Przejdź do sklepu brw.pl

5 domowych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Czytaj
27.07.2022

5 domowych sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

W lecie wysokie temperatury na zewnątrz potrafią mocno dokuczyć. Co gorsza, nagrzane mieszkanie niestety nie przynosi wytchnienia. Zastanawiasz się, czy można w nim obniżyć temperaturę bez instalowania klimatyzatora? Jest kilka pomysłów, które mogą mile Cię zaskoczyć swoją skutecznością.

Wentylator stojący w salonie

Mieszkanie bez klimatyzacji – jak poradzić sobie w czasie upałów?

Zainstalowanie klimatyzacji to bardzo dobry sposób na walkę z duchotą w domu. Są osoby, które nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania w okresie letnim bez tego urządzenia. Nie brakuje również takich, którym nie przynosi ono upragnionej ulgi.

W odczuciu wielu osób po uruchomieniu klimatyzacji w pomieszczeniu robi się zbyt chłodno, co wywołuje u nich duży dyskomfort. Urządzenia te często bywają przyczyną pogorszenia samopoczucia u alergików. Co więcej, ich zakup wymaga większych nakładów finansowych, a trzeba również liczyć się ze znacznym wzrostem opłat za energię elektryczną.

Reasumując, nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Szczęśliwie są domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania w lecie. Nie są one kosztowne, ani specjalnie forsowne, dlatego zdecydowanie warto je wypróbować. Jak ochłodzić mieszkanie i nie zbankrutować?

5 sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

W mocno nagrzanym wnętrzu trudno jest złapać oddech, a i sen nie przychodzi łatwo. Jak w takiej sytuacji pomóc sobie przetrwać upały? Mamy dla Ciebie 5 sposobów na ochłodzenie mieszkania bez konieczności inwestowania w klimatyzator.

  1. Przesłonięcie okien zasłoną lub mokrą tkaniną

W oknach możesz powiesić zasłony typu blackout, czyli zaciemniające. Wykonane są one z grubych materiałów, które blokują dostęp promieni słonecznych do wnętrza oraz chronią je przed nagrzaniem.

Wiele osób w gorące dni rozwiesza po zewnętrznej stronie okien bawełniane, nieprzezroczyste tkaniny. Ważne, aby miały one białe lub jasne zabarwienie, wtedy będą odbijały światło słoneczne. Dla lepszego efektu taką płachtę można przed zawieszeniem zmoczyć wodą, by odparowywała ciepło. To dobry sposób na chłodzenie mieszkania, ponieważ ogranicza o ciepłe powietrze, które wlatuje z zewnątrz. Jednak trzeba pamiętać o tym, by zasłony zmoczone wcześniej wodą nie ociekały. Może to bowiem narazić podłogę na zamoczenie i spuchnięcie.

  1. Przesłonięcie okien roletą

Tradycyjne rolety wewnętrzne, czyli wykonane ze zwykłych materiałów mogą co najwyższej sprawić, że promienie słoneczne nie będą drażniły oczu. Nawet gdy tkanina jest solidna, mięsista, takie rolety nie są w stanie uchronić wnętrza mieszkania przed nagrzewaniem. To zadanie dla rolet termoizolacyjnych. Od tych klasycznych odróżnia je obecność gumowej powłoki, która nie przepuszcza ani światła, ani ciepła.

Są też rolety zewnętrzne nazywane elewacyjnymi. Montuje się je tuż nad oknem po zewnętrznej stronie budynku. Cała konstrukcja ma wygląd podłużnej skrzynki, w której ukryte są aluminiowe profile wypełnione pianką poliuretanową.

Opuszczona roleta tworzy szczelną powłokę, która skutecznie blokuje dostęp światła słonecznego oraz gorącego powietrza do domu. Osoby poszukujące pomysłów na to, jak obniżyć temperaturę w domu letnią porą, powinny rozważyć montaż takich rolet. Niewątpliwie dają wrażenie schłodzenia powietrza i stanowią ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi.

  1. Wietrzenie pomieszczenia

Schłodzić pomieszczenie można również poprzez jego przewietrzenie. Jednak trzeba zrobić to mądrze. Otwieranie okien w czasie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, da wprost odwrotny skutek.

