Materac na ból kręgosłupa – to musisz wiedzieć!

Czytaj
23.10.2020

Materac na ból kręgosłupa – to musisz wiedzieć!

Borykasz się z bólem pleców? Powodów tego stanu może być wiele, jednak poza wizytą u lekarza może być również konieczna wymiana materaca. A jaki materac na ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa wybrać? O tym powiemy Ci w artykule.

 

Coraz częściej większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, zazwyczaj przygarbieni przed komputerem. Nie ma się więc co dziwić, że „bolące plecy” stały się tak powszechnym i dotykającym coraz większe grono osób problemem. Jednym ze sprawdzonych sposobów, pomagających w przeciwdziałaniu oraz powstawaniu wad kręgosłupa jest wybór odpowiedniego materaca.

 

Materac na ból kręgosłupa – jaki wybrać?

Raport opublikowany przez irlandzkich badaczy w czasopiśmie Clinical Journal of Pain (luty 2011) wskazuje, że ból pleców/szyi jest istotnym czynnikiem obniżającym znacząco jakość snu. Badania te pokazują, że chroniczne cierpienie na ból pleców i szyi może negatywnie wpływać na ilość   nieprzespanych przez Ciebie godzin w ciągu nocy. A komfort snu ma ogromne znaczenie i wpływa na Twoje właściwe funkcjonowanie podczas kolejnego dnia.

Bardzo istotnym czynnikiem jest więc jakość podłoża, na którym śpisz. Może się nawet zdarzyć, że noc spędzona na niewłaściwie dobranym materacu, jest główną przyczyną bólu. Jak to sprawdzić? Jeżeli należysz do grona osób, u których ból pojawia się w nocy podczas snu oraz rano, zaraz po przebudzeniu – oznacza to, że materac, na którym śpisz, jest źle dobrany.

 

Podobno aż osiem osób na dziesięć odczuwa ból kręgosłupa. Czasem jest on niewielki, w innych przypadkach może prowadzić nawet do przewlekłego wyniszczenia organizmu. A ponieważ spędzamy w łóżku około 1/3 naszego życia, warto zadać sobie pytanie: jaki materac na bolący kręgosłup wybrać? To, na jaki rodzaj się zdecydujesz, ma ogromne znaczenie.

Dwie główne cechy materacy, wydają się najistotniejsze podczas wyboru. Są to twardość materaca oraz rodzaj jego wypełnienia.

 

Twardość materaca

Jaki materac na bóle kręgosłupa wybrać – twardy czy miękki? To chyba najczęściej zadawane pytanie podczas wyboru.  Niestety mylnie pojawiło się przekonanie, że twardy materac ból kręgosłupa szybko zneutralizuje. Musisz wiedzieć, że tak naprawdę zbyt twardy materac może nawet wzmagać Twoje problemy. Dobór odpowiedniej twardości materaca zależy od kilku czynników.

 

1.       Jaki ból odczuwasz?

To, jaki rodzaj bólu i kiedy go odczuwasz, jest niezwykle istotne. Jeżeli zaraz po przebudzeniu trudno jest Ci zgiąć kręgosłup, oznacza to, że materac jest za twardy. Natomiast jeżeli masz problemy z wyprostowaniem się, wówczas oznacza to, że materac, na którym spałeś, jest dla Ciebie za miękki. Jeśli ból odcinka lędźwiowego pojawia się podczas chodzenia – nie ma to nic wspólnego z twardością podłoża, na którym spałeś.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Pamiętaj, że dobierając materac, najważniejsze jest to, abyś kładąc się na nim, czuł się komfortowe, a Twoje mięśnie odpoczywały.

 

2.       W jakiej pozycji śpisz?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie dla Ciebie najlepszy, koniecznie zwróć uwagę na pozycję, w jakiej śpisz. To kolejny ważny czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę przed zakupem konkretnego modelu, bowiem to właśnie konkretna pozycja snu wpływa na rodzaj podparcia, któregp potrzebuje Twój kręgosłup.

Jeżeli, tak jak większość ludzi, spisz na boku z kolanami delikatnie podciągniętymi i zbliżonymi do klatki piersiowej, to zwiększa się wówczas nacisku w rejonie bioder i ramion. I w takim przypadku zaleca się materace bardziej miękkie. Z kolei, spiąć na brzuchu, raczej zdecyduj się na materac średniotwardy. Najlepiej przed zakupem, połóż się na nim i sprawdź, czy Twój brzuch nie „tonie” nienaturalnie w materacu.

Jeżeli spisz na plecach, wówczas wachlarz wyboru jest zdecydowanie większy: materace kieszonkowe oraz piankowe. Ponadto, jeżeli spisz w tej pozycji, pomocne okaże się skorzystanie z regulowanego stelaża lub położenie poduszki specjalistycznej w okolicach kolan.

 

Zdaniem ekspertów, średnio twarde materace znacznie lepiej dopasowują się do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Oznacz to lepszy rozkład nacisku podczas Twojego snu, co z kolei skutkuje mniejszym bólem pleców i barków, jak również poprawa jakości snu.

 

Wypełnienie materaca

To, jaki materac na bóle kręgosłupa wybierzesz, będzie również zależało od rodzaju jego wypełnienia. Warto również wiedzieć, że obecnie producenci często łączą ze sobą różne rodzaje wypełnień, uzyskując dzięki temu produkt trwały, wygodny i co najważniejsze – bezpieczny dla kręgosłupa.

 

Materace sprężynowe (bonellowe i kieszeniowe)

Materac bonellowy jest chętnie wybieranym rodzajem materaca sprężynowego, głównie przez jego niską cenę. Sprężyny o kształcie klepsydr są w nim połączone za pomocą sztywnego drutu, co w rezultacie skutkuje tym, że nacisk w jednej części materaca będzie odczuwalny na całej jego powierzchni równomiernie.

Materace sprężynowe kieszeniowe z kolei charakteryzują się sprężynami umieszczonymi w specjalnych, oddzielnych kieszeniach – co daje możliwość stworzenia kilku stref komfortu i doskonałego dopasowanie materaca do kształtu ciała. Taki system dba nie tylko o kręgosłup osoby ze schorzeniem, ale także o wygodę osoby, która śpi obok.

 

Materace piankowe

Główną cechą materacy piankowych jest to, że są bardzo elastyczne i doskonale dopasowują się do kształtu ciała. Świetnie też sprawdzają się w stelażach z regulacją wysokości.

 

Jaki materac na bolący kręgosłup?

Wybór materaca ma niebagatelny wpływ nie tylko na Twój komfort i samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Zanim więc podejmiesz decyzję, warto zastanowić się nad rodzajem wypełnienia, stopniem twardości, a także odpowiednim rozmiarem, idealnie dostosowanym do potrzeb Twojego ciała.

Jeżeli masz problemy z wypadającym dyskiem lub cierpisz na tzw. nieokreślony ból kręgosłupa, wówczas najlepszym dla Ciebie podłożem do snu będzie takie, które zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości oraz dostosowuje się do jego naturalnej krzywizny. Świetnie w tej roli sprawdzają się  materace lateksowe, a także materace kieszonkowe.

Jednym z lepszych rozwiązań są również materace z pianki memory, która dopasowuje się do kształtu Twojego ciała, redukuje napięcia mięśni oraz zapobiega częstym zmianom pozycji podczas snu.

Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Wszystkie nasze materace i stelaże zostały zaprojektowane tak, aby spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.