Przejdź do sklepu brw.pl

Pies na kanapie! Wybierz meble do zadań specjalnych

Czytaj
8.06.2020

Pies na kanapie! Wybierz meble do zadań specjalnych

Wybierając meble tapicerowane, szukamy rozwiązań zwiększających komfort wypoczynku całej rodziny. Gdy jej członkiem jest pies, warto przyjrzeć się bliżej nie tylko budowie mebli, ale również tkaninie obiciowej. Materiały obiciowe bywają delikatne, lepiej lub gorzej radzą sobie z psią sierścią, czy wchłanianiem brudu. A nie zawsze wchodzi w grę zmiana obicia kanapy. Na jakie tkaniny obiciowe zwracać uwagę, by były przyjazne naszym czworonożnym ulubieńcom i radziły sobie z ich psią naturą?

Pies na kanapie! Wybierz meble do zadań specjalnych

Zanim szczeniak pojawi się w Twoim domu…

Niezależnie od tego, czy adoptujesz dorosłego już pieska, czy też oczekujesz pojawienia się w Twoim domu szczeniaka, musisz przygotować się na pewne zmiany. Mają ogromy związek z wyglądem Twojego domu, zwłaszcza mebli tapicerowanych.

  • Nawet najtrwalsze tkaniny obiciowe mogą ulec zniszczeniu lub rozerwaniu pod wpływem psich pazurków. Mogą zostać również podrapane. Jeśli zatem materiały obiciowe Twoich mebli nadają się do impregnacji lub mają możliwość zabezpieczenia, zrób to jeszcze zanim pies pojawi się w domu.
  • Jeśli dana tkanina tapicerska nie nadaje się do zabezpieczenia żadnym z dostępnych środków, użyj okryć. Pledy i koce rozłożone na kanapach i sofach mogą wyglądać bardzo ładnie, jeśli odpowiednio je dobierzesz.
  • Jeśli przed Tobą wybór nowych mebli tapicerowanych, dokonaj go przede wszystkim ze względu na trwałość: wytrzymała tkanina obiciowa to podstawa. Nawet dobrze wyszkolony i posłuszny pies może mieć pewne wpadki, dlatego lepiej się zabezpieczyć

Pies na kanapie? Przygotuj się na tę okoliczność

W czasie popołudniowego relaksu lubisz wtulić się w swojego pupila? Twój pies na kanapę wchodzić nie może, ale robi, to korzystając z Twojej nieobecności w domu? Za pozwoleniem czy nie, jeśli takie sytuacje mają miejsce, podczas zakupu mebli wypoczynkowych do domu musisz mieć ten fakt na uwadze. W przeciwnym wypadku szybko utracą one estetykę swojego wyglądu. Dlatego zwracaj ogromną uwagę na tkaniny obiciowe na kanapy i fotele.


 

Pies na kanapie nie musi wyrządzić ogromnych szkód. Wystarczy, że zostawi na niej sierść lub zabrudzi jej powierzchnię łapami. Materiał obiciowy może to przetrwać, ale sprzątanie może być uciążliwe. Tkanina obiciowa będzie bezpieczniejsza, jeśli postawisz na mebel odpowiednio dobrany. Na jakie parametry materiałów wykończeniowych mebli tapicerowanych warto zwrócić uwagę?

  • Wytrzymałość – materiał obiciowy musi wytrzymać kontakt z psimi łapami, czasem nawet niewielkimi ząbkami.
  • Łatwość czyszczenia – mając psa zapewne często będziesz napotykać trudności w utrzymaniu czystości. Wybierając materiał obiciowy na kanapę kieruj się zatem tym, by nie wchłaniał brudu.
  • Naturalne czy sztuczne? Obicie narożnika czy kanapy może być naturalne lub sztuczne. W tym drugim przypadku to najczęściej nowoczesne włókna nylonowe, które tworzą dobry materiał obiciowy na kanapę. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie skreślaj zatem materiałów tylko ze względu na ich klasyfikację.
  • Wygoda mebla. Podczas wyboru kanapy, kiedy posiadamy psa, czasem zapominamy zwrócić uwagę na wygodę mebla. Tymczasem będzie to miejsce naszego odpoczynku. Warto zatem znaleźć złoty środek pomiędzy tym, jaki materiał obiciowy wybrać, by był bezpieczny przy psie, a jaki wybrać, by odpoczynek na nim sprawiał nam przyjemność.

