Przejdź do sklepu brw.pl

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym mieszkaniu. 6 sposobów na przechowywanie

Czytaj
28.09.2020

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym mieszkaniu. 6 sposobów na przechowywanie

Niewielki metraż jest dosyć wymagający pod względem aranżacyjnym. Musi on pomieścić cały dobytek, a jednocześnie pozostawić pewien margines swobody. Mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów na przechowywanie w małym mieszkaniu. Dzięki nim zyska nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka jego wystroju.

 

Ograniczona przestrzeń w domu wymusza konieczność zredukowania mebli do niezbędnego minimum. Gdy rzeczy nie mają swojego stałego miejsca, zaczynają „zalegać” na wierzchu. Rezultatem jest bałagan w domu, który wraz z upływem czasu coraz bardziej narasta. Jak można się z nim uporać i jak wygospodarować odpowiednie miejsce do przechowywania, gdy we wnętrzu liczy się każdy centymetr?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie wielofunkcyjne meble ułatwią Ci utrzymanie porządku,
  • w jaki sposób wykorzystać wolną przestrzeń na ścianie, by zwiększyć możliwości przechowywania;
  • jakie rozwiązania pomogą przechowywać ubrania i gadżety w pokoju o małym metrażu.

1. Postaw na wielozadaniowe meble

Jak utrzymać porządek w pokoju dziecka? Sięgnij po nowoczesne moduły projektowane z myślą o wielozadaniowych wnętrzach zajmowanych przez najmłodszych, jak również niewielkich mieszkaniach. Są one poręczne, ale pakowne, a do tego można z nich korzystać na kilka odmiennych sposobów.

Meblem, bez którego nie może obejść się aranżacja sypialni oraz dziecięcego pokoju jest łóżko. Model z pojemną skrzynią lub rozbudowanym korpusem zagwarantuje Ci komfortowy wypoczynek, a przy okazji ułatwi utrzymanie porządku w pokoju.

Pakowna skrzynia na pościel to świetny patent na przechowywanie ubrań w małym mieszkaniu. Możesz wsadzić do niej sezonową odzież, z której w najbliższym czasie nie będziesz korzystać. Bez problemu pomieści ona także poduszki, koce, narzuty.

Łóżko Tetrix 160 wersja B wyposażone w pojemnik na pościel z przegrodą

 

Jeśli pojemnik na pościel będzie zawierał podział, zyskasz możliwość zróżnicowania jego zawartości. W jednej komorze możesz trzymać miękkie tekstylia, w drugiej różne drobiazgi zamknięte w pudełkach do przechowywania – ozdobnych z kartonu lub plastikowych z przezroczystymi ściankami.

Łóżko z wbudowanymi w korpus półkami i szufladami będzie Twoim cichym sojusznikiem w walce o porządek w pokoju dziecka. Najmłodsi mają tendencję do „obrastania” w przedmioty. Żeby do wnętrza nie wkradł się chaos, trzeba dla każdego z nich znaleźć miejsce.

Twoje dziecko lubi czytać książki przed snem? W tym przypadku również przyda się dodatkowe miejsce. Gdy ulubione lektury znajdą się na półkach zintegrowanych z korpusem posłania, będzie je miało tuż pod ręką. Łóżko o tak pomysłowej budowie jest świetnym rozwiązaniem na przechowywanie książek w małym mieszkaniu. Jego szuflady można przeznaczyć na drobny sprzęt sportowy lub rzadziej używane zabawki.

Łóżko Nepo Plus z funkcjonalną zabudową w postaci półek i szuflad

 

W pokoju młodzieżowym znakomicie sprawdzi się solidna skrzynia z uchylanym wiekiem. Może być ona stolikiem, a jednocześnie schowkiem. Taki mebel dwa w jednym umożliwi Ci oszczędność cennego miejsca, a przy okazji zapewni dodatkową przestrzeń do magazynowania.

