Przejdź do sklepu brw.pl

Urządź mądrze dziecięcy pokój: Montessori to nie tylko edukacja

Czytaj
23.10.2019

Urządź mądrze dziecięcy pokój: Montessori to nie tylko edukacja

O metodzie Montessori sporo mówi się w kontekście nauczania. Tymczasem dostarcza ona również wskazówek dotyczących wyglądu najbliższego otoczenia najmłodszych. Chcesz, aby pokój Twojego dziecka wspierał jego rozwój, samodzielność i kreatywność? Zaprojektuj go zgodnie z montessoriańskimi zasadami. O tym, jak powinien wyglądać pokój w stylu Montessori dowiesz się z poniższego artykułu.

Kolekcja Princeton

O Marii Montessori

O Marii Montessori zdecydowanie warto dowiedzieć się nieco więcej, jeśli planujesz urządzić pokój dziecka w zgodzie z jej zasadami. Maria Montessori to żyjąca na przełomie XIX i XX wieku naukowczyni, która jako pierwsza otrzymała tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Rzymie. Co ciekawe, to właśnie w Rzymie zaczynała tworzyć swoją metodę rozwoju dziecka według określonych wcześniej założeń. Zaczęło się od tego, że została poproszona o zorganizowanie placówek w ubogich dzielnicach Rzymu.

Rozwój dziecka według metod Marii Montessori, powinien stawiać przede wszystkim na niczym nieskrępowaną kreatywność. Jako pedagog twierdziła, że w obszarze duchowym dziecko samo sobie jest budowniczym. Powinno się to uwidaczniać również w organizowaniu pokoju dla dziecka w Twoim domu. Korzystanie z metod Marii Montessori sprawia, że dziecko samo znajduje rozwiązania, które są w zasięgu jego możliwości, buduje swoją pewność siebie, kreatywność, nieszablonowe myślenie. Dla dziecka, według Marii Montessori, nie ma takich ograniczeń, które istnieją już w głowach dorosłych.

Pokój Montessori, czyli harmonijna i dobrze przemyślana przestrzeń dla dziecka

Rodzice podczas urządzania „królestwa” swoich pociech coraz chętniej inspirują się metodą opracowaną przez Marię Montessori. Podążając za jej wskazówkami, kreują wnętrza przyjazne i bezpieczne dla dzieci, a do tego modnie minimalistyczne, stanowiące ukłon w stronę natury. Pokój dla dziecka według Montessori to przestrzeń przyjazna, pozwalająca na rozwój wyobraźni, stwarzająca pole do kreatywności.

Rodzaj, liczba mebli w pokoju i ich konfiguracja to kwestia uzależniona choćby od wieku dziecka czy charakteru oraz stylu życia. Są jednak pewne elementy typowe dla pokoju Montessori, które powtarzają się w każdej aranżacji utrzymanej w tym nurcie.

 

  • Bezpieczeństwo

We wnętrzach zajmowanych zwłaszcza przez te najmłodsze dzieci nie ma miejsca na elementy mogące stanowić dla nich ryzyko podczas zabawy, czyli ostrych krawędzi albo odsłoniętych kontaktów. Trzeba należycie zabezpieczyć dostęp do nich.

Złym pomysłem jest wprowadzanie barier uniemożliwiających maluchom korzystanie z poszczególnych obszarów. Dziecko musi czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i komfortowo. Dlatego tworzenie bezpiecznego kojca dla dziecka nie jest zgodne z tą metodą.

 

  • Swoboda

Projektując i meblując pokój dla dziecka, staraj się patrzeć na nie oczami swojej pociechy. Taki zabieg pozwoli Ci na dostosowanie go do jej bieżących potrzeb. Dlaczego to jest aż tak ważne?

W dziecięcym pokoju Montessori kluczową rolę odgrywa swoboda poruszania się oraz łatwy dostęp do wszystkich elementów wyposażenia. Jego wystrój powinien nie tylko umożliwiać, ale i zachęcać dziecko do odkrywania.

Zadbaj, by w przestrzeni Twojego dziecka znalazł się twórczy kącik, w którym będzie miało dostęp do przeróżnych gadżetów plastyczno-papierniczych i będzie mogło oddawać się rozmaitym projektom lub po prostu schować przed światem. Staraj się nie ingerować w jego organizację, pozwól malcowi samodzielnie decydować o jego wyglądzie. Namiastkę prywatności zapewni mu namiot – świetny do zabawy i wypoczynku. Maria Montessori poleca zadbać w pokoju dziecka o wewnętrzy spokój malucha.

  • Minimalistyczna prostota

Pokój Montessori należy urządzać w myśl zasady – im mniej, tym lepiej. Nadmiar przedmiotów nie tylko będzie krępować ruchy dziecka, ale może utrudnić mu również koncentrację. Wybierając meble, skup się na tych, które są w danym momencie nieodzowne. Zestaw modułowy umożliwi Ci dokupienie potrzebnych elementów w późniejszym czasie.

Kolekcja mebli Princeton
Kolekcja Princeton to wiele praktycznych modułów dla dzieci w różnym wieku

 

W pokoju dziecka każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Porządek sprzyja budowaniu poczucia bezpieczeństwa u najmłodszych. W utrzymaniu go pomogą półki i otwarte regały wzbogacone o rozmaite akcesoria do przechowywania, takie jak pudło z kartonu czy bambusowy kosz.

