodnie ze stylem japandi nie będzie stanowić dla Ciebie problemu.

Pamiętaj, że trend japandi zakłada prymat jakości nad ilością oraz funkcjonalności nad dekoracyjnością – mieszkanie lub dom należy wyposażyć tak, by znalazły się w nim jedynie rzeczy użyteczne i dobrej jakości. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, nadprogramowe meble czy upychane po kątach drobiazgi. Zmiany w dotychczasowej aranżacji dobrze jest więc zacząć od generalnych porządków – oczyszczeniu przestrzeni ze wszystkiego, co niepotrzebne i niepełniące jasno określonej funkcji.

>>Chcesz wiedzieć więcej o dodatkach japandi? Przeczytaj nasz artykuł: Kierunek Japonia! Minimalistyczne dodatki w stylu japandi.

Narożnik Game - aranżacja japandi
Narożnik Game to mebel, który świetnie odnajdzie się w oszczędnej aranżacji salonu

Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po odpowiednie kolory. W stylu japandi wnętrze sprawia wrażenie przestronnego, nie jest to jednak zasługa jasnych barw wypełniających przestrzeń mieszkalną. W przeciwieństwie do aranżacji, w których króluje skandynawski minimalizm – opierających się głównie na palecie popielatych szarości, z wyraźnie dominującą bielą – japandi stawia na duże płaszczyzny ciemnych kolorów i akcenty mocnych barw. W stylizacjach tego rodzaju najczęściej pojawiają się brązy i pozostałe kolory ziemi takie jak czerwień, zieleń i piaskowe odcienie beżu. Ceniona jest także naturalność oraz różnorodność faktur, stąd nierzadkim wyborem są ściany wyłożone drewnianymi panelami lub pokryte architektonicznym betonem.

Co jeszcze pomoże w urządzeniu wnętrza w duchu japandi? Aby pomieszczenie wypełniła energia zen, wybierzmy meble o stosunkowo prostej formie, zaokrąglonych kształtach, a także pozbawione ozdobników. Doskonale sprawdzą się sofy na niskich nóżkach, minimalistyczne pufy, stoliki i krzesła z surowego drewna. W roli ozdobników z powodzeniem mogą wystąpić efektowne rośliny domowe, np. drzewka bonsai czy sukulenty w terakotowych donicach. Równie ciekawie zaprezentują się naturalne akcenty w postaci gałązek bawełny czy trawy pampasowej umieszczonej w smukłych wazonach.

Japandi a tekstylne dodatki: jakie wybrać?

Tak w stylu japońskim, jak i skandynawskim, to, co ascetyczne i surowe równoważone jest przez ciepło przytulnych elementów. Otwartą przestrzeń w klimacie japandi warto więc uzupełnić o dodatki, które wprowadzą do wnętrza miękkie, łagodne akcenty. Tekstylia sprawdzą się tu bezbłędnie.

W wydaniu japandi oszczędny charakter japońskich aranżacji zostaje urozmaicony materiałami cenionymi we wnętrzach skandynawskich. W efekcie nieco spartański wystrój zyskuje przyjazne oblicze – zdecydowanie bliższe filozofii hygge, kładącej nacisk na poczucie komfortu, błogości i bezpieczeństwa. Jakie tekstylia spiszą się w pomieszczeniach opanowanych przez nowy trend?

Przede wszystkim takie, które zapewnią domownikom wygodę i umożliwią relaks w chwilach wolnych od pracy czy domowych obowiązków. Będą to zarówno koce, narzuty czy pledy, jak i pościel i dekoracyjne poduszki. Tego typu detale będą świetnym pretekstem do wprowadzenia kolorystycznego urozmaicenia i różnorodnych faktur.

Materiały w stylu japandi: natura na pierwszym planie

Skromność charakterystyczna dla wnętrz urządzanych zgodnie z filozofią wabi-sabi przejawia się między innymi w wykorzystywaniu naturalnych materiałów i ręcznie wykonywanych zdobień. Prym wiodą tkaniny wykonane z niebarwionej bawełny czy lnu, misterne hafty, ale też ręcznie wyplatane dodatki – koszyki z trawy morskiej czy inne dekoracje z roślinnych pędów.

Tradycyjne gliniane naczynia oraz drewniane elementy wyposażenia wnętrz są cenione zarówno ze względu na naturalność (naturalne surowce), jak i swego rodzaju „niedoskonałość” formy. Zgodnie z założeniami japandi, materiały te często nie podlegają obróbce, nie będąc w żaden sposób upiększane. Pozwala to zachwycić się ich czystą postacią: pełną efektownych nierówności, skaz i niedociągnięć, podnoszących wartość przedmiotu.

Dzięki obecności tkanin i materiałów bliskich naturze zyskujemy przytulne wnętrze balansujące między duńskim hygge a japońskim wabi-sabi tworzącymi duet idealny.

Tekstylia a kolory we wnętrzach japandi: na jakie barwy warto postawić?

Tekstylia nawiązujące do trendu japandi to elementy, które pozwalają przemycić do aranżacji naturalne kolory i rozmaite faktury. Nawet jeśli Twoje mieszkanie utrzymane jest w spokojnych beżowo-brązowych tonacjach, sięgając po miękkie tkaniny, śmiało możesz wprowadzić do niego różne odcienie niebieskiego, łagodny róż czy fiolety. Takie dekoracje urozmaicą przestrzeń salonu lub sypialni, nie zaburzając ogólnej koncepcji aranżacyjnej, i dodając wnętrzu przytulności.

Sięgaj więc po koce z oryginalnymi tłoczeniami, poduszki obszyte ozdobną nitką, haftowane poszewki, bawełniane ręczniki z frędzlami i obszerne lniane narzuty. W sypialni świetnie sprawdzi się pościel o nieco surowej formie: biała, niebarwiona, doskonale wpisująca się w minimalistyczny koncept skandynawsko-japońskiego wystroju.

Wiesz już jakie tekstylia w stylu japandi urozmaicą Twoją wymarzoną aranżację? Sprawdź naszą ofertę i sięgnij po minimalistyczne dodatki w duchu ponadczasowej elegancji!