Urządzamy praktyczne mieszkanie dla seniora

Czytaj
3.05.2020

Urządzamy praktyczne mieszkanie dla seniora

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze upodobania i potrzeby. Te drugie stają się szczególnie istotne, kiedy chcemy urządzić wygodne, praktyczne i bezpieczne mieszkanie dla seniora. Jakie meble i udogodnienie wybrać? O czym trzeba pamiętać? Jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą?

 

Mieszkanie dla seniora – podstawowe zasady

Aranżując mieszkanie lub pokój dla seniora, kierujmy się empatią. Wszelkie zmiany, które wprowadzisz w dotychczasowym wystroju, o ile to możliwe, skonsultuj najpierw z osobą, która ma w nim mieszkać. Zapewnij jej poczucie sprawczości i kontroli nad tym, co się dzieje. Nikt nie lubi uczucia, że traci samodzielność i niezależność, nie zapominajmy o tym!

Podstawową zasadą, która powinna nam przyświecać, kiedy dostosowujemy mieszkanie do potrzeb osoby starszej, powinno być bezpieczeństwo. Musimy więc zredukować ryzyko potknięć, poślizgnięcia czy omdleń i zawrotów głowy spowodowanych schylaniem się, które mogą prowadzić do groźnego upadku.

Drugą, bardzo ważną kwestią, o której nie możemy zapomnieć, urządzając mieszkanie dla seniora, to wygoda. To szczególnie ważne, jeśli osoba, dla której potrzeb aranżujemy wnętrze, ma problemy z poruszaniem się, jeździ na wózku lub korzysta z balkonika. Postaraj się, aby ciągi komunikacyjne były jak najszersze i postaw na praktyczny minimalizm w wystroju – im mniej mebli i drobiazgów, które mogą utrudnić przemieszczanie się, tym lepiej.

 

Jak powinna wyglądać sypialnia dla starszej osoby?

Nestorzy rodu spędzają w sypialni zdecydowanie więcej czasu niż młodsi członkowie rodziny. Spokojny sen w wygodnym łóżku pozwala na regenerację sił i wpływa na ogólne samopoczucie seniora. Z tego powodu warto wybrać dla niego jak najlepsze i najwygodniejsze: ramę łóżka oraz materac. W przypadku tej pierwszej bardzo ważna jest wysokość. Łóżko powinno sięgać kolan osoby, która będzie na nim spała. Niższy mebel utrudni wstawanie. Dobrym pomysłem jest także wybór modelu o regulowanej wysokości zagłówka, a nawet podnóżka. Możesz zdecydować się na sterowanie ręczne lub za pomocą pilota.

Równie ważną rolę odgrywa materac. Wybierz średnio twardy, sprężynowy lub termoplastyczny, który zagwarantuje seniorowi zdrowy i komfortowy sen. Warto również wymienić poduszki na rehabilitacyjne, odciążające odcinek szyjny kręgosłupa. Łóżko powinno zostać umieszczone w taki sposób, aby osoba opiekująca się użytkownikiem sypialni miała łatwy dostęp z obu stron w razie konieczności wykonania czynności pielęgnacyjnych. Obok łóżka koniecznie umieść szafkę nocną lub stolik, na którym znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy: okulary, leki, woda, telefon, książka czy pilot do telewizora. Wybierz jeden z większych modeli, na którym wszystkie te rzeczy łatwo się zmieszczą.

W sypialni osoby po 65 roku życia powinno także znaleźć się wygodne, solidnie wykonane krzesło lub fotel, najlepiej z podłokietnikami i regulowanymi zagłówkami. Lepiej sprawdzą się modele o twardych siedziskach ze sprężynami, sięgające kolan seniora, aby łatwiej było z nich wstawać. Nie zapomnij o punktowych źródłach światła obok fotela i łóżka, które ułatwią i uprzyjemnią czytanie oraz oglądanie telewizji.

Poza łóżkiem i fotelem, w sypialni nie może zabraknąć szafy i komody na ubrania seniora. Wybierz takie, które pomieszczą dużo rzeczy na wygodnej wysokości, bez potrzeby schylania się lub sięgania wysoko ponad głowę. Jeśli to możliwe, na ścianie obok szafy i łóżka zamontuj uchwyty ułatwiające wstawanie oraz utrzymanie pozycji stojącej.

