Chaos czy kontrolowany nieład? Styl eklektyczny

Czytaj
11.03.2019

Chaos czy kontrolowany nieład? Styl eklektyczny

Styl eklektyczny – czy obowiązują w nim jakiekolwiek zasady, czy też tworzą go przypadkowo dobrane meble? Jak połączyć poszczególne wzory, by całość zyskała artystyczny, a jednocześnie spójny efekt?

 

Styl eklektyczny: dla tych, którzy nie chcą się ograniczać

Nie możesz zdecydować się na określoną stylistyką mieszkania? Podoba Ci się zarówno nowoczesna zabudowa meblowa, jak również komplet wypoczynkowy w stylu vintage? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się styl eklektyczny! Po co ograniczać się do jednej stylistyki, skoro można czerpać z wielu? Łączenie stylów bywa czasem większym wyzwaniem niż ograniczenie się do jednego z nich. Jak zatem stworzyć swoje eklektyczne wnętrze?

Kluczowa zasada to zachowanie harmonii w aranżacji – dzięki temu całość nie będzie wyglądała chaotycznie. Do tego niezbędne jest odpowiednie wyczucie, które pozwoli na sprawne łączenie kontrastów. Możesz na przykład do rustykalnej sypialni wstawić nowoczesne łóżko, a urządzony w stylu skandynawskim salon ozdobić ceramicznymi dodatkami, np. srebrną figurką lub wazonem w wersji glamour.

 

Dywan Marble
Sofa Salema
Komoda Brussel

Styl eklektyczny: wyeksponuj ważne dla Ciebie przedmioty

Styl eklektyczny to idealne rozwiązanie dla kreatywnych osób oraz artystycznych dusz. Dzięki możliwości łączenia ze sobą wielu stylistyk, w eklektycznym wnętrzu znajdzie się miejsce na zaprezentowanie egzotycznych pamiątek z różnych rejonów świata obok nowoczesnych grafik i plakatów. Dlatego jeśli nie potrafisz się rozstać z zestawem holenderskiej ceramiki, ukraińskim wełnianym dywanem albo ozdobnymi obrusami z Węgier, a jednocześnie nie chcesz, aby Twoje mieszkanie wyglądało jak sklep z pamiątkami – zdecyduj się na styl eklektyczny. Rustykalne elementy wyeksponuj na tle nowoczesnych mebli i sprzętu.

Do eklektycznego stylu podejdź z dużym luzem. Bez obaw możesz w nim łączyć nowoczesne materiały wykończeniowe (np. płytki na ścianie i podłodze, oświetlenie ledowe) z fototapetą ze zdjęciem z okresu międzywojennego i starym gramofonem. Do tego dodaj żyrandol z odbijającymi światło kryształkami w stylu glamour. Misz-masz? Niekoniecznie!

 

Regał Moko
Regał 160/200 Modai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znajdź wspólny element

Zależy Ci na uzyskaniu efektu kontrolowanego nieładu w mieszkaniu? Skup się na wprowadzeniu do wnętrz spójnych elementów. W każdym pomieszczeniu, czyli przedpokoju, salonie, sypialni i łazience można zastosować taką samą kolorystykę, malując ściany na identyczny odcień albo decydując się na meble w jednym odcieniu drewna.
Pomieszczenia, w których są umieszczone meble w klasycznym stylu można przełamać industrialnym oświetleniem w postaci ledowych żarówek żarnikowych oraz metalowymi koszykami. O tym, jak wybrać lampy do salonu, sypialni i innych pomieszczeń w domu, pisaliśmy w artykule „Jak odmienić wnętrze dzięki oświetleniu?”.

 

Kontrolowany nieład w salonie

Mieszanie stylów możesz wykorzystać w każdym pomieszczeniu. Skupmy się na jednym z nich. Zastanawiasz się, jak stworzyć styl eklektyczny w salonie? Połącz stare z nowym – ukłonem w stronę tradycyjnych rozwiązań mogą być frezowane fronty witryn oraz szafek, z kolei nowoczesności dodadzą elementy minimalistyczne, takie jak szare lub białe ściany i płytki czy wisząca lampa o prostym kształcie.
Eklektyczny styl w wypoczynkowej części salonu z aneksem można podkreślić, łącząc rodzinne pamiątki z funkcjonalnymi i współczesnymi meblami. Jeśli posiadasz gustowne i przywołujące wspomnienia starocie, możesz je umieścić w urządzanym wnętrzu. W eklektycznym salonie jest miejsce zarówno na drewniany zegar z kukułką, jak i odziedziczoną po babci toaletkę czy lampę naftową.
Meble z widoczną fakturą drewna rewelacyjnie wyglądają w połączeniu z bielą i metalem. Z tego względu warto sięgnąć po takie dodatki jak szklany lampion z białą świecą czy metalowy zegar. Fotel w stylu ludwikowskim o bogato zdobionym obiciu świetnie skomponuje się z minimalistyczną sofą w jednolitym kolorze. Wszystko daje nam całość unikatową, a jednocześnie wciąż wysmakowaną.

 

Zegar ścienny
Lampion szklany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrastu klasycznemu stylowi nadadzą również nowoczesne dodatki, np. lustro w metalicznej ramie czy zastawa Shell black, której design nawiązuje do tętniącego życiem miasta.

Komplet obiadowy Shell
Lustro wiszące