Przejdź do sklepu brw.pl

Salon z aneksem kuchennym – zyskaj otwartą przestrzeń w swoim mieszkaniu

Czytaj
7.12.2019

Salon z aneksem kuchennym – zyskaj otwartą przestrzeń w swoim mieszkaniu

We współczesnych domach i mieszkaniach salon z aneksem kuchennym jest częstym, bo i bardzo praktycznym, rozwiązaniem. Zastanawiasz się, jak zagospodarować tego typu przestrzeń, aby wydobyć wszystkie jej zalety? Znalazłeś się we właściwym miejscu! W naszym dzisiejszym artykule odpowiadamy na to i wiele innych pytań dotyczących salonu z aneksem kuchennym. Serdecznie zapraszamy do lektury – już dziś poznaj odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak urządzić salon z aneksem kuchennym,
  • czy salon z aneksem kuchennym w bloku ma sens,
  • jak pogodzić te dwie przestrzenie i jakie może mieć to zalety.

Jak pogodzić przestrzeń salonu i aneks kuchenny – wstęp

Kuchnia otwarta na pokój buduje poczucie przestronności, a także ułatwia nawiązanie relacji z gośćmi, kiedy gospodarze są zaabsorbowani przyrządzaniem posiłku. Właśnie z tego względu coraz więcej właścicieli mieszkań i domów decyduje się na otworzenie kuchni na pokój. To zasługa czasów, w których wspólne gotowanie i smakowanie potraw było pomysłem na spędzenie wolnego czasu w gronie przyjaciół.

 

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym – zupełnie bez podziału?

Wiele osób nie wyobraża sobie połączenia salonu z kuchnią. Wydaje im się bowiem, że będzie on wyglądał dość niecodziennie, a rozwiązanie takie może okazać się niepraktyczne. Tymczasem wcale nie musi tak być. Pamiętajmy bowiem, że nie potrzebujemy ścian, by wyraźnie zaznaczyć przeznaczenie poszczególnych części pomieszczenia. Decydując się na aranżację kuchni z salonem, możemy wykorzystać wiele rozwiązań, dzięki którym uda nam się nieco rozdzielić funkcje danych miejsc.

Black Red White, Senso Kitchens - Capital 43rd Luvak
Wyspa kuchenna Senso Kitchens – Capital 43rd Luvak Avenue – pomoże oddzielić kuchnię od części wypoczynkowej

 

Wśród tych najczęściej stosowanych wymienić możemy wyspę kuchenną, która jest prawdziwym hitem ostatnich sezonów. Zdecydować możemy się również na wysoki stół barowy, kontuar lub niską ściankę działową. Dzięki temu osoby przebywające w części kuchennej nie stracą kontaktu z tymi, które przebywają w salonie, a jednocześnie uda nam się uniknąć kuchennego rozgardiaszu. Rozwiązania te sprawdzą się przede wszystkim w przypadku dość dużych pomieszczeń.

W aranżacji salonu z aneksem kuchennym w mniejszych mieszkaniach, lepiej wykorzystać meble takie jak sofa, narożnik lub stolik z krzesłami.

Stolik z krzesłami pozwoli oddzielić część kuchenną od salonu.

 

Część osób, które chcą zyskać przestrzeń w swoim mieszkaniu, a jednocześnie mieć możliwość oddzielenia kuchni od salonu, decyduje się na montaż drzwi przesuwnych. To decyzja, która może pomóc nam również w uniknięciu kuchennych zapachów rozchodzących się po całym mieszkaniu. Szczególnie dużą popularnością cieszą się obecnie drzwi przeszklone, które nie zmniejszają optycznie przestrzeni mieszkania oraz nie wpływają negatywnie na ilość wpadającego światła dziennego.

 

Jak zaaranżować przestrzeń w aneksie kuchennym?

W większości mieszkań aneks kuchenny nie jest zbyt duży. Urządzając go warto więc pamiętać o prostych zasadach, które pozwolą swobodnie poruszać się po nim mimo niewielkich wymiarów. Specjaliści od projektowania wnętrz wskazują na konieczność stworzenia tzw. „trójkąta roboczego”.

Co kryje się pod tym pojęciem? Trzy najbardziej potrzebne w kuchni elementy wyposażenia: lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak. Powinny one zostać umiejscowione tak, by tworzyły wierzchołki trójkąta. Umieszczanie lodówki i kuchenki na jednej ścianie aneksu przeczy bowiem zasadom ergonomii i sprawia, że gotowanie staje się mniej komfortowe.

Koniecznie pamiętajmy również o minimalnej przestrzeni, którą musimy zapewnić sobie projektując aneks kuchenny. Odległość między lodówką a zlewem powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów, zaś pomiędzy zlewem a kuchenką nie mniej niż 90 centymetrów. Umożliwi nam to swobodne poruszanie się w przestrzeni kuchennej.

 

Oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym

Decydując się na salon z kuchnią pamiętajmy o tym, że niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Jedno źródło światła na całe pomieszczenie to zdecydowanie zbyt mało. Warto zadbać o nie zarówno w części kuchennej, jak i wypoczynkowej.

Wybierając odpowiednie lampy pamiętajmy o tym, że światło w kuchni powinno być dość mocne, by ułatwić nam wykonywanie precyzyjnych prac związanych z gotowaniem. W salonie zaś postawmy na klimatyczne, nieco przyciemnione oświetlenie, które będzie tworzyło atmosferę, sprzyjającą rozmowom i odpoczynkowi.

Światło może nam pomóc również w oddzieleniu od siebie przestrzeni kuchennej i wypoczynkowej. Wystarczy, że zdecydujemy się na montaż modnych lamp wiszących np. nad wyspą kuchenną lub stołem barowym. Część pomieszczenia, które przeznaczymy na salon, możemy za to dowolnie ozdobić lampkami dekoracyjnymi, które pomogą w stworzeniu klimatu.

