Przejdź do sklepu brw.pl

Aranżacja kącika dla niemowlaka – to prostsze, niż myślisz!

Czytaj
28.04.2020

Aranżacja kącika dla niemowlaka – to prostsze, niż myślisz!

Pojawienie się potomka to dla rodziców wielka radość, ale i nowe wyzwania, także te związane z wystrojem wnętrz. Jak urządzić przestrzeń dla dziecka w pokoju, który nie imponuje wielkością? Gdzie postawić łóżeczko, a gdzie pojemniki na zabawki? Sprawdź, jak przygotować wnętrza w Twoim domu do zupełnie nowej roli. Oto pomysły na praktyczny kącik dla niemowlaka!

Jak urządzić kącik dla niemowlaka? Poznaj nasze sposoby!

W pierwszym roku życia maluch nie potrzebuje wiele – jedynie wygodnego łóżeczka, miejsca do przechowywania i… Ciebie. To wszystko możesz mu zapewnić w swojej sypialni. Wprawdzie z biegiem czasu kącik dla niemowlaka będzie się rozrastał, ale wystarczy zmienić układ mebli, wymienić szafę na większą albo wykorzystać praktyczne pudełka na zabawki, aby żaden z domowników nie skarżył się na brak miejsca. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak stworzyć wygodny kącik dla noworodka w sypialni rodziców,
  • gdzie zorganizować kącik z łóżeczkiem, jeśli do dyspozycji jest jedynie niewielka przestrzeń;
  • w jaki sposób urządzić przestrzeń dla niemowlaka w pokoju starszego rodzeństwa,
  • czy kącik dla dziecka w pokoju dziennym to dobry pomysł,
  • jak przechowywać zabawki i akcesoria maluszka we wspólnej przestrzeni rodziny.

Aranżacja kącika dla niemowlaka w pokoju rodziców – czy to możliwe, by zrealizować taki projekt w małej sypialni?

Korzystając z dostępnych z Internecie inspiracji można urządzić wygodny kącik dla niemowlaka w bajecznym wydaniu. Jednak nie zawsze przedstawiane pomysły dotyczą małych pomieszczeń, w których może stanąć łóżeczko niemowlęce i zostanie jeszcze sporo przestrzeni na inne dodatki. Przygotowaliśmy na początek kilka rad dla tych, którzy dysponują niewielką sypialnią, a chcą urządzić kącik dla swojego malucha, nie rezygnując jednocześnie z łóżka rodziców.

  • Odpowiednio dobierz rozmiar łóżeczka. Dwa najbardziej popularne rozmiary to 140×70 cm oraz 120×60 cm. Jeśli kącik niemowlaka ma się znaleźć w małej sypialni, z powodzeniem wystarczy mniejsze łóżeczko. Warto wiedzieć, że dziecko nie wyrośnie z niego zbyt szybko i może spać w nim bardzo wygodnie.
  • Mądrze wykorzystuj optykę pomieszczenia, tak, by móc wizualnie powiększyć pokój. Sensowne jest użycie tego samego koloru na ścianie. Dla uzyskania lepszego efektu możesz udekorować kącik ściennymi naklejkami, które robione są z myślą o dzieciach. Nie zaburzy to kolorystyki pomieszczenia i nie zmniejszy optycznie wnętrza.
  • Aby wprowadzić rozwojowy dla dziecka akcent kolorystyczny, zastosuj przy łóżeczku zabawki w kontrastowych kolorach, m.in. czerwień, biel, czerń. Z pewnością przyciągną wzrok malucha, ponieważ tego rodzaju barwy dziecko dostrzega najszybciej. Możesz np. powiesić karuzelę nad łóżeczkiem dziecięcym.
  • Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, być może dobrym rozwiązaniem będzie łóżeczko dostawne. Zajmuje mniej miejsca, a dla nowego członka rodziny często jest optymalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala spać maksymalnie blisko rodziców.
  • Stawiaj na minimalizm i unikaj dekoracji, w których zbyt dużo się dzieje. Pamiętaj, że nie zaleca się stosowania ochraniaczy do łóżeczka, często zbędne są również obszerne baldachimy. Minimalistyczne rozwiązania są i bezpieczniejsze, i korzystniejsze dla optyki pomieszczenia.
  • Jeśli masz zbyt mało miejsca na dodatkową komodę, czy szafę, możesz zorganizować potrzebne miejsce na ścianach. Rozważ dodatkowe półki, na których staną rzeczy nowo narodzonego dziecka, m.in. kosmetyki, najpotrzebniejsze akcesoria.
  • Nie kupuj osobnego przewijaka urządzając kącik w sypialni rodziców. Wystarczy wyposażyć kącik w przewijak montowany na łóżeczku.

