Przejdź do sklepu brw.pl

Czy w gościach należy zdejmować buty?

Czytaj
5.04.2020

Czy w gościach należy zdejmować buty?

Zdejmowanie butów w gościach to dość mocno zakorzeniony zwyczaj w polskiej tradycji. Jednak coraz więcej osób nie zdejmuje butów w domu. To właśnie w Twoim przedpokoju zasady savoir-vivre ścierają się z oczekiwaniami gospodarzy, podejściem odwiedzających oraz względami natury praktycznej. Jak wobec tego postąpić, udając się w gościnę? Zdjąć buty czy nie?

 

Zdejmowanie butów a savoir-vivre

Podstawowym źródłem, do którego sięga wiele osób szukających rozwiązania tytułowego dylematu, jest zbiór zasad savoir-vivre. Nie bez słuszności. Co o zdejmowaniu butów w domu mówi etykieta? Zdaniem specjalistów, nie ma żadnego obowiązku pozostawiania obuwia przed progiem salonu czy innego pomieszczenia w mieszkaniu.

Szczególnie w przypadku uroczystych, formalnych spotkań, na które przychodzi się w eleganckich kreacjach, buty stanowią nieodłączny element stroju, zaś zdjęcie obuwia odbiera powagę jego właścicielowi. Jeśli więc urządzasz eleganckie przyjęcie, nie powinieneś oczekiwać od zaproszonych na nie gości pozostawienia butów w przedsionku. Tak samo wybierając się na takie spotkanie, nie musisz wahać się, czy zdjąć obuwie przed wejściem do salonu, czy też nie. Według etykiety nie masz takiego obowiązku i nie powinno to zostać odebrano jako nietakt. Mimo to niektórzy oczekują zdejmowania butów od swoich gości.

 

Codzienna praktyka nieformalnych spotkań

Przywołane wyżej zasady savoir-vivre znajdują swoje zastosowanie w praktyce formalnych spotkań i podniosłych uroczystości. Takie zaś w domach mieszkalnych zdecydowanie nie należą do codzienności. Co więc w przypadku kameralnych spotkań pośród bliskich znajomych? Czy odwiedzając ich, powinieneś pozostawić obuwie przed wejściem do pokoju gościnnego?

Znaczna część specjalistów od savoir-vivre podkreśla, że niezależnie od charakteru spotkania, przy podejmowaniu decyzji o zdjęciu bądź pozostawieniu obuwia, czynnikiem decydującym powinno być dostosowanie się do gospodarza. To natomiast najłatwiej zastosować, obserwując jego zachowanie oraz ubiór. Jeśli domownik, którego odwiedzasz, podejmuje Cię w butach wyjściowych, to wymowny znak, że również powinieneś pozostać w swoich. Jeśli jednak wita Cię w pantoflach lub skarpetach, lepiej zdejmij buty.

Z zasadą dostosowania do gospodarza powinno iść w parze kierowanie się wyczuciem oraz zdrowym rozsądkiem. Ten zaś sugeruje zdejmowanie butów w gościach zimą czy w przypadku kiepskiej pogody, kiedy to obuwie mogłoby wnieść do mieszkania sporo zabrudzeń i przysporzyć gospodarzowi dodatkowych kłopotów.

 

Zdejmowanie butów ze względów higieny

Abstrahując od oficjalnej etykiety czy podejścia gospodarza, istnieją pewne względy przemawiające za zdejmowaniem butów w domu. Do takich zalicza się bez wątpienia kwestia higieny. Nie sposób zaprzeczyć, że niezdejmowanie butów skutkuje wnoszeniem różnych bakterii oraz drobnoustrojów. Nierzadko są one na tyle małe, że ciężko dostrzec je gołym okiem, szczególnie, gdy znikną w miękkim, puchatym dywanie. Ten zaś – mimo że bez wątpienia wygląda atrakcyjnie – łatwo zatrzymuje brud i zanieczyszczenia.

Miękki, liliowy dywan Toscana

 

Przyniesione z butami bakterie czy brudy nie tylko zaburzają estetykę wnętrza, ale często są także niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnego znaczenia nabiera to w przypadku, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Wtedy zdjęcie butów jest konieczne. Raczkując czy bawiąc się na podłodze, maluchy są szczególnie podatne na niekorzystne działanie brudów i zanieczyszczeń. Jeśli więc wiesz, że znajomi, których odwiedzasz w domu, mają małe dzieci, z troski o ich bezpieczeństwo lepiej zdejmij obuwie.

