Przejdź do sklepu brw.pl

Rośliny bezpieczne dla kota: kontrola domowego ogródka

Czytaj
28.03.2021

Rośliny bezpieczne dla kota: kontrola domowego ogródka

Jakie domowe rośliny będą bezpieczne dla mruczącego czworonoga, a które mogą być dla niego trujące? W artykule podpowiadamy, jakie kwiaty bezpieczne dla kota najlepiej wybrać, i które z nich będą świetną ozdobą domu.

Rośliny bezpieczne dla kota - sprawdzamy domowy ogródek

 

Jeżeli masz kota w domu, zapewne nieraz byłeś świadkiem, jak futrzany przyjaciel próbował podgryzać listki kwiatów, które miał w zasięgu. To całkiem normalne zachowanie, błyszczące zielone liście przyciągają koty, jednak zwierzaki nie potrafią instynktownie wyczuć, czy rośliny im nie zaszkodzą.

Koty w ten sposób eksplorują nowe tereny, wspomagają swój układ trawienny lub próbują uzupełnić brak pewnych substancji w organizmie. I nie ma w tym nic złego, dopóki masz w domu rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota. Tak, istnieją bezpieczne dla kota rośliny uprawiane w domu.

Niestety obecność niektórych popularnych roślin domowych, może powodować u pupili alergie, a nawet silne zatrucia.  Trzeba bardzo uważać, aby zwierzak nie miał z nimi kontaktu, ponieważ może się to dla niego źle skończyć. Zachowaj więc ostrożność – niektóre gatunki potrafią być dla mruczków trujące, a nawet zagrażać ich zdrowiu.

Aby nie narażać kota na niebezpieczeństwo, uważnie dobieraj domową zieleń.  Zrezygnuj z kwiatów, które pokryte są chemicznymi substancjami (nabłyszczaczami oraz środkami ochrony roślin) – ich zjedzenie może doprowadzić do poważnych, zdrowotnych konsekwencji. Zamiast sztucznych substancji korzystaj z tych naturalnych, które nie są toksyczne.

Liczba roślin niebezpiecznych dla kotów jest bardzo długa i mogłoby się wydawać, że obecność kota w domu oznacza brak roślin. To na szczęście nie jest prawda. Nie musisz całkowicie rezygnować z zieleni w domu. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kwiatów bezpiecznych dla kotów – jest ich całkiem sporo.

sofa-Merla
SOFA MERLA

 

Kwiaty doniczkowe bezpieczne dla kota

Lista roślin doniczkowych, które są niegroźne dla naszych futrzanych przyjaciół, zawiera najczęściej gatunki proste w uprawie i takie, które mogą być wyjątkową ozdobą mieszkania.

Rośliny domowe bezpieczne dla kota to w dużej mierze egzotyczne palmy, np. długowieczna palma koralowa, czyli chamedora wytworna oraz palma areka. Rośliny te potrafią rozrosnąć się nawet do 1,5 m średnicy, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednią przestrzeń.

Innym bezpiecznym kwiatem o bardzo ciekawym i dekoracyjnym wyglądzie jest fitonia. Pamiętaj tylko o jej regularnym podlewaniu oraz dbaniu o odpowiednią temperaturą otoczenia (min. 16 stopni Celsjusza).

DONICA SAHARA

W małych mieszkaniach na parapetach bez obaw możesz ustawić begonię królewską oraz bambus. To rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota, a wyeksponowane w dekoracyjnych osłonkach, będą stanowiły ciekawą ozdobę wnętrza.

Bezpieczne rośliny dla kota to także fiołki afrykańskie. Nie dość, że są nieszkodliwe, to nie sprawiają również żadnych problemów w uprawie. Podobnie jak peperomia o dwubarwnych liściach oraz maranta, która lubi słabe oświetlenie, dzięki czemu możesz ustawić ją w bardziej zacienionym zakątku wnętrza.

Innym ciekawym kwiatem o charakterystycznych liściach jest popularna niegdyś pilea, zwana pieniążkiem. Doskonale ozdobi wnętrze i nie zaszkodzi kotu.

Jeżeli lubisz pnącza, idealnie sprawdzą się bluszcze szwedzkie – to również kwiaty bezpieczne dla kota.

KOMODA GAMLA
KOMODA GAMLA

 

Koty uwielbiają wylegiwać się wśród zieleni i często ukrywać się wśród liści. Nolina, araukaria czy dizygoteka będą dla nich atrakcją. To kwiaty bezpieczne dla kotów, a ocieranie się o nie, nie wywołuje reakcji alergicznych skóry.