Kącik dla niemowlaka w sypialni – mało miejsca, dużo sprytu

Na początkowym etapie wielu rodziców planuje kącik dla dziecka w sypialni, aby maksymalnie ułatwić sobie opiekę nad noworodkiem w nocy. Poza tym, obecność mamy lub taty w nocy daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a i sami rodzice są spokojniejsi. 

Ale jak urządzić kącik niemowlęcy w sypialni, która jest zazwyczaj mniejsza od pokoju dziennego? Wątpliwości budzi zazwyczaj kwestia ulokowania łóżeczka dziecięcego, a także pozostałych mebli niezbędnych w przestrzeni niemowlaka. Przemyślenia wymaga również aspekt estetyczny, a mianowicie dopasowania wyposażenia dziecięcego do pozostałych mebli znajdujących się w pomieszczeniu.

Łóżko rodziców powinno stanąć pod oknem, a łóżeczko dziecka obok, np. tam, gdzie zwykle stoi szafka nocna. Można też ustawić je przy drzwiach, o ile te otwierają się na korytarz.

Jeśli kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców nie jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem, warto również przemyśleć kwestię zmiany wyposażenia. Jeśli meble „dorosłe” i „dziecięce” będą charakteryzowały się jasną kolorystyką i prostą formą, a przy tym będą ze sobą spójne, wówczas aranżacja sprawi wrażenie harmonijnej i niezagraconej.   

W małej sypialni spójne meble to podstawa: kolekcja sypialniana DREVISO oraz kolekcja dziecięca DREVISO BABY

 

Kącik dla noworodka w sypialni rodziców uzupełnij o komodę przeznaczoną tylko na rzeczy maluszka. Najlepiej wybierz taką, na której będzie można ustawić przewijak – zwróć uwagę, czy wysokość komody zapewni Ci wygodę podczas przewijania malucha. Możesz też wybrać przewijak nakładany na łóżeczko, ale komoda i tak przyda Ci się na ciuszki i akcesoria dla niemowlaka.  

Nad komodą zainstaluj lampkę ścienną – dzięki temu nie trzeba będzie włączać głównego światła, aby przewinąć dziecko czy poszukać czystych śpioszków. Nad kinkietem, w miejscu łatwo dostępnym, zamontuj półki. Przydadzą się do przechowywania przedmiotów, po które chcesz szybko sięgnąć podczas zmieniania pieluszki – grzechotek, zasypek, chusteczek nawilżanych, kremu, itp. 

Kącik dla dziecka w stylu skandynawskim: łóżeczko i komoda z przewijakiem Dreviso Baby

 

Przy braku miejsca trzeba uciekać się do niestandardowych rozwiązań, które nie mają wiele wspólnego z wnętrzarskimi trendami. Kącik niemowlęcy w sypialni możesz uzupełnić o sztaplowane pojemniki do przechowywania, które po spiętrowaniu zastąpią szafki nocne – będzie jak znalazł, gdy zechcesz odstawić telefon, butelkę z mlekiem czy książkę. 

Szukasz pomysłu na kącik dla niemowlaka? Zajrzyj tutaj: „2 +1 – czyli jak stworzyć kącik dla dziecka w sypialni rodziców?”

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w pokoju rodzeństwa?

Kącik dla niemowlaka można urządzić także w pokoju drugiego dziecka. Integracja od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści – pomiędzy rodzeństwem wytwarza się silna więź, a każde z dzieci uczy się dzielenia swoją własnością, jak i lepszej komunikacji czy umiejętności pracy w grupie. We dwójkę jest po prostu raźniej!

Urządzając pokój dla rodzeństwa, możesz postawić na meble z jednej kolekcji – dzięki temu łatwiej dopasujesz pozostałe elementy wyposażenia czy kolorystykę ścian, a cała aranżacja nie przytłoczy wnętrza. 

Sprzęty powinny być utrzymane w uniwersalnej stylistyce, pasującej zarówno do niemowlaka, jak i kilkulatka czy ucznia szkoły podstawowej. To dobra inwestycja na przyszłość, gdyż większość mebli (np. szafa, komoda, półki) zostanie w domu na dłużej i nie będzie potrzeby ich wymiany ze względu na dorastanie dziecka. Neutralne meble będą dobrym wyborem również wówczas, gdy w pokoju przebywać będzie zarówno chłopiec, jak i dziewczynka.

kolekcja Luca Baby
Stwórz jasny i funkcjonalny pokoik dla rodzeństwa z kolekcjami: LUCA BABY  oraz LUCA JUZI

 

Przy wyborze mebli dziecięcych sugeruj się nie tylko designem czy wielkością, ale przede wszystkim upewnij się, że są bezpieczne dla malucha. Taką pewność daje rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka przyznawana na podstawie opinii ekspertów tj. lekarzy, pielęgniarek i położnych, specjalistów medycyny wieku rozwojowego oraz pracowników naukowych. Meble, które uzyskały pozytywną opinię rozpoznasz po charakterystycznym logotypie:

 

Kącik dla noworodka w salonie – dużo miejsca, dużo możliwości

Jeśli sypialnia jest mała i zmieści się tam tylko łóżeczko, zorganizuj dodatkowy kącik dla dziecka w salonie. Przygotuj pokój i przesuń kanapę albo stół, a na wolne miejsce wstaw komodę lub szafkę, w której będziesz przechowywać tylko rzeczy dziecka. Gdy noworodek trochę podrośnie, będziesz potrzebować miejsca na „plac zabaw” – warto zatem już teraz zaplanować takie ustawienie mebli, aby w salonie zmieściła się mata do zabawy oraz pudełka na zabawki.

