Aranżacja kuchni z wyspą: dlaczego warto o niej pomyśleć?

Czytaj
12.10.2019

Aranżacja kuchni z wyspą: dlaczego warto o niej pomyśleć?

Marzy Ci się projekt kuchni z wyspą? To świetny pomysł, szczególnie jeśli dysponujesz większym metrażem w tym pomieszczeniu. O czym warto pamiętać, decydują się na wyspę w kuchni?

 

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to najczęściej wolnostojące szafki połączone ze sobą za pomocą blatu. Wyspa zawsze skupia na sobie największą uwagę – to w końcu ona znajduje się w centrum pomieszczenia.

Pojawia się ona w dużych kuchniach. Jeśli wyspa jest dobrana na wymiar, sprawdza się również w pomieszczeniach o średnim metrażu. Wyspa bywa także niezastąpionym, nowoczesnym i funkcjonalnym elementem kuchni otwartej. Przyjrzyj się powodom, dla których warto zdecydować się na wyspę kuchenną.

projekt kuchni Capital 32nd Malbec Avenue
Kuchnia Capital – 32nd Malbec Avenue z systemem szuflad wewnętrznych

 

Nowoczesna czy klasyczna wyspa kuchenna?

Szafki do wysp kuchennych można wybierać dowolnie. Jeżeli lubisz klasyczny styl – spodoba Ci się drewno oraz frezowane fronty szafek. Jeśli wolisz sięgnąć po nowoczesne projekty kuchni z wyspą, wbuduj wewnątrz zmywarkę i okryj ją białym, grafitowym lub czarnym, lakierowanym frontem. Zdecyduj się na korpusy bez wielu zdobień i odstających uchwytów.

Kuchnia z wyspą

Wygląd wyspy może podkreślić styl, zgodnie z którym urządziłeś swoją kuchnię. Czy jest to styl hi-tech, skandynawski, śródziemnomorski, rustykalny – wyspa pozwala na umieszczenie dodatków i ozdób w każdej z tych stylistyk.

 

Miarki w dłoń!

Biorąc pod uwagę aranżację kuchni z wyspą, należy dokładnie wymierzyć wolną powierzchnię, by zostawić miejsce do komfortowego poruszania się. Jest to szczególnie istotne, gdy w Twoim domu są małe dzieci. Wówczas od tego, czy w kuchni można się swobodnie przemieszczać może zależeć bezpieczeństwo najmłodszych, pełnych energii kucharzy. To kluczowe również wtedy, kiedy ktoś z domowników porusza się o kulach lub jeździ na wózku inwalidzkim.

 

Wyspa w kuchni = więcej miejsca do przechowywania

Wyspa kuchenna – poza walorami estetycznymi – jest przede wszystkim funkcjonalna. Dodatkowe szafki to więcej miejsca na Twoje sprzęty kuchenne. Jeżeli do tej pory miałeś problem, by ułożyć dyskretnie wszystkie garnki, wyspa umożliwi Ci pozbycie się tego kłopotu! Swoją wyspę kuchenną możesz zaprojektować w dowolny sposób, według własnego uznania. Ważne jednak, aby znalazły się w niej duże szafki – pomieszczą bowiem naczynia, patelnie, sztućce oraz wszystkie przybory do gotowania.

 

Jeśli pragniesz, aby odwiedzający Cię goście zwrócili uwagę na Twoją kolekcję porcelany lub nowoczesny sprzęt małego AGD, wybierz wyspę z przeszklonymi witrynami. Następnie umieść na półkach w jej wnętrzu wszystkie te przedmioty do serwowania czy przechowywania potraw, które mają dla Ciebie największą wartość.

Dobrym pomysłem jest wyposażenie wyspy kuchennej w zestaw szuflad. W najwyższej z nich możesz umieścić sztućce, dzięki czemu szybko sięgniesz po potrzebne przedmioty, prawie nie odwracając się od gotowanego na kuchence obiadu. Warto jest wybrać szuflady z oświetleniem LED, dzięki czemu wyraźnie zobaczysz, co jest w ich wnętrzu.

W niższych szufladach możesz trzymać suszone zioła lub różnego rodzaju przyprawy. Świetnym pomysłem będzie schowanie tam garnków, jakich używasz do gotowania. To także doskonałe miejsce na Twoją domową apteczkę. Zwróć jednak uwagę na to, żeby szuflada z lekami była trudno dostępna dla małych dzieci.

