Przejdź do sklepu brw.pl

Fotel Chierowskiego i inne modele z drewnianymi podłokietnikami podbijają salony!

Czytaj
21.09.2022

Fotel Chierowskiego i inne modele z drewnianymi podłokietnikami podbijają salony!

Fotele z drewnianymi podłokietnikami mają wiernych fanów na całym świecie. Fotel Chierowskiego to już ikona polskiego designu, Finowie mogą być dumni z modelu zwanego u nas finką, a to tylko dwa przykłady spośród setek najróżniejszych foteli tego typu. Dlaczego są tak wyjątkowe?

Fotel Lagossa aranżacja

Fotel Chierowskiego – hit PRL wraca na salony!

Kultowy fotel Chierowskiego, czyli fotel 366, od pewnego czasu znów jest à la mode, co powinno ucieszyć zwolenników trendów wnętrzarskich PRL. Jeśli i Ty do nich należysz, zastanów się nad zakupem tego fotela. Na pewno zrobi furorę w Twoim salonie, kiedy zaprosisz gości. Oczywiście mógłbyś go umieścić także w sypialni albo w przedpokoju. Jednak to ten rodzaj mebla, którym warto się pochwalić, dlatego najlepiej zaprezentuje się w pokoju dziennym.

Znakomicie wpisze się w stylistykę retro, ale równie dobrze będzie wyglądał we wnętrzach urządzonych minimalistycznie. Polubi się też ze stylem skandynawskim. Co ciekawe, tego typu fotele produkowała słynna Dolnośląska Fabryka Mebli w Świebodzicach. Polacy mają zatem spory udział, jeśli chodzi u kultowy fotel, o czym opowiemy za chwilę.

Jak wygląda fotel Chierowskiego?

Fotel nie imponuje wielkością, ma bardzo prostą formę. Ot, drewniany stelaż składający się z czterech nóg ustawionych pod kątem w kierunku zewnętrznym, szerokiego siedziska i wygodnego oparcia. Stelaż najczęściej wykonuje się z naturalnego drewna bukowego, jesionowego albo dębowego. Tym, co wyróżnia ten kultowy mebel, są charakterystyczne, dość krótkie podłokietniki.

Oryginalny fotel był wypełniony tworzywem silikonowym, a w jego budowie wykorzystano pas tapicerski, co jak na czasy PRL-u było innowacyjnym rozwiązaniem. Obecnie silikon jest zastępowany m.in. przez piankę poliuretanową. Na przestrzeni lat zmieniła się również tapicerka fotela. Kiedyś używano najtańszych materiałów, teraz masz do dyspozycji przeróżne obicia.

Ile kosztuje fotel Chierowskiego?

Istnieje szansa, że fotel Chierowskiego wyprodukowany jeszcze za PRL-u uda Ci się upolować na jakimś targu staroci w cenie ok. 200 zł. Jednak musiałbyś mieć sporo szczęścia. Weź też pod uwagę, że używane meble sprzed trzydziestu, czterdziestu lat są zniszczone w mniejszym lub większym stopniu. W tej sytuacji należałoby zainwestować w renowację fotela, co pociągnęłoby za sobą dodatkowe koszty. Lepiej kupić nowy fotel wzorowany na oryginale. W sklepach internetowych jest ich mnóstwo, a ceny zaczynają się od ok. 600 zł.

Fotel Chierowski – krótka historia mebla

Autorem fotela Chierowskiego jest oczywiście człowiek o takim samym nazwisku. Józef Chierowski, bo o nim mowa, stworzył fotel, który stał się kultowy – doskonale sprawdzał się zarówno w przypadku małych mieszkań, jak i większych przestrzeni. Chierowski pracował jako projektant wnętrz, mebli oraz… pianin. W 1962 r. dostał specjalne zlecenie od Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach, która z powodu strat w wyniku pożaru potrzebowała towaru, który da się wyprodukować w miarę szybko i niskimi nakładami finansowymi. Fotel był jednym z mebli, które dla nich zaprojektował. Jego projekt stał się prawdziwym hitem – fotel kupowano do mieszkań, domów, a nawet instytucji publicznych. Wygodne oparcie, idealna wysokość siedziska i drewniane podłokietniki miały swój potencjał. Okazuje się zatem, że meble z okresu PRL wracają do łask. Dzieło Józefa Chierowskiego często stanowił niezwykle pożądany towar.

