Przejdź do sklepu brw.pl

Otwórz mieszkanie na wiosnę – kolor limonkowy we wnętrzach

Czytaj
21.04.2020

Otwórz mieszkanie na wiosnę – kolor limonkowy we wnętrzach

Wiosna to dobry czas na limonkowy kolor we wnętrzach. Soczysta zieleń dynamizuje aranżację i wprowadza powiew świeżości. Gdy pozimowe zmęczenie daje się we znaki, limonkowe ściany, meble lub dodatki na pewno poprawią Ci nastrój. Oto kilka sposobów na to, aby ta energetyzująca barwa zagościła w Twoim domu.

Kolekcja Possi

Zieleń to najnowszy krzyk mody w aranżacji wnętrz w sezonie 2020. Jeśli chcesz pójść w tym kierunku, ale odcień oliwkowy wydaje Ci się zbyt mdły i obawiasz się, że leśna zieleń zaciemni pomieszczenie, weź pod uwagę neonową limonkę! Jak wygląda kolor limonkowy? To energetyczne połączenie zieleni z żółcią, które nawet w niewielkiej ilości odmieni każde wnętrze. Sprawdzi się zwłaszcza w jasnych pomieszczeniach pełnych naturalnego światła, które efektownie wydobywa z tej świeżej barwy to, co najlepsze.

 

Sposób na białe meble kuchenne – limonka na ścianach i w dodatkach

Z czym łączyć kolor limonkowy w kuchni? Masz białe, gładkie szafki kuchenne i do tego szary blat? Taka kuchnia nigdy nie wyjdzie z mody – będzie wyglądać nowocześnie zarówno teraz, jak i za kilkanaście lat. Niestety, jest i druga strona medalu. Biała kuchnia, bez żadnych zdobień i dodatków, może wydawać się zbyt sterylna i mało domowa. Na szczęście istnieje prosty i tani sposób na to, by ożywić meble kuchenne – meble i dodatki w kolorze limonkowym!

Jaskrawa zieleń może pojawić się na rozmaitych akcesoriach. Patelnia, garnki, pojemniki czy chociażby deska do krojenia jako limonkowy akcent skutecznie ożywią wnętrze i podsycą apetyt gości – poza aspektami praktycznymi zyskają równocześnie walor estetyczny.

Zastanawiasz się, czy soczysta zieleń rzeczywiście pasuje do Twojej kuchni? Zanim kupisz neonowe gadżety, ułóż na blacie kopczyki z zielonych jabłek i limonek albo choćby serwetki wyróżniające się kolorem limonkowym, a potem sprawdź, jak meble współgrają z taką kolorystyką w różnych porach dnia.

 

Natomiast jeśli jesteś na etapie remontu i dopiero masz zamiar wstawić nowe meble kuchenne, odcień limonkowy może pojawić się także na ścianach. Backsplash (część ściany pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami) wykonany z paneli szklanych lub płytek w kolorze limonki sprawi, że kuchnia nabierze wyrazistości i przyjemnej dla oka energii.

Jeśli jest już za późno na limonkowy backsplash, możesz wprowadzić ten kolor za pomocą farby przeznaczonej do kuchni i łazienek. Limonkowe ściany i neutralne szafki to symbiotyczny zestaw – biel „wyciszy” jaskrawą barwę, zaś zieleń ożywi zbyt monochromatyczne meble.

Jest jeszcze jeden, dość odważny sposób na soczystą świeżość w kuchni – to limonkowe AGD! Niektórzy producenci mają w swojej ofercie lodówki w tym kolorze, jednak możesz uzyskać podobny efekt tańszym kosztem. Możesz całkowicie zmienić wygląd swojej lodówki lub zmywarki za pomocą specjalnych naklejek lub magnesów z limonkowym nadrukiem – taki kolorystyczny akcent gwarantuje efekt wow!

Kuchnia zawsze świeża – meble kuchenne w kolorze limonki

Kuchnie w stonowanych odcieniach – białe, szare czy drewniane – są dla Ciebie zbyt „zwyczajne”? Nowością w tym sezonie są zielone kuchnie w odcieniu ciemnej zieleni, jednak te dobrze wyglądają głównie w przestronnych pomieszczeniach lub bardzo dobrze oświetlonych aneksach. Możesz jednak rozważyć jaśniejszy – a przy tym bardziej energetyczny – wariant, czyli meble kuchenne w kolorze limonki.

