Przejdź do sklepu brw.pl

Spokój, ład, harmonia – poznaj zalety minimalistycznego stylu zen

Czytaj
21.07.2020

Spokój, ład, harmonia – poznaj zalety minimalistycznego stylu zen

Prowadzisz aktywny tryb życia? Marzysz o tym, by w wirze codziennego zabiegania ukoić nieco zmysły i poczuć magię niczym niezmąconego spokoju? Z ratunkiem przychodzi minimalistyczny styl zen! Dowiedz się jak stworzyć aranżację, która nie tylko wyciszy Twoje wnętrze, ale i korzystnie wpłynie na Twój stan ducha.

kolekcja nors

 

Styl zen – mniej znaczy więcej!

Chyba każdy z nas posiada w mieszkaniu rzeczy, których nie używa i nie potrzebuje. Stare akcesoria, pamiątki, zużyte sprzęty – rzeczy te nie tylko zajmują miejsce i zagracają przestrzeń, ale i rozpraszają uwagę, utrudniając wyciszenie i wypoczynek. Jak temu zapobiec? Po prostu je usunąć! To właśnie postuluje główna zasada stylu zen. Co kryje się pod tą nazwą?

Konwencja, o której mowa, swoimi korzeniami sięga tradycji japońskiej, a dokładnie buddyjskich świątyń, w których to mnisi spędzali dnie oddając się lekturze i medytacji. To właśnie w klimacie owych pomieszczeń – sprzyjającym wyciszeniu i zadumie – japońscy projektanci znaleźli inspirację na dekorację swoich mieszkań. Moda na styl minimalistyczny szybko zawitała również do Europy i dziś święci prawdziwe tryumfy popularności. Czym ta konwencja tak przyciąga współczesnych projektantów?

Narożnik Feliz
Narożnik Feliz, geometryczny stolik, lampa – to główne elementy minimalistycznego wnętrza w stylu zen

 

Spokój, ład, harmonia – to główne cechy, których większość z nas poszukuje w dzisiejszym zabieganym świecie. To też gwarantuje mieszkanie w stylu zen. W konwencji tej nie ma miejsca na przypadkowe czy zbędne przedmioty. Zamiast tego kładzie ona nacisk na minimalizm oraz naturalność, sprzyjające wyciszeniu i refleksji. Jak zabrać się do urządzania domu w stylu zen?

 

Spokojnie i kojąco – blaski i (od)cienie japońskiej dekoracji

 

Oszczędność kolorystyczna – tak głównie objawia się styl minimalistyczny zen we wnętrzach. Głównym celem tej aranżacji jest stworzenie spokojnej, sprzyjającej wyciszeniu dekoracji. To zaś osiągniesz najłatwiej dzięki gładkim i jednolitym barwom. Przeróżne odcienie szarości, brązu, beże czy zgaszona zieleń – to główne odcienie królujące w mieszkaniach czy ogrodach w stylu zen.

 

Oprócz tego świetnie odnajdą się tu również zszarzałe róże i pobielone błękity, nadające wnętrzu subtelnej, pastelowej delikatności. Chcesz dodać swojej dekoracji przysłowiowego pazura? Spróbuj poeksperymentować z akcentami czerni lub ognistej czerwieni. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – dekoracja musi być przede wszystkim harmonijna i spójna. Barwy te przemyć więc najlepiej w formie gustownych akcentów, subtelnie podkreślających charakter aranżacji.

 

Geometria i kompozycja – meble do mieszkania w stylu zen

Niezależnie czy urządzasz salon, kuchnię, czy sypialnię w stylu zen, przy wyborze mebli do tych pomieszczeń powinieneś kierować się dwoma kluczowymi zasadami – prostotą i minimalizmem. W konwencji tej nie ma miejsca na bogate ornamenty czy wymyślne kształty. Dużo lepiej sprawdzą się tu niewielkie formy oraz geometryczne bryły.

Meble w minimalistycznym salonie zen powinny również wyróżniać się funkcjonalnością, która pozwoli Ci ograniczyć ich ilość, a co za tym idzie – osiągnąć tak pożądany dla tego stylu ład i porządek.

