Przejdź do sklepu brw.pl

Salon z oknem narożnym – aranżacje

Czytaj
25.04.2023

Salon z oknem narożnym – aranżacje

Marzy Ci się przestronny, wypełniony światłem salon? Zainwestuj w okno narożne! Takie rozwiązanie w pokoju dziennym ma mnóstwo zalet. Jakich? Sprawdź!

Styl leśny we wnętrzach - zobacz, jak urządzić salon lub sypialnię w leśnym klimacie

KOLEKCJA MEBLI MODEO

Salon z narożnym oknem – odpowiednio go zaaranżuj!

W naszym artykule:

  • dowiesz się, co wyróżnia okna narożne,
  • poznasz zalety i wady takich okien,
  • zobaczysz, jak urządzić salon z oknem narożnym,
  • obejrzysz inspirujące aranżacje pokoju dziennego z rogowym przeszkleniem.

Okna narożne dzielą się na słupkowe oraz bezsłupkowe – klejone. W odniesieniu do tych pierwszych, słupek odgrywa rolę wspornika, dzięki czemu cała konstrukcja jest bardziej stabilna. Z kolei okna bezsłupkowe wyraźniej otwierają przestrzeń, sprawiając, że widok staje się bardziej spektakularny. Twoje okna wychodzą na las, morze albo góry? Okna bezsłupkowe są dla Ciebie stworzone!

Rogowe przeszklenie sprawdzi się zarówno w przypadku okien drewnianych czy drewniano-aluminiowych, jak i plastikowych. Takie okna mogą się otwierać, ale nie muszą. Plusem nieotwierających się są lepsze parametry termiczne i niższa cena. Natomiast otwierane okna – uchylne, rozwierane, obrotowe czy przesuwne – ułatwiają przewietrzenie wnętrza.

Okna narożne – zalety

Okna narożne mają wiele atutów. Oto najważniejsze z nich:

  • walory estetyczne – narożne okno jest bardziej efektowne niż tradycyjne,
  • optyczne powiększenie przestrzeni – szczególnie przy wariancie bezsłupkowym,
  • nadanie lekkości bryle budynku – w nowoczesnym budownictwie na przeszkleniu na pewno skorzystają duże domy,
  • więcej światła we wnętrzu – jasne pomieszczenia nie wymagają sztucznego doświetlania w ciągu dnia, co ma dobry wpływ na Twój wzrok.

Okna narożne – wyzwania

Okna narożne są rozwiązaniem, które warto uwzględnić już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Ich obecność wiąże się z koniecznością wzmocnienia stropu czy użycia specjalnych nadproży. Wybierając okna, zdecydowałeś się na duże przeszklenie? Dodatkowo będzie Ci potrzebna rama żelbetowa i szyby z dwiema lub trzema taflami szkła.

Okno narożne jest droższe od zwykłego. Dlatego jeśli rozważasz montaż takiego okna na parterze, zastanów się, czy nie lepiej zainwestować w drzwi tarasowe. Z drugiej strony, narożne okna mają stosunkowo szeroką rozpiętość cenową. Kwoty wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od producenta, rodzaju okien, ich parametrów i tak dalej.

Do minusów okien narożnych oprócz wysokiej ceny instalacji zalicza się również utratę ciepła. Dotyczy to zwłaszcza okien klejonych, czyli bezsłupkowych. Aby nie marznąć zimą, zwróć uwagę na wskaźnik izolacyjności szyb.

Okna narożne w salonie

Na oknie narożnym zyska aranżacja kuchni czy sypialni, jednak najlepiej wykorzystasz jego zalety w pokoju reprezentacyjnym, jakim jest salon. W końcu to w nim spędzasz najwięcej czasu. Zapraszasz tam również gości. W salonie okno narożne pozwala cieszyć się pięknym widokiem i naturalnym światłem. Umieść przy nim strefę wypoczynkową lub jadalnianą.

Milej przebywa się w jasnym, przestronnym wnętrzu, ale pamiętaj, że wystrój pomieszczenia z rogowym przeszkleniem rządzi się swoimi prawami. Jak urządzić salon z narożnym oknem? Czytaj dalej.

Urządzamy salon z oknem narożnym

Czy dekorator albo wręcz architekt wnętrz jest niezbędny do rozplanowania i wyposażenia pokoju dziennego z oknem narożnym? Niekoniecznie. Podpowiemy Ci, jak sobie z tym poradzić samodzielnie.

Zasłony, żaluzje czy rolety?

Po pierwsze dostosuj aranżację okna narożnego do stylu wnętrza oraz jego kolorystyki. W klasycznym salonie odnajdą się ciężkie zasłony z grubego materiału oraz firany. W pokoju glamour powieś eleganckie zasłony z błyszczącej tkaniny. Warto przy tym wiedzieć, że rezygnując z typowego karnisza na rzecz szyny podsufitowej, zgrabnie połączysz ze sobą dwie zasłony. Zasłony mają tę przewagę nad roletami i żaluzjami, że dodają przytulności.

Do nowoczesnego pomieszczenia pasują minimalistyczne żaluzje. Do skandynawskiego – drewniane rolety. Za żaluzjami i roletami przemawia to, że możesz regulować ich wysokość, a tym samym ilość światła w pokoju. Podobnie jak zasłony, przydadzą się latem, gdy okno wychodzi częściowo na południe i upał staje się nie do zniesienia.

Salon z oknem narożnym – aranżacje

Przyjrzyj się naszym aranżacjom pokoju dziennego z oknem narożnym.

Okno narożne w salonie połączonym z jadalnią

Salon glamour z drewnem

KOLEKCJA MEBLI GENT

Gdzie postawić stół jadalniany w pokoju dziennym z jadalnią? Najlepiej w pobliżu okna, w tym przypadku narożnego. Dzięki temu zjesz śniadanie czy obiad, korzystając z naturalnego światła i podziwiając widok za oknem.

Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w klasycznym salonie urządzonym za pomocą kolekcji Gent. Ze względu na dość ciemny kolor drewna i masywne bryły mebli, uznaliśmy, że zasłony są tu zbędne – niepotrzebnie przytłoczyłyby wnętrze. Narożne okno rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń. Aby aranżacja okna nie była zbyt mdła, postawiliśmy na dekoracyjne listwy – szprosy zwane inaczej szczeblinami.

To przytulne pomieszczenie zachęca do spokojnego delektowania się w nim smacznym posiłkiem i towarzystwem bliskich osób.

Spodobały Ci się meble z kolekcji Gent?

Ukrytą za stołem komodę Gent obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:

 

Pozostałe produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Narożne okno z drzwiami tarasowymi w salonie

Flames - salon - okno narożne

KOLEKCJA MEBLI FLAMES

W niewielkim pokoju dziennym okno narożne na dużej powierzchni ściany jest świetnym pomysłem, ponieważ wnętrze wizualnie zyskuje na metrażu. Przeszklenie obejmujące okna oraz drzwi na taras wpuszcza do środka dużo światła.

Salon rozjaśniają również białe meble z kolekcji Flames z ozdobnym ryflowaniem na frontach. Efektownie kontrastują z szarym betonem architektonicznym na jednej ze ścian. Nierzucające się w oczy spoty sufitowe równomiernie oświetlają pomieszczenie po zmroku. Podłoga w naturalnym kolorze drewna nieco ociepla ten nowoczesny, chłodny pokój.

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Czytaj także: „Kuchnia z narożnym oknem – aranżacje”. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, narożne okno w kuchni ma wiele plusów. Nasz artykuł podpowie Ci, jak zaaranżować takie wnętrze. Miłej lektury!