Kącik dla dziecka w pokoju dziennym jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że jest tu zwykle więcej przestrzeni niż w sypialni. Możesz zatem zorganizować tu także miejsce do karmienia. Jeśli zawsze brakowało Ci fotela, teraz warto nadrobić zaległości w umeblowaniu. Fotel uszak to prawdopodobnie najwygodniejszy mebel dla młodej mamy, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce nawet kosztem przesunięcia kanapy w mniej dogodny kąt.

 

Jeśli nie chcesz, by Twój salon zamienił się w niekończący się plac zabaw, warto dobrze przemyśleć sposób na przechowywanie zabawek. Póki maluch nie nauczy się odkładania rzeczy na półkę, zaopatrz się w różnej wielkości pojemniki na zabawki i kartonowe pudła, które będzie można wsunąć za kanapę. Dzięki temu wieczorem czy w razie niespodziewanej wizyty gości szybko posprzątasz zabawki rozrzucone na środku salonu.

 

Przechowywanie zabawek i nie tylko – pudła, kosze i skrzynie

Smoczki, chusteczki nawilżane, pieluszki, zasypki, kremy, grzechotki, przytulanki – maleństwo potrzebuje tych wszystkich drobiazgów, a Ty potrzebujesz, żeby były pod ręką. Prostym sposobem na przechowywanie są wszelkiego rodzaju pojemniki. Na zabawki i ubranka możesz przeznaczyć pudła plastikowe z zatrzaskiwanym wiekiem, a kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne możesz trzymać w plecionych koszyczkach, które najlepiej umieścić na półce w łazience lub w pobliżu łóżeczka.

Pudełka na zabawki mają tę zaletę, że łatwo je przenieść z pokoju do pokoju i można schować je gdziekolwiek, choćby na wierzchu szafy. Taka opcja sprawdzi się zwłaszcza podczas dużych imprez rodzinnych, gdy trzeba pozbyć się zabawek, żeby zrobić miejsce na rozłożenie stołu czy przenocowanie gości.

Przechowywanie zabawek ułatwią również tekstylne kosze – możesz do nich włożyć pluszaki, klocki, pojazdy, lalki, itp. Taki kosz może być także ozdobą pokoju (np. gdy urządzasz kącik dla dziecka w sypialni), zwłaszcza jeśli włożysz do niego przytulny kocyk i ładną poduszkę. Zaletą tego typu akcesoriów jest ich niewielki ciężar – z łatwością możesz przenosić je z miejsca na miejsce, a w razie potrzeby ukryć, np. przed wzrokiem gości.

Nie chcesz, by pudełka na zabawki wyglądały z każdego kąta i zdominowały „dorosłą” przestrzeń? Pomyśl zatem o meblach, które mogą również pełnić rolę podręcznego schowka. Możesz rozstawić w salonie otwierane pufy – nie zajmują wiele miejsca, a można w nich zmieścić klocki czy kolekcję pojazdów.

Przechowywanie zabawek w salonie czy sypialni będzie łatwiejsze, jeśli ustawisz pod oknem duży kufer. Wystarczy, że przykryjesz wieko kocem i dodasz ładne poduszki, a zyskasz miejsce do przechowywania i modne siedzisko w jednym. Skrzynię możesz ustawić też przy kanapie, aby pełniła rolę stolika kawowego – zaoszczędzisz sporo miejsca!

KUFER MALCOM – i kto zgadnie, że w środku kryją się wszystkie zabawki dziecka?

W przypadku organizowania kącika niemowlęcego w małym mieszkaniu warto zaprzyjaźnić się ze sprytnymi rozwiązaniami takimi jak meble wielofunkcyjne. Kanapy czy łóżka wyposażone w dodatkowe pojemniki do przechowywania będą na wagę złota. Bez przeszkód ukryjesz w nich nie tylko pościel, ale również zabawki lub inne przedmioty należące do dziecka.

Urządzanie wygodnego i funkcjonalnego kącika niemowlęcego, choć najczęściej wymaga niemałej gimnastyki, może być także przyjemnością dla przyszłych rodziców. Przy odrobinie pomysłowości i zastosowaniu sprytnych rozwiązań, uda Ci się stworzyć strefę przyjazną zarówno dla maluszka, jak i pozostałych domowników. Do dzieła!