Przejdź do sklepu brw.pl

Lampy z kolorowego szkła: awangardowa gra świateł w Twoim domu

Czytaj
19.12.2020

Lampy z kolorowego szkła: awangardowa gra świateł w Twoim domu

Szkło nieustannie inspiruje projektantów oświetlenia do tworzenia nowych, często zaskakujących form. To materiał ponadczasowy i uniwersalny, przez co szklane lampy można zastosować praktycznie w każdej aranżacji. Ale czy to samo można powiedzieć o oświetleniu z barwionego szkła? Czy kolorowy, szklany klosz pasuje również do Twojego domu?

lampy z kolorowego szkła

Kolorowe szkło powstaje poprzez dodanie określonych związków do roztopionej masy szklanej. Na przykład szkło niebieskie można otrzymać, dodając związki kobaltu i miedzi, z kolei szkło zielone to efekt zastosowania żelaza i chromu.

Ostateczna barwa zależy nie tylko od ilości użytego barwnika, ale również od takich czynników jak temperatura czy ciśnienie. Choć proces produkcji barwionego szkła musi wyglądać bardzo ciekawie, w tym artykule przyjrzymy się produktowi finalnemu. O szklanych elementach wyposażenia i dodatkach możesz przeczytać tutaj: „Barwione szkło – jak wykorzystać je w aranżacji domu?”.

Lampa – kolorowe szkło, które zmieni charakter Twojego wnętrza.

Szkło to bodaj najpopularniejszy materiał stosowany w branży oświetleniowej i nie jest to przypadek. Przede wszystkim szklane klosze nie tłumią światła, a wręcz przeciwnie – pozwalają mu swobodnie rozpraszać się po całym pomieszczeniu, dzięki czemu wnętrze wydaje się bardziej gościnne i optymistyczne.

Szklane lampy robią wrażenie także za dnia – światło wpadające przez okna „prześlizguje” się po szkle, wprowadzając do aranżacji szczyptę naturalnego blasku. W dodatku szkło może przybierać różne kształty, od klasycznych (kula, stożek, walec), po awangardowe formy, wyglądające jak małe rzeźby. Szklane lampy niosą ze sobą także elegancję – nawet w postaci okazałego żyrandolu będą sprawiać wrażenie lekkich i subtelnych.

lampa wiszącaMerlot
Lampa wisząca Merlot– efektowny żyrandol, który nie przytłoczy wnętrza

Zalety te dotyczą również lamp z kolorowego szkła — z tą różnicą, że są one bardziej wyraziste niż lampy ze szkła transparentnego. Kolorowe szkło zmienia odcień emitowanego światła i w rezultacie może zapewniać rozmaite efekty wizualne, wzbogacając aranżację o określone cechy. Przykładowo, lampy z grafitowego szkła wprowadzają nutę tajemniczości, zaś żółte czy różowe klosze nadadzą wnętrzu świeży i nieszablonowy kierunek.

Czy lampy z barwionego szkła pasują do każdego wnętrza?

Lampy z kolorowego szkła budują nastrój, stąd też warto zamontować je wszędzie tam, gdzie wypoczywasz i spędzasz czas z bliskimi, tj. w sypialni, jadalni i salonie. Klosze z mlecznobiałego szkła można często zastać w kuchni i łazience, zaś lampy z dymionego lub bursztynowego szkła sprawiają, że ciągi komunikacyjne (korytarz, klatka schodowa, hall) nabierają przytulnie „salonowego” charakteru.

Wydaje się więc, że lampy z kolorowego szkła mają uniwersalne zastosowanie, choć nieco trudniej dopasować je do wnętrza niż oświetlenie ze szkła przezroczystego. W tym przypadku kolor szkła odgrywa decydującą rolę – powinien on współgrać nie tylko z kolorystyką pomieszczenia (dominującą lub uzupełniającą), ale również z jego funkcją oraz stylem.

Kolorowe lampy wiszące w stylu retro

Barwione szkło jest wyraziste i niebanalne, stąd też można wykorzystać jego zalety we wnętrzach urządzonych w stylu retro. Sprawdzą się tu lampy o niestandardowym kształcie i w kolorach tęczy – pomarańczowym, żółtym, niebieskim, zielonym, fioletowym, czerwonym, różowym. Aby uniknąć zmęczenia barwą, wybierz lampy w kolorze już występującym na ścianach czy w dodatkach.

