Jak optycznie powiększyć kuchnię?

Czytaj
15.05.2019

Jak optycznie powiększyć kuchnię?

Mały metraż kuchni to problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Na szczęście, niewielka kuchnia może sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Jakie meble, kolory ścian, oświetlenie i dodatki wybrać, by optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Malutka kuchnia? Postaw na jasne kolory!

Zmiana kolorystyki to łatwy sposób na to, aby mała kuchnia sprawiała wrażenie większej. Pamiętaj, że w małych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Białe meble kuchenne optycznie powiększą pomieszczenie. Zieleń – kolor natury i spokoju – doskonale pasuje do bieli, dlatego możesz wykorzystać go w dodatkach, np. w postaci roślin. Ciekawą alternatywę dla bieli stanowi odcień piaskowy, dzięki któremu kuchnia nabierze ciepłego, nieco bardziej słonecznego charakteru.

 

Nie bój się geometrycznych wzorów!

Stawiasz na minimalizm w aranżacji wnętrz? Postaw na transparentne krzesła czy przezroczyste klosze lamp – one również pomogą Ci optycznie powiększyć kuchnię.

Stół Brake
Spot Frodo

 

Mała kuchnia w lustrzanym odbiciu

Dzięki lustrom pomieszczenie wydaje się większe. Wiele osób z powodzeniem stosuje ten prosty trik w sypialni lub łazience. Z wielu względów niewiele osób zdecyduje się jednak na montaż lustra w kuchni. Na szczęście jest rozwiązanie, które zastąpi lustrzane tafle i pozwoli optycznie powiększyć kuchenne wnętrze. Jakie?

Fronty lakierowane na wysoki połysk lub takie pokryte specjalną folią „w połysku” doskonale odbijają światło i znajdujące się wokół przedmioty, dzięki czemu wizualnie powiększają przestrzeń. Meble „na połysk” wyglądają przy tym bardzo elegancko i nowocześnie, dlatego będą z pewnością nie lada ozdobą każdej kuchni.

Jak optycznie powiększyć kuchnię? Pokochaj minimalizm

Minimalizm to bardzo modny i praktyczny kierunek w urządzaniu wnętrz, który pomoże Ci zachować porządek w małej kuchni oraz sprawić, że będzie się ona wydawała większa. Jak w praktyce osiągnąć taki efekt?

Po pierwsze, unikaj bogatych zdobień. Po drugie, zrezygnuj z wielu bibelotów. Niewielki blat roboczy, stół czy parapet zastawione różnego rodzaju przedmiotami sprawiają, że małe pomieszczenie wydaje się zagracone i nieuporządkowane.

Wprowadź zasadę, że każda rzecz w Twojej kuchni musi mieć swoje miejsce w szufladzie lub szafce i konsekwentnie się jej trzymaj. Od czasu do czasu przyda się też przegląd zgromadzonych drobiazgów.

Zamiast wiszących zamykanych szafek możesz postawić na minimalistyczne półki lub szklane witryny. Dodadzą one pomieszczeniu lekkości. Pamiętaj jednak, żeby utrzymywać na nich bezwzględny porządek.

 

Światło to Twój sprzymierzeniec

Naturalne światło słoneczne to Twój sprzymierzeniec w walce o optyczne powiększenie małej kuchni. Zrezygnuj z długiej, gęstej firanki, która zmniejszy ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych.

A co z oświetleniem sztucznym? Zamiast jednego źródła światła w postaci żyrandola, zdecyduj się na dodatkowe lampy: podświetlenie szafek czy kinkiet rzucający światło punktowe. Kieruj się zasadą: im więcej światła, tym lepiej.

Kinkiet Frank
Kinkiet Fantasy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnia to miejsce, w którym spędzasz mnóstwo czasu. Warto zadbać o to, aby jej wygląd cieszył Ciebie i Twoich najbliższych!