Przejdź do sklepu brw.pl

Pomysł na modne wnętrze. Do czego pasuje kobalt?

Czytaj
21.10.2021

Pomysł na modne wnętrze. Do czego pasuje kobalt?

Dla niektórych to po prostu granatowy, jednak wprawne oko dostrzeże w tym kolorze kobalt. Kolor kobaltowy bardzo dobrze odnalazł się w modzie, gdzie króluje zarówno na ubraniach, jak i na dodatkach. Na szczęście w aranżacjach wnętrz również można spotkać go coraz częściej. A zdecydowanie warto go rozważać! Ma zdolności do doskonałego uzupełniania przestrzeni. Kolor kobalt to piękny, intensywny odcień niebieskiego. Gdzie znaleźć dla niego miejsce w domu i z czym łączyć kolor kobaltowy?

kolor kobaltowy

Kobalt – jak go odróżnić od chabrowego i szafirowego?

Odcienie niebieskiego są czasem bardzo do siebie podobne. Warto zatem wspomnieć o dwóch bardzo popularnych barwach, które do złudzenia mogą przypominać kobaltową: szafirowej i chabrowej. Jak odróżnić je od siebie? Skupić się na intensywności odcienia. Wówczas łatwo zauważyć, że chabrowy jest w tym zestawieniu kolorem najjaśniejszym (delikatnie wpada również w fiolet), kobalt jest dokładnie po środku, natomiast najciemniejszy jest kolor szafirowy. Ten ostatni zdecydowanie najczęściej jest mylony z granatem.

Kolor kobaltowy w aranżacji wnętrz

Kolor kobaltowy sprawdza się rewelacyjnie w aranżowaniu poszczególnych pomieszczeń. W zasadzie nie ma tu ograniczeń. Pięknie wyglądają meble w salonie w kobaltowym kolorze, ale również meble kuchenne w tej intensywnie niebieskiej barwie. Możesz pozwolić sobie na płytki ścienne o tym odcieniu, a także na różnego rodzaju dodatki. Co jest ważne w kobaltowym kolorze, który decydujemy się zaprosić do swoich wnętrz? To, że stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Z jego udziałem możesz urządzić zarówno wnętrza klasyczne, jak i nowoczesne. Możesz uczynić pomieszczenie chłodnym i surowym lub całkowicie przytulnym. Podpowiadamy, jak wykorzystać kobalt na meblach i dodatkach.

Kolor kobaltowy i meble tapicerowane

Jeśli decydujesz się na kolor kobaltowy na meblach tapicerowanych – świetnie. Możesz wybrać zarówno kobaltową kanapę, jak i kobaltowy fotel. Z pewnością pomoże to odświeżyć wnętrze salonu, ponieważ kolor ten zdecydowanie się tak kojarzy – jako czysty, ładny i świeży. Pamiętaj jednak, by potraktować te meble jako motyw przewodni całego pomieszczenia i na nich zakończyć wkomponowywanie tego koloru do wnętrza. Jeśli dobierzesz do tego kobaltową ścianę i dywan, możesz pokój optycznie pomniejszyć i niepotrzebnie przejaskrawić. Ale nie martw się. Jeśli lubisz intensywne barwy, możesz z kobaltowymi meblami tapicerowanymi połączyć kolorowe dekoracje. Wybierz kolor, który będzie towarzyszył kobaltowi w Twoim salonie. My zdecydowanie polecamy intensywną żółć lub fuksję. To prawdziwie zaskakujące połączenia we wnętrzach nowoczesnych. Wystarczy kilka poduszek i ozdobny wazon, by Twój salon zagwarantował Ci moc wizualnych doznań.

 

Kobaltowe meble w kuchni – jakie blaty wybrać?

W kuchni kolor kobaltowy wygląda zachwycająco. Przywodzi na myśl styl marynistyczny, ale bez trudu urządzisz z jego udziałem kuchnię boho czy eklektyczną. Jednak warto przemyśleć wybór blatów do mebli w tym kolorze. Możesz oczywiście pójść w stronę absolutnej klasyki i zdecydować się na biel lub czerń. Jednak pamiętaj, że kobalt to chłodny odcień niebieskiego. Jeśli obok niego pojawi się kolejna barwa chłodna, wnętrze może wydać się zimne i mało przyjazne. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja kuchnia była wizualnie ciepłym miejscem, z powodzeniem możesz wybrać blaty w kolorze naturalnego drewna. Ten materiał zawsze sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Jeśli jednak wolisz, by wnętrze było bardziej nowoczesne – uzupełnij kobalt złotymi dodatkami. Wówczas z powodzeniem możesz wybrać klasyczny – biały lub czarny – blat.

Kobalt w jadalni – jak go tam umieścić?

W jadalni również może się znaleźć kolor kobaltowy. Oczywiście najłatwiej go tam ulokować z pomocą tapicerowanych krzeseł. Ciemny odcień niebieskiego na tapicerce krzeseł jadalnianych to zdecydowanie dobry pomysł. Nie brudzi się zbyt szybko, jest praktyczny. Jeśli zależy Ci przy tym na kobaltowych dodatkach, zdecyduj się na coś, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Dlaczego? Żeby nie przesycić pomieszczenia tą barwą. Idealnym wyborem są kobaltowe talerze. Pojawiają się na stole tylko w trakcie posiłków i stanowią z krzesłami spójną kompozycję.

Jeśli chodzi o kolor stołu –– najlepiej sprawdzi się naturalne drewno lub po prostu uniwersalna biel. Pierwszy sposób stworzy wnętrze przytulne, delikatnie klasyczne. Drugie natomiast przywiedzie na myśl wystrój w stylu greckim – biały połączony z niebieskim. Który z nich będzie piękniej się prezentował w Twoim domu?

Kobaltowe dodatki – wspaniałe uzupełnienie wnętrz w każdym stylu

Obecność kobaltowych dodatków może wspaniale dopełnić obraz wnętrza, w którym zadbano o najdrobniejszy szczegół. Pamiętaj jednak, że wcale nie musi być ich dużo, by pięknie wyeksponować ten odcień w Twoim salonie, kuchni czy jadalni. Zazwyczaj mniej oznacza więcej. Wśród dodatków z powodzeniem znajdziesz poduszki, dywany i dywaniki, wazony, świece, ramki na zdjęcia i wiele innych przedmiotów. Nie kupuj ich wszystkich. Zachowaj umiar w lokowaniu tak intensywnych kolorów w danym pomieszczeniu. Tylko wtedy osiągniesz efekt przestrzeni przemyślanej w każdym calu.

Przy wyborze również zwróć uwagę na to, że możesz znaleźć różne odcienie niebieskiego, nie tylko kobalt. Staraj się ich nie mieszać. Wprowadzi to do pomieszczenia niepotrzebny chaos. Chabrowy dywan, turkusowa serweta i kobaltowe poduszki? Nie. Czy to w ramach dodatków, czy jako motyw przewodni pomieszczenia, powinno się używać tych samych odcieni koloru niebieskiego.

Kolor kobaltowy – czasem wystarczy szczypta

Ten odcień niebieskiego jest intensywny i charakterystyczny. Wykorzystaj to w swoich wnętrzach, tworząc przemyślaną i dobrze zaplanowaną przestrzeń. Doceń jego ogromną siłę i zdolność wpasowania się w każdy styl. Z pewnością odnajdziesz dzięki niemu mnóstwo inspiracji i bez trudu znajdziesz w swoim domu miejsce, które w kobaltowym kolorze zaprezentuje się najpiękniej.