Przejdź do sklepu brw.pl

Klasyczna vs nowoczesna: sypialnia w kamienicy

Czytaj
9.01.2020

Klasyczna vs nowoczesna: sypialnia w kamienicy

Powojenne kamienice mają swój niepowtarzalny urok: podwójne okna, wąskie korytarze i wysoki sufit. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się w nich zamieszkać i po swojemu zaaranżować tę wyjątkową przestrzeń. Zastanawiasz się w jaki sposób w takim miejscu zaaranżować niebanalną sypialnię? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie blogowym! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak powinna wyglądać sypialnia w kamienicy,
  • jak urządzić sypialnię w kamienicy,
  • co warto wiedzieć o aranżacji wnętrza w starej kamienicy.

 

Dlaczego mieszkanie w starej kamienicy?

W ostatnich latach mieszkania w kamienicach zaczynają zyskiwać na popularności. Ma to związek z ich lokalizacją, która znajduje się zazwyczaj w centrach miast, dużą powierzchnią (w starym budownictwie często decydowano się na łączenie dwóch mieszkań w jedno, dlatego powierzchnie mieszkalne mogą sięgać ponad 100 mkw.), nietypową architekturą oraz niesztampowymi możliwościami aranżacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że remont mieszkania w kamienicy często wiąże się z koniecznością współpracy z konserwatorem zabytków oraz niemałym nakładem finansowym.

Jednak  „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Mógłbyś pomyśleć, że sypialnia w kamienicy przez nieustawność pomieszczeń, dużą rozbieżność w ich rozmiarach oraz fakt  że większość z pokoi jest przejściowa, może stanowić problem w aranżacji. Nie jest to jednak wyzwanie nie do pokonania. Najważniejszy jest pomysł, a tych nie brakuje.

KOLEKCJA KOEN 2

 

Jak sobie poradzić z wysokim sufitem w starych kamienicach?

Z jednej strony wysoki sufit w sypialni – sięgający nawet trzech i pół metra – powiększa pomieszczenie, a z drugiej może sprawiać kłopot. Przykładowo za niskie meble mogą zepsuć harmonię całości (szafa będzie nieregularnie odcinała się na tle pustej ściany). Dlatego urządzając wysoką sypialnię, zdecyduj się na zaaranżowanie nawet tych najwyższych partii wnętrza.

Jak się do tego zabrać? Warto skorzystać z metody trójpodziału. Tak, jak w fotografii wykorzystuje się tę zasadę do zaakcentowania każdego mocnego elementu zdjęcia, tak i w urządzaniu wysokiego pomieszczenia warto skorzystać z tej metody. Trzy poziomy wykończenia sprawią, że sypialnia nie będzie Cię przytłaczać swoją wielkością, ani nie pozostanie chaotycznie wypełniona. Często stosowanym przez dekoratorów sposobem jest np.  wykonanie w miejscu opaski ściennej wąskiej półki okalającej pomieszczenie.

W przypadku naprawdę wysokiego pomieszczenia dobrym pomysłem może okazać się budowa antresoli. To rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku mieszkań z nadbudową na ostatnim piętrze. Jak zrobić antresolę w kamienicy? Z pewnością przydatna okaże się pomoc architekta, który pomoże Ci zaprojektować i wykonać bezpieczny dodatkowy poziom, na którym będziesz mógł urządzić stylową sypialnię. Rozrysowując plan, przemyśl jej wysokość i miejsce rozdysponowania przewodów elektrycznych, tak aby Twoja miejsce wypoczynku było również wygodne.

Antresola to prawdziwa gratka szczególnie w przypadku mieszkań o małej powierzchni. Jeśli więc posiadasz kawalerkę w secesyjnej kamienicy, w której dominują wysokie pomieszczenia, budowa antresoli może okazać się sposobem na zyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Antresolę możesz wykorzystać jako sypialnię, dodatkowe miejsce do przechowywania lub biuro, jeśli pracujesz zdalnie. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujesz, możesz postawić na schody lub lżejszą konstrukcję z drewnianą drabinką.

Kolejnym wyzwaniem może okazać się piec kaflowy. Zamiast go wyburzać, spraw, aby stał się niepowtarzalnym elementem wyposażenia, w myśl zasady czego nie możesz ukryć – wyeksponuj! Warto pomyśleć o jego odrestaurowaniu bądź pomalowaniu na oryginalny kolor. Takie element wyposażenia nada Twojej sypialni stylowego charakteru i sprawi, że jej wnętrze wyda się bardziej przytulne.


KUCHNIA MODUŁOWA FAMILY LINE X, MOLISA

 

Jak zaaranżować wysoką sypialnię?

Aranżując sypialnię w kamienicy, weź pod uwagę typ mieszkania, z jakim „będziesz pracował”. W pomieszczeniu z wysokim sufitem materiały, które mogłyby optycznie zmniejszyć pomieszczenie, nie stanowią już problemu. Przykładem takiego dekoru jest np. boazeria czy tapeta z dużymi, kwiecistymi wzorami, która teraz będzie robiła imponujący efekt, a jednocześnie nie zaburzy proporcji wnętrza. W przypadku dużych pomieszczeń i wysokich ścian możesz także pozwolić sobie na ciemniejsze lub bardziej intensywne kolory, które świetnie podkreślą stolarkę drzwi lub okien.

Innym ciekawym rozwiązaniem w sypialni z wysokim sufitem, jest stworzenie dodatkowego poziomu lub pawlacza, który posłuży Ci jako garderoba lub dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Dzięki temu łatwiej zorganizujesz swoje rzeczy: ubrania, buty czy koce i pościel. Wstaw do niej komodę i szafki, z małymi szufladami czy koszykami, które pozwolą Ci zrobić porządek w bieliźnie i akcesoriach. Do dolnej krawędzi antresoli możesz przypiąć stylowe lampki lub baldachim, pod którym ustawisz łóżko.