 

Zastanawiasz się, jak zrobić porządek w pokoju dziecięcym w sposób, który pozostawi trwałe rezultaty? Włącz do jego aranżacji pufę ze skrytką pod siedziskiem. Nadprogramowe miejsca siedzące będą mile widziane podczas wizyt znajomych.

Pufa o niewielkich wymiarach i minimalistycznym wyglądzie nie zajmie zbyt dużo miejsca. Schowek w jej wnętrzu nie będzie zbyt pokaźny, ale kilka drobiazgów swobodnie pomieści.

 

2. Dodatkowe miejsce do przechowywania? Zagospodaruj puste ściany

Cenną pomocą przy ujarzmianiu bałaganu w domu mogą być szafki wiszące. To rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Jeśli brakuje Ci miejsca na podłodze – pamiętaj, że masz go całkiem sporo na ścianach.

W pokoju młodzieżowym i domowym biurze niewielkich rozmiarów szafka może pojawić się nad biurkiem. Pusta ściana nad telewizorem w salonie jest trudna do rozplanowania. Szafka z zamkniętym frontem wypełni tę przestrzeń, atrakcyjnie ją urozmaici oraz pozwoli ukryć rozmaite sprzęty i akcesoria.

Prosta szafka wisząca z kolekcji Erla

 

Szafka wisząca może pomóc Ci usprawnić przechowywanie książek w małym mieszkaniu. Obawiasz się, że przytłoczy ona wystrój? Zamiast niej zdecyduj się na lekką półkę złożoną z dwóch połączonych ze sobą listew. Można umieścić na niej kilka drobiazgów – bez ryzyka, że aranżacja stanie się zbyt ciężka, przeładowana.

Półki wspaniale sprawują się w pokojach dzieciaków. Najmłodsi mają kolekcje samochodów, figurek, jak również pamiątki i sportowe trofea, którymi chcą się pochwalić. Gdy uda Ci się je uładzić, dziecku łatwiej będzie dbać o porządek w pokoju.

Aranżacja pokoju młodzieżowego z półkami z kolekcji Nandu

 

Jeżeli Twoja pociecha ma dużo skarbów, możesz zawiesić na ścianach w jej pokoju kilka półek o prostym, geometrycznym kształcie i zróżnicowanej wielkości. W ten sposób dziecko zyska dodatkowe miejsce na ukochane przedmioty, które chciałoby mieć zawsze pod ręką.

 

3. Postaw na wysoką zabudowę

Wysokie do sufitu regały zapewnią Ci sporo miejsca do przechowywania książek w małym mieszkaniu. To obowiązkowy mebel dla posiadaczy dużych księgozbiorów. Ci, których kolekcja jest nieco skromniejsza, również będą z niego zadowoleni.

Nawet na niewielkim regale zmieści się spora ilość przedmiotów, przez co łatwiej będzie o porządek w pokoju. Taki mebel może wypełnić nieustawną wnękę, pusty kąt oraz inną trudną pod względem aranżacyjnym przestrzeń mieszkania. Dzięki temu zyskasz większy luz w pomieszczeniu.

 

Planujesz przeznaczyć regał tylko na książki? Może on mieć lekką, otwartą konstrukcję. Model mieszany z półkami i zamkniętymi szafkami ulepszy przechowywanie w małym mieszkaniu, ale może wyglądać w nim zbyt ciężko. Uda Ci się tego uniknąć, gdy będzie miał on jasne wybarwienie. Preferowane kolory to: biel, szarość, naturalne drewno.

 

4. Wykorzystaj każdy zakamarek

Przestrzeń pod łóżkiem w wielu domach pozostaje pusta. To spory błąd, gdyż z powodzeniem zmieści się tam kilka pojemników z tworzywa. Idealnie nada się do tego celu płaski model wyposażony w kółka.

Pod łóżkiem można ukryć także zabawki, z którymi dziecko nie czuje się gotowe rozstać, choć przestało się nimi bawić. Nie wiesz jak utrzymać porządek w pokoju dziecka, który jest po brzegi wypełniony zabawkami? Oto i on!

