Jak pomóc dziecku w nauce w domu?

Czytaj
5.04.2020

Jak pomóc dziecku w nauce w domu?

Szkoła służy przede wszystkim po to, by nakierować uczniów na właściwą ścieżkę. Każdy powinien sam pogłębiać wiedzę w domu. Stąd obowiązek odrabiania lekcji, pisania wypracowań i przyswajania materiału. Jak pomóc dziecku w nauce, urządzając odpowiednio pokój?

Kolekcja Malcolm

 

Wiele czynników będzie wpływało na naukę w domu. Kluczowe będą warunki zapewniające spokój i skupienie, ale również komfort i motywację. Nie wolno też zapominać o chwilach odpoczynku i relaksu, niezbędnych do prawidłowego przyswajania każdego materiału. Istotne mogą okazać się nawet takie szczegóły jak ustawienie mebli, ich kolorystyka czy oświetlenie wnętrza.

 

Jak pomóc dziecku w nauce?

Bardzo ważne w procesie edukacji są dobre wzorce. Jeśli Twoje dziecko zobaczy, że poważnie traktujesz naukę i pracę, weźmie z Ciebie przykład. Ważne jest też, żebyś był zainteresowany jego postępami i zawsze gotowy do pomocy.

Zaangażowanie możesz okazać już na etapie urządzania pokoju dziecka, który będzie idealny do nauki. Konsultuj z pociechą swoje decyzje i uwzględniaj jego zdanie. To Ty będziesz podejmować ostateczne decyzje, ale pamiętaj, aby spokojnie je wyjaśniać i argumentować.

Warto wszystko wcześniej zaplanować i dokładnie przemyśleć wszystkie elementy wystroju. Przy nauce w domu trzeba pamiętać o dopasowanych meblach i ich odpowiednim ustawieniu, kolorystyce, oświetleniu oraz oddzieleniu przestrzeni pracy i wypoczynku.

 

Meble do nauki w domu – to się przyda!

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że przy nauce potrzebne jest biurko i krzesło. Warto zadbać o ich najlepszą jakość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy koniecznie musi się tam znaleźć laptop czy komputer.

Wysokość biurka musi być odpowiednia do wzrostu dziecka, w przeciwnym wypadku będzie ono się garbiło lub nie będzie do niego dosięgać. Ważna jest też odpowiednia przestrzeń na nogi, a także wielkość blatu. Uczeń musi swobodnie odrabiać na nim lekcje, korzystać z komputera i kłaść książki.

Warto przyjrzeć się jakości materiałów i wykonaniu mebla, który będzie musiał sporo utrzymać. Świetnie sprawdzą się też wszelkie szafki i szuflady w biurku. Będzie można trzymać w nich najpotrzebniejsze przedmioty, zawsze w zasięgu ręki.

Biurko Zele

 

Nieodłączną parą dla biurka jest wygodne krzesło, np. krzesło obrotowe. Jego wysokość oraz kąt nachylenia oparcia będą mocno wpływały na prawidłową postawę kręgosłupa i komfort siedzenia. Idealnym siedziskiem będzie krzesło z regulowanymi podłokietnikami i zagłówkiem. Jednak nawet w niewielkim pokoju, w którym brakuje miejsca, warto postawić na krzesło obrotowe. Możliwość regulacji jego wysokości szybko okaże się nieoceniona, kiedy Twoje dziecko podrośnie.

 

Co jeszcze przyda się w nauce w domu? Jak największa ilość półek i szafek, które pomieszczą wszystkie książki, zeszyty i materiały dydaktyczne. Pojemna komoda i regały pomogą utrzymać porządek, co zdecydowanie ułatwi skupienie na nauce. Dobrze sprawdzi się przeznaczenie części mebli wyłącznie na przedmioty związane z pracą, aby żadne rozrywki nie rozpraszały uwagi dziecka.

Co do materiałów i kolorystyki mebli, drewno pozostaje sprawdzoną klasyką, najlepiej w tym przypadku wybrać jego jasne, neutralne odcienie. Warto postawić przy tym na spójność i zakupić cały zestaw. Dzięki temu pokój będzie prezentował się modnie i stylowo.

 

Rozsądny układ mebli do nauki

Sposobem na to, jak można pomóc dziecku w nauce, będzie również przemyślane ustawienie wszystkich mebli. Od tego jak zagospodarujemy daną przestrzeń, może zależeć skupienie i motywacja ucznia.

