7 porad, jak zdrowo spać

Czytaj
12.10.2019

7 porad, jak zdrowo spać

Zdrowy sen to klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz spora dawka energii na cały dzień. Jak się jednak okazuje – sen snu nie równy. Starasz się spać 8 godz. dziennie, lecz po wstaniu z łóżka wciąż czujesz zmęczenie i brak sił? Oto kilka podstawowych zasad zdrowego, regenerującego wypoczynku.

 

1. Odpowiednio dobrany materac: ważniejszy, niż sądzisz

Mimo iż kwestia ta wydaje się oczywista, wiele osób wciąż nie poświęca jej należytej uwagi. Tymczasem nieodpowiednio dobrany materac to nie tylko podstawowy grzech aranżacyjny, ale przede wszystkim spore wyzwanie dla naszego organizmu. Dlaczego umiejętny wybór tego akcesorium jest tak ważny?

Rodzaj materaca, jaki wybierzemy, wpływa nie tylko na jakość wypoczynku, ale także na kondycję naszego organizmu. Zbyt miękkie miejsce do spania wymusza nienaturalne wyginanie się kręgosłupa oraz niekorzystne ściśnięcie przestrzeni między dyskami. Zbyt twarde zaś – powoduje zbyt mocne uciskanie naczyń oraz problemy z krążeniem.

Jak więc wybrać odpowiedni materac i zagwarantować sobie owocne, zdrowe spanie?

 

Materac 90 Tiago Lux
Materac Horizon 90×200

 

 

 

 

 

 

 

 

Najczęstszym kryterium przy wyborze materaców jest waga użytkownika. Standardowo przyjmuje się, że powinna ona odpowiadać następującym rodzajom jego twardości:

  • H1 – do 60 kg,
  • H2 – od 50 do 80 kg,
  • H3 – od 70 do 110 kg,
  • H4 – powyżej 100 kg.

Przy wyborze konkretnego modelu, uwzględnij jednak również swoje preferencje oraz najczęstszą pozycję podczas wypoczynku.

 

2. Zdrowe spanie dzięki… właściwej poduszce

Odpowiednio dobrany materac to jednak nie wszystko. Aby właściwie spełniał on swoją rolę, musi współgrać z pasującą do niego poduszką. Jak zdrowo spać dzięki jej poprawnemu wyborowi? 

Podobnie jak w przypadku materacy, tak i poduszki cechują się dużą różnorodnością oraz odmiennym przeznaczeniem. Obok poduszek dekoracyjnych, wypełnionych tradycyjnym pierzem lub granulatem silikonowym, dostępnych jest wiele różnych rodzajów, pełniących zasadniczo odmienne funkcje.

 

Poduszki anatomiczne, dzięki wykonaniu z wysokoelastycznych pianek dopasowują się do kształtu głowy, zapewniając przy tym podparcie dla kręgosłupa szyjnego. Wysoką stabilizację i komfort gwarantują mu także wyposażone w specjalne wgłębienie poduszki ortopedyczne. Ekologiczne modele roślinne pomagają zaś utrzymać optymalną pozycję ciała oraz zapewniają swobodną cyrkulację powietrza. 

Jeśli więc chcesz zapewnić sobie zdrowe spanie, pomyśl obowiązkowo o wyborze poduszki specjalistycznej, która będzie dopasowana do potrzeb Twojego organizmu.

 

3. Odpowiednia podłoga i ściany w sypialni

Jaki wpływ na zdrowe spanie mogą mieć ściany czy podłogi w pomieszczeniu? Jak się okazuje, zdecydowanie większy, niż mogłoby się wydawać. W zależności od wybranych rozwiązań – mogą one sprzyjać lub też zapobiegać gromadzeniu się kurzu oraz szkodliwych dla zdrowia substancji. 

Podłoga w sypialni powinna być przede wszystkim miękka i komfortowa. Wbrew pozorom wykładzina nie jest jednak najlepszą opcją – jest trudna w czyszczeniu, a także łatwo magazynuje kurz i roztocza, które znacznie obniżają komfort snu. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc podłoga pokryta panelami lub parkietem. 

Jeśli nie chcesz po przebudzeniu stawiać stóp na chłodnym podłożu – zainwestuj w miękki, wygodny dywan. Wiele praktycznych porad na temat tego, jak efektownie dobrać go do sypialni, znajdziesz w artykule: „Jak wybrać dywan do domu?”