1. Szenile

Szenil to tkanina chętnie wykorzystywana podczas produkcji mebli wypoczynkowych z uwagi na jej wysokie walory użytkowe. Cechuje się ona dużą trwałością i łatwością utrzymania w czystości, a na dodatek jest miła w dotyku.

Nici szenilowe gwarantują nieregularną strukturę splotów przekładającą się na atrakcyjny wygląd mebli. Jest ona dosyć zwarta, dlatego nie ma ryzyka, że pies uszkodzi ją w trakcie zabawy. Takie tkaniny obiciowe są w pełni bezpieczne przy zwierzakach.

2. Plusze

Najbardziej znanymi przedstawicielami tej grupy tkanin są miękkie i puszyste welury. Ich znakiem rozpoznawczym jest delikatny meszek – bardzo przyjemny w kontakcie ze skórą. Pokryte nimi meble prezentują się elegancko, żeby nie powiedzieć luksusowo.

Plusze mimo subtelnego wyglądu są dosyć mocne i wytrzymałe. Drapanie psa z całą pewnością im nie zaszkodzi. Zwierzęca sierść nie wczepia się mocno w ich krótkie runo, dlatego usunięcie jej nie sprawi Ci większego kłopotu.

Więcej informacji na temat tej tkaniny obiciowej znajdziesz w artykule: „Miękka strona weluru, czyli zalety aksamitnych mebli”.

3. Plecionki

Charakterystyczny dla nich jest widoczny gołym okiem splot. Jego grubość to kwestia konkretnej tkaniny. Najważniejsze, aby był on ciasny i mocny, gdyż dzięki temu nawet uporczywe drapanie psa nie doprowadzi do wyszarpnięcia żadnej nitki. Meble wykończone taką strukturalną, plecioną tkaniną zyskują ciekawy wygląd.

Podrapane meble przez psa: czy można tego uniknąć?

Zdarza się, że tkaniny obiciowe sof, wersalek i foteli, na których wylegują się psy, z czasem pojawiają się niewielkie zaciągnięcia. Nie obniżają one co prawda funkcjonalności mebli, ale za to ich walory wizualne jak najbardziej. Jeśli wykorzystany materiał obiciowy nie jest odpowiednio wytrzymały, drapanie psa może doprowadzić do rozerwania tapicerki.

Oduczenie zwierzaka takich zachowań to jedno, ale nie zaszkodzi, jeśli wyposażysz się w meble ubrane w takie tkaniny obiciowe, które trudno jest w ten sposób uszkodzić.

Z mebli obitych skórą naturalną lub ekologiczną bez problemu usuniesz sierść, ale codzienny kontakt ze zwierzęcymi pazurami – nawet jeśli będą one krótko przycięte – może pozostawić trwałe ślady na ich powierzchni. A podrapane meble przez psa zdobić wnętrza raczej nie będą. Możesz zatem wybierać inne tkaniny obiciowe, które poradzą sobie z pazurami, a przy tym będą nawet tańsze.

Lepszym wyborem do domu zamieszkiwanego przez czworonogi będą meble wypoczynkowe pokryte materiałem. Tkaniny obiciowe, o których wspomnieliśmy, to wybór dużo bezpieczniejszy.

Dodatkowe zabezpieczenie przed drapaniem psa

Podrapane meble przez psa to spory problem, gdyż na ogół nie da się ich już w żaden sposób naprawić. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana ich na nowe. Przed takim niepotrzebnym wydatkiem mogą uchronić Cię miękkie tekstylia.

Gdy na kilka godzin opuszczasz dom i obawiasz się, że Twój pupil z nudów zacznie rozrabiać, rozłóż na kanapie narzutę, która zabezpieczy jej tapicerkę przed zaciągnięciem. Taka osłona wyzwoli Cię także od konieczności czyszczenia mebla z sierści. Jeśli narzuta będzie wykonana ze sztucznych włókien – wystarczy, że ją otrzepiesz i po kłopocie. Upewnij się, że nadaje się ona do prania w pralce, na wypadek, gdyby wymagała solidnego czyszczenia.

