2 + 1, czyli jak stworzyć wspólną sypialnię dla rodziców i niemowlaka?

Czytaj
12.02.2020

2 + 1, czyli jak stworzyć wspólną sypialnię dla rodziców i niemowlaka?

Często ze względów bezpieczeństwa, a czasami – z konieczności, rodzice wydzielają w sypialni kącik dla niemowlaka. Jak sprawić, by eleganckie wnętrze przeznaczone do snu nie pogrążyło się w chaosie i nie straciło swojego charakteru?

Pojawienie się noworodka wywraca życie całej rodziny do góry nogami – zmiany nie omijają także aranżacji domowej przestrzeni. Sypialnia i pokój dziecka w jednym to często konieczność wynikająca z małego metrażu mieszkania. Poza tym, wielu rodziców w pierwszych miesiącach życia dziecka chce mieć je przy sobie. Istnieją jednak słuszne obawy, że kącik dla noworodka pozbawi sypialnię nie tylko wolnego miejsca, ale i intymnego charakteru. Jak tego uniknąć? 

 

Łóżeczko w sypialni – na rok czy na dłużej?

Jeśli dziecko zamieszka w Waszej sypialni jedynie na najbliższe kilka miesięcy, tymczasowy kącik dla maluszka nie powinien zdominować wnętrza. Jeśli dysponujesz osobnym pokojem, ale chcesz przez pierwsze miesiące być blisko, wystarczy, że wstawisz niewielkie łóżeczko. W sypialni rodziców dziecko będzie głównie spało, więc nie potrzebujesz szafy na ubranka czy regału na zabawki – te meble możesz od razu wstawić do pokoju maluszka.

Gdy współdzielenie pokoju jest podyktowane warunkami mieszkaniowymi i dziecko pozostanie z Wami na kilka lat, wówczas zmiany musisz wprowadzać stopniowo. Kącik dla niemowlaka w sypialni może zawierać jedynie podstawowe sprzęty  – łóżeczko, komodę i fotel. Później trzeba pomyśleć o miejscu do zabawy i sposobie przechowywania zabawek. Kącik dla pociechy w wieku przedszkolnym wymaga zadbania o prywatność – warto podzielić sypialnię za pomocą częściowej ścianki działowej lub dużego regału. 

 

Kącik niemowlaka w sypialni rodziców – o czym pamiętać?

Mebelki dla niemowlaka nie muszą być bajecznie kolorowe – priorytetem jest bezpieczeństwo maluszka i Twoja wygoda podczas opieki nad nim. Wybierając meble do kącika dziecięcego, zwracaj uwagę na praktyczne zalety, takie jak: zaoblone krawędzie, nieostre uchwyty czy łatwa w czyszczeniu tapicerka.  

Kącik niemowlaka w sypialni rodziców można  zaprojektować tak, aby dodatkowe sprzęty były spójne z obecnym wystrojem i nie wprowadzały wizualnego chaosu. Jeśli do tej pory w pokoju królowała przytulna subtelność, łóżeczko może mieć prostą formę i neutralną kolorystykę – dzięki temu sypialnia z dzieckiem nie straci intymnego klimatu i nadal będzie sprzyjać relaksowi. 

Meble dziecięce Dreviso Baby to uniwersalny wybór
Meble dziecięce Dreviso Baby to uniwersalny wybór

 

Zanim wydzielisz kącik dziecięcy w swojej sypialni, musisz najpierw dobrze zaplanować układ mebli i niezbędnych dodatków. Łóżeczko nie powinno stać pod oknem – odgłosy z ulicy mogą budzić dziecko, a ewentualne przeciągi sprzyjają zachorowaniu. Zadbaj też o to, aby łóżeczko nie znajdowało się pod lampą, w przeciwnym razie światło będzie razić dziecko w oczy i utrudniać zasypianie. 

Kącik niemowlaka powinien być praktyczny i wygodny dla rodziców. Zwróć uwagę, czy łóżeczko nie będzie utrudniało dojścia do innych mebli, a zaplanowane miejsce do przewijania będzie odpowiednie do Twojego wzrostu. Wybierając fotel do karmienia, oceń, czy oparcie zapewnia wygodne podparcie dla całego kręgosłupa, a tapicerka jest łatwa w czyszczeniu. 

 

Kącik dla niemowlaka w sypialni – jakie meble?

Noworodek może przesypiać nawet do 20 godzin na dobę, a półroczne dziecko ok. 14 godzin. Zatem łóżeczko w sypialni jest najważniejsze! Jak je wybrać? Najpierw weź pod uwagę rozmiar – im dłuższe łóżeczko, tym dłużej posłuży dziecku. Projektując kącik dla niemowlaka w sypialni, musisz zadbać o to, aby dodatkowe meble nie utrudniały poruszania się po pokoju, dlatego łóżeczko najlepiej przysunąć maksymalnie do ściany. 

