Przejdź do sklepu brw.pl

Chaos czy kontrolowany nieład? Styl eklektyczny

Czytaj
11.03.2019

Chaos czy kontrolowany nieład? Styl eklektyczny

Styl eklektyczny – czy obowiązują w nim jakiekolwiek zasady, czy też tworzą go przypadkowo dobrane meble? Jak połączyć poszczególne wzory, by całość zyskała artystyczny, a jednocześnie spójny efekt? Jak rozróżnić artystyczny nieład od zwykłego chaosu codzienności? Na te i inne pytania staramy się znaleźć odpowiedzi w poniższym tekście. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się miedzy innymi:

  • co cechuje wnętrze eklektyczne,
  • komu będzie odpowiadał taki styl,
  • jakie przedmioty odnajdą się we wnętrzach tego typu.

Styl eklektyczny: dla tych, którzy nie chcą się ograniczać

Nie możesz zdecydować się na określoną stylistyką mieszkania? Podoba Ci się zarówno nowoczesna zabudowa meblowa, jak również komplet wypoczynkowy w stylu vintage? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się styl eklektyczny! Po co ograniczać się do jednej stylistyki, skoro można czerpać z wielu? Łączenie stylów bywa czasem większym wyzwaniem niż ograniczenie się do jednego z nich. Jak zatem stworzyć swoje eklektyczne wnętrze?

Kluczowa zasada to zachowanie harmonii w aranżacji – dzięki temu całość nie będzie wyglądała chaotycznie. Do tego niezbędne jest odpowiednie wyczucie, które pozwoli na sprawne łączenie kontrastów. Możesz na przykład do rustykalnej sypialni wstawić nowoczesne łóżko, a urządzony w stylu skandynawskim salon ozdobić ceramicznymi dodatkami, np. srebrną figurką lub wazonem w wersji glamour. Każdy dom urządzony w stylu eklektycznym nabierze niepowtarzalnego charakteru. Pamiętaj jednak, że eklektyzm to styl bardzo wymagający, w przypadku którego łatwo „przedobrzyć”.

 

DYWAN MARBLE

SOFA SALEMA

KOMODA BRUSSEL

Styl eklektyczny – bliżej retro, czy vintage?

Eklektyczne wnętrze bardzo często opiera się na meblach i dodatkach, które pochodzą z minionych dziesięcioleci lub nawet minionych wieków. Wraz ze stylem eklektycznym pojawia się w naszym mieszkaniu odrobina historii. Dlatego, by uzyskać spójną całość i mieć pewność, w którym kierunku podążają nasze eklektyczne wnętrza, warto rozróżniać dwa pojęcia: retro oraz vintage.

Otóż meble lub dodatki vintage to w rzeczywistości stare przedmioty, którym za pomocą renowacji dajesz kolejne życie. W grę wchodzi oczywiście również przerabianie i modyfikowanie, które w konsekwencji stworzy nam w domu upragniony styl eklektyczny. Eklektyczne wnętrza mogą tworzyć również meble i dodatki retro. Warto jednak pamiętać, że są to rzeczy nowe, które na etapie tworzenia/produkcji zostały zaprojektowane tak, by odwzorowywać przedmioty stare. W stylu retro również możemy poszukiwać wspaniałych inspiracji. Zarówno retro, jak i vintage bywa połączeniem różnych stylistyk, które w konsekwencji z powodzeniem mogą tworzyć styl eklektyczny.

Styl eklektyczny – daje więcej, niż myślisz

Motyw przewodni w eklektycznym stylu stanowi najczęściej coś związanego z historią. Dlatego eklektyczny salon, czy sypialnia, to wspaniała podróż przez projektowanie i urządzanie wnętrz. Nie mówiąc już o tym, że salon eklektyczny nie musi się skupiać wyłącznie na meblach i dodatkach. Warto zacząć od tego, by zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania, następnie poświęcić uwagę podłogom. Dopiero potem rozpoczyna się standardowa aranżacja wnętrza.

Jeśli zatem drzemią w Tobie artystyczne możliwości – śmiało możesz zaprowadzić styl eklektyczny we wnętrzach swojego mieszkania. Zyskasz nie tylko piękne pomieszczenia, ale również mnóstwo radości w procesie przygotowań.

Styl eklektyczny: wyeksponuj ważne dla Ciebie przedmioty

Styl eklektyczny to idealne rozwiązanie dla kreatywnych osób oraz artystycznych dusz. Dzięki możliwości łączenia ze sobą wielu stylistyk, w eklektycznym wnętrzu znajdzie się miejsce na zaprezentowanie egzotycznych pamiątek z różnych rejonów świata obok nowoczesnych grafik i plakatów. Dlatego jeśli nie potrafisz się rozstać z zestawem holenderskiej ceramiki, ukraińskim wełnianym dywanem albo ozdobnymi obrusami z Węgier, a jednocześnie nie chcesz, aby Twoje mieszkanie wyglądało jak sklep z pamiątkami – zdecyduj się na styl eklektyczny. Rustykalne elementy wyeksponuj na tle nowoczesnych mebli i sprzętu.

