Przejdź do sklepu brw.pl

Styl hygge – o duńskiej filozofii od kuchni

Czytaj
7.10.2021

Styl hygge – o duńskiej filozofii od kuchni

Filozofia hygge wywodzi się z Danii, choć mówi to o niej niewiele. Dopiero kiedy zgłębimy  tajniki hygge, układanka zacznie składać się w całość. Dania uznawana jest za jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Dlaczego, skoro dla większości Europejczyków to zimna i nieprzyjazna północ? Bo Duńczycy nauczyli się budować swoje poczucie szczęścia. Hygge jest jednym z narzędzi, dzięki którym jest to możliwe.

Styl hygge - wnętrza BRW

Styl życia budujący poczucie harmonii

Styl hygge to między innymi szczególny sposób urządzania mieszkań. Nazwa wywodzi się od duńskiego słowa „hygge” oznaczającego zabawę. Za filozofią hygge idzie prawdziwa recepta na szczęście, która – jak pokazują wyniki badań – naprawdę działa. Aranżacje hygge opierają się na przyjaznych i przytulnych wnętrzach, w których króluje wygoda. Tworzą przestrzeń idealną do odpoczynku; taką, w której skutecznie można rekompensować sobie krótkie dni i bardzo mroźne noce.

Dominują tu jasne kolory, naturalne materiały i lekko przytłumione, nastrojowe światło. To wszystko składa się na obraz wnętrza przytulnego, ciepłego i wywołującego dobry nastrój. Jeśli zatem chcesz – podobnie jak Duńczycy – uszczknąć dla siebie odrobinę z tego przepisu na szczęście, rozważ urządzenie swoich wnętrz w stylu skandynawskim, stylu hygge.

Urządź wnętrze w stylu hygge – stwórz dobry nastrój

Wnętrza w stylu skandynawskim zaczęły pojawiać się w Polsce już kilka lat temu. Pokochaliśmy je za prostotę, przytulność i przepastne kanapy, w których można odpocząć po ciężkim dniu. Uwielbiamy przy tym naturalne drewno, ciepłe kolory i meble, które z jednej strony są praktyczne, z drugiej natomiast cieszą oko przy każdym spojrzeniu. Jeśli chcesz odwzorować u siebie ten sposób aranżacji wnętrz, wykorzystaj kilka naszych praktycznych wskazówek. Uwielbiamy hygge, bo dobrze jest dzielić się dobrym nastrojem.

Kolory hygge – które wybierać?

W stylu hygge mile widziane są ciepłe i jasne kolory. Trudno tu o ciemne ściany i surowe materiały, takie jak metal. Jedynym wyjątkiem jest surowe drewno. Ono w hygge jest uwielbiane. Niezwykle ważne jest to, by połączenia barw tworzyły przyjemny nastrój, ale także wprowadzały do wnętrz harmonię. Dlatego lepiej odpuścić sobie ostre kontrasty, zostawić czerń i czerwień na inne okazje. Styl hygge kocha kolory kojarzące się z naturą, kolory ziemi. Dużo tu brązu, beżu, szarości i zielonych dodatków. W domu urządzonym w ten sposób bardzo łatwo się zakochać i równie łatwo odpoczywać. Połączenie takich kolorów stwarza przytulne wnętrze. Wystarczy je uzupełnić kilkoma meblami i miękkimi dodatkami, by zyskać przestrzeń godną miana „recepty na szczęście”.

Meble w stylu hygge – na co zwrócić uwagę?

Meble w stylu hygge są proste, wręcz harmonijne. Często występują we wspomnianych kolorach, choć bardzo popularna jest również biel. Meble w stylu hygge stwarzają ogromne możliwości komponowania z nimi dodatków i budowania dzięki temu nastroju wywołującego spokój i harmonię. Czasem wystarczy, że są wykonane z naturalnego, surowego drewna. To materiał, który wydaje się miękki, nic więc dziwnego, że przy jego pomocy można budować przytulne wnętrze.

