Przejdź do sklepu brw.pl

Czym jest styl grandmillennial? Klasyka dla hipsterów

Czytaj
12.01.2020

Czym jest styl grandmillennial? Klasyka dla hipsterów

Klasyczne wnętrza, przez lata zapomniane, na nowo święcą triumfy. Wszystko za sprawą najnowszego trendu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Mowa o grandmillennial, czyli tak zwanym „babcinym szyku”. Czym jest i dlaczego stał się modny? Jak wprowadzić go do własnych czterech ścian? Sprawdź, czytając nasz najnowszy wpis blogowy!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie pasuje styl grandmillennial,
  • czym jest „styl babciny”,
  • skąd wziął się trend grandmillennial style.

 

Styl grandmillennial

Jeśli masz dość wszechobecnego minimalizmu we wnętrzach, z pewnością spodoba Ci się trend powrotu do korzeni, zapoczątkowany przez dzisiejsze pokolenie millennialsów. Ruch ten jest ich reakcją i głosem sprzeciwu wobec lansowanej przez globalne media modzie na nowoczesne aranżacje wnętrz. Jakie są jego inne założenia i czy sprawdzi się również w Twoim mieszkaniu? O tym poniżej!

 

Załamanie minimalizmu

To było do przewidzenia, że po latach lansowania ascetycznych wnętrz rodem ze Skandynawii, do głosu zostaną dopuszczeni maksymaliści, którzy zamiast ograniczać swoje zapędy do posiadania we wnętrzach jak największej liczby elementów i bogatego, a czasem wręcz przesadnego stylu dekoracji, uczynią je na powrót modnymi i pożądanymi. Kto odpowiada za tę nagłą zmianę kursu w światowych trendach w aranżacji?

 

Niespodziewana moda na klasyczne wnętrza – inspiracje wprost z „House beautiful”

Termin grandmillennial po raz pierwszy został ustanowiony przez redaktorkę amerykańskiego magazynu wnętrzarskiego „House Beautiful” i w założeniu przedstawiał nieliczną, stojącą w opozycji do dzisiejszej mody, grupę młodych osób, którzy postanowili powrócić do tego, co tradycyjne.

Co istotne, powrót ten nie tylko wyraża się poprzez aranżację wnętrz, ale i często samo zachowanie czy styl życia. Jak się bowiem okazuje, nie wszyscy uważają, że to co robiły i lansowały poprzednie pokolenia, jest przestarzałe. Tym sposobem na czasie jest nie tylko klasyczny design, ale i… szydełkowanie.

Narodziny „babcinego szyku”

Opisane we wnętrzarskim magazynie zamiłowanie do tradycyjnych form okazało się być nie tylko domeną nielicznych designerskich opozycjonistów. Z czasem, coraz więcej osób zaczęło przyznawać się do uwielbienia i wprowadzania do własnych czterech ścian elementów aranżacyjnych znanych z przestrzeni urządzanych przez ich babcie i dziadków. Co istotne, osoby te postanowiły pochwalić się tym światu. Tym samym, za sprawą szybko rosnącego w siłę hashtagu „grandmillennial”, trend ten obiegł całą kulę ziemską i niezliczone „cztery kąty”.

 

Grandmillennial – trend rodem i w sprzeczności z Instagramem

Co najciekawsze, osoby utożsamiające się z tym tradycyjnym stylem aranżacji wnętrz wskazują media społecznościowe jako największą przyczynę monotonii projektowania, której postanowili się w końcu sprzeciwić. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że to właśnie platformy internetowe, takie jak Instagram czy Pinterest, odegrały niemałą rolę w promocji i wyniesieniu na świecznik ich #grannychic, czyli powrotu do klasyki i stylu retro rodem z typowo babcinych mieszkań.

 

Kim są grandmillennialsi?