Decydując się na neonowe szafki, pamiętaj, że ten kolor zdominuje pomieszczenie. Żeby nieco zrównoważyć jaskrawą zieleń, zestaw limonkowe meble kuchenne z białym bądź szarym blatem – neutralny kolor zastosuj również na ścianach i na podłodze. Jaskrawozielone szafki możesz również skontrastować z matową czernią lub ocieplić drewnianymi elementami. Limonkowy kolor pasuje do stonowanych barw, które nieco go tonują.

Aranżacja stanie się ciekawsza (a jednocześnie bardziej stonowana), jeśli połączysz szafki w dwóch kolorach. Limonkowe meble kuchenne świetnie wyglądają w towarzystwie antracytowych, jasnoszarych bądź lśniąco białych szafek – jeden z wybranych kolorów zastosuj również na ścianach, aby nie wprowadzać chaosu do pomieszczenia.

Capital - 38th Elytesee Avenue z uchwytem A0
KUCHNIA CAPITAL – 38TH ELYTESEE AVENUE

 

Sezon na cytrusy – limonkowe dodatki do salonu

Do czego pasuje kolor limonkowy? Jego zaletą jest fakt, że doskonale łączy się z bielą i szarościami. W salonie sprawdzi się mariaż limonkowych akcentów z drewnianymi meblami i ciemną szarością na tapicerkach i tekstyliach, zaś w dużych pomieszczeniach limonka może pokrywać większe powierzchnie i być przełamana bielą.

Limonkowe dodatki do salonu mogą występować pod różnymi postaciami. Aby we wnętrzu było przytulniej, postaw na limonkowe tekstylia – narzuty, poduszki, dywany z puszystym włosiem. Na meblach możesz ustawić jaskrawozielone świece roztaczające cytrusowy zapach, a także ceramiczne wazony – tym sposobem wnętrze zyska wiosenną świeżość. Neonową zieleń łatwo przemycisz także za pomocą obrazów i plakatów.

 

Oprócz dodatków i dekoracji możesz wprowadzić limonkę w bardziej „stałych” elementach, jak meble czy oświetlenie. Komoda z szarą obudową i limonkowymi frontami? Dlaczego nie – to nowoczesne i bezpretensjonalne rozwiązanie, a także doskonały sposób na przełamanie monochromatycznych ścian. Jeśli masz taką możliwość, możesz zmienić lampy na jaskrawozielone – wówczas wnętrze nabierze nieco popartowskiego klimatu.

 

Nie masz pewności, czy limonkowe dodatki do salonu będą współgrać z kolorem ścian i mebli? Zastosuj prosty zabieg – rozstaw w różnych miejscach szklane pojemniki wypełnione mchem chrobotkiem albo doniczki z młodymi paprotkami. Tym sposobem upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu – sprawdzisz, czy limonkowe dodatki „grają” w Twoim salonie, a jednocześnie wprowadzisz do wnętrza trochę natury.

 

Wiosna na całego, czyli limonkowy pokój

Boisz się, że intensywna, jasna zieleń przytłoczy małe wnętrze, jakim zazwyczaj jest łazienka lub sypialnia? Niepotrzebnie – jasny odcień optycznie powiększy pomieszczenie, a także zapewni wrażenie świeżości i czystości. Jest tylko jedno „ale” – limonkowy pokój może wyjść zbyt jaskrawy, więc lepiej pomalować na ten odcień jedną, maksymalnie dwie ściany. Możesz też pokusić się o coś bardziej kreatywnego i oryginalnego – przykładowo limonkowo-białe, pionowe pasy.

Czasami projekt, który tworzy się w programie komputerowym albo choćby w głowie, w rzeczywistości daleko odbiega od oczekiwań. Na szczęście limonkowe ściany są łatwe do okiełznania. Wystarczy, że od dołu zastosujesz lamperię z białych deseczek albo szarych paneli imitujących boazerię angielską. Zbyt „wściekły” kolor możesz stonować także za pomocą białych listew sufitowych i przypodłogowych, a także drewnianych mebli.

Limonkowy pokój może spodobać się także nastolatkowi – to barwa energetyczna, a jednocześnie świetnie kontrastująca z, lubianymi przez młodzież, czarnymi i industrialnymi akcentami. Postaraj się nie narzucać nastolatkowi swojej wizji i nie zdziw się, jeśli zechce wprowadzić limonkę pod postacią fototapety, naklejek ściennych, a nawet… samodzielnie namalowanego graffiti.

kolekcja Nepo
Młodzieżowe meble NEPO PLUS w towarzystwie limonkowych akcentów

 

Kolor limonkowy pięknie koresponduje z neutralnymi barwami, np. bielą. Zobacz, jak stworzyć uniwersalną bazę do sezonowych stylizacji: „Aranżacja salonu – ultranowoczesna biel”.