 

Co powinno znaleźć się w kuchni dla seniora?

Pomieszczeniem, które wymaga podobnej uwagi, jak łazienka, jest kuchnia. Urządzając ją, kieruj się komfortem osoby, która będzie spędzała w niej czas. Dopasuj wysokość zabudowy do potrzeb seniora – przy blacie roboczym powinna być możliwość ustawienia wygodnego krzesła. Piekarnik umieść na takiej wysokości, aby użytkownik mógł wygodnie go otwierać, wkładać i wyjmować z niego jedzenie, bez konieczności obciążania pleców, schylania się ani nadmiernego podnoszenia rąk (grozi to poparzeniem w razie omdlenia!).

Pamiętajmy również, aby szafki nie były zawieszone zbyt wysoko. Te stojące warto wymienić na nowoczesne, z koszami cargo, które znacznie ułatwiają wyjęcie potrzebnych naczyń lub produktów. Wybierz także sprzęt agd wyposażony w timery i funkcje przypominania o zakończeniu pieczenia lub gotowania. Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie urządzeń, które są proste w obsłudze, mają duże, czytelne wyświetlacze i gwarantują bezpieczne użytkowanie, np. piekarnik z nienagrzewającą się szybą lub bezogniowa kuchenka gazowa.

Podeszły wiek często przynosi pogorszenie wzroku, dlatego kuchnia dla seniora powinna być wyposażona w przynajmniej kilka źródeł światła. Dobre doświetlenie blatu roboczego na pewno ułatwi przygotowywanie posiłków. Świetnym pomysłem jest także umieszczenia w kuchni stołu, jeśli tylko pozwala na to metraż, tak aby starsza osoba nie musiała przenosić gorących posiłków do innego pomieszczenia, żeby je zjeść.

Ze względów bezpieczeństwa warto również rozważyć zainstalowanie czujników dymu w kuchni.

Komplet kuchenny Semi Line

 

O czym pamiętać, urządzając salon dla osoby starszej?

Pokój dla seniora powinien być nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale także ładny. Pamiętajmy, że osoby starsze zwykle opuszczają mieszkanie rzadziej i na krócej niż ich dzieci czy wnuki, postarajmy się więc, aby przebywanie w nim sprawiało im jak najwięcej przyjemności.

Konkretny styl i kolorystykę mebli najlepiej ustalić z osobą, która będzie z nich korzystać. Ty zadbaj o kwestie praktyczne. Wszystkie meble powinny być stabilne i solidnie wykonane. Wybierz sofę , krzesła czy fotele na grubych, szeroko rozstawionych nóżkach, które nie przesuną się łatwo podczas siadania i wstawania. Modele wyposażone w podłokietniki to doskonały pomysł w przypadku starszych osób, ponieważ znacznie ułatwiają te dwie czynności. Pamiętaj, że meble wypoczynkowe dla seniorów powinny być wyposażone w zagłówki oraz wysokie oparcia. Najlepiej sprawdzą się takie, które wykonano z materiałów łatwych w czyszczeniu.

Dodajcie proszę informacje, jakie funkcje powinny mieć meble wypoczynkowe dla seniorów – np. regulowane zagłówki, sprężyny w siedzisku etc.

 

Dobrym rozwiązaniem są meble o wysokości sięgającej przynajmniej kolan, raczej twarde, bez wielu poduch, w które łatwo się zapaść. Szafę, regał na książki czy szklaną witrynę przymocuj do ściany, aby w razie potrzeby mogły służyć za dodatkową podporę dla seniora. Wybierz modele o zaokrąglonych rogach, o które trudniej jest się skaleczyć.

Nie zapomnij o zainteresowaniach i upodobaniach seniora i wygospodaruj miejsce na jego ulubione książki, pamiątki rodzinne, obrazy, albumy ze zdjęciami lub inne przedmioty drogie jego sercu. Pamiętaj tylko, aby umieszczone były w taki sposób, aby bez trudu mógł po nie sięgnąć w bezpieczny sposób.

