Przejdź do sklepu brw.pl

Czyszczenie lamp – sprawdź, jak robić to dobrze!

Czytaj
27.11.2021

Czyszczenie lamp – sprawdź, jak robić to dobrze!

O konieczności regularnego robienia domowych porządków nikomu nie trzeba mówić. Wśród ważnych elementów gruntownego sprzątania znajduje się czyszczenie lamp. Przekonaj się, dlaczego ta czynność jest taka ważna i jak ją przeprowadzić, by zrobić to właściwie.

Narożnik Arbon Lux

Czyszczenie lamp – ważny element generalnych porządków

W trakcie sprzątania mieszkania wiele osób nie bierze pod uwagę czyszczenia lamp. Bywa, że konstrukcja lampy ozdabiającej dane wnętrze jest dość skomplikowana, pełna wyżłobień i znajdująca się w niedostępnym miejscu, przez co nie bardzo wiadomo, jak się za tę czynność zabrać. Dlaczego warto się nią zająć?

  • Ze względów higienicznych

W kloszach często osadza się kurz, podobnie jak we wszelkich nietypowych załamaniach lamp. Jeśli będzie gromadził się przez długi czas, wpłynie na zdrowie domowników, zwłaszcza jeśli są wśród nich alergicy.

  • Ze względów estetycznych

Przykryte grubą warstwą kurzu klosze nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu możesz przywrócić im dawny blask i sprawić, że znów będą wyglądały jak nowe.

  • Ze względów praktycznych

Jeśli kurzu zbierze się naprawdę dużo, może na tyle oblepić żarówkę, że widocznie zmniejszy natężenie światła, jakie do tej pory dawała lampa.

Lampa Varus

Rada! Nim zdecydujesz się, by wyczyścić lampy w swoim domu, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i koniecznie odłącz każdą z nich od sieci elektrycznej. Nie ma znaczenia, czy będziesz uważać, czy nie – o wypadek nietrudno, a takie środki ostrożności dotyczą każdego rodzaju elektroniki, również lamp.

Jak czyścić klosze lamp?

W polskich domach najczęściej spotkać można modele wyposażone w klosze. Elementy te zazwyczaj wykonuje się ze szkła lub kryształu. Jako że obie powierzchnie bardzo łatwo pobrudzić (na szkle szybko pojawiają się też wszelkiego rodzaju zacieki, a kurz jest szczególnie widoczny) zabieg czyszczenia kloszy warto przeprowadzić w rękawiczkach – wtedy nie zostawisz odcisków palców na gładkiej powierzchni. Do czyszczenia warto zdjąć klosze – z jednej strony będzie Ci wygodniej, z drugiej natomiast sprzątanie będzie dokładniejsze.

Jak prawidłowo wyczyścić klosz ze szkła?

  1. Zdjęty klosz przetrzyj dokładnie szmatką nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli myjesz naczynia w zmywarce i nie masz płynu, zastąp go szarym mydłem. Nie dociskaj zbyt mocno ściereczki ani nie używaj innych akcesoriów, takich jak gąbki czy szczotki, by nie porysować klosza lub go nie zmatowić.
  2. Tak przygotowany klosz wytrzyj ponownie ściereczką z mikrofibry. Nasącz ją wodą z octem. Ocet możesz zastąpić odrobiną alkoholu lub płynem do mycia szyb.
  3. Poleruj lampę za pomocą ściereczki z mikrofibry, dzięki której pozbędziesz się wszelkich nieestetycznych zacieków.
  4. Zanim zamontujesz klosz lampy na swoim miejscu, upewnij się, że jest on suchy. .

Jak myć lampy z plastiku?

Po zdjęciu z lampy umyj klosz wodą z dowolnym detergentem. Plastik to wytrzymały materiał, dlatego możesz stosować zarówno środki polerujące, jak i nabłyszczające. Po umyciu wytrzyj go do sucha.

Jak czyścić lampy z płótna lub papieru?

W wielu domach znajdują się też lampy, które zamiast kloszy mają abażur. W zależności od materiału, z jakiego zostanie wykonany, należy inaczej o niego dbać. Te z papieru czyść tylko na sucho, przy użyciu gumowej ściereczki lub miotełki do kurzu. Jeśli zabrudzenia nie da się usunąć, trzeba będzie wymienić abażur na nowy.

Jak czyścić oświetlenie z wikliny lub słomy?

Wiklinowy abażur możesz czyścić przy użyciu wody z sodą oczyszczoną. W przypadku słomy musisz natomiast sodę wymienić na sól kuchenną.

Jak dbać o lampy z abażurami z materiału?

Większość materiałowych abażurów można zdjąć i zanurzyć w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Unikaj namaczania abażuru i nigdy nie wrzucaj go do pralki.

Czyszczenie lamp w środku – jak to zrobić?

Lampy należy też czyścić w środku. Pamiętaj, że przecieranie żarówek warto przeprowadzać regularnie, najlepiej przynajmniej raz na dwa tygodnie, ponieważ osiadający na nich kurz może wpływać niekorzystnie na natężenie ich światła. Jak powinno wyglądać czyszczenie lamp w środku?

Lampa Andrew

  1. Jeśli lampa była dotychczas włączona, po odłączeniu jej od prądu, poczekaj, aż żarówka ostygnie.
  2. Wykręć żarówkę z lampy.
  3. Wytrzyj dokładnie żarówkę szmatką lub gąbką, którą uprzednio zwilżysz w wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Możesz też wykorzystać wacik nasączony alkoholem (w ten sposób na pewno uda Ci się usunąć wszelkie tłuste plamy i trudniejsze zabrudzenia).
  4. Osusz żarówkę przy pomocy papierowego ręcznika.
  5. Upewnij się, że oczyszczona żarówka jest zupełnie sucha i dopiero wkręć ją w gwint.

Po dokładnym wyczyszczeniu kloszy i wnętrz lamp przychodzi czas na pozostałe elementy. Okablowanie możesz przetrzeć suchą ściereczką bądź miotełką do kurzu, podobnie jak fragmenty wykonane z drewna. W przypadku metalu możesz spróbować przecierania na mokro (o ile zajdzie taka konieczność), pamiętaj jednak, by za każdym razem wytrzeć dany element do sucha.

 

>>Potrzebujesz porady aranżacyjnej odnośnie lamp w swoim mieszkaniu? Zajrzyj do artykułu „Jaką lampę powiesić nad stołem w jadalni?”.