Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia dwurzędowa – tak czy nie?

Czytaj
4.05.2022

Kuchnia dwurzędowa – tak czy nie?

Planujesz zbudować dom i zastanawiasz się nad projektem kuchni? Chcesz zmienić układ, który nie spełnia Twoich oczekiwań? Co powiesz na kuchnię dwurzędową? Dowiedz się, jak ją zaaranżować w swoim domu!

Kuchnia równoległa z wyspą

Kuchnia dwurzędowa – funkcjonalne rozwiązanie

Funkcjonalna kuchnia o układzie dwurzędowym musi być ergonomiczna, estetyczna i dopasowana do potrzeb użytkownika.

W każdej kuchni liczy się wygoda; swobodne przemieszczanie się podczas przygotowywania posiłków i oszczędność czasu. Ergonomiczna kuchnia to podstawa. Eliminuje konieczność „podróżowania” między urządzeniami, blatami roboczymi i szafkami, obijając się przy tym o sprzęty.

Planując urządzenie kuchni, weź pod uwagę Twoje upodobania i możliwości. Nawet wzrost i wiek mają znaczenie! Niewysokie osoby będą miały kłopot z wyjęciem naczyń czy produktów żywnościowych z szafek zamontowanych pod samym sufitem. Z kolei seniorzy powinni mieć na tyle dobry dostęp do najczęściej przez nich używanych elementów wyposażenia, żeby nie musieli co chwilę się schylać albo wchodzić na drabinkę.

Ważnym czynnikiem jest czas, jaki spędzasz w kuchni. Niektórzy przebywają w niej dłużej, przygotowując posiłki od A do Z, inni wolą odgrzewać gotowe, więc do kuchni wpadają na moment. Te różnice przekładają się między innymi na wielkość lodówki, liczbę urządzeń AGD oraz szafek i, co za tym idzie, powierzchnię całego pomieszczenia.

Kuchnia równoległa pasuje niemal do każdego wnętrza!

Dlaczego kuchnia dwurzędowa, zwana także dwuliniową lub równoległą, stanowi funkcjonalne rozwiązanie? Ponieważ można w niej uwzględnić wszystkie wymienione wyżej aspekty i zastosować je we wnętrzach o odmiennych: powierzchni, lokalizacji względem pozostałych pomieszczeń, kształcie czy stylu; zarówno w bloku, jak i w domu jednorodzinnym. Jednym słowem kuchnia dwurzędowa jest kuchnią uniwersalną.

Jak urządzić dwurzędową kuchnię?

Do niewątpliwych zalet kuchni dwurzędowej należy proste poruszanie się po niej i przestrzeganie reguł tak zwanego trójkąta roboczego. Słynna zasada trójkąta roboczego ułatwia użytkowanie kuchni i odnosi się do miejsc, jakie zajmują poszczególne strefy – kuchenka i zlewozmywak, rozdzielone blatem roboczym, znajdują się po jednej stronie, po drugiej zaś lodówka, drugi blat, mikrofalówka i piekarnik. Szerokość kuchni dwurzędowej powinna wynosić minimum 240 cm, a wolna przestrzeń po zabudowie 90 – 120 cm. Sprzęty AGD, z których najczęściej korzystasz, ustaw blisko blatu roboczego.

Jeśli zdecydujesz się na kuchnię równoległą, masz przed sobą dwie możliwości, których cechą wspólną jest jeden pas ruchu:

  • układ prosty z wyspą,
  • zabudowane ściany równoległe.

Kuchnia dwurzędowa otwarta z wyspą – dla towarzyskich!

Kuchnia równoległa z wyspą, otwarta na salon, sprawia, że dom staje się bardziej przestronny, zatem rewelacyjnie sprawdza się nie tylko w dużych pomieszczeniach, lecz także w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Na wyspie można umieścić główny blat roboczy albo zlewozmywak, posłuży również jako stół do spożywania posiłków. W czasie gotowania lubisz rozmawiać z pozostałymi domownikami lub gośćmi? Taka kuchnia jest stworzona dla Ciebie!

Nie zapomnij przy tym o trzech istotnych kwestiach. Po pierwsze w aneksach kuchennych strefa gotowania musi być zaopatrzona w dobry okap, który będzie „przechwytywał” intensywne zapachy, na przykład smażonego jedzenia. Po drugie zadbaj o to, żeby w kuchni był porządek. Chyba nie chcesz pokazywać gościom zlewu pełnego brudnych naczyń albo porozstawianych byle gdzie pojemników z mąką czy bakaliami? Po trzecie zaaranżuj kuchnię w tym samym stylu co salon. Rustykalna kuchnia w zestawieniu z nowoczesnym salonem nie wchodzi w grę.