Mieszkanie wietrz tylko wieczorem lub wczesnym rankiem. Gdy chłodniejsze powietrze dostanie się do środka, od razu poczujesz się lepiej. Najlepsze rezultaty daje otworzenie okien w pomieszczeniach usytuowanych w przeciwległych końcach mieszkania. Powstała w ten sposób różnica ciśnień w mieszkaniu sprawia, że chłodne powietrze wpada do domu, podczas gdy to nagrzane wydostaje się na zewnątrz. Wietrzenie pomieszczeń może mieć charakter przewiewu. Specjalnie stworzony przeciąg pozwoli nam przez jakiś czas chłodzić się w przyjemnym wiaterku przebiegającym przez pokoje. Jednak nie warto tego robić w szczycie dziennej temperatury.

  1. Nawilżanie powietrza w mieszkaniu

Gorące powietrze potrafi naprawdę mocno dokuczyć. W upalne dni warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w domu. Pomóc może rozwieszenie w domu namoczonych zimną wodą ręczników. W ten sposób stworzysz sobie przyjemną przestrzeń, w której można będzie dobrze wypocząć. Ograniczy to intensywność ciepłego powietrza i pozwoli przez jakiś czas na utrzymanie optymalnej temperatury w mieszkaniu.

  1. Rezygnacja z długiego gotowania

Wszelkie wysiłki, by ochłodzić mieszkanie, pójdą na marne, gdy będzie ono równocześnie podgrzewane. W naprawdę gorące dni warto zrezygnować lub chociaż ograniczyć korzystanie z kuchenki, piekarnika, żelazka oraz innych urządzeń, które nagrzewają się podczas pracy. Jeśli chcemy ochłodzić mieszkanie, lepiej nie narażać go na dodatkowe powiewy ciepła wewnątrz. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie temperatury.

Komfortowe mieszkanie z Black Red White

Nie tylko klimatyzacja pomoże Ci ochłodzić mieszkanie latem. Wentylatory to również skuteczny sposób na ulgę w czasie upału. Dużą popularnością cieszą się wentylatory stojące. Napędzane silnikiem śmigła obracają się i powodują, że powietrze wydaje się chłodniejsze. W istocie jednak wentylatory nie obniżają temperatury powietrza, a jedynie wprawiają je w ruch.

W ofercie BRW znajdziesz poręczny wentylator SFE 2540SL o wysokości 31 cm. Możesz go ustawić na podłodze koło kanapy lub – jeśli tak Ci będzie wygodniej – na blacie ławy lub komody. Pracę tego wentylatora można dostosować do własnych potrzeb, gdyż wyposażony jest on w trzystopniową regulację prędkości. Kolejnym plusem jest jego prosta, ale wytrzymała, chromowana konstrukcja. Taki sprzęt z łatwością wpasuje się w każdą aranżację.

 

Wentylator stołowy SFE 2540SL
Wentylator stołowy SFE 2540SL

Potrzebujesz równie funkcjonalnego, ale nieco większego wentylatora, który zagwarantuje lepsze chłodzenie pomieszczenia w upalne dni? Wybierz wentylator stojący SFN 4047WH o wysokości równej 126 cm.

Szukasz czegoś o futurystycznym wyglądzie, a przy okazji wyjątkowych możliwościach? Sprawdź wentylator wielofunkcyjny 3w1. W zależności od ustawienia może pełnić rolę:

  • letniego wentylatora,
  • nawilżacza powietrza,
  • schładzacza powietrza.

To gratka dla fanów nowych technologii i gadżetów. Urządzeniem możesz sterować za pomocą pilota.

Ciekawą propozycję stanowi wentylator sufitowy. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta, istnieje obawa, że w czasie zabawy dojdzie do przypadkowego potrącenia wentylatora stojącego. Model zainstalowany na suficie nie stwarza takiego zagrożenia.

Należysz do osób ceniących funkcjonalne rozwiązania 2w1? Do gustu przypadnie Ci lampowentylator. Model Champion to stylowe połączenie metalu, mdf i szkła. Pomoże Ci sprawnie ochłodzić pokój dzienny lub inne pomieszczenie, a po zmroku rozświetli je.

Jakie jeszcze oprawy świetlne warto umieścić w salonie z takim lampowentylatorem? Tego dowiesz się z artykułu: „Aranżacje oświetlenia salonu – pomieszczenie pełne światła„. Szeroki wybór produktów w sklepie internetowym BRW umożliwi Ci znalezienie zarówno wentylatorów, jak i lamp, które dobrze wpiszą się w Twoje potrzeby oraz estetykę mieszkania. Sprawdź nasza ofertę!