Przejdź do sklepu brw.pl

Mały nieustawny pokój… Jak „wycisnąć” z niego jak najwięcej?

Czytaj
11.04.2019

Mały nieustawny pokój… Jak „wycisnąć” z niego jak najwięcej?

Urządzanie niewielkiego wnętrza może stanowić prawdziwe wyzwanie, szczególnie gdy ułożenie okien i drzwi sprawia, że jest ono nieustawne. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na takie umeblowanie małego pokoju, aby był on jednocześnie funkcjonalny i przytulny. Jak ustawić meble w małym pokoju?

Szafa z drzwiami przesuwnymi – dlaczego musisz ją mieć?

Trudno wyobrazić sobie mieszkania bez podstawowego elementu umeblowania, jakim jest szafa. Jeśli metraż pokoju, w którym się znajduje, nie jest zbyt imponujący, na ratunek przyjdzie ci duża szafa z drzwiami przesuwnymi, które pozwalają zaoszczędzić miejsce podczas jej otwierania. Tuż obok możesz ustawić np. łóżko. Wystarczy, żeby pomiędzy meblami zmieścił się dorosły człowiek. Taką szafę możesz też wstawić do pokoju dziennego lub pokoju dziecka. Poza ubraniami, schowasz do niej obuwie, zabawki, akcesoria sportowe, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Pamiętaj tylko, że w przypadku szafy o dużych gabarytach, lepiej ustawić ją w rogu pokoju i zadbać o to, aby kolorystycznie nie odcinała się zbytnio od ścian.

Niektóre modele szaf pozwalają na dowolne zaprojektowanie ich wnętrza. Dzięki temu zyskujesz możliwość dostosowania danego modelu do własnych potrzeb. Jest to szczególnie ważne, gdy chcesz urządzić mały pokój, w którym liczy się każdy centymetr. Jeśli chcesz dodatkowo powiększyć optycznie pomieszczenie, wybierz model z lustrami zamontowanymi w drzwiach.

Meble na wymiar – zaprojektuj najlepsze dla siebie rozwiązanie

Kiedy urządzasz nieustawny pokój (np. mały salon) nie zawsze uda się dopasować do niego meble z gotowych kolekcji. Warto wtedy rozważyć zamówienie mebli na wymiar. Meble wykonywane na wymiar wnętrza dają jeszcze więcej możliwości, niż szeroko dostępne meble modułowe. W projektowaniu idealnej garderoby nie musimy ograniczać się do konkretnych modułów – ich wymiarów czy kształtów. Skrojona na miarę garderoba to pewność, że każdy centymetr wnętrza zostanie praktycznie wykorzystany – niewygodna wnęka zyska drugie życie, a skos na poddaszu nie będzie już problematycznym elementem konstrukcyjnym. Wszystko to dzięki możliwości dokładnego dopasowania mebli do wysokości sufitu oraz układu ścian w pomieszczeniu. Pokój dziecka, sypialnia rodziców czy pokój dzienny – każde pomieszczenie skorzysta na takim rozwiązaniu.

W przypadku sypialni możesz rozważyć wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem na szuflady lub skrzynie do przechowywania pościeli, koców czy ręczników. Meble na wymiar to gwarancja optymalnego wykorzystania przestrzeni i komfort użytkowania – są one przecież maksymalnie dostosowane do twoich indywidualnych wymagań. Więcej o meblach na wymiar dowiesz się, klikając tutaj.

Nie bój się dużych mebli

Częstym błędem popełnianym podczas meblowania małego pokoju jest wybór wyłącznie przedmiotów o niewielkich gabarytach. Wbrew pozorom, kilka większych elementów umeblowania, zamiast kilkunastu mniejszych, pozwoli ci uniknąć efektu “zagracenia”. Dlatego, jeśli np. potrzebujesz kilku miejsc siedzących dla domowników i gości, w pokoju dziennym lepiej sprawdzi się jedna duża sofa niż np. trzy fotele. Nawet sofa narożna nie przytłoczy zbytnio pomieszczenia, jeśli nie będzie pokryta bardzo ciemnym obiciem. Wystarczy, że ustawisz naprzeciwko niej zgrabny stolik kawowy, na którym zmieszczą się przekąski oraz napoje, i spokojnie możesz przyjąć gości. Na pewno wygodniej będzie im się siedziało na miękkiej kanapie niż twardych krzesłach. Zwłaszcza przy dłuższych spotkaniach przyjemnie jest się rozsiąść na kanapie, a podczas mniej formalnych wizyt (np. spotkania z przyjacielem lub przyjaciółką z dzieciństwa) przyjąć pozycję półleżącą.

Sofa Sam II LUX 3DL
Sofa Roti LUX 3DL

Postaw na meble wielofunkcyjne

W naszych realiach jedno pomieszczenie często musi pełnić wielorakie funkcje – salonu, jadalni, pokoju gościnnego, domowego biura, a nawet sypialni jednocześnie. Wybrane przez ciebie meble także powinny bezproblemowo dostosowywać się do aktualnych potrzeb domowników.

Jeśli na co dzień nie jest ci potrzebny duży stół, jednak przy różnych okazjach odwiedzają Cię goście, których chętnie poczęstujesz czymś smacznym, zdecyduj się na model rozkładany. Postaw także wypoczynek – sofę lub wersalkę zaopatrzony w skrzynię na pościel, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce do spania oraz przechowywania bielizny pościelowej.

Z kolei pufy świetnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania drobiazgów. W przypadku pokoju dziecięcego lub młodzieżowego fantastycznym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe z antresolą z biurkiem i półkami.

Kilka prostych trików na optyczne powiększenie przestrzeni

Małego nieustawnego pokoju nie da się, niestety, w żaden sposób fizycznie rozciągnąć. Możesz jednak zastosować kilka prostych trików, aby optycznie go powiększyć.

Przede wszystkim zastosuj odpowiednią kolorystykę ścian, podłogi i mebli. Unikaj ciemnych, ciężkich, przytłaczających barw. Postaw raczej na delikatne, jasne odcienie. Pożegnaj się z zasłonami w oknach – dobrze nasłonecznione pomieszczenia sprawiają wrażenie większych. Ewentualnie możesz zastanowić się nad jasnym wariantem zasłon. Lekkie i zwiewne, nie przytłoczą pokoju, a z pewnością dodadzą przytulności i zapewnią odrobinę prywatności.

Ostatnia ważna uwaga – zadbaj o właściwe oświetlenie. Poza lampą sufitową zdecyduj się na dodatkowe kinkiety. Lampa podłogowa raczej nie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, ponieważ zajmie ona dodatkową przestrzeń na podłodze. Możesz skorzystać też z lamp stołowych, które nie zajmą tyle miejsca, co podłogowe. Co więcej, funkcjonalność nie musi być ich jedyną zaletą. Mogą także stać się wspaniałą ozdobą Twojego salonu lub sypialni.