Narzuta Bedford
Narzuta Bedford

 

Po powrocie do domu nie zastaniesz podrapanych mebli, gdy nakryjesz je kocem. Modele z domieszką akrylu szybciej schną i są mało podatne na zagniecenia. Na wzorzystych kocach mniej będzie odznaczać się sierść.

 

Podrapane meble to nie jedyne zagrożenie. Są jeszcze plamy!

Poprzez dobór odpowiedniej tkaniny obiciowej można zminimalizować ryzyko powstania ewentualnych uszkodzeń mebli wypoczynkowych. Dlatego przed ich zakupem dobrze przemyśl tę kwestię. Sporym zagrożeniem dla tapicerki w sytuacji, gdy w domu znajdują się zwierzęta, stanowią różnego rodzaju plamy oraz zabrudzenia.

Obecnie tkaniny obiciowe produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii nadającym im specyficzne właściwości. Może to być powłoka zatrzymująca wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni materiału. Taki rodzaj zabezpieczenia sprawi, że brud nie wniknie w głąb struktury tkaniny i nie zwiąże się z włóknami w sposób trwały.

Sofa Montila – tkanina SOLAR 99 BLACK
Sofa Montila – tkanina SOLAR 99 BLACK

 

PORADA MISTRZÓW BRW: Wzornik tkanin łatwoczyszczących jest dostępny w naszych stacjonarnych salonach sprzedaży. Możesz też wybrać kolor tkaniny obiciowej. Pamiętaj, że w takim wypadku cena mebla będzie zależeć od wyboru tkaniny.

 

Pielęgnacja mebli wykonanych z takich łatwoczyszczących tkanin jest dziecinnie prosta. Nie będziesz potrzebować chemicznych preparatów – potrzebny będzie Ci ręcznik papierowy, a w przypadku większych plam czysta ściereczka, mydło i woda. Nawet jeśli zabrudzenie będzie wymagało lekkiego potarcia, struktura materiału pozostanie nienaruszona. Z taką samą łatwością usuniesz z niego psią sierść, gdyż nie wczepi się ona we włókna, a pozostanie na jego powierzchni.

Z mebli o takim pokryciu bez przeszkód usuniesz ślinę, błoto, jak również wiele innych nieczystości, które niekoniecznie muszą być sprawką Twojego pupila.

 

Meble wypoczynkowe, którym niestraszna jest wilgoć

Posiadanie zwierzęcia to ogrom radości, ale czasem również problemy: podrapane meble, zamoczona tapicerka, bo coś się na nią rozlało albo położył się na niej pies, który przed chwilą pił wodę bądź wrócił ze spaceru w deszczu.

Takie zmartwienia przestaną dla Ciebie istnieć, gdy wyposażysz swoje mieszkanie w meble pokryte tkaniną o właściwościach hydrofobowych. Będzie ona odpychać cząsteczki wody, przez co nie dostaną się do głębszych warstw włókien.

Gdy na narożnik pokryty takim wodoodpornym materiałem rozlejesz niewielką ilość płynu, zbierze się on na jego powierzchni w postaci kropel, które usuniesz ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką.

Narożnik Cayo – tkanina MINDELO 10 GREEN
Narożnik Cayo – tkanina MINDELO 10 GREEN

 

Praktyczna konstrukcja mebli

W meblach wypoczynkowych zwyczajowo szukamy rozwiązań dopasowanych do własnych potrzeb i upodobań. Jeśli w domu jest czworonóg, warto lepiej przemyśleć ten aspekt.

Szczeniaki lubią psocić, zwłaszcza gdy zaczyna dokuczać im nuda. Wiele sprzętów można schować przed ich niszczycielską działalnością, nie należą jednak do nich meble.

Prawdopodobieństwo, że malutki psiak wskoczy na kanapę i wyrządzi na niej szkody, jest niewielkie. Może natomiast zniszczyć jej nogi. Dlatego w mieszkaniu, w którym jest młody pies, meble na drewnianej podstawie nie są wskazane. Lepiej sprawdzą się w nim moduły osadzone na niskich, solidnych nóżkach z tworzywa, do których pupilowi trudno będzie uzyskać dostęp. Mocne metalowe nóżki również położą kres pogryzionym i podrapanym meblom.

 

Inspiracji możesz poszukać w katalogu mebli tapicerowanych.