Ogromne znaczenie mają także meble, na których odpoczywamy, np. kanapy. Styl hygge bardzo lubi miękkie, przepastne meble, które służą prawdziwie relaksującemu odpoczynkowi. Co więcej, hygge można stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Wystarczy, że postawisz w pokoju miękki puf lub wygodny fotel, w którym umieścisz miękkie poduszki.

 

Siła dodatków – hygge we wnętrzach

Styl hygge tworzą przede wszystkim dodatki. Nawet jeśli Twoje meble nie do końca go odwzorowują i nie możesz ich na tę chwilę zmienić, zbuduj przytulne wnętrze w stylu skandynawskim dzięki dodatkom. W wolnej przestrzeni postaw więc niewielkie wiklinowe kosze. Duńczycy używają ich m.in. do przechowywania owoców, jednak wiadomo, że można z nich zrobić również inny użytek. Stolik kawowy i stół w jadalni udekoruj podstawkami. Pamiętaj, by pasowały do hygge – najlepiej, jeśli nawiązują do drewna i naturalnych kolorów.

Pamiętaj, by pasowały do hygge – najlepiej, jeśli nawiązują do drewna i naturalnych kolorów.

Nie zapominaj także o ogromnym znaczeniu światła. W kraju, który nie może cieszyć się długimi i słonecznymi dniami, tworzenie przestrzeni, w której występuje ciepłe i przyjemne dla oka światło, jest bardzo ważne. Postaw zatem na świece. Ich żywy płomień w długie, chłodne wieczory jest w stanie zdziałać cuda. Z ilością świec nie warto przesadzać, ale nie wystarczy jedna lub dwie. Postaw ich co najmniej kilka. Obecnie wiele osób decyduje się zastąpić ogromnymi świecami domowy kominek.

To rozwiązanie bardziej ekologiczne, a niemal tak samo przyjemne. Światło pochodzące z żarówek powinno być ciepłe i niezbyt ostre. Wybieraj zatem delikatne żarówki oraz lampy z drewnianym wykończeniem i jasnym kloszem.

Miękkie dekoracje i tekstylia – niech zbudują przytulny klimat

Trudno wyobrazić sobie wykończenie stylu hygge bez poduszek. Poduszki mogą znaleźć się właściwie wszędzie. Możesz umieścić je na kanapach, fotelach, podłodze i parapecie. Wszystko zależy od tego, jakie masz możliwości przestrzenne. Pod ręką miej zawsze wełniany koc. Może leżeć na kanapie lub fotelu, być ozdobą. Dzięki temu zawsze, kiedy tylko potrzebujesz, możesz z niego skorzystać.

Jak przenieść filozofię hygge do Twojego ogrodu lub na balkon?

A gdyby tak zaaranżować przestrzeń w stylu hygge na balkonie lub w ogrodzie? Wprowadzenie elementów duńskiej filozofii również do zewnętrznych stref domu to doskonały sposób na wykreowanie miejsca, które zachęca do relaksu i kontaktu z naturą. Jak to zrobić? Sięgnij po meble ogrodowe o przytulnym designie – ważne, aby zapewniały domownikom komfort i jednocześnie wpisywały się w naturalne otoczenie. Wygodne, technorattanowe sofy lub fotele, najlepiej z dodatkiem plenerowych poduszek, będą doskonałym wyborem.

W strefie letniego wypoczynku nie może zabraknąć również parasoli czy markiz. Nie tylko ochronią przestrzeń przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale też zbudują atmosferę intymności.

Aranżując ogród i balkon, nie zapominaj o dodatkach. W końcu duńska sztuka szczęścia składa się poniekąd z takich „małych rzeczy”. Dywan zewnętrzny pomoże wydzielić miejsce do odpoczynku, przy okazji nadając aranżacji ciepły, domowy charakter.

Mieszkasz w bloku i masz do dyspozycji tylko niewielką loggię? Nic straconego! Wypełnij tę przestrzeń naturalnym pięknem zieleni. Kwiaty w dekoracyjnych doniczkach i osłonkach odmienią nawet najzwyklejszy balkon. Pamiętaj, że kluczowym aspektem jest stworzenie miejsca, w którym możesz cieszyć się prostymi przyjemnościami i poczuć bliskość z naturą.

