Wąski przedpokój – jak go urządzić w funkcjonalny sposób?

Czytaj
20.06.2019

Wąski przedpokój – jak go urządzić w funkcjonalny sposób?

Wąski przedpokój to problem, z jakim zmaga się wielu właścicieli mieszkań. Na szczęście, odpowiednie wyposażenie może uczynić z korytarza nie tylko funkcjonalną, ale i efektownie wyglądającą przestrzeń. Jak urządzić wąski przedpokój, aby optymalnie wykorzystać dostępne miejsce?

Sposób na wąski przedpokój – aranżacje działające cuda

Przedpokój to takie miejsce w mieszkaniu, które poza aspektami wizualnymi ma być przede wszystkim przestrzenią praktyczną i funkcjonalną. Pełni on również rolę domowej wizytówki, decydującej o pierwszym wrażeniu na temat mieszkania.

Wiele przedpokojów – szczególnie tych znajdujących się w PRL-owskich blokach – łączy jeden wspólny problem, jakim jest mała i wąska przestrzeń użytkowa. W jaki sposób rozwiązać ten problem, a nawet przekuć go w zaletę?

Prawdziwe cuda może zdziałać odpowiednia aranżacja przestrzeni. Wybór odpowiednich mebli i ich przemyślane rozmieszczenie, umiejętnie dobrane dodatki, a nawet oświetlenie czy kolorystyka ścian mogą nie tylko optycznie powiększyć wąski przedpokój, ale i zmienić go w efektowne i reprezentacyjne pomieszczenie.

 

Kolorystyka dominująca w przedpokoju

Zanim przystąpisz do wyboru mebli do przedpokoju, pomyśl o kolorystyce, w jakiej chciałbyś go utrzymać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą jasne barwy. Jeśli nie przepadasz za klasyczną bielą, postaw na ciepłe odcienie beżu, chłodne szarości czy modne błękity. Barwy te idealnie skomponują się z drewnianymi podłogami lub panelami.

Obraz Magnolie

Postaraj się natomiast unikać ciemnych kolorów i kontrastowych zestawień, które mogą optycznie zmniejszyć Twój i tak już wąski przedpokój. Aranżacje tego typu wnętrza warto utrzymać w podobnej stylistyce co otwarty salon czy kuchnia, do których prowadzi. Dzięki temu przedpokój stanie się jak gdyby częścią większego pomieszczenia, a nie odcinającą się i wyróżniającą, niewielką przestrzenią. Jeśli chcesz, jasną kolorystykę ścian i mebli możesz przełamać ciemniejszymi elementami dekoracyjnymi.

Jakie meble do wąskiego przedpokoju?

Z założenia przedpokój ma spełniać funkcje praktyczne. Stąd podstawową kwestią przy jego urządzaniu jest wybór odpowiednich mebli. Dopasowanie ich do niewielkiej przestrzeni jest jednak niekiedy problematyczną kwestią. Przystępując do tego zadania, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, aby zbytnio nie przytłoczyć przestrzeni. Z tego względu postaw na meble długie, ale płytkie, w których bez problemu pomieścisz niezbędne akcesoria, bez zbędnego zajmowania miejsca.

Dobrym pomysłem będzie tu sięgająca do sufitu zabudowa. Decydując się na nią zwróć jednak uwagę na to, aby utrzymana była w jasnej kolorystyce oraz dysponowała co najmniej kilkoma otwartymi półkami. W przeciwnym wypadku optycznie przytłoczy i tak już wąski przedpokój. Alternatywą może być również piętrowe ułożenie mebli. W tej konfiguracji dobrze sprawdzi się ławka z umieszczonymi pod spodem pojemnikami na buty, nad nią zaś kolejno ułożone półki lub wieszaki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedpokój na błysk

Dobór odpowiednich mebli to podstawowy warunek tego, aby korytarz wejściowy spełniał swoje praktyczne właściwości. Jak urządzić wąski przedpokój, aby jednak był on nie tylko funkcjonalny, ale i odznaczał się stylową aranżacją?

Wykorzystaj potęgę luster. Duże, efektowne tafle, znacząco powiększą optycznie Twój przedpokój, dodając mu dodatkowej głębi i wymiaru. Przy tym doskonale spełnią swoją rolę w codziennym użytkowaniu, pozwalając Ci przejrzeć się przed wyjściem z mieszkania.

Możliwości ich ułożenia jest mnóstwo. Możesz zdecydować się na mniejsze lustro wiszące lub duże, zajmujące całą powierzchnię ściany. Ciekawą i niezwykle funkcjonalną alternatywą będzie również szafa z lustrem wbudowanym na drzwiach.

Meble do przedpokoju Nepo
Przedpokój Porto

Efekt przestronności oraz połysku spotęgujesz dodatkowo, decydując się na odpowiednie oświetlenie przedpokoju. Niewielkie kinkiety ścienne, nowoczesne taśmy ledowe czy praktyczne halogeny – akcesoria te pomogą Ci nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale i nadać jej wyjątkowego wyrazu.