Do eklektycznego stylu podejdź z dużym luzem. Bez obaw możesz w nim łączyć nowoczesne materiały wykończeniowe (np. płytki na ścianie i podłodze, oświetlenie ledowe) z fototapetą ze zdjęciem z okresu międzywojennego i starym gramofonem. Do tego dodaj żyrandol z odbijającymi światło kryształkami w stylu glamour. Misz-masz? Niekoniecznie!

 

REGAŁ MOKO

REGAŁ 160/200 MODAI

Znajdź wspólny element

Zależy Ci na uzyskaniu efektu kontrolowanego nieładu w mieszkaniu? Skup się na wprowadzeniu do wnętrz spójnych elementów. W każdym pomieszczeniu, czyli przedpokoju, salonie, sypialni i łazience można zastosować taką samą kolorystykę, malując ściany na identyczny odcień albo decydując się na meble w jednym odcieniu drewna. Dzięki temu pomieszczenia w stylu eklektycznym zachowają pewne cechy wspólne, a tym samym niezbędną dla tego typu aranżacji spójność.

Pomieszczenia, w których są umieszczone meble w klasycznym stylu można przełamać industrialnym oświetleniem w postaci ledowych żarówek żarnikowych oraz metalowymi koszykami. O tym, jak wybrać lampy do salonu, sypialni i innych pomieszczeń w domu, pisaliśmy w artykule „Jak odmienić wnętrze dzięki oświetleniu?”.

 

Kontrolowany nieład w salonie

Mieszanie stylów możesz wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Skupmy się na jednym z nich. Zastanawiasz się, jak stworzyć styl eklektyczny w salonie? Połącz stare z nowym – ukłonem w stronę tradycyjnych rozwiązań mogą być frezowane fronty witryn oraz szafek, z kolei nowoczesności dodadzą elementy minimalistyczne, takie jak szare lub białe ściany i płytki czy wisząca lampa o prostym kształcie.
Eklektyczny styl w wypoczynkowej części salonu z aneksem można podkreślić, łącząc rodzinne pamiątki z funkcjonalnymi i współczesnymi meblami. Jeśli posiadasz gustowne i przywołujące wspomnienia starocie, możesz je umieścić w urządzanym wnętrzu. W eklektycznym salonie jest miejsce zarówno na drewniany zegar z kukułką, jak i odziedziczoną po babci toaletkę czy lampę naftową.
Meble z widoczną fakturą drewna rewelacyjnie wyglądają w połączeniu z bielą i metalem. Z tego względu warto sięgnąć po takie dodatki jak szklany lampion z białą świecą czy metalowy zegar. Fotel w stylu ludwikowskim o bogato zdobionym obiciu świetnie skomponuje się z minimalistyczną sofą w jednolitym kolorze. Wszystko daje nam całość unikatową, a jednocześnie wciąż wysmakowaną.

 

ZEGAR ŚCIENNY

LAMPION SZKLANY

Kontrastu klasycznemu stylowi nadadzą również nowoczesne dodatki, np. lustro w metalicznej ramie czy zastawa Shell black, której design nawiązuje do tętniącego życiem miasta.

KOMPLET OBIADOWY SHELL

LUSTRO WISZĄCE

Wnętrze w stylu eklektycznym – dobry pomysł dla wszystkich, którym znudziła się zwykła aranżacja

Jak pokazuje powyższy artykuł podczas aranżacji wnętrz eklektycznych poleca się zastosowanie różnych stylów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, jednak odpowiednio dobrane tworzą harmonijną kompozycję. Eklektyzm uważa się za pewną ekstrawagancję, zwłaszcza że wszelakie katalogi wnętrzarskie raczej proponują utrzymanie jednostajnej tonacji nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale i całym mieszkaniu lub domu. Pamiętaj jednak, że tym, co jest najbardziej pociągające w projektowaniu eklektycznego mieszkania jest fakt, że możesz urządzić przestrzeń całkiem po swojemu. Wybór tego stylu daje najwięcej swobody, wymaga jednak wyczucia. Zestawienie mebli, kolorów, barw, wykorzystanie różnych materiałów (drewno, marmur, cegła itp.) mogą tworzyć spójną mieszankę w stylu eklektycznym. Sprawdź jak różne style mogą poprawić wystrój. Twoje mieszkanie wygląda nudno, a jego aranżacja jest zachowawcza? Łatwo to zmienić wykorzystując zalety stylu eklektycznego!