 

Rośliny w duńskim stylu hygge – zieleń, która uspokaja

Filozofia hygge w aranżacji wnętrz nie byłaby możliwa bez roślin, które wnoszą do domowego zacisza przyjazny klimat. Naturalna zieleń cieszy oko, uspokaja, działa kojąco na domowników. Co więcej, kwiaty są znakomitym sposobem na ożywienie przestrzeni. Jeśli chcesz, możesz wypełnić nimi niemal każde pomieszczenie, w tym sypialnię, gabinet, przedpokój, pokój dziecka. Aby stworzyć przytulny kącik pełen zapachów i kolorów, wybierz rośliny takie jak:

  • lawenda – znana ze swoich relaksujących właściwości,
  • zioła – będące nie tylko dekoracją, ale też przydatnym dodatkiem w kuchni;
  • paprocie – wdzięczne i efektowne,
  • sukulenty – piękne i niewymagające w pielęgnacji,
  • rośliny pnące – wprowadzające do aranżacji tajemniczy nastrój.

Jak żyć hygge i odnaleźć klucz do szczęścia?

Czerpanie z filozofii hygge w codziennym życiu to coś znacznie więcej niż tworzenie przytulnych kącików w domu. Hygge to sposób na życie, który promuje spokój, ciepło i znajdowanie radości w prostych przyjemnościach. Podstawą hygge jest celebrowanie chwil, które sprawiają, że życie staje się bogatsze – może to być wspólne gotowanie i celebrowanie posiłków w duchu slow food, delektowanie się kubkiem ulubionej herbaty podczas deszczowego popołudnia, czy też spokojne chwile relaksu, bez pośpiechu i ciągłego dążenia do bycia na bieżąco ze wszystkim.

Kontakt z naturą, czy to poprzez spacery, ogrodnictwo czy obserwowanie zmieniających się pór roku z okna domowego salonu, odgrywa kluczową rolę w zbliżeniu się do esencji hygge. Porządkowanie przestrzeni wokół siebie, tak aby koiła zmysły i promowała spokój, również jest nieodłącznym elementem tej filozofii. Wdrażając powyższe zasady do swojego życia, można odnaleźć klucz do głębokiego szczęścia, które nie jest zależne od zewnętrznych okoliczności, lecz płynie z prostych, codziennych radości.

Kuchnia duńska – jeden ze skandynawskich sposobów na szczęście

Wykończenie wnętrza kuchni w stylu hygge to również jasne kolory i proste meble. To także dodatki w postaci żywych roślin, delikatnych podstawek i dużej ilości drewna. Warto jednak wspomnieć, że Duńczycy mocno celebrują jedzenie i kochają tworzyć smakowite przekąski. Delektują się nimi godzinami. Więc kiedy już urządzisz poszczególne pomieszczenia w stylu hygge, ciesz się nimi również poprzez dobre jedzenie. Używaj przy tym stylowych, choć prostych naczyń i zastaw. Nawet takie drobiazgi składają się na życie zgodnie z tą filozofią.

Czym jest hygge – minimalizmem w aranżacji wnętrz czy stylem życia?

Styl hygge określa wiele elementów tworzących przestrzeń domu lub mieszkania. Jednak przede wszystkim warto pamiętać, że to styl życia, filozofia szczęścia. Umiejętność budowania wokół siebie atmosfery, w której się odnajdujemy i dobrze czujemy. Umiejętność działania na przekór nieprzychylnej pogodzie i małej ilości słońca. Duńczycy jako pierwsi pokazali, że naturalne materiały, światło świec i przyjemnie urządzone strefy relaksu mogą realnie wpłynąć na ludzkie szczęście. I warto się na nich wzorować.

Przeczytaj także: „Salon w stylu hygge – inspiracje”.

Więcej stylowych inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!