Aby kącik dla niemowlaka spełniał swoje zadanie także w późniejszym okresie, zamiast kołyski wybierz praktyczne łóżeczko dziecięce z możliwością ustawienia materaca na różnych poziomach oraz wyjmowanymi szczebelkami. Tym sposobem nie będziesz wymieniać mebla, gdy dziecko nauczy się wstawać i będzie samodzielnie wychodzić z łóżeczka. 

 

W kąciku dla noworodka niezbędna jest również komoda – do szuflad możesz włożyć pieluszki i kosmetyki, a na blacie postawić przewijak. Tym sposobem miejsce do zmiany pieluszki będzie zawsze gotowe! W dodatku komoda pomieści wszystkie ubranka nowego członka rodziny, a jeśli zainwestujesz w dobrej jakości mebel, ten wytrzyma próbę czasu i później może służyć dziecku do przechowywania bielizny lub akcesoriów plastycznych.  

Niestety, projekt pod tytułem „sypialnia i pokój dziecka w jednym” wymaga często prowizorycznych rozwiązań – jeśli pokój jest mały i nie ma w nim miejsca na komodę, możesz przewijać dziecko na nieprzemakalnym podkładzie rozścielonym na łóżku lub na podłodze. 

Komoda z przewijakiem Luca Baby zapewni Ci łatwy dostęp do akcesoriów i wygodę podczas zmiany pieluszki.
Komoda z przewijakiem Luca Baby zapewni Ci łatwy dostęp do akcesoriów i wygodę podczas zmiany pieluszki.

 

Kącik niemowlaka w sypialni rodziców warto wyposażyć w wygodny fotel z wysokim oparciem. Mebel pozwala zająć wygodną pozycję podczas usypiania dziecka i karmienia piersią, dzięki czemu możesz uniknąć bólu pleców – typowej dolegliwości towarzyszącej wczesnemu etapowi macierzyństwa. Fotel najlepiej ustaw blisko łóżeczka, aby po zaśnięciu dziecka sprawnie ułożyć je do snu.  

 

Sypialnia i pokój dziecka w jednym – co z dodatkami?

Dodatki upiększają wnętrze, jednak w sypialni z dzieckiem mogą wręcz przeszkadzać – jeśli pokój ma pełnić kilka funkcji i pomieścić trzy osoby, wówczas każda „zbędna” rzecz przyczynia się do zagracania przestrzeni. Dlatego urządzając kącik niemowlaka w sypialni rodziców, warto sięgać głównie po praktyczne przedmioty, które ułatwiają sprzątanie i opiekę nad maluchem. 

Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą, wykorzystaj pojemniki do przechowywania lub tekstylne kosze. Można do nich włożyć pieluszki, kosmetyki, ubranka czy zabawki. Bardzo pomocnym gadżetem jest pojemnik na kółkach wsuwany pod łóżko, który pozwala zaoszczędzić miejsce w szafce czy regale. Kącik dziecięcy możesz wyposażyć także w wiszące półki – zagospodarujesz puste ściany, a niezbędne akcesoria będą na wyciągnięcie ręki.  

 

Łóżeczko w sypialni nie powinno być umieszczone bezpośrednio pod lampą sufitową – natomiast warto w pobliżu ustawić lampę stołową, najlepiej z regulowanym ramieniem lub z zmiękczającym światło abażurem. Dzięki temu nocne dyżury przy noworodku nie będą wymagały włączania dużej lampy i unikniesz rozbudzenia malucha zbyt jasnym światłem.

 

 

 

Jeśli kącik dla noworodka znajduje się w bliskim sąsiedztwie okna, możesz zamontować nad łóżeczkiem baldachim. Materiał spełni podwójną funkcję – moskitiery i osłony przeciwsłonecznej – a przy okazji sprawi, że sypialnia z dzieckiem zyska uroczą dekorację bez niepotrzebnej straty miejsca. Baldachim przyda się też większemu dziecku.

Baldachim zawieszony nad łóżkiem uchroni dziecko przed mocnymi promieniami słońca.
Baldachim zawieszony nad łóżkiem uchroni dziecko przed mocnymi promieniami słońca. 

 

Przez pierwszy rok maluch będzie spał z Wami, a potem będzie dzielił pokój z rodzeństwem? W takim razie przeczytaj również te artykuły: „Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci” oraz „Jak urządzić wspólny pokój dla dziewczynki i chłopca”