 

Przestrzeń na zasadzie kontrastu

Połączenie kuchni i salonu to pole do aranżacyjnych popisów, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zwolennikami nowoczesnego stylu, w którym zestawienie różnorodnych barw i faktur pozwala osiągnąć ciekawe efekty.

Osoby ceniące nietuzinkowe rozwiązanie mogą bawić się kolorami na zasadzie kontrastu. Łączenie ze sobą różnych barw kuchennych frontów to ostatnio bardzo modne rozwiązanie. Tego typu rozwiązania mogą być bardzo oczywiste np. Czerń i biel, a także nieco bardziej zaskakujące. Na taką wolność projektowania możesz pozwolić sobie projektując własną kuchnię na wymiar z oferty Senso Kitchens.

Black Red White, kuchnia na wymiar Senso Kitchens, linia TRAFFIC, 84th Board Street
Black Red White, kuchnia na wymiar Senso Kitchens, linia TRAFFIC, 84th Board Street

 

Czysta forma i zabawa dodatkami

Pamiętajmy, że salon z aneksem zaaranżowany z użyciem kontrastujących barw zostanie optycznie podzielony na dwie strefy, które powinny stworzyć spójną i stylową kompozycję. Taki zabieg odpowiednio wyeksponuje przestrzeń i zaakcentuje funkcjonalności.

W przypadku mebli w kuchni i salonie, warto postawić na te o prostej i zamkniętej formie, które nie będą się kłócić z dodatkami. Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli zastosujemy różnego rodzaju detale np. lampy lub zasłony w stylu retro. Tego typu przedmioty dodadzą wnętrzu charakteru. Trzeba tylko umiejętnie je komponować i traktować z umiarem.

Kuchnia Family Line – Top Line idealnie pasuje do aneksów kuchennych

Nowoczesny minimalizm w salonie

Kuchnia otwarta na salon to nowoczesne rozwiązanie, dlatego ilość mebli i elementów dekoracyjnych trzeba rozsądnie przemyśleć. Warto więc zdecydować się na kuchnię wykonaną na wymiar. Świetnym dodatkiem do niej będzie kolorowa sofa lub ściana w energetycznych barwach. Połączenie różnych kolorów stworzy dynamiczną kompozycję w nowoczesnym stylu.

Senso Kitchens, Traffic, 97th West Street

 

Co z zapachami?

Wiele osób, które marzą o połączeniu salonu z kuchnią, obawia się zapachów gotowania, które będą osiadać się na ubraniach domowników oraz tapicerowanych meblach znajdujących się w części wypoczynkowej. Faktem jest, że otwarta przestrzeń sprzyja rozprzestrzenianiu się zapachów przyrządzanych dań. Na szczęście można skutecznie temu zapobiegać poprzez dbałość o dobrą wentylację w części kuchennej.

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wyciąg podłączony do przewodów kominowych. Niestety, nie w każdym mieszkaniu mamy możliwość podłączenia się do nich. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w okap o mocy dopasowanej do wielkości pomieszczenia. Obecnie możemy nabyć urządzenia ze specjalnymi filtrami, które skutecznie pochłaniają zapachy.

Jak widać, połączenie pokoju z kuchnią może pomóc nam w optycznym powiększeniu wnętrza, sprzyja również relacjom międzyludzkim. Dzięki takiemu zabiegowi nawet przygotowując posiłki możemy mieć kontakt z rodziną czy gośćmi, którzy nas odwiedzają. Warto więc wykorzystać tę możliwość.

black-red-white-kolekcja-junona-lina
Black Red White, kolekcja Junona Line

Aranżacja aneksu kuchennego z salonem – podsumowanie

Jak dobitnie pokazuje powyższy artykuł salon z aneksem kuchennym ma wiele zalet. Jeśli rozważasz aranżację salonu i zastanawiasz się, jak pogodzić go z aneksem kuchennym to mamy nadzieję, że w powyższych akapitach znalazłeś wszelkie potrzebne odpowiedzi. Salon z aneksem kuchennym to odpowiednie rozwiązanie do małych mieszkań w blokach – oba pomieszczenia, połączone w jedno, optycznie powiększą wnętrze. To nie jedyna przesłanka, która podpowiada, że warto zainwestować w kuchnię otwartą.

Połączenie salonu z aneksem kuchennym może zapewnić odpowiednie doświetlenie aneksu kuchennego – jest to szczególnie ważne, bo przygotowywanie codziennych posiłków, drinków dla gości lub weekendowe gotowanie z najbliższymi wymaga jasności. Nie tylko umysłu, ale również tej w pomieszczeniu, która zapewni odpowiednią widoczność. Pamiętaj, że do zamkniętej kuchni docierałoby mniej światła. Jeśli chcesz w jakiś sposób oddzielić obie przestrzenie, to możesz wprowadzić drzwi przesuwane wyposażone w przepuszczające światło szklane przesłony. Będziesz mieć pewność, że kuchenny rozgardiasz powstały podczas przygotowywania posiłków uda się ukryć przed wzrokiem gości.

Aranżację salonu z aneksem kuchennym warto zacząć od wyboru mebli. Odpowiednio dobrane meble kuchenne to podstawa. Jeśli potrzebujesz odgraniczyć obie przestrzenie, to urządzając kuchnię otwartą, niech granicę między nią, a salonem wyznacza wyspa kuchenna. To idealny spot do spożywania posiłków, jak i miejsce na przybory kuchenne. Myśląc nad aneksem kuchennym do małego mieszkania, pamiętaj, że nowoczesny salon i otwarta kuchnia to spora oszczędność miejsca.