Kuchnia dwurzędowa zamknięta bez wyspy – zapachy i hałasy pod kontrolą!

Taka kuchnia, zwykle podłużna, nieco przypomina wagon i jest często spotykana w blokach mieszkalnych. Układ równoległy sprawdza się w wąskiej kuchni. Po prawej i po lewej stronie mamy zabudowę kuchenną, a naprzeciwko wejścia okno. Kuchnia zamknięta ma dużo plusów. Gwarantuje odizolowanie zapachów i hałasów dochodzących z kuchni. Zmniejsza ryzyko, że dziecko zacznie bawić się nożami albo innymi niebezpiecznymi akcesoriami kuchennymi. Masz też większą dowolność, jeśli chodzi o styl aranżacji. Dlaczego jeszcze doskonale się sprawdza kuchnia dwurzędowa tego typu?

  • Przy takiej aranżacji kuchni nie ma żadnych problemów ze stworzeniem trójkąta roboczego. Zabudowa kuchenna z roboczym blatem kuchennym i zlewem zostaje po jednej stronie. Często po tej stronie jest również lodówka. Kuchnia jednorzędowa narzucałaby tu rozwiązanie w postaci umieszczenia w tej linii również kuchenki. Z kolei w dwurzędowej kuchni lodówkę lub kuchenkę możemy umieścić po drugiej stronie i stworzyć tym samym piękne wierzchołki trójkąta roboczego.
  • Nowoczesna kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna, a układ kuchni dwurzędowej to więcej przestrzeni na ciekawe rozwiązania. W takiej kuchni w układzie równoległym możemy zorganizować więcej systemów przechowywania, półek otwartych, czy szuflad typu cargo. Kuchnie dwurzędowe znoszą to bez trudu, dzięki dodatkowej przestrzeni do przechowywania.
  • Kuchnia dwurzędowa sprawdzi się w pomieszczeniach długich i wąskich (jednak nie tak wąskich, by nie zostało przejście pomiędzy liniami. Wówczas rekomendowana jest raczej kuchnia w kształcie litery L). Układ dwurzędowy pozwoli pięknie zagospodarować dostępną przestrzeń.
  • Kuchnia dwurzędowa to również kuchnia w kształcie litery U – jeszcze więcej funkcjonalności i miejsca do przechowywania.

Musisz jednak liczyć się z tym, że kuchnia zamknięta potrzebuje większej powierzchni, zwłaszcza gdy planujesz wstawić do niej stół jadalny. Do tego dochodzi konieczność pokonywania trasy z kuchni do salonu i z powrotem podczas przenoszenia potraw. Przecież nie wypada przyjąć gości w kuchni, prawda? Kucharz jest przy tym odseparowany od reszty domowników w czasie gotowania, co nie wszystkim pasuje.

Kuchnia dwurzędowa – aranżacje

Która kuchnia dwurzędowa będzie dla Ciebie najlepsza – otwarta czy zamknięta? Przyjrzyj się przykładowym aranżacjom, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Może pomogą podjąć właściwą decyzję.

Kuchnia dwurzędowa z wyspą Royal Kasetta

ROYAL – KASETTA

Kuchnia na wymiar Royal – Kasetta prezentuje się wyjątkowo efektownie w układzie dwurzędowym jako kuchnia otwarta z wyspą. Jest klasyczna i elegancka. Frezowane fronty szafek mebli kuchennych dodają szyku. Co więcej możesz je wykończyć w najróżniejszych kolorach: jasnobeżowym, lawendowym, magnolii czy avocado. Blaty i korpusy również występują w wielu barwach. Dzięki tylu wariantom kolorystycznym nietrudno dopasować tę kuchnię do stylu, w jakim został urządzony salon.

Kuchnia dwurzędowa Royal Elenore

ROYAL – ELENORE

Kuchnia na wymiar Royal – Elenore w układzie dwurzędowym bez wyspy to klasa i funkcjonalność w jednym. Fronty szafek w kolorze marcepanu, szlachetne drewno, dekoracyjne szklane witryny i stylowe frezy zadowolą domowników obdarzonych dobrym smakiem. Nowoczesne rozwiązania – takie jak na przykład coraz bardziej popularne szafki Cargo – sprostają wymaganiom osób ceniących przede wszystkim funkcjonalność.

Kuchnia dwurzędowa? Zdecydowanie tak!

Przekonały Cię nasze inspiracje? Jeśli tak, to fantastycznie! W przypadku wątpliwości, zajrzyj na stronę sklepu Black Red White i zobacz pozostałe kuchnie na wymiar z kolekcji Senso Kitchens, które mogą Ci się spodobać.