Inne kwiaty bezpieczne dla kota to:

  • guzmania,
  • zielistka,
  • kamelia japońska,
  • skrętnik,
  • eszynantus,
  • gloksynia,
  • większość storczyków, np. phalaenopsis, cattleya, dendrobium.

Roślina doniczkowa bezpieczna dla kota to prawdziwy skarb, jeśli zależy Ci na zdrowiu pupila, a kochasz rośliny i nie wyobrażasz sobie domu bez nich.

Sprawdź również artykuł: Najlepsze rośliny na parapet

 

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota

Trudno wyobrazić sobie balkon bez kwiatów. Co jednak na nim ustawić, jeżeli w domu mieszka kot?

Balonowe kwiaty nietrujące dla kotów to m.in wszystkie odmiany niecierpków. W donicach nie powinno zabraknąć również kolorowych petunii, floksów, aksamitek czy bratków. Rośliny bezpieczne dla kota to także jednoroczne gazanie, cynie oraz chabry bławatki.

Rośliny balkonowe bezpieczne dla kota to również zioła. Możesz ze spokojem obserwować, jak Twój pupil obgryza ich listki. Co więcej, część z nich pozytywnie wpłynie na jego zdrowie. Są to m.in.: bazylia i koper ogrodowy.

Biało-szara donica Muna
Donica Muna

 

Czy sukulenty i kaktusy to bezpieczne rośliny dla kota?

Istnieje kilka odmian bezpiecznych dla kotów sukulentów, które są bardzo łatwe w uprawie i posiadają charakterystyczne, mięsiste liście. Zalicza się do nich m.in. eonium, haworsja oraz eszeweria. Hoje kerri o liściach w kształcie serca to także kwiaty nietrujące dla kotów. Jeżeli będziesz je regularnie podlewał, przez lata zachowają swój piękny pokrój.

Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem okazów o długich kolcach, pamiętaj, aby zawsze ustawiać je w miejscu, które nie jest dostępne dla kota, np. na wysoko zawieszonych półkach na ścianie. Zjedzenie cierni lub kolca może doprowadzić do pokaleczenia przełyku.

Fragmenty rośliny mogą także utknąć w gardle – wówczas konieczne będzie ich mechaniczne usunięcie przez weterynarza. Dlatego lepiej nie ryzykować.

Pamiętaj jednak, że dla kota rośliny doniczkowe bezpieczne dla zdrowia są równie atrakcyjne jak te toksyczne. Zwierzę się nie zatruje, ale roślinę może zniszczyć. Dlatego lepiej trzymać je z daleka. Podobnie rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota nie powinny znaleźć się w zasięgu jego pazurów.

 

półki dekoracyjne
Półki dekoracyjne

 

Masz w domu kota? Zrezygnuj z tych roślin!

Podgryzanie niektórych gatunków roślin domowych może się skończyć dla kota tragicznie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie kwiatów, których trzeba się wystrzegać, jeżeli w domu znajduje się mruczek.

Jeśli zauważysz, że Twój kot zachowuje się nietypowo po zjedzeniu liści jakiejś rośliny, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Narożnik Karis
NAROŻNIK KARIS

 

Toksyczność roślin wynika z obecności w ich liściach i łodyżkach glikozydów, szczawianów wapnia, żywic oraz saponin. To substancje chemiczne, które w naturze pełnią funkcje obronne, chroniące rośliny przed zjedzeniem.

Silnie trujące glikozydy znajdują się w takich roślinach jak: oleandry, kliwia, aloes oraz cyklamen. Spożycie przez kota fragmentu tych roślin może wywołać biegunkę, silne wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć zwierzęcia. Saponiny występują w anturium, z kolei szczawiany, które wywołują silne reakcje alergiczne i mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek u zwierzęcia, to składnik soków w monsterze, szeflerze, skrzydłokwiecie oraz dieffenbachii.

Warto również wiedzieć, że niektóre gatunki produkują żywice, które działają drażniąco na układ pokarmowy i skórę kota. Zaliczamy do nich:

  • ponisencje,
  • krotona,
  • fuksję,
  • azalię.

Unikaj również takich popularnych kwiatów, jak:

  • aglomena,
  • alocasia,
  • dracena,
  • epiperum,
  • fikus.

 

Może zainteresuje Cię również wpis: Jak dobrać rośliny do stylu wnętrz