Przejdź do sklepu brw.pl

Kinkiety w sypialni – aranżacje

Czytaj
31.10.2022

Kinkiety w sypialni – aranżacje

Kinkiety w sypialni to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które zda egzamin niezależnie od stylu, w jakim urządziłeś pokój sypialny. Dlaczego? Sprawdź!

Kinkiety w sypialni - aranżacja z kolekcją Baylar

Kinkiety do sypialni – dlaczego warto je mieć?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest kinkiet. Samo słowo kinkiet pochodzi od francuskiego quinquet oznaczającego lampkę olejową albo oliwną czy też oko. Nazwa wzięła się od nazwiska Antoine’a Quinqueta – aptekarza z Paryża, który zmodernizował lampę olejową do latarń morskich tak, aby można było powiesić ją na ścianie.

Początkowo powszechnie używano kinkietów w wersji stojącej. Kinkiety ścienne – wiszące – pojawiły się w drugiej połowie XVIII w., najpierw w paryskich teatrach, a potem już w prywatnych domach, święcąc triumfy w salonach i przedpokojach. Po pewnym czasie szturmem zawojowały również sypialnie. Dlaczego? Jeśli chodzi o kinkiety, sypialnia jest miejscem, w którym mogą w pełni zademonstrować swoją funkcjonalność.

Kinkiety – lampy ścienne w sam raz do czytania!

Po pierwsze są nieocenione podczas wieczornej lektury czasopisma lub książki. Wiele osób lubi czytać w łóżku. Dzięki kinkietom nie muszą tuż przed snem wstawać, żeby zgasić górne światło. Wystarczy, że „pstrykną” wyłącznik światła kinkietu.

Zastanawiasz się, po co kupować kinkiet, skoro lampki nocne stojące na szafce przy łóżku mają tę samą zaletę? Chociażby po to, żeby niepotrzebnie nie zabierać miejsca na blacie szafki. W ten sposób umieścisz tam więcej przedmiotów, które w nocy dobrze mieć na wyciągnięcie ręki – telefon, książkę, leki, szklankę wody, krem…

Kinkiety zamiast górnego światła

Po drugie kinkiety pomagają przy wykonywaniu wieczornych czynności pielęgnacyjnych. Nie potrzebujesz górnego światła, żeby przebrać się w piżamę bądź posmarować dłonie kremem nawilżającym.

Jako lampy nocne kinkiety sprawdzają się także w sytuacjach, w których musisz wstać z łóżka w środku nocy z powodu płaczącego dziecka lub konieczności wizyty w toalecie. Zapalając górne światło, będziesz narażony na dyskomfort związany z dostosowaniem wzroku do ostrego światła. I najprawdopodobniej obudzisz swojego partnera. Tymczasem kinkiet z odpowiednim kloszem to źródło światła rozproszonego, przyjemnego dla oka.

Kinkiety – sprzymierzeńcy romantycznych wieczorów

Po trzecie kinkiety budują romantyczny nastrój. Rzucają łagodny blask, tworząc intymną atmosferą sprzyjającą wieczorom spędzanym we dwoje. W połączeniu ze świecami zapachowymi, szampanem, czekoladkami i truskawkami będą interesującą alternatywą dla wyjścia do restauracji z okazji rocznicy ślubu czy Walentynek albo jego idealnym dopełnieniem.

Kinkiety – pomogą Ci zaoszczędzić!

Po czwarte kinkiety stanowią dodatkowe źródło światła, co ułatwia oszczędne zarządzanie energią. Aby nie palić górnego światła z mocnymi żarówkami zużywającymi dużo prądu, wykorzystaj kinkiety. Chcąc podejść do tematu jeszcze bardziej ekonomicznie, użyj oświetlenia LED. Ogranicz też częste zapalanie i gaszenie światła, gdy nie jest to niezbędne, ponieważ po włączeniu żarówka przez chwilę pobiera więcej prądu.

Jakie kinkiety do sypialni wybrać?

W sypialniach zazwyczaj pojawiają się lampy wiszące jako źródło światła ogólnego oraz lampy podłogowe i lampy stołowe doświetlające wybrane obszary. Modele stołowe są często zastępowane przez kinkiety. Mogą to być nowoczesne kinkiety, klasyczne kinkiety, lampy ścienne w stylu glamour czy też loftowym bądź skandynawskim. We wnętrzach boho wspaniale sprawdzają się kinkiety wykonane z naturalnych materiałów, z kloszami z drewna, bambusa, wikliny. Ile stylów aranżacyjnych, tyle rodzajów kinkietów.

Kinkiety do sypialni – aranżacje

Przyjrzyj się aranżacjom sypialni z kinkietami. Może przekonają Cię do zamontowania kinkietów w Twoim pokoju sypialnym?

Kinkiety Cornelia w sypialni glamour

Sypialnia z lampami Cornelia
 

Kinkiet Cornelia został stworzony do wnętrz urządzonych w pełnym przepychu stylu glamour. Jego stelaż zrobiono ze lśniącej stali. Na wdzięcznie wygiętej „nóżce” osadzono element służący do mocowania żarówki. Zawieszono na nim kryształy dodające lampie szyku. Jest otoczony białym abażurem z lekko transparentnej tkaniny.

W pokoju sypialnym widocznym na zdjęciu kinkiety Cornelia świetnie prezentują się w towarzystwie lampy wiszącej z tej samej linii. Dobrze komponują się z pikowanymi poduszkami dekoracyjnymi Mekong w pięknym, głębokim odcieniu granatu. Ściany ozdobione sztukaterią stanowią idealne tło dla lamp, podkreślając ich elegancję. To sypialnia, która uwodzi grą świateł odbijających się w taflach i ramach luster Basic, kryształach lamp, szklanych blatach stolików.

Kinkiety Mitos w sypialni z bordową ścianą

Sypialnia z kinkietami Mikos
 

Wykonany z metalu minimalistyczny kinkiet Mitos będzie doskonałym uzupełnieniem nowoczesnej sypialni. Jest dwupłomienny – światło jest skierowane zarówno do góry, jak i do dołu, dając intrygujący efekt, który pozwoli Ci zbudować kameralny nastrój. To kinkiet dostępny w kilku wersjach kolorystycznych: złotej, czarnej, białej, żółtej i srebrnej, zatem dopasujesz go do swojej sypialni niezależnie od palety barw, na jaką się zdecydowałeś.

W aranżacji powyżej złoty kinkiet razem z bliźniaczym modelem zostały zamontowane po obu stronach wezgłowia łóżka, na ścianie o barwie czerwonego wina burgund. Bordowy odcień ściany zjawiskowo koresponduje ze złotym kolorem kinkietów. To wysmakowane połączenie w zestawieniu z bielą pozostałych ścian oraz pościeli tworzy wytworne wnętrze, w którym poczujesz się wyjątkowo.

Więcej kinkietów do sypialni znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Czekają tam na Ciebie również meble i dodatki do pokoju sypialnego. Zapraszamy!

A jeśli interesują Cię informacje dotyczące oświetlenia sypialni nie tylko w odniesieniu do kinkietów, zajrzyj do artykułu „Przytulne lampy do sypialni – idealne na jesienno-zimowy okres!”.