 

Troska o podłogi i dywany

Przyniesiony przez buty wyjściowe brud na podłodze czy dywanie to kwestia nie tylko estetyki wnętrza. Aspektem, o którym nie sposób tutaj nie wspomnieć, jest również stan posadzki i pokrywających ją dywanów. Chodząc po nich w obuwiu, możesz doprowadzić do ich mocnego uszkodzenia. Nie dotyczy to przy tym wyłącznie pań, występujących w butach na obcasach. Poważne szkody mogą wyrządzić także pozornie lekkie trampki czy obuwie sportowe, wnosząc za sobą piasek lub kamyki, prowadzące do zarysowania powierzchni.

 

O ile umieszczone w przedpokoju materiały podłogowe są zwykle odporne na zarysowanie czy ścieranie, tego samego nie można często powiedzieć o królujących w niejednym salonie panelach. Dość już wspomnieć o wykładzinach czy jasnych, delikatnych dywanach – już najzwyklejsza wilgoć czy błoto mogą wyrządzić w nich prawdziwe szkody. Jeśli więc wiesz, że podejmujący Cię gospodarz posiada tak umeblowane mieszkanie, rozważ zdjęcie obuwia.

 

Funkcjonalne meble na przechowanie butów

Jak widać powyżej, mimo iż zdejmowanie butów w gościach nie jest obowiązkiem, istnieją sytuacje, w których warto zastosować się do tego zwyczaju. Co jednak w sytuacji, gdy ograniczony metraż przedpokoju uniemożliwia przechowanie wszystkich par butów lub najzwyczajniej nie chcesz, by nieestetycznie zalegały one we wnętrzu? Rozwiązaniem są pojemne szafki na obuwie.

 

Dzięki kompaktowym rozmiarom, pozwolą Ci one optymalnie wykorzystać miejsce w korytarzu oraz uniknąć bałaganu, spowodowanego rozrzuconymi butami. To jednak nie wszystko. Nowoczesne szafki na obuwie mogą spełniać jeszcze jedną, istotną funkcję. Wyposażone w dodatkowe, wygodne siedziska, ułatwią zdejmowanie butów w domu zarówno osobom starszych, jak i najmłodszym gościom. Podobną rolę spełnią pufy czy krzesła.

Możliwości jest wiele – wszystko zależy od metrażu przedpokoju oraz Twojego pomysłu na jego urządzenie.

 

Funkcjonalne dodatki do przedpokoju

Oprócz mebli nieodzownych w każdym przedpokoju – takich jak szafki na buty czy wygodne siedziska – warto również zaopatrzyć to wnętrze w akcesoria, które niepozorne – znacznie ułatwią gościom zrzucenie lub założenie okrycia wierzchniego. W pierwszej kolejności są to łyżki do butów. Ich umieszczenie w przedpokoju doceni z pewnością każda osoba mająca problemy ze schylaniem się czy cierpiąca na bóle kręgosłupa.

 

Podobnie wszyscy odwiedzający Cię ucieszą się na widok wygodnego dywanika, niwelującego dyskomfort spowodowany kontaktem stóp z chłodnymi płytkami czy panelami. Ty natomiast z pewnością ułatwisz sobie utrzymanie porządku w przedpokoju, umieszczając w nim ociekacze na buty.

Dzięki wyprofilowanej formie zapobiegną one roznoszeniu się po wnętrzu wody z obuwia, a ciekawie udekorowane – mogą stanowić dodatkowo ozdobę wnętrza. Aby ją zachować w nienagannej formie, pomyśl również o eleganckich pudełkach czy pojemnikach na szczotki, pasty i inne akcesoria do obuwia.

Więcej wskazówek na temat funkcjonalnego urządzenia tego wnętrza znajdziesz w tekście: „6 akcesoriów do przedpokoju, które warto mieć”.

 

Mimo iż zdejmowanie butów w domu nie jest obowiązkiem, istnieje wiele sytuacji, w których lepiej pozostać wiernym temu zwyczajowi. Podczas organizowania przyjęcia samemu przyjmowanie gości w butach, zwłaszcza w dużej grupie, gwarantuje, że do domu zostanie wniesiony brud. Nie z każdego dywanu łatwo go usunąć. Warto uwzględnić to przy urządzaniu przedpokoju oraz przygotować go tak, by ułatwiał gościom zdjęcie okrycia wierzchniego, gospodarzom zaś – zachowanie porządku we wnętrzu.