Przejdź do sklepu brw.pl

Cotton balls – zakup czy DIY? Co się bardziej opłaca?

Czytaj
27.06.2020

Cotton balls – zakup czy DIY? Co się bardziej opłaca?

Są lekkie, olśniewające i pasują do każdego wnętrza. Cotton balls, czyli bawełniane kule skrywające oświetlenie LED to prosta, ale bardzo efektowna dekoracja domu. Można je kupić lub wykonać własnoręcznie. Jak zrobić cotton balls? W jaki sposób włączyć je do aranżacji?

Cotton balls – zakup czy DIY? Co się bardziej opłaca?

Wszystko wskazuje na to, że kreowane z użyciem cotton balls aranżacje jeszcze długo nie wyjdą z mody. Jeśli masz ochotę na wzbogacenie wystroju o taki „świetlny łańcuch” lub zastąpienie tego, który już posiadasz nowym – śmiało! To nadal jest trendy.

Skąd wzięły się świecące kule w aranżacji wnętrz?

Moda na bawełniane kulki wypełnione światłem wywodzi się z Tajlandii. Tradycyjne tajskie oświetlenie dekoracyjne wykonuje się z bawełnianych sznurków zwijanych w kule, przypominające nieco kłębki wełny. Następnie są one usztywniane specjalnym klejem. Tajskie świecące kule w środku zawierają żarówki, a „nasze” są wypełnione światłami led. Jak rozpowszechniły się cotton balls? Dekoracje z ich użyciem pojawiły się najpierw w aranżacjach hygge i scandi, a następnie szturmem, na fali popularności charakterystycznego dla Skandynawii designu, zdobyły popularność na całym świecie.

Typowy zestaw takich lampek składa się z kabla, wzdłuż którego zainstalowane są światełka led oraz od kilkunastu do kilkudziesięciu kulek.

Cotton balls: na czym polega ich fenomen?

Bawełniane kulki z oświetleniem LED od dłuższego czasu robią zawrotną karierę jako efektowna i tania dekoracja domu. Możesz je umieścić nie tylko wewnątrz mieszkania, ale także na tarasie lub balkonie. Zawieś je na ścianie, ułóż delikatnie wokół doniczek z roślinami, kwietnika lub opleć cotton balls balustradę. Możesz też wypełnić nimi lampiony. Lampki nie są odporne na wilgoć, dlatego nie nadają się do zainstalowania na stałe w ogrodzie. Mogą natomiast, umieszczone we wnętrzu lampionu, uświetnić organizowane w ogrodzie przyjęcia.

Sekret sukcesu cotton balls tkwi w uniwersalności ich zastosowania w aranżacji wnętrz. Nie masz pomysłu na te świecące kule? Podpowiadamy! Lampki świetnie sprawdzą się zarówno w dziecięcym pokoju, jak i Twojej sypialni – nadadzą jej romantycznego charakteru, a po zmroku wprowadzą intymny klimat. Świecące kule w salonie tworzą nastrojowy klimat. Pasują do różnych wnętrz i aranżacji. Ich delikatnie przytłumione, ciepłe światło wprowadza nastrojowy klimat i sprzyja relaksowi. W większej ilości, w pokoju dziecka, ładnie oświetlają zabawki. Mogą też zastąpić lampki nocne i ułatwią zasypianie najmłodszym. Dyskretne, delikatne światło cotton balls stworzy ciepły klimat w całym mieszkaniu.

 

Cotton balls
Cotton balls

 

Jak zrobić cotton balls samodzielnie?

Cotton balls DIY (DIY – Do It Yourself) to dobra propozycja dla osób kreatywnych, obdarzonych zdolnościami manualnymi. Wszelkie niedoróbki będą obniżały walory estetyczne bawełnianych kul. Ich wykonanie nie jest trudne, ale to proces wieloetapowy, wymagający dużej dokładności.