Trend, a właściwie cała fala grandmillennialsów, to młode osoby od dwudziestu kilku do trzydziestoparulatków. Są to ludzie, którzy sami siebie oceniają jako ci, którzy potrafią docenić przeszłość i nie wstydzą się nawiązywać do twórczości legendarnych projektantów. Co ważne, nie przenoszą do swoich wnętrz jeden do jednego wszystkich aranżacji, a próbują je ogrywać na swój własny sposób.

Dlatego też ich styl jest prawdziwie eklektyczny. W oryginalny sposób łączy bowiem tradycyjne elementy z tym, co nowoczesne. Na design w duchu grandmillennial składają się nie tylko antyki czy meble i akcesoria znalezione na pchlim targu lub babcinym strychu, ale i te samodzielnie wykonane czy przerobione przez jego „wyznawców”.

Black Red White, kolekcja mebli Bawaria

 

Czym wyróżnia się klasyczny design dla hipsterów?

Jak wyglądają wnętrza w stylu grandmillennial? Przede wszystkim są nowoczesną, mocno odkurzoną wersją tradycyjnych przestrzeni, jakie możesz kojarzyć z domu własnych dziadków. W oczy rzucają się kolory, mnogość dodatków i dekoracyjnych elementów. Tapicerowane meble, marszczenia, falbany i frędzle. Zwłaszcza te ostatnie pojawiają się nadzwyczaj często.

Zauważyć można niekiedy odejście od ciężkich, drewnianych form mebli. Widoczne jest zwrócenie się w kierunku lekkich sprzętów wykonanych z wikliny, rattanu czy bambusa, czasem stylizowanych na ogrodowe czy przypominające te, jakie można znaleźć w domku na plaży.

Styl grandmillennial to przede wszystkim dodatki. Cała masa dekoracyjnych poduszek z wyszywanymi wzorami i napisami (najlepiej szydełkowanymi samodzielnie!). Haftowane pledy i pościele, zasłony z falbanami i abażury z frędzlami. Stylizowana tak jest nawet zastawa stołowa, która zazwyczaj wykonana jest z klasycznej, białej porcelany z błękitnymi zdobieniami.

Co ważne, wszystkie powyższe elementy w naturalny sposób przenikają się z tym, co współczesne. Fani tego stylu nie pozbyli się bowiem wszystkiego, co charakterystyczne dla czasów współczesnych. Dlatego też w ich wnętrzach znajdziesz chociażby stary landszaft w sąsiedztwie oryginalnej grafiki.

Czego nie może zabraknąć w klasycznym wnętrzu w stylu grandmillennial?

Czujesz się zaintrygowany i chciałbyś wprowadzić do własnego mieszkania bardziej klasyczne aranżacje? Jeśli nie chcesz przewracać do góry nogami całego domu, wystarczy, że wykorzystasz kilka najbardziej charakterystycznych dla tego stylu elementów. Co jest prawdziwym must have tradycyjnego designu spod znaku #grannychic?

 

  • Obszerna sofa z frędzlami

Sprawdzi się każda klasyczna, wygodna kanapa i fotel. W cenie jest wzorzysta tapicerka, pikowanie i – co oczywiste! – frędzle.

Fotel Margaret

 

  • Rattanowe i wiklinowe meble

Komplet lekkiego stolika i krzeseł czy tradycyjny fotel bujany. Naturalne materiały wykorzystane mogą być wykorzystane nie tylko jako podstawa mebli, ale i dodatków.

 

  • Lampy z abażurami

Zarówno te stojące, jak i stołowe. Najmodniejsze będą te z bogato zdobionymi podstawami i materiałowymi kloszami z frędzlami.

 

  • Duże lustra w złotych ramach

Bez względu na kształt, z pewnością dodadzą każdemu wnętrzu bardziej eleganckiego charakteru retro.

 

  • Motyw kwiatów i liści palmy lub bananowca

Może się przewijać zarówno na kolorowych tapetach, jak i zasłonach, narzutach czy poduszkach dekoracyjnych.