Problemem w przypadku nastolatków bywa ogromna ilość ubrań. A ściślej rzecz biorąc brak nawyku odkładania ich na miejsce, przez co trudno jest utrzymać porządek w domu. Przydatny może okazać się wieszak zainstalowany na ścianie lub drzwiach wejściowych do pokoju dziecka. Będzie mogło ono zarzucać na niego bluzy, kurtki, plecaki oraz inne akcesoria, z których często korzysta. Będą łatwo dostępne, a jednocześnie trochę przejrzyście ułożone.

 

5. Dopasuj meble do swoich potrzeb

Bardzo dogodną opcję w niewielkich wnętrzach stanowią meble do samodzielnego zaprojektowania. Można decydować o takich parametrach jak: wysokość, szerokość i głębokość korpusu. To pozwala na wykorzystanie każdego skrawka wolnej przestrzeni. Równie duża swoboda panuje przy wybieraniu ich wybarwienia, rodzaju drzwi czy sposobu organizacji wnętrza.

Niekwestionowanym mistrzem w przechowywaniu ubrań w małych mieszkaniach są pojemne szafy z drzwiami przesuwnymi. Taki mebel jest w stanie pomieścić nie tylko odzież, ale również buty, torby, bieliznę pościelową, ręczniki.

 

Dodatkowo zwiększysz pojemność szafy, gdy wyposażysz ją w akcesoria do przechowywania. Mogą to być: szuflady z przegrodami, półki na buty, drążki na wieszaki itp. Dzięki nim nie będzie już ubrań porozrzucanych po całym  domu.

Więcej na temat możliwości tego mebla dowiesz się z artykułu: „Jak wybrać funkcjonalną szafę do sypialni?”.

 

6. „Zaprzyjaźnij się” z koszami i pojemnikami

Co może sprawić, że przechowywanie w małym mieszkaniu będzie bardziej efektywne? Odpowiedź brzmi: dobra organizacja. A nie może być o niej mowy bez koszy, pudeł i pojemników do przechowywania. Takie rozwiązania sprawdzą się w każdym mieszkaniu!

Pudełka wykonane z tworzywa o transparentnych lub półtransparentych ściankach są o tyle praktyczne, że można skontrolować ich zawartość bez otwierania wieka. Doskonale Doskonale sprawdzają się one we wnętrzach szaf, pod łóżkiem oraz w innych ustronnych kątach.

Z nimi uda Ci się wprowadzić nienaganny porządek w pokoju dziecka. Przy ich użyciu posegregujesz i poukładasz wszystkie jego „kosztowności”. Pudła możesz opisać i postawić w miejscu, w którym Twoja pociecha będzie miała do nich łatwy dostęp.

 

Młodzież również ma dużo przedmiotów w swoim posiadaniu, ale w tym wieku liczy się modny design. Starszym dzieciakom bardziej przypadną do gustu pudełka do przechowywania ozdobne – z przyciągającym oko nadrukiem, kolorem albo fakturą. Te z kartonu świetnie wpisują się w stylistykę aranżacji dziecięcych pokoi, ale są mniej wytrzymałe. Do składowania cięższych przedmiotów wybierz pojemniki z tworzywa.

Zwróć uwagę na takie szczegóły jak zamknięcie, rączki, kółka. To one pomogą Ci dopasować pojemnik do jego przeznaczenia.

Małe mieszkanie wcale nie oznacza, że musisz pozbyć się z domu większości bibelotów, książek czy ubrań, aby móc pomieścić w nim cały dobytek. Przy odpowiedniej organizacji domowej przestrzeni uda Ci się zaplanować funkcjonalne strefy przechowywania, dzięki którym wszystkie rzeczy znajdą się na swoich miejscach. Pomogą Ci w tym wielofunkcyjne meble takie jak łóżko z dodatkowymi szufladami, półki ścienne, pojemne regały oraz szafy z drzwiami przesuwnymi. Sprytne rozwiązania i nowoczesne systemy przechowywania ułatwią codzienność wszystkim domownikom.