Przejdź do sklepu brw.pl

Cegła i drewno w kuchni – aranżacje z Black Red White

Czytaj
11.04.2023

Cegła i drewno w kuchni – aranżacje z Black Red White

Ceglane ściany robią prawdziwą furorę w aranżacji kuchni! W połączeniu z drewnem w naturalnym kolorze wiodą prym wśród aktualnych trendów wnętrzarskich. Dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, jak ceglaną ścianą i drewnem zaczarować wnętrze!

Komplet narożny Verdi - cegła i drewno w kuchni

KUCHNIA SEMI LINE VERDI

Trend alert: kuchnia z cegły i drewna

W naszym artykule:

  • Odpowiemy na pytanie, czemu kuchnie z cegły i drewna cieszą się niesłabnącą popularnością.
  • Wyjaśnimy, jak urządzić takie wnętrze.
  • Pokażemy ciekawe aranżacje kuchni, w której pojawia się duet cegły oraz drewna.

Uniwersalne rozwiązanie do prawie każdej kuchni

Mariaż cegły z drewnem odnajdzie się zarówno w rustykalnej kuchni, jak i w loftowej, nowoczesnej czy skandynawskiej aranżacji wnętrza. Jedynie pełna przepychu estetyka glamour niekoniecznie złapie z nim „wspólny język”. Choć dla wyjątkowych fanów cegły i stylu glamour, ceglana ściana w takim wnętrzu może być ciekawym wyzwaniem. Może połączenie złota i pięknie opracowanej cegły, a przy tym odrobina drewna? Pamiętajmy, że nie tylko z pomocą czerwonej cegły możemy budować takie aranżacje. Ciekawym pomysłem może się bowiem okazać czarna cegła.

Kuchnia rustykalna dużo zyska na zestawieniu cegły z drewnem, ponieważ rustykalny styl charakteryzuje się pewną ambiwalencją. Z jednej strony jest swojski i domowy, a z drugiej surowy i szorstki. Drewniane meble dodadzą takiej kuchni przytulności, z kolei stara cegła na ścianie zapewni surowy sznyt.

W chłodnej, postindustrialnej przestrzeni drewno i czerwona cegła zamiast betonu architektonicznego nieco ocieplą wystrój. Podobną rolę odegrają w minimalistycznych kuchniach nowoczesnej i skandynawskiej. W tych ostatnich ciekawą alternatywą dla rdzawej cegły będzie biała cegła.

Estetycznie i ekologicznie

Łagodne brązy, beże, czerwienie, efektowny rysunek usłojenia na drewnie, dekoracyjne przetarcia na cegle – to wszystko sprawia, że połączenie drewna z cegłą stanowi świetne rozwiązanie aranżacyjne. Co więcej, wpisuje się w bardzo modny nurt eko ze względu na to, że drewno oraz cegła należą do ekologicznych, naturalnych i trwałych materiałów.

Cegła i drewno w kuchni – jak to połączyć?

W jaki sposób zestawić cegłę z drewnem tak, aby stworzyć piękną i funkcjonalną kuchnię?

Cegła w kuchni

Wizytówką prawdziwej cegły jako materiału wykończeniowego jest ciekawy, niejednolity kolor i chropowata struktura. To właśnie te cechy czynią ją tak wyjątkowym, wyrazistym elementem aranżacji.

Cegła w kuchni sprawdzi się w różnych odsłonach. Największe wrażenie robi w postaci nieotynkowanego muru. Jednak ten wariant ma rację bytu tylko w odniesieniu do murowanych ścian, np. w kamienicach czy starych domach.

W grę wchodzą również płytki z cegły rozbiórkowej. Możesz je umieścić na wszystkich ścianach, jednej z nich albo wybranym fragmencie.

Jaki odcień cegły wybrać? To zależy od stylu wnętrza i kolorystyki, jaka w nim dominuje. W rustykalnych i loftowych kuchniach będzie dobrze wyglądać czerwona cegła. W nowoczesnych i skandynawskich bielona, gdy zamiast ocieplić kuchnię, wolisz podkreślić jej chłodne, stonowane oblicze.