Poduszka Kaledonia

 

  • Wyszywane tekstylia

Haftowane wzory pojawiają się wszędzie. Sprawdzą się zarówno na elementach dekoracyjnych w salonie, jak i sypialnianej pościeli.

 

  • Porcelana

Nie tylko zastawa stołowa ale i wazony czy ozdobne figurki. Im więcej, tym lepiej. Pożądane kolory? Zdecydowanie biel i błękit.

 

Uwaga na przesadę, czyli aranżacje zbyt „babcine”

Krytycy tego stylu zarzucają mu, że jest kiczowaty, a urządzone tak wnętrza zbyt zagracone. Jeśli nie chcesz, by i w Twoim mieszkaniu zapanował przerost formy na treścią, postaraj się zachować zdrowy rozsądek i umiar. Istotne jest odpowiednie wykorzystanie kolorów i wzorów, a co najważniejsze, racjonalna liczba dodatków. W przeciwnym wypadku możesz stworzyć aranżację nie w stylu grandmillennial, ale stereotypowej babci.

Inspiracje z Instagrama – grandmillennial

Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, jak sprawnie wprowadzić ten trend do własnych czterech ścian, poszukaj inspiracji na Instagramie. Polecamy kilka najpopularniejszych profili w duchu grandmillennial.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Repost from @onekingslane – The term #grandmillennial style might be new, but this traditional aesthetic loved by an ever growing group of millennials is anything but. Monogrammed linens and scalloped lampshades. Skirted tables, vintage Mosser jadeite, and artful hand soaps. These are the pieces you’d likely find in an apartment of a granny chic enthusiast. We recently chatted with @ebazilian, the @housebeautiful journalist behind the term, and explored just how this look came about. Tap the link in our bio to read the full interview and to shop pieces with a #grandmillennial style for your own space. (Design: @lilsemckenna, Image: @nan.philip Loved this article and couldn’t ask for better company!! @clarybosbyshell @austinmill @becky_boyle @ebazilian ♥️

Post udostępniony przez Lilse McKenna (@lilsemckenna)

 

 


Interesujesz się aranżacją wnętrz i nie wiesz, jakie inne wnętrzarskie profile śledzić na Instagramie? Zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu i sprawdź, kogo warto obserwować.

 

Grandmillennial style w Twoim domu – podsumowanie

Wnętrza urządzone w stylu the grandmillennial to popularny ostatnio styl aranżacji. Design ten przywodzi na myśl sielskie scenki rodzajowe, a wystrój pomieszczeń ma w sobie coś z klasycznego stylu, w jakim urządzane są „babcine” mieszkania. Dekoracje pełne wzorów uczynią Twoje mieszkanie kolorowym, a każde wnętrze wyjątkowym. To aranżacja, która zachwyci cały Instagram i pozwoli się wyróżnić na tle wielu identycznych mieszkań, które są utrzymane w jednakowo bezdusznym stylu. W czasach, gdzie wśród aranżacji wnętrz rządzi minimalizm i chłód, grandmillennial style proponuje coś zupełnie odwrotnego!

Wystrój w stylu grandmillennial z pewnością zdziwi i zachwyci Twoich gości. To niecodzienna propozycja, czerpiąca z tradycji i zakorzeniona w inspiracjach z dawnych lat. Mimo to styl the grandmillennial idealnie nadaje się do mieszkań ludzi młodych oraz rozrywkowych. Wykorzystaj kolory i wzory z umiarem, a z pewnością znajdziesz równowagę między eklektyzmem tego stylu, a własnym komfortem dyktowanym estetycznymi przyzwyczajeniami.

Liczymy, że po lekturze naszego dzisiejszego wpisu na blogu wiesz już, czy styl grandmillennial jest czymś, co Ci się spodoba. Przedstawione powyżej inspiracje to tylko propozycje – pamiętaj, że wszystkie możesz modyfikować zgodnie z własnymi oczekiwaniami.