 

Jak urządzić nowoczesną sypialnię w kamienicy?

Sypialnia to Twoja świątynia i jednocześnie najbardziej intymna część mieszkania. Urządzając to pomieszczenie w starej kamienicy, zadbaj o każdy detal wykończenia, dzięki temu sprawisz, że będzie to naprawdę wyjątkowe miejsce.

KOLEKCJA ROKSANA II

 

Pamiętaj, że wcale nie musisz decydować się na wyposażenie i dekoracje w stylu retro. Wręcz przeciwnie – idealnym rozwiązaniem będzie przełamanie ogólnego klimatu nowoczesnymi dodatkami. Sypialnia o dużym metrażu dobrze prezentuje się tak w jasnych, jak i ciemnych barwach. Jeżeli zdecydujesz się na te pierwsze, otrzymasz efekt przestrzennego i wielowymiarowego pomieszczenia.

Nie zapomnij jednak o dodaniu przykuwającego wzrok akcentu np. kolorowej sofy, fotela w kontrastującym kolorze lub komody o niebanalnej formie. W oknach, zamiast popularnych rolet, zawieś ciężkie zasłony. W ten sposób podkreślisz urok wysokich, podwójnych okien.

KOLEKCJA MATOS

 

W stylu nowoczesnym stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, natomiast elementy dekoracyjne ograniczane są do minimum lub nawet całkowicie się je eliminuje. Wnętrze nowoczesnej sypialni to geometryczne kształty i proste formy. Nie ma tu miejsca na zwykłą lampkę nocną czy zdobioną toaletkę.

Ważne są za to proporcje mebli i materiały, z jakich zostały wykonane. W nowoczesnej sypialni dominuje stal, drewno i szkło. Na ścianach i podłogach natomiast beton lub cegła. Jeżeli jednak zależy Ci na dodaniu odrobimy przytulności, postaw na kolorowe poduszki i czarno-białe fotografie na ścianie.

Kolorowe poduszki – tego nie może zabraknąć w Twojej sypialni!

 

Styl nowoczesny w sypialni może być doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy cenią sobie przestrzeń i prostotę. Estetyczne, geometryczne meble w połączeniu z nowoczesnym oświetleniem i oryginalnymi dodatkami stworzą niezwykły klimat, który ułatwi Ci wypoczynek.

Sypialnia w klasycznym wydaniu

Styl klasyczny, tuż obok nowoczesnego, jest bardzo chętnie wykorzystywany podczas urządzania wysokich pomieszczeń, tak charakterystycznym dla kamienic. Jego największą zaletą jest ponadczasowość oraz fakt, że nie ulega zmiennej modzie. Jeśli więc jesteś miłośnikiem tradycji i ważna jest dla Ciebie elegancja i harmonia, to właśnie w takim stylu powinieneś zaaranżować swoją sypialnię.

Wybierz meble w kolorach brązu lub bieli, najlepiej drewniane z delikatnymi zdobieniami, które będą wiernie oddawać ducha minionych czasów. Nie zapomnij o dużym łóżku (najlepiej z wysokim pikowanym wezgłowiem) oraz odpowiednio dobranych kobiecej toaletce oraz lustrze w ozdobnej ramie.

Niezmiernie ważne w aranżowaniu klasycznej sypialni jest również odpowiednie oświetlenie: wystarczająco mocne, aby można było przy nim czytać, ale też na tyle nastrojowe, aby stwarzało dobre warunki do wypoczynku. Klasykę w sypialni podkreślą oczywiście żyrandole, natomiast romantyczny nastrój wprowadzą lampki nocne, ustawione najczęściej na stolikach przy łóżku.

Spokojnie możesz wprowadzić do wnętrza swojej sypialni tkaniny w kolorach złota, beżu czy nawet purpury. Takie barwy dodadzą wnętrzu świeżości. Piękną ozdobą będzie również haftowana pościel oraz poduszki z falbanami i  frędzlami.

Sypialnia w kamienicy – podsumowanie

W nowym budownictwie wysokość pomieszczeń nie stanowi problemu. Inaczej jest, gdy mieszkanie znajduje się w starej kamienicy. To wnętrze, które kojarzymy z konkretnymi cechami i wystrojem. Piec kaflowy i wysokie sufity to pierwsze, co przychodzi do głowy myśląc o stylu starych kamienic. Niezależnie od tego, czy zawsze marzyłeś o takim mieszkaniu, czy po prostu nagle nadarzyła się okazja, z której skorzystałeś, mieszkanie w starej kamienicy (w przeciwieństwie do nowego bloku) ma swój niepowtarzalny urok. To funkcjonalne wnętrza, które dzięki odpowiedniej aranżacji mogą nabrać nowoczesnego charakteru. W takim mieszkaniu nie może zabraknąć nowoczesnej kuchni, zaś zarówno kuchnia, jak i salon muszą być udekorowane odpowiednimi meblami. Ich wybór nie powinien stanowić wyzwania – warto postawić na sprawdzone pomysły i łączyć funkcjonalność z estetyką i wygodą. Ściany możesz ozdobić fotografiami rodziny i znajomych, modnymi plakatami lub klasycznymi obrazami. Ważne, by czuć się swobodnie w aranżacji, która finalnie ozdobi Twoje mieszkanie!

Przeczytaj również:

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Jak urządzić małą sypialnię?