Przejdź do sklepu brw.pl

Sypialnia dla rodziców i niemowlaka

Czytaj
26.01.2021

Sypialnia dla rodziców i niemowlaka

Narodziny dziecka wiążą się z przemeblowaniem życia oraz… sypialni. Młodzi rodzice najczęściej nie chcą bowiem spuszczać noworodka z oka ani na chwilę, dlatego adaptują swój pokój do jego potrzeb. Czy łóżko dziecięce i nowoczesna sypialnia muszą się wykluczać? Jak zaaranżować przestrzeń, aby była jednocześnie bezpieczna dla dziecka oraz funkcjonalna? Duża i mała sypialnia dla trojga – oto przepis!

sypialnia dla rodziców i dziecka

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze ogromne szczęście dla rodziców. Niektórzy z nich ze względu na ilość obowiązków, radość z przebywania z dzieckiem. Stworzenie osobnego pomieszczenia specjalnie dla dziecka również nie zawsze jest możliwe. Nie pozwala na to np. wielkość mieszkania. Często także dla bezpieczeństwa maleństwa oraz własnej wygody, decydują się na urządzenie kącika niemowlaka we własnej sypialni. Pokój dziecka powstaje z tego pomieszczenia dopiero po kilku latach, kiedy rodzice decydują się na wyprowadzkę do pokoju dziennego.

Jeżeli zastanawiasz się, jak powinna być zaaranżowana sypialnia dla rodziców z dzieckiem i czego nie może zabraknąć w kąciku niemowlaka, z pewnością rady naszych ekspertów okażą się dla Ciebie pomocne. Kącik dziecięcy w pokoju rodziców: zaczynamy!

Kącik noworodka w sypialni – od czego zacząć?

Kolekcja Timon
Kolekcja Timon

Nowy członek rodziny, poza miłością, pełnym brzuszkiem i bezpiecznym miejscem do spania, nie ma większych wymagań. Musisz jednak pamiętać, że mimo niewielkich rozmiarów od dnia swoich narodzin gromadzi wokół siebie masę przedmiotów, których liczba rośnie z dnia na dzień.

Pierwszym krokiem na drodze do  urządzenia sypialni dla trojga w taki sposób, by spełniała wszystkie swoje funkcje, powinno być usunięcie niepotrzebnych mebli oraz dekoracji. W pomieszczeniu pełnym smoczków, pieluch i płaczu każdy skrawek przestrzeni jest cenny. Po zwolnieniu przestrzeni nadchodzi czas na zastanowienie się, jakie nowe meble wybrać.

Sypialnia dla rodziców i dziecka musi odpowiadać na potrzeby zarówno dorosłych (w tym zmęczonej po porodzie matki), jak i maluszka. Dzięki Black Red White przekonasz się, że wspólna sypialnia z dzieckiem nie musi oznaczać rezygnacji z nowoczesnego, stylowego wystroju wnętrza.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Przygotowując kącik dla niemowlaka w sypialni, pamiętaj, że jego łóżeczko powinno stać jak najbliżej Twojego łóżka – to ułatwi Ci czuwanie nad dzieckiem i wstawanie w nocy. Nie ustawiaj go jednak obok kaloryfera i okna. W pierwszym przypadku grozi to przegrzaniem dziecka, w drugim maluszek może przemarznąć.

Odgrodzenie przestrzeni dziecka

W pokoju rodziców może znajdować się mnóstwo niebezpiecznych dla dziecka przedmiotów. Są to wszelkiego rodzaju ciężkie dekoracje, przedmioty o ostrych krawędziach, czasem nawet krawędzie ramy łóżka. Stworzenie przestrzeni w pełni bezpiecznej będzie wymagało usunięcia tych przedmiotów lub – i to rozwiązanie bardziej praktycznie – oddzielenie osobnej przestrzeni dla dziecka. Mowa tu o sytuacji, gdy sypialnia jest jednocześnie pokojem zabaw.

A co z przestrzenią na łóżeczko? Również urządź ją tak, by sprzyjała maluchowi. Dobrym pomysłem będzie usunięcie wszelkich hałaśliwych urządzeń, np. telewizora. Podobnie z ustawieniem łóżka względem okna. Na zewnętrz jest również dużo rzeczy, które rozpraszają, dlatego lepiej postawić łóżeczko przy ścianie. Możesz pozwolić sobie na ładną naklejkę lub tapetę w tym miejscu, by podkreślić, że jest to przestrzeń malucha, a nie część przestrzeni rodziców.