 

Wyspa kuchenna to jeszcze większa powierzchnia blatu roboczego

Każdy kucharz wie, że dobrze zorganizowane miejsce pracy to połowa sukcesu podczas gotowania. Wyspa w kuchni, poza dodatkowymi szafkami, to również spora przestrzeń, na której możesz przygotowywać posiłki. Jej górną powierzchnię stanowi najczęściej blat roboczy. Ta przestrzeń jest bardzo ważna, ponieważ to na niej przyrządza się składniki danej potrawy, zanim trafią one na kuchenkę lub do piekarnika. Tutaj odbywa się zatem krojenie, obieranie czy ścieranie składników na pyszną potrawę.

Kuchnia Capital – 32nd Malbec Avenue urzeka stylizowanym na marmur wykończeniem

 

Wyspa w kuchni to też dobre miejsce do ułożenia przypraw w niedużych pojemnikach. Dzięki temu masz do nich szybki dostęp w każdej chwili. Jeśli podpiszesz każdy z pojemników, to jeszcze łatwiej znajdziesz potrzebny produkt.

Na wyspie można zamontować kuchenkę do gotowania, pod warunkiem, że zostanie nad nią umieszczony okap. Projektując kuchnię z okapem wyspowym, nie musisz się martwić o jego rozmiar, jak ma to miejsce w przypadku umieszczania okapu między szafkami. Inną możliwością jest montaż zlewozmywaka na wyspie. Pamiętaj jednak o odpowiednim poprowadzeniu rur do wyspy pod podłogą.

 

Wyspa w małej kuchni jako alternatywa dla stołu jadalnego

Kiedy zapraszasz gości na przyjęcie albo gdy Twoja rodzina powiększyła się o kolejnego członka, pragniesz, aby wszyscy znaleźli dla siebie miejsce przy stole. Kuchnia powinna być takim pomieszczeniem, gdzie wszyscy czują się komfortowo, ponieważ nie ma nic lepszego, jak spożywanie domowych posiłków w przyjemnych warunkach.

Co w sytuacji, gdy dysponujesz ograniczoną przestrzenią na ustawienie dużego stołu? W tym przypadku wyspa okaże się bardzo przydatna. Nie masz pomysłu, gdzie umieścić stół, przy którym zasiądzie Twoja rodzina? Warto pomyśleć o dostawieniu do wyspy regulowanych hokerów. Wówczas dobrze jest pozostawić jedną stronę wyspy wolną, aby swobodnie się poruszać pomiędzy nią a resztą kuchni.

 

Wyspa kuchenna: oddziel strefę gotowania w salonie z aneksem

Coraz większym powodzeniem cieszą się kuchnie otwarte. To rozwiązanie pozwala utrzymać stały kontakt z rodziną czy przyjaciółmi, przebywającymi w salonie. Brak dodatkowej ściany sprawia, że podczas przygotowywania obiadu swobodnie możesz rozmawiać z innymi domownikami. Jeżeli natomiast przebywasz sam w domu, możesz bez problemu oglądać z kuchni ulubiony program w telewizji.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon

Otwarte kuchnie z wyspą są także doskonałym rozwiązaniem podczas przyjęć. Możesz zaprosić swoich przyjaciół do wspólnego gotowania, wykorzystując do tego właśnie wyspę kuchenną. W czasie, gdy Ty będziesz przygotowywać przekąski, Twoi znajomi mogą kroić warzywa na dodatkowych blatach.

 

A gdzie postawić kuchenne sprzęty AGD?

Wynalazki techniki są nieodzowną częścią nowoczesnej kuchni urządzonej z pomysłem. Obecnie ludzkie ręce zastępuje mikser, zlewozmywak – zmywarka, a obiad może przyrządzić wielofunkcyjny robot, do którego wnętrza wystarczy wrzucić obrane składniki.

Jeśli posiadasz wyspę w kuchni, możesz potraktować ją jako miejsce, gdzie będą pracować wszelkie sprzęty usprawniające przygotowywanie posiłków. Przy okazji zwolni to miejsce na pozostałych blatach roboczych, które możesz dowolnie zaaranżować, np. układając na nich pojemniki z przyprawami bądź słoiki ze swojskimi wyrobami.

Szukasz porad na temat tego, jak urządzić kuchnię? Przeczytaj poradnik o tym, jaki blat do kuchni wybrać.