Pamiętaj, że dywany i chodniki mogą powodować zagrożenie – łatwo się o nie potknąć. Z drugiej strony, dodają wnętrzu ciepła i tworzą przytulną atmosferę. Aby rozwiązać ten dylemat, wybierz duży dywan, którego końce przycisną meble lub zastosuj specjalne taśmy przylepne do dywanów, dzięki którym nie będzie się on przesuwał ani zaginał.

Dywan Rabbit

 

Łazienka to miejsce, w którym zdarza się dość sporo wypadków domowych, np. w wyniku poślizgnięcia. Dlatego łazienka dla osoby starszej musi zostać wyposażona w kilka udogodnień, które sprawią, że nasz senior będzie w stanie korzystać z niej w sposób maksymalnie bezpieczny i komfortowy.

Aby tak się stało:

  • zamontuj uchwyty i podwyższoną toaletę – muszla klozetowa o większej wysokości ułatwia samodzielne wstawanie, co na pewno wpłynie pozytywnie na samopoczucie jej użytkownika. Na rynku dostępne są również specjalne nakładki na standardowe toalety. Solidnie przymocowane do ściany uchwyty powinny znaleźć się nie tylko obok muszli, ale także w kabinie prysznicowej, a nawet obok umywalki.
  • zamień wannę na prysznic – łazienka dla osoby starszej to nie najlepsze miejsce dla wanny. Korzystanie z niej powoduje o wiele więcej niebezpieczeństw niż prysznic, szczególnie gdy wybierzesz model kabiny prysznicowej bez brodzika. W dużej kabinie warto zainstalować składaną ławeczkę, na której senior może usiąść i bezpiecznie dokonać wieczornej toalety. Nie zapomnij o umieszczeniu specjalnych mat antypoślizgowych pod prysznicem oraz na podłodze łazienki.
  • zainwestuj w baterie termostatyczne – baterie tego typu zmniejszają ryzyko poparzenia się lub oblania lodowatą wodą.
  • zainwestuj w umywalkę z płaskim blatem – osoby starsze mogą mieć problem z sięgnięciem do wysoko zawieszonych półek, a schylania się powinny unikać ze względu na obciążenie kręgosłupa i ryzyko niebezpiecznych zawrotów głowy. Dzięki umywalce z płaskim blatem wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria będą zawsze pod ręką.
  • zainstaluj czujniki zalania – tego typu udogodnienie pozwoli szybko zareagować w przypadku pękniętej rury albo niezakręconego kranu nad zatkaną umywalką.

 

Co jeszcze możesz zrobić? Kilka sprawdzonych rozwiązań!

Urządzając bezpieczne mieszkanie dla seniora, warto wprowadzić kilka dodatkowych rozwiązań, które sprawią, że będzie się on cieszył samodzielnością i niezależnością. Pierwsze z nich to usunięcie progów i różnic poziomów podłogi. To ułatwi seniorowi bezpieczne poruszanie się po całym mieszkaniu.

Doskonałym pomysłem jest podświetlenie włączników światła, a nawet zainstalowanie lamp z czujnikami ruchu, dzięki czemu starsza osoba bez problemu odnajdzie w nocy drogę do toalety. Seniorzy ze słabnącym wzrokiem na pewno docenią klamki i uchwyty w kontrastowych barwach oraz kolorowe znaczniki ważnych miejsc, np. gniazdek elektrycznych. Pamiętaj, że te ostatnie nie powinny być umieszczone niżej niż 40 cm nad podłogą.

Na bezpieczeństwo seniora wpłynie też zamontowanie rolet antywłamaniowych łatwych w obsłudze, szczególnie jeśli mieszka na parterze. Zainstaluj również wideofon, przez który będzie mógł zobaczyć twarz osoby dzwoniącej do drzwi bez konieczności ich otwierania.

Jeśli osoba starsza mieszka sama, spróbuj przekonać ją do tego, aby umieścić w jednym czy dwóch miejscach kamery internetowe, dzięki którym w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, co dzieje się w mieszkaniu. Oczywiście, z zachowaniem zasad dyskrecji i nie naruszając poczucia intymności seniora! To temat kontrowersyjny i opcja z pewnością nie dla każdego – jednak z pewnością warta rozważenia.

Nasz serwis używa plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close