Miejsce na najpotrzebniejsze wyposażenie

Z przyjęciem najmłodszego członka rodziny wiąże się konieczność zorganizowania przestrzeni pod kątem pielęgnacji i higieny. Nie martw się, wystarczy jeden regał, by zmieścić wszystko, czego maluch potrzebuje. Od pierwszych chwil swojego życia dziecko najbardziej chce bliskości rodzica, a to wspólna sypialnia z pewnością mu zapewni. Ty do jego pielęgnacji potrzebujesz przewijaka. Postaw na przewijak, który można zakładać na łóżeczko, nie zajmie wówczas dodatkowej przestrzeni. Obok wystarczy niewielki regał z szufladami, by zmieścić tam niemowlęce przybory. W ten sposób będzie to przestrzeń przyjazna dziecku i praktyczna dla rodziców.

Sypialnia dla rodziców i dziecka – jakie meble wybrać?

Sypialnia rodziców z dzieckiem powinna przede wszystkim być przestrzenią, która będzie służyć opiekunom noworodka oraz zapewniać spokój, w którym maluch odpocznie i się wyśpi.

Meble do sypialni warto dobrać w taki sposób, aby:

  • można było łatwo dostać się do najpotrzebniejszych rzeczy (nawilżonych chusteczek, pieluszek, śpioszków);
  • w sypialni nie tworzył się bałagan, który może być niebezpieczny dla np. raczkującego malucha lub równie niedoświadczonego rodzica;
  • rodzice mogli również w wygodny sposób zmieścić wszystkie swoje rzeczy.

Jeśli mebel spełniający wszystkie te wymagania wydaje Ci się równie nierealny jak noc, w czasie której Twoja pociecha nie budzi się z płaczem, sprawdź łóżko 140 z kolekcji Nepo. Ten wielofunkcyjny mebel jest wyposażony w aż 8 otwartych półeczek, do których dodatkowo możesz dokupić jeszcze 3 pakowne szuflady (jedną przednią, dwie boczne). Duża pojemność czyni z tego łóżka idealny mebel do sypialni młodych rodziców.

ŁÓŻKO NEPO
ŁÓŻKO NEPO

Czasem jednak zamykane szuflady w łóżku nie wystarczą – zwłaszcza wówczas, gdy chodzi Ci o odizolowanie niektórych rzeczy od innych (np. butelek i smoczków, które powinny być sterylne). Wówczas warto pomyśleć o zakupie takiego przedmiotu jak pojemnik infinity, dostępny w kilku wariantach kolorystycznych oraz różnych rozmiarach, które zmieszczą się pod stołem lub pod łóżkiem. Dzięki minimalistycznemu designowi oraz ażurowej strukturze pojemniki są nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne.

Z nowego wyposażenia dla dzidziusia na początek w zupełności wystarczą podstawowe mebelki: bezpieczne łóżeczko z dobrze dobranym materacem i komoda z praktycznym przewijakiem. Z kolei dla mamy zbawienny będzie wygodny fotel, w którym z łatwością nakarmi noworodka oraz podparcie dla nóg np. w postaci podnóżka, pufy lub niskiego stolika. Przyda się również mała szafka obok fotela, gdzie będzie można położyć czysty ręcznik czy śliniaczek.

Niezwykle przydatny w kąciku noworodka w sypialni jest także przewijak. Możesz kupić taki, który kładzie się na ściankach łóżeczka lub na przykład komodę z przewijakiem, która dodatkowo zapewni miejsce do przechowywania kosmetyków do pielęgnacji oraz ubranek.

Co zrobić, gdy sypialnia jest mała?

Gdy dysponujesz małą ilością miejsca, zastanów się, jak w pełni wykorzystać cenne centymetry. Może uda się na pewien czas przenieść część mebli do innego pokoju? Sypialnia rodziców i dziecka to miejsce, gdzie najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne.