Perła wśród PRL-owskich mebli

Kompaktowość i prostota wykonania fotela miały swoje uzasadnienie. W PRL-u warunki mieszkaniowe były ciężkie. Niełatwo było dostać „przydział” od spółdzielni mieszkaniowej. Wiele osób czekało na własne lokum kilka, a bywało, że i kilkanaście lat pomimo wpłaty na słynną książeczkę mieszkaniową kwoty, która teoretycznie pozwalała na otrzymanie mieszkania. Na małym metrażu często gnieździły się po trzy pokolenia. Meble musiały być maksymalnie funkcjonalne i jak najtańsze, co przekładało się na ich estetykę. Stąd boom m.in. na meblościanki, brzydkie tapczany i nieciekawe lampy stojące z abażurami. Ale stąd też sukces fotela Chierowskiego – perły wśród PRL-owskich mebli – który dziś w różnych odsłonach wraca na salony w blasku chwały. Produkowany był ze względu na niskie koszty i szybkość, a został z nami na kolejne dziesięciolecia, stanowiąc obecnie świetną inspirację.

Fotele z drewnianymi podłokietnikami znajdziesz na BRW!

Black Red White posiada niejeden fotel z drewnianymi podłokietnikami. Przedstawiamy kilka wybranych modeli.

Fotel Chierowskiego w nowoczesnej odsłonie

Fotel Bondi

FOTEL BONDI

Fotel Bondi w oczywisty sposób nawiązuje do legendarnego fotela Chierowskiego. Różni się przede wszystkim wysokością oparcia, co w gruncie rzeczy jest zaletą. Wyższe, odpowiednio wyprofilowane oparcie fotela Bondi gwarantuje większy komfort użytkowania. Co więcej, mebel dostosujesz do swoich indywidualnych potrzeb. Posiada trzy stopnie regulacji nachylenia oparcia i wysunięcia siedziska. Gdy nabierzesz ochoty na drzemkę w fotelu, nic nie stanie na przeszkodzie. Układ tkaniny i kolor drewnianych elementów możesz zmodyfikować, dzięki czemu łatwiej Ci będzie dostosować ten model do stylu, w jakim urządziłeś salon.

Fotel finka

Historia fotela typu finka jest nie mniej interesująca od tej odnoszącej się do fotela Chierowskiego. Fotel został zaprojektowany przez fińskiego architekta Alvaro Aalto z myślą o chorych na gruźlicę pacjentach szpitala i sanatorium znajdujących się w miejscowości Paimio w południowo-zachodniej Finlandii. Kąt nachylenia oparcia miał ułatwiać oddychanie, a stosunkowo elastyczny stelaż nóg amortyzować ruchy pacjenta. Funkcjonalność i wygoda fotela sprawiły, że mebel szybko zdobył popularność, trafiając także do prywatnych domów i mieszkań.

Fotele z drewnianymi podłokietnikami – na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Fotele z drewnianymi podłokietnikami to nie tylko modele inspirowane projektami Chierowskiego czy Aalto. W sklepach stacjonarnych i internetowych istnieje wiele odmian różniących się konstrukcją stelaża, wypełnieniem siedziska i oparcia, tkaniną obicia. Drewniane podłokietniki powodują, że mebel optycznie wydaje się lżejszy, a drewno to szlachetny, wytrzymały materiał. Nic zatem dziwnego, że tego rodzaju fotele cieszą się powodzeniem.

Więcej foteli z drewnianymi podłokietnikami obejrzysz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

A jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego fotela do salonu, przeczytaj artykuł „Jak dobrać fotel do kanapy?”.