Najważniejszą zasadą jest oddzielenia miejsca pracy od miejsca wypoczynku i zabawy. Można zaaranżować to z łatwością nawet w niewielkim pokoju. Przede wszystkim, postaraj się tak ustawić biurko, aby w czasie nauki wszelkie kuszące rozpraszacze znajdowały się poza zasięgiem wzroku. Może ono np. stać pod ścianą, a po obu jego stronach mogą znajdować się półki z książkami.

Kolekcja mebli dla nastolatka Nandu

 

Świetnym rozwiązaniem będzie także wizualne rozróżnienie obu przestrzeni. Pomogą Ci w tym chociażby kolory i dodatki. W kąciku do nauki barwa ściany powinna być stonowana i spokojna, np. granatowa, zielona czy szara. Pomoże to dziecku w skupieniu się. W pozostałej części pokoju możesz postawić na nieco bardziej szalone odcienie oraz ciekawe wzory i motywy tapet. Podobną funkcję mogą pełnić dekoracje, np. inny dywan czy wykładzina w strefie nauki.

 

„Oświecenie” ucznia, czyli oświetlenie do nauki w domu

Przy komfortowej nauce w domu liczy się też odpowiednie oświetlenie. Oczywiście najlepsze jest światło naturalne, dlatego stanowisko pracy powinno znajdować się blisko okna. Jednak bardzo często uczniowie mają czas dopiero po powrocie ze szkoły, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Warto w takim wypadku zatroszczyć się o jak najlepsze światło sztuczne.

Barwa głównego oświetlenia powinna być jak najbardziej zbliżona do tej naturalnej, czyli białej. Dzięki temu oczy nie będą się zbytnio męczyć. Wiadomo jednak, że siedząc przy biurku, najczęściej zasłania się górną lampę i rzuca cień. Dlatego niezbędna będzie również lampka biurkowa.

Nowoczesne lampki pozwalają nie tylko na regulację ich ustawienia, ale również zmianę barwy czy natężenia światła. Jest to szczególnie przydatne przy wieczornej nauce, gdy szybko zapada zmrok. Takie gadżety jak wbudowany zegarek czy termometr mogą przydać się przy różnych zadaniach domowych. Świetnym rozwiązaniem może być także lampka z klipsem, którą można zaczepić na blacie biurka lub krawędzi regału, w zależności od potrzeb.

 

Drobne pomoce

Jeśli nadal zastanawiasz się jak pomóc dziecku w nauce, pomyśl nad detalami, które ułatwią organizację pracy i umilą nieprzyjemne obowiązki. Przydadzą się np. wszelkie koszyki, pojemniki i pudełka na drobiazgi. Można trzymać w nich spinacze, pisaki czy taśmę klejącą, które zamiast tworzyć niepotrzebny bałagan będą zawsze pod ręką. Niezbędny będzie też kosz na śmieci postawiony tuż przy biurku. Fantastycznym pomysłem będzie tablica korkowa lub naklejka kredowa, na której można rozpisać plan zajęć i listę zadań.

W pokoju ucznia nie może zabraknąć roślin doniczkowych. Poprawiają one nastrój, dostarczają tlen, a patrzenie na naturalną zieleń pomaga oczom odpocząć. Ponadto, może uda Ci się przekonać dziecko do dbania o kwiaty, co nauczy je odpowiedzialności.

 

Nie tylko praca

Pokój dziecka nie może służyć wyłącznie do nauki w domu. Musi znaleźć się w nim również wygodne łóżko, pojemna szafa oraz miejsce na odpoczynek, zabawę i rozwijanie pasji. Jak już zostało zaznaczone, warto wyraźnie zaznaczyć różne strefy w pomieszczeniu, dbając przy tym o zachowanie ogólnej spójności wnętrza.

Przy urządzaniu i dekorowaniu tej części pokoju, koniecznie uwzględnij zdanie dziecka. Pozwól mu wybrać ulubione kolory i motywy, zapytaj o jego pasje i marzenia. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku.

Pomóż odkryć mu nowe, inspirujące sposoby spędzania wolnego czasu, które przyczynią się do rozwoju kreatywności i postępów w nauce. Może uda Ci się stworzyć kącik do malowania, umieścić gdzieś jakiś instrument lub przeznaczyć którąś szafkę na gry planszowe. Jeśli zgodzisz się na umieszczenie w pokoju telewizora lub sprzętu do grania, ustal zasady korzystania.

Życzymy owocnej nauki!