I tak zamiast dodatkowej komody, zainwestuj w łóżeczko z szufladami, w których zmieszczą się np. pieluchy; zamiast standardowego łóżeczka – dostawkę do łóżka, czyli mniejsze łóżeczko, które jest ,,dołączone” do łóżka rodziców. Sprawdzi się również przewijak montowany do ściany. Gdy nie jest używany w ogóle nie zajmuje miejsca. Z kolei zamiast półki na kosmetyki, na łóżeczku lub na ścianie  można zawiesić specjalne kiszenie do przechowywania.

Jakie łóżeczko dla dziecka będzie najlepsze?

Sypialnia z łóżeczkiem to marzenie wielu par, a samo łóżeczko to najważniejszy mebel dla niemowlaka. Musi przede wszystkim być bezpieczne i praktyczne. Zanim maluch nie usiądzie samodzielnie, możesz je zastąpić tzw. koszem Mojżesza – wykonanym z plecionej trawy morskiej lub wikliny lub popularną kołyską, czyli koszem na biegunach z możliwością delikatnego bujania (dzieci to uwielbiają!). Jeżeli wspólna sypialnia z dzieckiem jest mała, przydatnym rozwiązaniem będzie tzw. dostawka, czyli łóżeczko dostawione do łóżka rodziców.

Bardzo ważne jest dobranie właściwego materaca do łóżeczka. Poza regulowaną wysokością, powinien być on wykonany z odpowiednich dla niemowlaka materiałów. Do łóżeczka należy także dokupić miękki ochraniacz, który zapobiega uderzaniu się o szczebelki.
https://www.brw.pl/materac-70×140-dobranocka,24824

„Uważaj, bo się potknie!” – bezpieczna sypialnia dla trojga

Od momentu, w którym Twój szkrab zacznie raczkować, dla Ciebie zaczyna się zręcznościowa gra polegająca na usuwaniu z dywanu lub podłogi wszystkich przedmiotów, na które może natknąć się mały wędrowiec. Twoim głównym wrogiem będą jednak… meble, a konkretniej:

  • ostre krawędzie;
  • wystające części;
  • niezabezpieczone dekoracje, które mogą spaść.

Sypialnia rodziców z pokojem dziecięcym, powinna więc być wyposażona w stabilne meble o zaokrąglonych wykończeniach. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na jednorazową wymianę całego wyposażenie zabezpiecz ostre krawędzie specjalną taśmą lub zwykłą folią bąbelkową. W domu raczkującego malucha należy również specjalnymi nakładkami zabezpieczyć gniazdka elektryczne, zrobić blokadę na schody, szuflady oraz drzwiczki szafek.

Na pomoc w nierównej walce z coraz bardziej ruchliwym maluchem wyruszają kolekcje Black Red White. Dzięki nim pokój będzie jednocześnie bezpieczny i stylowy.

  • Równomierne i ciche domykanie się frontów witryny Zele uniemożliwi maluchowi próby wspinania się na meble, które mogą zakończyć się bardzo źle. Oprócz tego z przeszklonej witryny nie wypadnie żaden przedmiot.
  • Boisz się, jaki będzie wynik działania „szklane dekoracje + raczkujące dziecko”? Ustaw cenne wazony lub talerze na szafce wiszącej, do której nie dostanie się nawet najbardziej pomysłowe dziecko.

A co z kolorami i dodatkami?

Kącik niemowlaka w sypialni nie musi być przepełniony krzykliwymi barwami, gdyż te mogą nie pasować do wystroju pomieszczenia, które do tej pory było wyłącznie oazą rodziców. Zdecyduj się raczej na pastelowe  i stonowane odcienie. Zamiast zwykłej farby na ścianie mogą pojawić się kolorowe obrazki w lekkich ramach.

Sypialnia z pokojem dziecka powinna być również przyjazna i przytulna. Rodzinną atmosferę zagwarantują odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje. Obok łóżeczka warto postawić lampkę, która będzie dawać ciepłe, kameralne światło – w tej roli sprawdzą się również kinkiety. Pozytywny wpływ na maleństwo będzie miała również delikatna muzyka.

Przytulny kącik noworodka w sypialni to również pluszaki-przytulanki oraz zabawki w ładnych kolorach. Mogą to być grzechotki, gryzaki z naturalnego kauczuku, kolorowe maty do przewijania czy chwytaki.

Aranżacja kącika dla dziecka to dla Ciebie nadal jedna wielka niewiadoma? Poznaj więcej porad od Black Red White na blogu marki.