Zastanawiasz się, jak skompletować wyposażenie wnętrza? W żadnym wypadku nie może zabraknąć w nim tak charakterystycznych dla japońskiego wystroju niskich ław i stolików. Do tego świetnie sprawdzą się również proste komody oraz regały. Pojemność tych mebli pozwoli Ci przechować niezbędne przedmioty oraz uniknąć przesytu i bałaganu.

Kolekcja Loksa
Kolekcja Loksa

 

W salonie bądź sypialni w stylu minimalistycznym zen powinno być jak najmniej elementów rozpraszających uwagę. Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz pozbyć się ich wszystkich, idealnym rozwiązaniem będą meble ze szczebelkowymi frontami. Pomogą Ci one w praktyczny sposób zakryć wnętrza szafek, a nawet schować przed widokiem cały system audiowizualny. W pomieszczeniach w stylu japońskim efektownie sprawdzą się również rozdzielane przenośne ścianki lub zasłonki.

 

W symbiozie z naturą – moc naturalnych materiałów

Czy istnieje lepsza harmonia i równowaga jak te występujące w naturze? Z pewnością ciężko byłoby takie znaleźć. Dlatego też stanowią one niedościgniony wzór dla pomieszczeń urządzanych w stylu zen. Jak nietrudno się domyślić, kluczową rolę odgrywają w nich naturalne materiały. Drewno, bambus, bawełna czy papier – surowce te zdecydowanie nadadzą wyjątkowy klimat całej aranżacji.

Taca do łóżka Cantina
Taca do łóżka Catania

 

Naturalne materiały to niejedyny sposób na przemycenie do wnętrza świeżości przyrody. Jeśli posiadasz pokój z wejściem na balkon czy taras, uczyń z nich przedłużenie swojej aranżacji! Ogród w stylu zen nie tylko efektownie zwieńczy wystrój Twojego salonu, ale i stworzy Ci wyjątkowe miejsce odpoczynku i wytchnienia na łonie natury.

Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, przenieś ogród do swojego pokoju! Pomogą Ci w tym bez wątpienia rośliny. Egzotyczne kaktusy czy niewielkie drzewka bonsai świetnie wpiszą się w minimalistyczną narrację, nadając jej świeżości i drugiego życia.

 

Pochwała minimalizmu – oszczędność w doborze dodatków

We wnętrzach w stylu zen mniej znaczy więcej – więcej wolnej przestrzeni, więcej oddechu, więcej miejsca. Czy oznacza to jednak, że ideałem jest tu życie w pustych ścianach? Nie do końca. Zen to filozofia zachowania tego, co naprawdę potrzebne i unikania tego, co zbędne.

Funkcjonalność wygrywa tu z dekoracją, a dekoracja – mimo iż oszczędna i uproszona – również ma swoje miejsce. Minimalistyczna nie znaczy przy tym bez wyrazu! Najlepiej sprawdza się tu zasada – mniej, ale ciekawiej.

Zaparzacz do kawy Avant Garde
Zaparzacz do kawy Avant Garde

 

Jeśli szukasz gustownych dodatków do aranżacji w stylu zen, świetnie sprawdzą się np. duże, szklane wazony wypełnione kamieniami lub piaskiem. Ozdoby w takiej formie nadadzą wnętrzu lekkości i przejrzystości. Dobrym rozwiązaniem są również ażurowe formy, plecionki oraz regionalne akcesoria, przywołujące tradycję kraju kwitnącej wiśni – jak np. wyeksponowane zestawy do sushi czy parzenia herbaty.

Obowiązkowo pamiętaj również o lampionach i świecach! Akcesoria te pomogą Ci stworzyć nastrojową atmosferę, sprzyjającą wyciszeniu oraz odpoczynku po dniu pełnym zajęć i obowiązków.

Zen to nie tylko sztuka urządzania wnętrz. To także filozofia organizowania życia tak, by wszystko było w nim uporządkowane i na swoim miejscu. Jeśli pragniesz uczynić ze swojego domu oazę wytchnienia i odpoczynku od codziennego gwaru – pomyśl o aranżacji o starożytnych, azjatyckich korzeniach.

Podoba Ci się wschodnia sztuka urządzania wnętrz? Koniecznie zapoznaj się z tekstem:
„Wabi sabi we wnętrzach – poznaj tajniki japońskiego stylu!”