Do stworzenia takich świecących kul będą Ci potrzebne:

  • rękawiczki oraz folia lub gazeta do zabezpieczenia podłogi/stołu przed zabrudzeniem,
  • łańcuch światełek LED z bezbarwnym lub białym przewodem;
  • klej do drewna, np. Vicol (możesz wybrać inny klej, jeśli po zastygnięciu będzie pozostawał bezbarwny);
  • miseczka do rozmieszania kleju z wodą (w proporcji 1:1);
  • balony — będą stanowić swego rodzaju formę (najlepiej sprawdzą się te na wodę);
  • szpilka do przekłucia baloników;
  • szklanka/kubek do odmierzania równej wielkości kulek;
  • kordonek, mulina, sznurek, nić – grubość przędzy dobierz pod kątem oczekiwanego efektu;
  • ręcznik papierowy do usunięcia nadmiaru kleju z kul.

Zacznij od nadmuchania baloników. Ważne, aby miały one jednakowy rozmiar. W ujednoliceniu ich pod względem wielkości pomoże Ci szklanka. Podczas wiązania możesz nieco zmodyfikować ich kształt, by przypominał kulkę.

Jeśli chodzi o nawijanie sznurka na baloniki, techniki są różne. Ta najchętniej stosowana, bo gwarantująca największą trwałość konstrukcji, polega na namoczeniu sznurka w miseczce wypełnionej mieszaniną kleju i wody. Aby splot był regularny, możesz kilka razy owinąć kordonek w pionie, następnie w poziomie, a na koniec pod skosem.

Inna strategia polega na posmarowaniu klejem balonika i opleceniu go suchym sznurkiem. Możesz również na czysty balonik nawinąć sznurek, którego jeden koniec został dla lepszej przyczepności pokryty klejem.

Bez względu na wybraną procedurę, ostatni krok zawsze jest taki sam. Jest nim pokrycie splotu cienką warstwą kleju rozrobionego z wodą. Nadmiar produktu wytrzyj papierowym ręcznikiem.

Owinięte sznurkiem baloniki będą potrzebowały na zastygnięcie ok. 2-3 dni. Aby w tym czasie nie uległy uszkodzeniu, susz je w powietrzu, np. poprzez przymocowanie końcówek baloników klamerkami do suszarki na pranie.

Gdy cotton balls będą suche i twarde, baloniki przekłuj szpilką, a następnie ostrożnie wyciągnij je ze środka. W ich miejscu zainstaluj światełka led. Dobrze wypełnią one otwory po końcówkach baloników. Na tym etapie Twoje cotton balls będą już gotowe do użytku.

 

Cotton balls DIY – zalety i wady

Samodzielne wykonanie bawełnianych kul LED pozwoli Ci na decydowanie o:

  • długości sznura światełek,
  • grubości nitki i gęstości jej utkania,
  • wielkości i zabarwieniu kul.

Własnoręcznie stworzone cotton balls będą lepiej wpisywały się w Twoje potrzeby i upodobania niż gotowy produkt. Jednak zanim otrzymasz gotowe kule, konieczne będzie zgromadzenie wspomnianych materiałów, a jest ich całkiem sporo.

Nie masz czasu na bieganie po sklepach? A może precyzja i cierpliwość nie należą do Twoich najmocniejszych stron? Zdaje się, że lepszą opcją dla Ciebie będzie zakup gotowych świecących kul, które:

  • są wykonane z dużą dbałością o detal,
  • pozwolą Ci oszczędzić czas, energię i pieniądze.

Szeroki asortyment cotton balls umożliwi Ci wybór łańcucha dobrze dopasowanego do aranżacji wnętrza, które zamierzasz nimi ozdobić.

Kolor bawełnianych kul możesz bez problemu dopasować do stylu mieszkania. Najchętniej wybierane są kule ledowe w kolorze białym, gdyż wszędzie dobrze wyglądają. Równie popularne są zestawy monochromatyczne wykorzystujące pastelowe tony błękitu, różu oraz wszelkie odcienie bieli.

 

Stworzone z cotton balls aranżacje to jeden z hitów w mediach społecznościowych. Poniżej zaprezentujemy Ci kilka ciekawszych pomysłów na te pełne uroku dekoracje.

Cotton balls – inspiracje i pomysły na wystrój

Bazę cotton balls stanowi łańcuch LED. Dzięki temu są one energooszczędne, a podczas ich instalowania nie trzeba sugerować się bliskością źródła zasilania.