Jeśli zaś chodzi o ściany, unikaj pokrywania ich farbami olejnymi, tynkami strukturalnymi lub winylowymi tapetami. Występujące w ich miejscu farby wodorozcieńczalne czy gładkie tapety, zapobiegną osiadaniu się kurzu oraz pozwolą ścianom „oddychać”, co znacząco podniesienie komfort Twojego wypoczynku.

 

4. Dostosowanie światła w pomieszczeniu

Światło, a właściwie poziom jego natężenia, w niezwykle istotny sposób wpływa na tryb dobowy, wyznaczając właściwe dla niego fazy. Przebywanie w ciemnych, niedoświetlonych pomieszczaniach, sprzyja wydzielaniu melatoniny – hormonu snu sprawiającego, że czujemy zmęczenie i senność. Pobyt w jasnych i otwartych przestrzeniach powoduje zaś jego hamowanie.

Stąd więc o ile zalecane jest mocne oświetlenie sypialni porankiem, gdy ciemność za oknem utrudnia wstawanie, o tyle wieczorem zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł. Jeśli więc chcesz ułatwić sobie zaśnięcie oraz zagwarantować spokojne i zdrowe spanie, zrezygnuj z mocnego oświetlania pokoju wieczorną porą. Rzucające lekkie oświetlenie lampki, punktowe kinkiety  czy nastrojowe świeczki w świecznikach, stworzą klimatyczną atmosferę półmroku, która zwiększy komfort Twojego wypoczynku oraz ułatwi Ci szybkie zaśnięcie.

 

5. Właściwa temperatura i częste wietrzenie sypialni

Podobnie jak światło – niezwykle istotny wpływ na jakość i komfort snu wywiera także temperatura panująca w pomieszczeniu. Zgodnie z naturalnym cyklem biologicznym człowieka, ciepłota ciała w godzinach wieczornych spada, przystosowując organizm do wypoczynku. Stąd też jeśli zastanawiasz się, jak zdrowo spać oraz nie budzić się w ciągu nocy, unikaj nocą gorących kąpieli oraz wzmożonej aktywności fizycznej. 

Oprócz zadbania o odpowiednią temperaturę organizmu, dostosuj także tę, panującą w pomieszczeniu. Standardowo przyjmuje się, że optymalna dla snu, powinna wahać się w przedziale 18–21 stopni Celsjusza. Stąd też dobrym pomysłem będzie regularne wietrzenie sypialni. Niezależnie od pory roku, nawet niewielka dawka świeżego powietrza pomoże Ci zdrowo i owocnie przespać noc.

 

6. Czas spędzany w łóżku (nie tylko nocą)

Nastrojowe czytanie książki pod kocem, laptop z ulubionym serialem czy śniadanie w łóżku – brzmi kusząco, prawda? Niestety, dla organizmu nie jest to już tak atrakcyjne. Jak się bowiem okazuje, że czas spędzany w łóżku w ciągu dnia istotnie wpływa na jakość oraz komfort nocnego wypoczynku. 

Zastanawiasz się więc, jak zdrowo spać i wstawać wypoczętym oraz pełnym energii? Ogranicz czas spędzany w łóżku, przenosząc inne czynności do właściwych im pomieszczeń. Pomoże to Twojemu organizmowi wykształcić odpowiednie nawyki dotyczące zasypiania oraz zapewni Ci zdrowy, niezakłócony sen.

 

7. Ograniczona ilość bodźców

Nadmiar zróżnicowanych sygnałów lub bodźców to standard u osób, prowadzących aktywny tryb życia. O ile jednak w ciągu dnia pozwala on uniknąć codziennej rutyny czy monotonii, o tyle wieczorem skutecznie utrudnia wyciszenie organizmu i przystosowanie go do snu.

Jeśli chcesz zaznać zdrowego, regeneracyjnego wypoczynku, który doda Ci energii na aktywny dzień, postaraj się ograniczyć ilość bodźców, napływających do Ciebie przez snem. Korzystanie z laptopa, telefonu czy oglądanie telewizji do późnych godzin nocnych, zastąp ulubioną książką lub relaksacyjną muzyką. Aktywności tego typu pozwolą Ci się wyciszyć oraz przekażą Twojemu organizmowi sygnał, że nastał czas na odpoczynek.

Sen to jeden z podstawowych aspektów funkcjonowania ludzkiego organizmu. Aby jednak spełniał on swoją rolę, musi przebiegać w odpowiedni sposób. Zastanawiasz się, jak zdrowo spać oraz wstawać wypoczętym i pełnym energii? Poza wyżej wymienionymi wskazówkami przyda się tez wysokiej jakości łóżko. Przejdź do sklepu BRW!