Co to jest plafon, spot i kinkiet i czym się między sobą różnią?

Czytaj
29.07.2019

Co to jest plafon, spot i kinkiet i czym się między sobą różnią?

Oświetlenie wnętrz to bardzo ważny element wystroju nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim – funkcjonalnych. Jeśli urządzasz nowe mieszkanie albo planujesz remont starego, prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się, czym są plafony, spoty i kinkiety oraz co je od siebie odróżnia?

 

Plafon – główne źródło światła w pomieszczeniu

Przeglądając ofertę niejednego sklepu meblowego, z pewnością szybko zdasz sobie sprawę, że lampy i żyrandole to nie jedyne, co możesz tam znaleźć.

Przeglądając kolejne produkty, zastanawiasz się, co to jest plafon? Mimo iż jego nazwa może brzmieć nieco obco, przeznaczenie tego akcesorium jest większości dobrze znane. Plafon to nic innego jak lampa wykonana w formie płaskiego klosza stanowiąca główne źródło światła w pokoju. Od klasycznego żyrandola plafony odróżnia to, że montowane są one bezpośrednio przy suficie.

 

Rozwiązanie to ma swoje plusy. Jakie? Plafon przymocowany tuż przy górnej ścianie znacznie lepiej sprawdza się w niskich pomieszczeniach, w których wiszące i dekoracyjne żyrandole mogłyby najzwyczajniej przeszkadzać. Dodatkowo, jest to także wygodne rozwiązanie w pokojach dziecięcych, gdyż cechuje się odpornością na zniszczenie podczas zabaw i szaleństw, np. z piłką.

Ozdobny plafon Kristjana
Elegancki plafon Edison

 

Kinkiety, czyli nastrojowe oświetlenie wnętrz

Kolejnym źródłem światła w pomieszczeniu są kinkiety. Pierwotnie nazwa ta zarezerwowana była dla lamp stojących, zaopatrzonych jeszcze tradycyjnie w zbiornik paliwa. Obecnie pod pojęciem kinkietów rozumie się oświetlenie montowane na ścianach.

W odróżnieniu od żyrandoli czy plafonu, światło, które dają kinkiety jest subtelne i delikatne. Stąd nie służą one do skutecznego oświetlenia przestrzeni, a raczej jej delikatnego rozjaśnienia. Z tego względu idealnie nadają się one do tworzenia nastrojowego, intymnego klimatu we wnętrzach.

To jednak niejedyne zastosowanie kinkietów. Wytwarzając kierunkowe oświetlenie wnętrz, sukcesywnie spełnią swoją rolę nad łóżkiem, lustrem czy blatem.

Nowoczesny kinkiet Rustica Ii
Kinkiet Claris w stylu glamour

 

Spoty – efektowne punkty światła w Twoim wnętrzu

Mówiąc o oświetleniu wnętrz, nie sposób nie wspomnieć także o spotach. Co kryje się z kolei pod tą nazwą? Otóż są to większe bądź mniejsze lampy, montowane – podobnie jak plafony – bezpośrednio przy suficie lub ścianie. W odróżnieniu od nich jednak, spoty wytwarzają równomierny snop światła w kształcie stożka, dzięki czemu w niezastąpiony sposób przydają się do podświetlenia konkretnych obiektów i eksponowania poszczególnych elementów aranżacji.

Niewątpliwie dużą zaletą tego typu oświetlenia jest to, że wiele modeli wyposażonych jest w ruchomą głowicę. Umożliwia ona swobodne skierowanie światła w dowolną stronę i podświetlenie konkretnych przedmiotów.

Podobnie jak w przypadku kinkietów, tak i spoty posiadają szerokie zastosowanie. Odpowiednio dobrane,  idealnie nadadzą się do oświetlenia strefy wypoczynkowej, stołowej, jadalnej, ale także i wyeksponowania dekoracji w salonach czy sypialniach.

Ozdobny spot Ankara
Klasyczny spot Cathy

 

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do wnętrza?

Kiedy wiesz już, co to jest plafon, kinkiet i spot, możesz zastosować tę wiedzę w praktyce.

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia do pomieszczeń? Przede wszystkim ich charakterem. Rzucające punktowe lub równoległe snopy światła spoty czy kinkiety, praktycznie sprawdzą się w łazience oraz kuchni, ułatwiając wykonywanie w tych pomieszczeniach codziennych czynności. Duże, pojedyncze lampy idealnie zaś naświetlą przestrzeń salonu czy jadalni, tworząc jednocześnie wyjątkowy wystrój i dekorację wnętrza.

Oczywiście różne źródła światła możesz także z powodzeniem ze sobą łączyć. Dzięki temu zapewnisz sobie nie tylko odpowiednie naświetlenie przestrzeni, ważne ze względów praktycznych, ale i stworzysz w swoich wnętrzach przytulną, tajemniczą atmosferę.