Twoje pociechy nie lubią zasypiać w zupełnej ciemności? Zafunduj im taki gadżet. Dzięki niemu wnętrze ich pokoju stanie się bardziej przyjazne, a jeśli postawisz na różnobarwne kule – będzie również weselsze.

Cotton balls dające ciepłe światło w sypialni niemowlaka dobrze będą prezentowały się nad dziecięcym łóżeczkiem. Sposób ich udrapowania to kwestia Twojej inwencji. Chcesz umieścić cotton balls nad łóżeczkiem? Bezpiecznie zawiesić je poza zasięgiem małych, zwinnych rączek.

W modnych aranżacjach nad łóżeczkiem często pojawia się podwieszany namiot baldachim. Świetnie wygląda on w towarzystwie lekkich bawełnianych kul.

Doskonałym pomysłem na wystrój pokoju nieco starszych dzieciaków jest tipi, w którym można pobawić się, zdrzemnąć lub wyciszyć. Aby przebywanie w nim było przyjemniejsze i bardziej komfortowe, zawieś w nim taki sznur lampek.

Namiot dziecięcy Tipi rozświetlony przy użyciu cotton balls
Namiot dziecięcy Tipi rozświetlony przy użyciu cotton balls

 

Cotton balls w pokoju dziecięcym mogą zawisnąć w oknie zamiast firanki, jeśli zainstalowane są w nim rolety. Wykorzystaj je jako dekorację okna. Kule ledowe w przestrzeniach najmłodszych lepiej sprawują się jako ozdoba ścian wraz z kolorowymi obrazkami. Gdy są umieszczone na wysokości, dzieciaki ich nie strącą nawet w czasie szalonej zabawy.

Stworzone z wykorzystaniem świecących kul aranżacje sypialni są przytulne i klimatyczne. Nie wiesz jak przemycić do swojego wnętrza taką dekorację?

Bawełniane ballsy możesz zaczepić na ramie stojącego lustra lub owinąć nimi lustro w toaletce, tworząc iście hollywoodzki efekt jak z garderoby słynnej aktorki. Lampki możesz również zapleść na ramie łóżka.

Z kolei w salonie luźno zwisający łańcuch cotton balls może w charakterze girlandy świetlnej ozdobić karnisz. Za sprawą pomysłowej budowy i miłego dla oka wyglądu bawełniane kule znakomicie łączą się z innymi dekoracjami – bez wrażenia nadmiaru oraz przesady. Możesz umieścić je w szklanym wazonie o kształcie kuli lub walca, a także w metalowym koszyku. Stworzysz w ten sposób w domu przytulną atmosferę. Cotton balls w salonie mogą znaleźć się na komodzie lub wiszącej półce nad szafką RTV, gdzie będą stanowić alternatywę dla listwy LED.

 

Cotton balls w wysokim wazonie z przezroczystego szkła
Cotton balls w wysokim wazonie z przezroczystego szkła

Jak wyczyścić lampki cotton balls?

Nawet najpiękniejsze kule, czy to DIY, czy gotowe, z czasem łapią kurz, przez co nie wyglądają już tak pięknie, jak na początku, a ich światło staje się przytłumione. Nie musisz od razu ich wymieniać (chyba że Ci się znudziły).

Jak wyczyścić lampki? Najprościej zrobisz to za pomocą odkurzacza. Wystarczy Ci do tego sama rura. Przykładaj punktowo rurę do kulki, starając się jej nie przeciągać -jeśli to zrobisz, nitki mogą popękać, a kule się zniszczą. Kable przetrzyj wilgotną szmatką – to wszystko zrób oczywiście przy wyłączonym zasilaniu.

Co jest lepszym ruchem: zakup czy samodzielne wykonanie bawełnianych kul? To już Twoja decyzja. Jedno jest pewne – trudno o dekorację dającą równie duże możliwości aranżacyjne, co cotton balls.

>>Jesteś fanem takich barwnych dekoracji? Przeczytasz o nich więcej w artykule: „Lato wszędzie. Wakacyjne dodatki do salonu”.