Dla większego efektu użyj różnych lamp – na przykład obok regału z książkami zamontuj żółty kinkiet, zaś na komodzie postaw zieloną lampę stołową. Jeśli wystarczy Ci odwagi, zainstaluj lampę wiszącą zbudowaną z kilku różnokolorowych kloszy – podobny efekt uzyskasz poprzez połączenie pojedynczych zwisów w jednym miejscu. Styl retro pozwala na zabawę konwencją, dlatego lampy z kolorowego szkła wspaniale podkreślą oryginalny wystrój wnętrza i upodobanie domowników do nietuzinkowych rozwiązań.

Eleganckie szkło w klimacie art déco

Styl art déco to wypadkowa geometrii, artyzmu i luksusu, dlatego barwione szkło doskonale obroni się w tej estetyce. Jeśli właśnie urządzasz sypialnię lub salon w tym stylu, weź pod uwagę okrągłe lampy wiszące z dymionego lub grafitowego szkła. Tego rodzaju oświetlenie jeszcze dobitniej podkreśli intrygujący i wysmakowany charakter wnętrza.

Natomiast jeśli masz już oświetlenie główne, możesz uzupełnić aranżację o dodatkowe lampy z kolorowego szkła. Tym razem zamiast szklanego klosza, wybierz lampy stojące ze szklaną podstawą i tekstylnym abażurem – będzie nadal przytulnie, ale ciekawiej niż w zestawie z ceramiczną podstawą. Możesz również zdecydować się na lampy z kloszem z mlecznobiałego szkła na złotej lub czarnej podstawie z metalu – takie oświetlenie pomoże Ci wprowadzić nowoczesną nutę do wnętrza.

Szklane lampy we wnętrzach skandynawskich i minimalistycznych

Białe ściany, jasne podłogi, proste i funkcjonalne meble – nawet w ascetycznie urządzonych wnętrzach można umiejętnie zastosować lampy z barwionego szkła. Kolorowe oświetlenie sprawi, że aranżacja straci nieco swej surowości, ale zachowa konsekwencję i motyw przewodni.

Kluczem do uzyskania takiego efektu jest wybór lamp o prostej formie. Pojedyncze lampy wiszące z kloszem w kształcie kuli, walca lub stożka nie zakłócą starannie wypracowanej aranżacji, ale będą interesującą „kropką nad i”.

Lampy z kolorowego szkła sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich i minimalistycznych także wówczas, gdy sięgniesz po modele w subtelnych barwach. Zamiast intensywnie fioletowego, czerwonego czy niebieskiego szkła, wybierz klosze mleczne lub w kolorach ziemi, blado wybarwione. W takich wnętrzach ważna jest funkcjonalność i wrażenie nieskrępowanej przestrzeni, dlatego umieść lampy tylko tam, gdzie jest to niezbędne (w centrum, nad stołem, przy strefie wypoczynkowej).

lampa stołowa Uno
Lampa stołowa Uno doskonale pasuje do minimalistycznych aranżacji.

Nowocześnie czy klasycznie?

Dobra wiadomość jest taka, że barwione szkło sprawdzi się w obu konwencjach. Dzięki kolorowym lampom nowoczesne wnętrze zyska więcej przytulności, zwłaszcza jeśli wybierzesz szkło mleczne lub dymione.

Sprawdzą się tu zarówno lampy o nieregularnej i nietypowej formie, jak i popularne kule. Zadbaj o to, aby elementy lampy pasowały do wystroju. Przykładowo, jeśli we wnętrzu jest sporo chromowanych dodatków, wybierz lampę ze srebrną podstawą.

We wnętrzach klasycznych lampy z kolorowego szkła powinny być dość subtelne – dobrym wyborem będą klosze mleczne i cieniowane w stylu ombre. Klasyczne wnętrza są z reguły przytulne, dlatego warto zastanowić się również nad lampami z bursztynowego szkła. Szukaj kształtów tradycyjnych – pękatych, obłych, nawiązujących do dawnych czasów.

W klasycznie urządzonym wnętrzu nie może zabraknąć również lamp stołowych, które wspaniale ocieplają aranżację i pozwalają uzyskać wyjątkowy klimat wieczorem. Wybierz te, które mają podstawę z kolorowego szkła i tekstylny abażur – takie lampy świetnie pasują zwłaszcza do wnętrz inspirowanych amerykańskimi trendami, które są jednocześnie eleganckie i bardzo przytulne.