Wykończenie ściany cegłą wymaga czasu oraz pomocy fachowców. Dlatego warto rozważyć również tańszą alternatywę, czyli stylizowaną formatkę umieszczoną na przykład nad kuchennym blatem.

Drewno w kuchni

Do wykończenia podłogi rzadziej używa się cegły. W tym przypadku postaw na drewno, najlepiej jesionowe, dębowe, bukowe albo egzotyczne. Są trwałe i atrakcyjne wizualnie. Do nowoczesnego pomieszczenia lepiej wybrać praktyczne drewniane panele podłogowe. Do rustykalnej kuchni pasują proste drewniane deski z widocznymi sękami i drobnymi pęknięciami. Pięknie komponują się ze ścianą z cegły.

Cegła prezentuje się dobrze także w zestawieniu z frontami mebli w naturalnym kolorze drewna bądź drewnianym blatem kuchennym. Spiszą się też blaty wykończone PVC, takie jak na przykład blat do szafek Semi Line/ Family Line o wybarwieniu dąb złocisty. Jest dostępny w kilku rozmiarach, dzięki czemu łatwo dostosujesz go do swoich szafek.

Możesz też oczywiście rozważyć drewniany stół, który będzie spełniał w pomieszczeniu dodatkową funkcję lub będzie płynnym przejściem do strefy jadalnianej.

BLAT DO SZAFEK SEMI LINE/ FAMILY LINE

Urządzając kuchnię z cegły i drewna, pamiętaj, że oba surowce trzeba zaimpregnować. Jeśli chodzi o drewno, wystarczy olejowanie. Natomiast cegły wymagają specjalnych środków do impregnacji.

Kuchnia w cegle i drewnie – aranżacje

Przyjrzyj się naszym dwóm aranżacjom kuchni w cegle i drewnie – skandynawskiej oraz loftowej. Która z nich bardziej Ci się podoba?

Czerwona cegła i drewno w kuchni w stylu skandynawskim

Komplet kuchenny narożny Verdi szary - aranżacja

KOMPLET KUCHENNY NAROŻNY SEMI LINE VERDI

Kuchnia wyposażona w komplet narożny Semi Line Verdi to jasne, przytulne wnętrze w duchu scandi. Drewniane blaty, podłoga, stół STO/138 BIS ocieplają je, kolorowy obraz nad stołem – ożywia, a formatka stylizowana na ścianę z cegły – dodaje wyrazu. Duże okno i popielate, niemal białe fronty mebli kuchennych dają wrażenie lekkości oraz przestronności w pomieszczeniu. Zwróć uwagę na dyskretne, dekoracyjne listwy na frontach. Wystrój jest minimalistyczny, ale nie nudny.

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Czerwona cegła i drewno w loftowej kuchni

Kuchnia FL Verdi - aranżacja

STÓŁ BERGEN

Połączenie drewna z cegłą najlepiej sprawdza się w loftowej przestrzeni – cieplejszej niż ta typowo industrialna, jednak niepozbawionej charakterystycznych dla niej elementów – surowych materiałów wykończeniowych, metalu, minimalistycznych form, stonowanej kolorystyki, czarnych dodatków.

Dobrym przykładem jest kuchnia urządzona za pomocą zestawu mebli Family Line Verdi o granatowych frontach ozdobionych prostymi złotymi uchwytami. Formatka nawiązująca do ściany z cegły, ciemne fronty szafek, lampa wisząca Imbria Black ze stali barwionej na czarno, krzesła w tym kolorze – to wszystko jest bliskie estetyce postindustrialnej. Jej chłód oraz surowość są przełamane ciepłymi akcentami w postaci między innymi podłogi i dolnej zabudowy z blatem roboczym w kolorze naturalnego drewna, stołu Bergen w odcieniu modrzew sibiu złoty, beżowej rolety rzymskiej.

Spory metraż kuchni umożliwia wstawienie do niej rozkładanego stołu jadalnianego. To wnętrze stworzone do długich biesiad we włoskim stylu.

Produkty widoczne na zdjęciu czekają na Ciebie TUTAJ.

Kuchnie Family Line obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:

 

 

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Czytaj także: „Sypialnia z cegłą – zainspiruj się!”.