Więcej o tym, jak pomóc dziecku w utrzymywaniu porządku w swoim pokoju znajdziesz na naszym blogu.

 

  • Podział na strefy

Pokój dziecka musi mieć wydzieloną strefę do odpoczynku, nauki, zabawy i przebierania. Taki sposób organizacji tego wnętrza wizualnie go uporządkuje oraz ułatwi dziecku orientację w przestrzeni. Osiągniesz go poprzez logiczne i funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów.

 

  • Spokojna kolorystyka

Metoda Montessori zakłada użycie stonowanej palety barw. Nie oznacza to, że dziecięcy pokój musi być nudny. Kolor może pojawić się tu i ówdzie pod postacią dodatków, ale ściany i podłoga powinny być zachowane w spokojnej kolorystyce. Dobrym wyborem do pokoju maluchów są meble o jasnym wybarwieniu.

kolekcja Luca Baby

  • Naturalne materiały

Naturalne materiały znakomicie prezentują się we wnętrzu i – co jest szczególnie istotne w przypadku pokoi maluszków – są autentyczne. Mają one swój ciężar, temperaturę i fakturę, przez co stymulują rozwój zmysłów u najmłodszych.

Tworząc wystrój pokoju dziecka w duchu Montessori, sięgaj po takie materiały jak: drewno, wiklina, filc, wełna, a także bawełna.

 

  • Dekoracje nawiązujące do natury

Tendencja do zachowania umiaru nie oznacza całkowitej rezygnacji z dekoracji. W pokoju Montessori mile widziane są żywe rośliny i wszelkie dodatki ukazujące piękno przyrody, ozdobione motywem zwierząt, kwiatów, roślin. Kolorowy obraz lub miękka poduszka wprowadzą do wnętrza przytulny klimat.

 

Pokój Montessori dla niemowlaka

Dla dzieci w wieku niemowlęcym, najważniejszy jest sen i bliski kontakt z rodzicami. Na tym etapie maluszkowi wystarczy kącik wydzielony w jednym z pomieszczeń. Urządzisz go przy pomocy zestawu mebli o neutralnej stylistyce.

Kolekcja Dreviso Baby dobrze odnajdzie się we wnętrzach stanowiących połączenie pokoju niemowlęcego z sypialnią rodziców lub pokojem starszego rodzeństwa.

Kolekcja mebli Dreviso Baby
Dreviso Baby – uniwersalne, ponadczasowe zestawienie bieli oraz drewna

 

Kluczowym elementem wyposażenia pokoju niemowlaka jest wygodne łóżeczko dziecięce spełniające normy bezpieczeństwa, z regulacją wysokości materaca i wyjmowanymi szczebelkami. Przyda się w nim także praktyczny przewijak z komodą.

Jeśli masz problem z doborem materaca, który zapewni spokojny sen Twojemu maleństwu, przeczytaj artykuł „Zdrowie i bezpieczeństwo: jaki materac dla niemowlaka wybrać?”.

 

Pokój Montessori dla kilkulatka

Dziecko musi mieć możliwość samodzielnego i nieskrępowanego użytkowania mebli znajdujących się w jego pokoju, dlatego trzeba je dobierać odpowiednio do jego wzrostu.

W praktyce oznacza to strefę projektowania zawężoną do poziomu około 1-1,5 m od podłogi. Półki i regały powinny mieć taką wysokość, by znajdujące się na nich przedmioty znajdowały się w zasięgu wzroku i rąk malucha. Z czasem, gdy pociecha będzie rosła, można będzie stopniowo przesuwać tę granicę ku górze.

Ważnym elementem wnętrza zajmowanego przez małe dziecko jest stolik z krzesełkiem, przy którym będzie mogło malować, wyklejać, układać puzzle.

Warto umieścić w nim wieszak, który umożliwi młodemu człowiekowi samodzielne sięganie po ubrania, a następnie odkładanie ich na miejsce.

Dzieciaki lubią bawić się na podłodze, dlatego miękki dywan musi pojawić się w ich pokoju.

 

Pokój Montessori dla nastolatka

Nastolatki mają naturę zbieracza, dlatego w ich przestrzeni nie może zabraknąć miejsca przechowywania. Pojemna szafa i komoda to absolutna podstawa.

Najlepszym wyborem do pokoju dorastającego człowieka są pomysłowe meble pełniące kilka funkcji jednocześnie. Może to być:

    • łóżko z praktyczną szufladą na pościel lub cenne dla niego skarby,
    • mobilna komoda umożliwiająca szybką i łatwą zmianę aranżacji wnętrza,
    • stolik-pufa ze schowkiem będący jednocześnie wygodnym siedziskiem,
    • biurko wyposażone w regulację wysokości połączone z nadstawką pozwalającą na ekspozycję rozmaitych drobiazgów.

Dobrym pomysłem są meble o prostej formie, jasnym wybarwieniu, pasujące zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki. Będą „rosły” i zmieniały się wraz z Twoim dzieckiem.

Pamiętaj, że pokój dziecka urządzasz na krótszy czas niż pokój dorosłych. Pociechy szybko dorastają, dlatego wystrój powinien być tak zaplanowany, aby móc dopasowywać go do wieku, zmieniających się potrzeb i zainteresowań dziecka. Najbardziej komfortowa jest sytuacja, gdy taka adaptacja odbywa się poprzez wprowadzanie niewielkich modyfikacji.